klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Szkoły odwołują zajęcia. Co to oznacza dla dzieci i rodziców?
Newsy

Szkoły zamknięte przez koronawirusa! Czy rodzice dostaną płatny urlop na opiekę nad dziećmi?

Premier zadecydował o zamknięciu szkół z powodu zagrożenia koronawirusem! Co to oznacza dla rodziców i dzieci?
Milena Majak
marzec 11, 2020

Odwołanie imprez masowych było pierwszym dużym krokiem do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Rankiem 11 marca potwierdzono już 25 przypadków zarażonych. Ogromne wątpliwości budziło też kontynuowanie prowadzenia lekcji w szkołach, gdzie skupisko wirusa może być równie niebezpieczne.

Warianty są dwa: zamykanie stopniowe, strefowe (czyli na obszarze powiatu czy miasta z dużą ilością zakażeń) lub na terenie całego kraju - mówił niedawno szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Premier Mateusz Morawiecki podjął już jednak decyzję o zamknięciu szkół od 12 marca do 25 marca. Jak ta sytuacja wpłynie na uczniów oraz ich rodziców? 

Szkoły w Polsce zamknięte w związku z koronawirusem

Zdjęcie: Jan Bielecki/East News

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Szkoły w Polsce zamknięte w związku z koronawirusem

Coraz głośniej mówi się o tym, że u dzieci choroba wywołana nowym koronawirusem przebiega bezobjawowo. Niestety przez to właśnie one przenoszą patogen na inne osoby. Nic dziwnego, że zamknięcie szkół od początku popierali nauczyciele należący do Związku Nauczycieli Polskich.

Zadbanie o higieniczne warunki w szkołach jest coraz trudniejsze. Mydło do mycia rąk kończy się już o godzinie 10–11 rano. Ryzyko rozprzestrzenienia się choroby drogą szkolną jest więc wielce prawdopodobne – mówi Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP. 

Skala zachorowań rośnie na całym świecie. W niektórych miastach samorządy lub dyrektorzy zdecydowali o zamknięciu szkół jeszcze przed oficjalnym komunikatem rządu. Zajęcia nie odbywają się na przykład na wrocławskim uniwersytecie medycznym. Na Uniwersytecie Warszawskim zajęcia zostały odwołane aż do 4 kwietnia. Jak podają media, już kilkanaście placówek zawiesiło działanie.

Wielu rodziców zastanawiało się czy podstawówki, licea i technika również zostaną zamknięte. Dzisiaj premier rozwiał wszelkie wątpliwości.

Jest dla nas jasne, że epidemia, która się rozwija może stać się bardzo groźna. Może stać się pandemią według WHO. Dlatego trzeba działać szybko z wyprzedzeniem. (...) Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich, a takimi są placówki oświatowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku. Już od jutra nie będą jednak dostępne do działań edukacyjnych - powiedział premier.

Czy rok szkolny zostanie przedłużony?

Ta decyzja o 14 dniach zawieszenia nie wpływa na terminarz obecnego roku szkolnego, przeprowadzania egzaminów - zaznacza Łukasz Szumowski, minister edukacji.

Jak dzieci mają się uczyć?

O tym decyduje dyrekcja szkół. Niektóre placówki mają możliwość organizowania lekcji online. Tam, gdzie wyposażenie na to nie pozwala, materiał ma być nadrabiany w ustalonym przez dyrekcję terminie. Bardzo możliwe, że zajęcia będą odbywały się po właściwych godzinach lub w weekendy.

Ogromny i gorący apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nie chodzili do szkoły, na uczelnie. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Bądźmy odpowiedzialni i postarajmy się z rozsądkiem spędzić ten czas w domu. W sytuacjach, w których nie wiemy co zrobić, skontaktujmy się z infolinią NFZ - mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Czy rodzicom przysługuje urlop?

Tak - rodzicom przysługuje 60 dni płatnego zasiłku wychowawczego, gdy zajęcia zostały odwołane 7 dni przed przewidywaną datą zamknięcia.

Ustawa koronawirusowa przewiduje dodatkowy zasiłek dla rodziców, którzy będą musieli zająć się swoimi dziećmi w razie zamknięcia przedszkola, żłobka czy szkoły. (...) Ustawa zasiłkowa, ta, na podstawie której wypłacane są zasiłki opiekuńcze, chorobowe czy macierzyńskie, mówi o puli maksymalnie 60 dni w roku. (...) Jest to tej samej wysokości zasiłek, co chorobowy – czyli 80 proc. podstawy wymiaru – tłumaczy w rozmowie z Businessinsider Polska Anna Skuza, radca prawny, lider praktyki prawa pracy w Deloitte Legal.

