klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Newsy

Wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Jest ich tyle, co we Włoszech i Hiszpanii łącznie!

W weekend w Polsce odnotowano łącznie ponad 1100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Niestety przodujemy w statystykach w Unii Europejskiej.
Laura Osakowicz
czerwiec 08, 2020

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce dokładnie trzy miesiące temu. Mężczyzna powracający z Niemiec zgłosił się do lekarza z wysoką gorączką i uporczywym kaszlem. Wtedy w Niemczech notowano już setki zakażeń dziennie. Dziś sytuacja ta jest odwrotna - to nasz kraj przoduje w Europie w liczbie nowych chorych na Covid-19!

Źródło: Istock

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce

W ostatnich dniach wyprzedza nas wyraźnie tylko Wielka Brytania - w sobotę i w niedzielę odnotowano tam po 1,2 tys. zakażeń każdego dnia. To drugie tyle niż w Polsce- w sobotę i w niedzielę wykryto odpowiednio 576 i 575 nowych przypadków. Niepokoi jednak fakt, że w przypadku Wielkiej Brytanii liczba zakażeń i zgonów każdego dnia wyraźnie spada. Wykonuje się tam też aż dziesięć razy więcej testów w ciągu doby. W Unii Europejskiej tylko o trzy zakażenia więcej odnotowała w sobotę Francja - 579 nowych chorych, ale już dzień później tylko 343. 

W Polsce liczbę nowych przypadków zawyżyło wykrycie dużych ognisk koronawirusa. Aż 60 procent nowych zakażonych pochodzi z województwa śląskiego - to górnicy i ich rodziny. Na Mazowszu liczba zakażeń maleje, ale bardzo wolno - każdego dnia to od 50 do 100 nowych przypadków.

Co ciekawe, we Włoszech, a także w Hiszpanii, czyli w krajach, które przez długi czas miały do czynienia z najwyższymi liczbami w Europie, sytuacja z koronawirusem jest opanowana. Mają one po koło 200 nowych zakażeń każdego dnia. Na niepokojące statystyki zwrócił uwagę dr Marek Migalski, który przestudiował dane udostępniane przez portal worldometers.info. 

Polska dziś na pierwszym miejscu w UE, jeśli chodzi o liczbę zakażeń Covid! Jest ich w Polsce mniej więcej tyle, ile we Włoszech i Hiszpanii razem wziętych! 10 razy więcej, niż Niemcy! - napisał na Twitterze. 

Aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, mimo zmniejszania obostrzeń, nadal warto stosować się do zaleceń reżimu sanitarnego - nosić maski w przestrzeni publicznej, zachowywać dwumetrowy dystans i nie uczestniczyć w zgromadzeniach. 

Zobacz także: Zakaz lotów został przedłużony - podano nową datę 

Źródło zdjęcia głównego: Istock

Komentarze
Testy na koronawirusa
Newsy Test na koronawirusa – jak wygląda i kto może go sobie zrobić?
Koronawirus diagnozowany jest w jedenastu ośrodkach w kraju. W laboratoriach bada się próbki od potencjalnie zarażonych. Najczęściej test przeprowadzany jest przez wymaz z jamy nosowo-gardłowej.
Marta Średnicka
marzec 12, 2020

Ilość osób zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie każdego dnia. Do 12 marca odnotowano 47 przypadków, przy czym odnotowano jedną ofiarę śmiertelną . Jak w Polsce diagnozuje się osoby zarażone? Za jedyną metodę służy obecnie identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą RT-PCR. To może ulec jednak zmianie. Zobacz także: Żel antybakteryjny na koronawirusa - pamiętaj, że nie każdy działa Jak wygląda i ile kosztuje test na koronawirusa? Test na koronawirusa, czyli identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą RT-PCR to w tej chwili jedyna z metod stosowanych do diagnozowania pacjentów z podejrzeniem zarażenia w Polsce. SARS-CoV-2 wykrywany jest poprzez pobranie wymazów z jamy nosowo-gardłowej, próbki krwi lub kału, które pobrane w oddziale zakaźnym zostają przewiezione bezpośrednio do laboratorium. Obecnie test na koronawirusa jest całkowicie darmowy. Ze względu na próby pobierania opłat w wysokości 500 zł przez szpitale, ustalono, że dla osób zagrożonych zarażeniem lub z objawami będzie on bezpłatny. Jak zaznaczył Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, podlegać temu będzie każda osoba "w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem”. Dotyczy to również osób nieubezpieczonych w NFZ. Na tę chwilę nie ma w obiegu szybkich testów na koronawirusa w formie pasków. Forma przeprowadzania testów na koronawirusa może się jednak zmienić. Firma BioMaxima S.A. wypracowała nowy rodzaj testu, który został już zgłoszony do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Test 2019-nCoV IgG/IgM ma pokazywać wynik w okienku i podawać go w ok. 10 minut od przeprowadzenia. Diagnostyka koronawirusa. Stosujemy rekomendowane przez WHO testy RT-PCR. Innych metod nie stosujemy. — Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) March 3, 2020 Obecnie całodobowo pracują laboratoria w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny i Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, a także w dziewięciu...

