klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
koronawirus
Newsy

Koronawirus to spisek? Minister Zdrowia stanowczo odpowiada

Łukasz Szumowski odniósł się do doniesień, które mówią o tym, że koronawirus to wymyślona pandemia. Jak jest naprawdę?
Laura Osakowicz
sierpień 11, 2020

Coraz więcej osób wierzy, że pandemia koronawirusa to spisek władz, aby mieć nad nami większą kontrolę i zwiększyć wpływy firm farmaceutycznych. Rzeczywiście nie tylko w Polsce jest tak, że im więcej testów wykonujemy, tym znajdujemy więcej przypadków bezobjawowych. Czy faktycznie Covid-19 jest tak niebezpieczny, jak nam mówiono?

Zobacz także: Koronawirus w Polsce - Epidemiolog zdradza prawdziwą liczbę zakażeń 

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Koronawirus to fałszywa epidemia?

Ostatnio w mediach pojawiły się głosy, że koronawirus to wymyślona pandemia. Autorzy tej tezy zadają pytanie, czy to rzeczywiście zagrożenie dla ludzkości, czy może wielka manipulacja. Łukasz Szumowski ma na ten temat zupełnie inne zdanie. 

Mam wrażenie, że ktoś tu pisze książkę z gatunku fantastyki - powiedział minister w wywiadzie dla programu pierwszego Polskiego Radia.

Pod uwagę należy wziąć liczbę zgonów - to dotychczas 1,8 tyś śmiertelnych przypadków zachorowania na Covid-19. 

Jest to trochę obrażające pamięć choćby tych ponad 1,8 tys. osób, które zmarły. Przypomnę, że w sezonie grypowym grypa nie jest tak brutalna. Jak ktoś widzi takie spiski, to należy się zastanowić nad swoim zdrowiem psychicznym - stwierdził Szumowski.

Minister zdrowia apeluje także, by nie szczerzyć dezinformacji w społeczeństwie. Wzrost zakażeń z jakim mamy właśnie do czynienia wynika z lekceważenia dotychczasowych obostrzeń.

To zarażanie się człowieka od człowieka zwiększyło się, jeszcze nie w sposób dramatyczny, ale jednak (...) Zmniejszone dystansowanie się, brak maseczek oraz wesela, imprezy rodzinne i kluby, które nie powinny działać, a działają - to przyczyny wzrostu zakażeń, również tych bezobjawowych.

Nadal należy pamiętać, że koronawirus nadal jest wysoce śmiertelny dla osób starszych, z obniżoną odpornością i z chorobami współistniejącymi. 

Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - ostrzega minister. 

Mamy nadzieję, że dbacie o siebie i przestrzegacie wszystkich zasad zalecanych przez ministerstwo. 

 

 

Komentarze
Minister Zdrowia - Łukasz Szumowski
East News@Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
Newsy Kolejny rekord zakażeń - Szumowski o wyjazdach na wakacje 
Kolejny rekord zakażeń i wprowadzane w Polsce i poza granicami obostrzenia generują obawy o konieczność odwołania urlopu. Łukasz Szumowski zabrał głos w sprawie.
Marta Średnicka
sierpień 07, 2020

W Polsce odnotowano nowy dobowy rekord zakażeń koronawirusem. Zdiagnozowano 809 nowych przypadków z czego w liczbie zarażonych przodują województwa śląskie, małopolskie oraz mazowieckie. Wzrost ilości osób zarażonych wynika m.in. ze zwiększenia liczby przeprowadzanych testów. Rząd wskazuje jednak, że restrykcje nałożone przez państwo w wielu przypadkach nie są przestrzegane. W związku z tym od soboty, 19 powiatów zostanie objętych wzmożonymi obostrzeniami. Mapa Polski podzielona została na strefy - zieloną, żółtą (10 powiatów) i czerwoną (9 powiatów). Dwie ostatnie wiążą się z ograniczeniami. ⚠️ Mapa powiatów według kategorii obostrzeń COVID-19. #koronawirus Lista obostrzeń 👉 https://t.co/VAAALIZ0zt Komunikat 👉 https://t.co/7rYMI4owtP pic.twitter.com/YnFgJ7Mg2l — Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 6, 2020 Łukasz Szumowski o restrykcjach i wyjazdach na wakacje Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski w wypowiedzi dla "Fakt" odniósł się do nieprzestrzegających zasad Polaków, którzy przebywają na wakacjach. Jak zaznaczył, nie pała do nich gniewem i nie boi się o ich zdrowie, jednak sytuacja wymaga reakcji, stąd wszelkie ograniczenia, które zostaną wprowadzone od soboty będą surowo egzekwowane. Oznacza to prawdopodobnie zwiększenie liczby kontroli na terytorium powiatów objętych żółtą i czerwona strefą.  Szef resortu zdrowia odniósł się też do pytań o to, czy sam wybrałby się z rodziną na wakacje lub zgodził na ich wyjazd w obliczu obecnej sytuacji pandemicznej. Jednak jak zaznaczył, nie zgodziłby się na wyjazd w najbardziej zatłoczone miejsca. Samego wyjazdu nie odradza. Zobacz także: Łukasz Szumowski zapowiada kontrole maseczek Piotr Muller na antenie TVP1 został...

