We wtorek, 3 sierpnia, zanotowano kolejny dobowy rekord zakażeń. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, to 680 nowych zakażeń. Zdaniem ministra Szumowskiego nie mamy do czynienia z drugą falą epidemii, ale raczej z 'poluzowaniem' w społeczeństwie.

Reklama
East News

Zobacz także: Wróci kwarantanna dla osób wracających z zagranicy? Rząd: "Rozważamy to"

Koronawirus w Polsce: mandaty za brak maseczki

Łukasz Szumowski był w poniedziałek gościem Programu 1 Polskiego Radia. W wywiadzie przedstawił kilka pomysłów, jakie resort zdrowia ma na poradzenie sobie ze stopniowym wzrostem liczby dobowych zakażeń. Podczas, gdy jeszcze dwa tygodnie temu liczba zakażonych (ok. 300 dziennie), równała się liczbie ozdrowieńców, dziś mamy do czynienia ze stałym wzrostem zachorowań. Minister Zdrowia jest zdania, że wynika to między innymi z nieprzestrzegania obowiązku zasłaniania nosa i usta.

Należy zasłaniać nos i usta. Nie ma wymówek. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo - powiedział w wywiadzie Szumowski.

Minister zapowiedział także, że w tym tygodniu policja oraz służby sanitarne rozpoczną szeroko zakrojone kontrole. Będą sprawdzać, czy w sklepach i w transporcie publicznym wszyscy zasłaniają nos i usta. Mandat za nieprzestrzeganie nakazu może dostać zarówno personel, jak i klienci.

W tym tygodniu policja i służby sanitarne będą wykonywać kontrole w sklepach i sprawdzać, czy personel i klienci noszą maseczki.

Zdaniem Łukasza Szumowskiego nie ma wiele przeciwwskazań zdrowotnych, które utrudniałyby noszenie maseczki.

Zobacz także
Nie ma żadnych danych, które by mówiły, że noszona maseczka zmniejsza ilość tlenu, który dochodzi do człowieka. Medyczne przeciwwskazania można policzyć na palcach jednej ręki.

Przypomina także, że maseczka nie jest jedyną możliwą opcją na zasłanianie twarzy. Akceptowane jest także noszenie przyłbic.

Jakiego mandatu możemy się spodziewać za nieprzestrzeganie zasady zasłaniania nosa i ust? W najlepszym wypadku skończy się na upomnieniu, w najgorszym zostanie nam wystawiona kara administracyjna w wysokości 500 zł.

Reklama

Zobacz także: Metoda, dzięki której lepiej oddycha się w maseczce ochronnej

Reklama
Reklama
Reklama