Przeczytaj
Austria i Grecja pokonały koronawirusa
Newsy Austria i Grecja pokonały koronawirusa! To dobry znak dla Polski
Hiszpania i Włochy odnotowują coraz mniej nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. Czy to znaczy, że w Polsce sytuacja uspokoi się szybciej niż przewidywano?
Milena Majak
kwiecień 07, 2020

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, krzywa zachorowań na zachodzie Europy staje się powoli coraz bardziej płaska. Dzienna tendencja spadkowa w liczbie nowych zachorowań lub nawet ich brak, to bardzo optymistyczny akcent na tle liczby zgonów, które są wynikiem COVID-19. Najbardziej cieszy fakt, że dane pochodzą z największych ognisk koronawirusa w Europie . Regiony najmocniej dotknięte epidemią powoli podnoszą się z kolan. To dobry znak dla Polski. Europa skutecznie walczy z koronawirusem Coraz mniejszy przyrost dziennych nowych zakażeń wirusem jest ogromnym sukcesem dla trawionych patogenem SARS-CoV-12 Włoch, Hiszpanii i Francji. Również Austria i Grecja ogłosiły zwycięstwo nad koronawirusem . W przypadku tych dwóch ostatnich krajów, powrót do normalnego trybu życia jest już planowany na maj.  W Austrii odnotowano jak do tej pory ponad 12 tysięcy zachorowań. W Grecji jest ich zdecydowanie mniej, bo nieco ponad 1700. Coraz więcej osób zdrowieje, a nowych przypadków zachorowań na koronawirusa ubywa każdego dnia .  Zobacz także: Jak rozprzestrzenia się wirus, gdy niedokładnie myjemy ręce? Austria odniosła sukces w walce z koronawirusem Sebastian Kurz, kanclerz Austrii, bez cienia wątpliwości stwierdził, że Austria zawdzięcza sukces szybszej i bardziej zdecydowanej reakcji niż to miało miejsce w przypadku innych krajów w Europie. Restrykcyjne przepisy pozwoliły na szybsze wyciszenie epidemii .  Czas społecznej izolacji jest bardzo ważnym czynnikiem w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa. Kanclerz Kurz mówił też o pierwszym złagodzeniu przepisów wprowadzonych na czas epidemii koronawirusa. Zakaz zgromadzeń ma obowiązywać co najmniej do czerwca, ale optymistyczny scenariusz zakłada, że jeśli spadek zachorowań się utrzyma, już 14 kwietnia zostaną otwarte małe sklepy, a 1 maja galerie handlowe, zakłady fryzjerskie oraz kwiaciarnie. W połowie maja...

Przeczytaj
Ile osób umrze na koronawirusa?
Newsy Ile osób umrze na koronawirusa? Statystyki tego raportu nie pozostawiają złudzeń...
Szczyt zachorowań w Polsce jeszcze nie wystąpił. Musimy przygotować się na najgorsze, bo wygląda na to, że przed nami wiele dni walki.
Milena Majak
kwiecień 13, 2020