Przeczytaj
Mr Zhou - otyłość podczas pandemii
Real Press / Zhongnan Hospital/EuroPics/East News
Newsy Podczas pandemii przytył 100 kg - izolacja nie pomogła mu w walce z otyłością
26-latek po pandemii waży już 278 kg. Pochodzący z Wuhan młody mężczyzna walczy obecnie o zdrowie. Koronawirus niczego nie ułatwił.
Marta Średnicka
sierpień 07, 2020

Kilka miesięcy w zamknięciu, dla osoby walczącej z własnymi demonami może być niezwykle trudne. Wiele osób nie radziło sobie psychicznie z izolacją i ograniczeniem kontaktu z innymi. W sytuacji niemal stałego przebywania w domu, wielu zajada stres, nudę, a przy tym minimalizuje wysiłek fizyczny. O dodatkowych kilogramach wielu żartobliwie mówiło w swoich social mediach. Ten mężczyzna musiał jednak zmierzyć się ze skrajną otyłością. Podczas pandemii, czyli w niespełna rok przytył ok. 100 kg. Dziś waży 278 kg, mając zaledwie 26 lat.  Zobacz także: Pryszcze na twarzy - skąd pogorszenie cery podczas kwarantanny Skąd taki przyrost wagi podczas pandemii? Zhou jest mieszkańcem Wuhan i na co dzień prowadzi kafejkę internetową. Pracuje głównie nocami. Izolacja w jego miejscowości trwała od 23 stycznia do 8 kwietnia, czyli blisko trzy miesiące. Mężczyzna podjadał, niewiele się ruszał i miał trudności z oddychaniem. Na początku czerwca trafił do szpitala Zhongnan, gdzie lekarze postawili sprawę jasno. Jego otyłość utrudniała prawidłową pracę jego serca i płuc, przez co 26-latek mógł umrzeć. Szpital nie podał jednak bezpośredniej przyczyny szybkiego wzrostu wagi mężczyzny. Konieczna była operacja, w wyniku której wycięto mu aż 80 proc. żołądka. Zobacz także: Nie tylko Siwiec i Rozenek - te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi Mężczyzna przed zabraniem go do szpitala nie spał przez 48 godzin. Jak przyznał, nie był w stanie zasnąć i ledwo mówił. Do szpitala przetransportowała go straż pożarna. Według doniesień lekarzy, mężczyzna straci około 25 kg w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, stosując odpowiednią dietę i harmonogram ćwiczeń. Jest to niezbędne dla jego zdrowia i ograniczenia ryzyka komplikacji po przeprowadzonej operacji. Dziś stan...

Przeczytaj
wesele a koronawirus
Newsy Będą zmiany w organizacji wesel w trakcie pandemii koronawirusa? Rząd chce wprowadzić nowe obostrzenia!
Planowane są kolejne obostrzenia dotyczące wesel, które nadal są częstymi ogniskami zakażeń. Prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować z zaproszenia na wesele starszych członów rodziny.
Laura Osakowicz
sierpień 06, 2020

W związku ze wzrostem liczby zakażeń w Polsce, zdecydowano przywrócić niektóre obostrzenia w 19 powiatach. Trwają też prace nad nowymi zasadami organizowania wesel, które dotyczyć będą wszystkich obywateli, niezależnie od powiatu czy województwa.  Koronawirus a wesele - nowe obostrzenia Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiedziała, że prowadzi intensywne rozmowy na temat możliwości organizacji wesel. Nowe zasady mają zostać opracowane jeszcze w tym tygodniu, aby jak najszybciej wprowadzić je w życie. Najprawdopodobniej już wkrótce z powodu Covid-19 na wesele nie zaprosimy seniorów.  Wiemy, że każda rodzina chciałaby w możliwie najszerszym gronie bawić się na weselach, ale jeżeli możemy ochronić życie i zdrowie babć i dziadków, wprowadzimy zakaz uczestnictwa w tego rodzaju imprezach dla seniorów - powiedziała w programie "Rzecz o polityce” wiceminister rozwoju. Planowana jest także rejestracja wszystkich weselników wraz z ich danymi osobowymi, aby nie przekraczać dozwolonej liczby gości. Według nowych obostrzeń to, w zależności od powiatu,  od 50 do 150 osób.  Prawdopodobnie na weselach przyjdzie nam bawić się w maseczkach, a nakaz ten dotyczyć będzie także pary młodej. Dotychczas weselnicy nie musieli zasłaniać nosa i ust.  Nieplanowane jest jednak na razie całkowite zakazywanie wesel, również w "czerwonych" powiatach.  Olga Semieniuk zapewniła, że celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu uczestnikom zabawy, po to, by uniknąć kolejnych poweselnych ognisk koronawirusa. Do rozmowy nad nowymi wytycznymi  zaproszono przedstawicieli branży ślubnej. Dałam przedsiębiorcom dzień na ich przedstawienie. Teraz te propozycje są przedmiotem analizy technicznej i merytorycznej...

Przeczytaj