Anna Skuza zaznaczyła jednocześnie, że zasiłek w opisywanej sytuacji zamknięcia przedszkola czy szkoły z powodu koronawirusa, przysługuje tylko rodzicom dzieci, które mają nie więcej niż 8 lat. W rozmowie z Businessinsider Polska powiedziała również, że jeżeli rodzic będzie sprawował opiekę nad dzieckiem, jednocześnie świadcząc pracę zdalnie, to oczywiście zachowa prawo do normalnego wynagrodzenia.

Rząd zdecydował także o zawieszeniu funkcjonowania teatru, oper, filharmonii, a także kin i sieci kinowych.

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Komentarze
Jest data otwarcia żłobków i przedszkoli. A co z zasiłkiem opiekuńczym?
Styl życia Jest data otwarcia żłobków i przedszkoli. A co z zasiłkiem opiekuńczym?
Żłobki i przedszkola otwarte już w maju. Dla rodziców, którzy nie mogą z nich skorzystać przedłużony zasiłek opiekuńczy. To najnowsze dane z konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Marta Średnicka
kwiecień 29, 2020

Podczas konferencji dotyczącej łagodzenia obostrzeń, premier Mateusz Morawiecki podał kilka ważnych dat, które wpłyną na gospodarkę i ułatwią funkcjonowanie rodzicom najmłodszych dzieci. Padły konkretne deklaracje odnośnie żłobków i przedszkoli, a także zasiłku opiekuńczego.  Zobacz także: Czy musimy przyjąć mandat za brak maseczki? Kiedy otwarte zostaną żłobki i przedszkola? Od 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli. Dla osób, które nie będą mogły oddać dzieci do przedszkola czy żłobka, będzie dalej zasiłek opiekuńczy. Zachęcamy żeby jednostki samorządowe otwierały żłobki i przedszkola. My zapewnimy środki dezynfekujące - przyznał Mateusz Morawiecki.  Łukasz Szumowski przypomniał jednak, że powrót dzieci do placówek musi odbywać się w reżimie bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. formowania grup dzieci. Szef resortu zdrowia rekomendował konsultowanie decyzji ze specjalistami.  Jak przyznali politycy, kolejne etapy będą ogłaszane w cyklu co dwa tygodnie, choć premier zaznaczył, że może dojść do przyspieszenia. Takie decyzje na ten moment jednak jeszcze nie zapadły. Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️ ❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: ➡️ analiza przyrostu zachorowań, ➡️ wydajność służby zdrowia, ➡️ realizacja wytycznych sanitarnych. pic.twitter.com/5e5nXIvVT7 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 16, 2020 Do kiedy będzie obowiązywał zasiłek opiekuńczy? Początkowo zasiłek opiekuńczy miał obowiązywać do 3 maja, ale do Sejmu wpłynęła jednak autopoprawka do nowej wersji tarczy antykryzysowej. Termin został wydłużony do 24 maja. Będzie to ostatni dzień, w którym rodzicom będzie przysługiwało świadczenie.  Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia oraz ubezpieczonym rodzicom...

Przeczytaj
Biedronka szykuje się na koronawirusa
Newsy Specjalne zasady w Biedronce! Dyskont chroni się przez koronawirusem
Sieć sklepów Biedronka zdecydowała się na podjęcie specjalnych środków w walce z koronawirusem. Co to oznacza dla klientów?
Urszula Jagłowska
marzec 11, 2020

Strach przed koronawirusem dosięgnął wszystkich. W poniedziałek, 11 marca , rząd podjął decyzję o   zamknięciu placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku. Jednak już od czwartku, 12 marca, szkoły i uczelnie mają zrezygnować z prowadzenia zajęć dydaktycznych. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych od poniedziałku na dwa tygodnie do 25 marca . Już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki.  Zdjęcie: Jan Bielecki/East News Szef rządu dodał, że zamknięte zostaną także muzea, placówki kultury, a także kina . A co ze sklepami i centrami handlowymi? Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rozwoju i GIS-u przedsiębiorcy zobowiązani są do wprowadzenia w życie nowych zaleceń dotyczących działań prewencyjnych mających na celu uchronienie pracowników oraz klientów przed zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 . Jak sklepy przygotowują się na koronawirusa? Sieci handlowe i mniejsze sklepy już podjęły działania mające ochronić klientów i pracowników przed zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Co to oznacza w praktyce? Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Rozwoju oraz  Głównego Inspektoratu Sanitarnego, sklepowe wózki czyszczone są częściej niż dotychczas , regularnej dezynfekcji maja podlegać także  kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze). Ponadto GIS promuje dokonywanie płatności bezgotówkowej . Co więcej w niektórych sklepach znajdziemy również stacje dezynfekujące. Zobacz także:  Co lepiej chroni przez koronawirusem: żel antybakteryjny czy mydło? Co ciekawe, Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe! Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące...