Na całym świecie mówi się już o ponad 1,8 mln zachorowań . Więcej niż 100 tysięcy osób to ofiary śmiertelne. Mamy też 420 tysięcy ozdrowieńców. A to jeszcze nie koniec... Ujawniono statystyki raportu, w którym szacuje się, ilu ludzi ogólnie zabierze epidemia koronawirusa . Wiadomo też, gdzie patogen będzie siał największe spustoszenie - i nie są to Włochy.  Zdjęcie: istockphoto.com Ile osób umrze z powodu COVID-19? Mija miesiąc od czasu, gdy w Polsce zdiagnozowano COVID-19 u pacjenta zero . Od tamtego momentu zarówno liczba zarażonych, jak i zgonów nieustannie rosną. Stan na dzień 12 kwietnia wynosił  6674  chorych oraz 232 zmarłych . Jest też optymistyczny akcent w postaci 439 ozdrowieńców. Rząd wprowadził niezbędne obostrzenia, aby spowolnić rozwój choroby w Polsce . Niestety nie wszyscy biorą sobie je do serca. Być może statystyki z raportu ośrodka badawczego The Institute for Health Metrics and Evaluation przekonają chociaż część niedowiarków. Amerykańscy naukowcy przewidują, że z powodu COVID-19 w Europie umrze 150 tysięcy osób . Do tej pory sądzono, że to Włochy i Hiszpania zostaną najbardziej doświadczone epidemią koronawirusa. Według raportu patogen najgroźniej rozprzestrzeni się Wielkiej Brytanii. Naukowcy piszą nawet o 66 tysiącach ofiar. W gorszej sytuacji są tylko Stany Zjednoczone, gdzie przez koronawirusa ma umrzeć 81 tysięcy osób.  Koronawirus w Polsce Nieco bardziej optymistyczny scenariusz przewidziano dla Polski. Model przygotowany na potrzeby raportu zakłada, że COVID-19 zabierze w naszym kraju od 1200 do 3000 osób. Uśredniona prognoza przewiduje  1953 zgonów . Okazuje się, że w naszym przypadku szczyt zachorowań ma przypadać w okolicach 24 kwietnia. Jeśli wierzyć założeniom naukowców, pod koniec maja będziemy mogli mówić o wygranej walce z koronawirusem.  Zdjęcie główne: istockphoto.com

Przeczytaj
Wzruszające słowa Polki mieszkającej we Włoszech na temat koronawirusa w Polsce
Newsy Wzruszające słowa Polki mieszkającej we Włoszech na temat koronawirusa w Polsce
Jak nie zarazić się koronawirusem? Wystarczy, że zapamiętacie radę Pani Karoliny - Polki, która na stałe mieszka we Włoszech.
Milena Majak
marzec 12, 2020

Pani Karolina od wielu lat mieszka w Rimini, w północnej części Włoch. Tam wyszła za mąż i tam też prowadzi normalny tryb życia. Tyle, że ten normalny tryb życia został w ciągu ostatnich trzech tygodni bardzo zaburzony. Wszystko przez rozprzestrzeniającego się w zawrotnym tempie koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki informacjom Pani Karoliny każdy zrozumie, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie wszelkich środków bezpieczeństwa . Ważny apel Polki mieszkającej we Włoszech O ile w Chinach powoli zaczyna się wszystko uspokajać (od tygodnia nie wykryto nowego przypadku zakażenia wirusem), o tyle Europa przeżywa właśnie najgorsze chwile . Ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia pandemia sieje spustoszenie szczególnie we Włoszech. Zobacz także: Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce Niestety w tym kraju pewne kroki zostały podjęte zbyt późno, a i tak nie wszyscy zastosowali się do zaleceń. Uczniowie potraktowali zamknięte szkoły jak koronaferie , a nie kwarantannę, która miała ich uchronić przed zarażeniem się COVID-9. W efekcie w ciągu trzech tygodni z kilkudziesięciu zarażonych osób, liczba urosła aż do siedmiu tysięcy .  Właśnie przed popełnieniem podobnego błędu postanowiła przestrzec Polka mieszkająca na stałe we Włoszech. Przekazała za pośrednictwem wpisu na Facebooku ważną wskazówkę dla każdego, kto nie chce zarazić się koronawirusem .  Kochani przyjaciele, znajomi bliscy i dalecy... rozsialiśmy się po Polsce, Europie i świecie jak mak! Jak wiecie mieszkam we Włoszech - więc czuję się w obowiązku, aby Was poprosić o jedną tylko rzecz - uważajcie na siebie! W tym delikatnym momencie UCZCIE SIĘ na naszych błędach i spróbujcie przez dwa tygodnie siedzieć po prostu w domu! Chcecie pić kawę - zróbcie sobie w domu. Chcecie uprawiać sport - skaczcie na skakance w domu. Chcecie się modlić - zróbcie to w domu. Chcecie romantyczną...

Przeczytaj