Przeczytaj
Styl życia To już pewne, dzieci wracają do szkół! Premier podał konkretną datę
Od najbliższego poniedziałku część dzieci wróci do szkół. Licealiści i uczniowe szkół artystycznych dostaną możliwość indywidualnych lekcji z nauczycielem. Kiedy uczniowe w pełni wrócą do nauki w placówkach?
Laura Osakowicz
maj 13, 2020

Podczas dzisiejszej konferencji poznaliśmy   szczegóły 3. etapu zdejmowania obostrzeń . Jeszcze niedawno zakładano, że odmrażanie gospodarki może się rozciągnąć w czasie. Mimo wyraźnego wzrostu zachorowań na koronawirusa do ponad 600 (ponad 60% to przypadki ze Śląska) nowych zakażeń dziennie, zdecydowano zdjąć kolejne obostrzenia. Oprócz wznowienia pracy gastronomii w nowym reżimie sanitarnym, zadecydowano o powrocie dzieci do szkół. Już na początku maja do placówek w niewielkich grupach wróciły dzieci w wieku przedszkolnym. Teraz do szkół w ograniczonym zakresie wrócą najmłodsze dzieci z klas 1-3 . Kiedy szkoły w pełni wznowią pracę i jak będzie wyglądała nauka? Źródło: Istock III etap zdejmowania obostrzeń - dzieci wrócą do szkół jeszcze w maju Już od poniedziałku umożliwione zostanie prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych . Otwarte zostaną także  boiska i orliki. Będzie można korzystać z sal i hal sportowych, z ograniczeniami liczby osób. Wrócą indywidualne zajęcia w szkołach artystycznych, muzycznych.  Wszystkie te zmiany obowiązywać będą od poniedziałku, od 18 maja. Od 25 maja w klasach 1-3 szkoły podstawowej zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi . Nie będzie to edukacja, ale zajęcia opiekuńcze. Umożliwione zostaną też  konsultacje dla maturzystów i 8-klasistów. Od 1 czerwca umożliwione zostaną indywidualne konsultacje także w szkołach podstawowych . Decyzja o posłaniu na zajęcia ma zostać podjęta przez rodziców. Tym samym zostanie zachowany zasiłek opiekuńczy dla tych osób, które zdecydują o pozostawieniu pociechy w domu.  Premier zaznaczył, że powrót do normalności jest potrzebny, ale jednocześnie przy zdejmowaniu obostrzeń i powrocie do życia społecznego nadal niezbędna jest dyscyplina i trzymanie się zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Zobacz także: Dzieci wyjadą na obozy i kolonie - kolejny etap...

Przeczytaj
dania otwiera szkoły
Styl życia Dania to pierwszy europejski kraj, który otwiera szkoły, przedszkola i żłobki
Liczba zakażonych koronawirusem w Danii i w Polsce jest podobna, ale rząd Danii podejmuje odważniejsze kroki. Jako pierwszy zdecydował się na ponowne otwarcie szkół po miesięcznej kwarantannie.
Ewelina Błeszyńska
kwiecień 15, 2020

Ze względu na pandemię koronawirusa wiele państw wprowadziło zakaz wychodzenia z domu, a także zamknęło szkoły i przedszkola. W Polsce szkoły mają być zamknięte do 26 kwietnia (termin może ulec zmianie), przełożono nawet termin matur . W niektórych krajach europejskich podejmowane są odważne decyzje m.in. ponowne otwieranie szkół. Pierwszym krajem europejskim, który po wprowadzeniu ograniczeń otwiera placówki oświatowe jest Dania. Jak wygląda to w praktyce? Zobacz także: Ile osób umrze na koronawirusa? RAPORT   Dania otwiera szkoły Premier Danii, Mette Frederiksen zapowiedział ponowne otwarcie szkół, przedszkoli oraz żłobków już 6 kwietnia. Zajęcia miały być wznowione 15 kwietnia, ale w praktyce działa tylko część z nich (w Kopenhadze jest to około 35 proc.). Otwarcie wszystkich placówek planowane jest najpóźniej na 20 kwietnia. Do tego czasu pozostałe szkoły, przedszkola i żłobki mają dostosować się do nowych przepisów zapewnienia bezpieczeństwa.  Liczba zakażonych koronawirusem w Danii jest podobna do sytuacji w Polsce. W Danii na ten moment na Covid-19 choruje 6511, a w Polsce 7202. Także liczba zgonów jest porównywalna. W Danii jest ich nawet więcej, bo 299. Czy Polska weźmie przykład z Danii? Szczyt zachorowań przewidziany jest u nas na przełom kwietnia i maja, więc można przypuszczać, że otwieranie szkół nie nastąpi szybko, choć jednocześnie mówi się o planach stopniowego odmrożenia gospodarki . Wszystko zależy od przebiegu rozwoju pandemii w Polsce, a to jest wielką niewiadomą.  Zobacz także: Przez koronawirusa wakacji nie będzie. Minister zdrowia mówi wprost: "możemy zapomnieć"

Przeczytaj