DERMIKA MAESTRIA SKIN MATRIX REPAIR
Wyniki testu
Chcę testować
Chcę testować
Chcę testować
VICHY NEOVADIOL Odżywczy krem na dzień przeciw przebarwieniom SPF 50
Chcę testować
Lirene Make me slim
Chcę testować
Kosmetyki Lirene
Chcę testować
SHEFOOT Kuracja z mocznikiem
Chcę testować
AA Y LIFT SUPREME
Chcę testować
Dove Summer Revived
Wyniki testu
Nowe kosmetyki Maybelline New York
Laureaci
Kosmetyki Moee
Laureaci
Oillan derm+
Wyniki testu
Bielenda C MARINE CARE
Laureaci
Biotherm Blue Peptides
Wyniki testu
SEYSSO Basic Color
Laureaci
AA Wings of Color Healthy Wear
Laureaci
Eveline Cosmetics Gold Peptides
Laureaci
SKIN O3 ZONE
Wyniki testu
Kosmetyki Kiehl’s
Wyniki testu
Czy szczepionki na koronawirusa są słabo przebadane?
East News
Newsy

Szczepionki na koronawirusa są słabo przebadane? Ekspert zdradza, jaka jest prawda

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna? Czy prace i badania prowadzone w ekspresowym tempie są wystarczające, żebyśmy bez wątpliwości zgłosili się na szczepienie? Wirusolodzy nie mają wątpliwości.

Temat szczepionek przeciwko COVID-19 wywołuje wiele emocji. Czy są one bezpieczne? Wiele osób się ich obawia, twierdząc, że powstały zbyt szybko, by można je uznać za w pełni bezpieczne. Jednak eksperci uspokajają opinię publiczną: 

Błędne jest przekonanie, że szczepionki przeciwko COVID-19 są słabo przebadane, bo szybko się je wprowadza - przekonywała wirusolog molekularny dr Alicja Chmielewska z Gdańska na webinarium. 

Ekspertka wyjaśniła również działanie szczepionki oraz to, dlaczego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób ją przyjęło. Jak jednak zapewnia rząd, szczepienie nie będzie obowiązkowe.

Kiedy szczepienia na koronawirusa? 

Pierwszych szczepionek na koronawirusa możemy spodziewać się już po Nowym Roku. Podczas konferencji prasowej, która obyła się 21 listopada Mateusz Morawiecki poinformował: 

Przed nami okres, który nazywamy "100 dni solidarności". Po tym okresie jest wysoce prawdopodobne, że dostępna będzie szczepionka

Premier doprecyzował, że pierwszej dostawy szczepionki możemy spodziewać się już ok. 18 stycznia, czyli zaraz po zakończeniu ferii zimowych. 

W tym roku 2021 ferie musza być skumulowane w jednym czasie, żeby ruch był mniejszy, żeby nie wyjeżdżać za granice, bo może być potem potrzebna kwarantanna. Jak zostaniemy w domach to jest szansa że ok. 18 stycznia będą pojawiać się pierwsze dostawy szczepionki. 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zapewnione będą szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków. Jednak jako pierwsi będą mogli z nich skorzystać pracownicy służby zdrowia, służb mundurowych oraz osoby starsze i cierpiące na inne choroby, które są najbardziej narażone na infekcję.  Dlaczego?

W przypadku osób starszych jest obawa, że mogą one słabiej zareagować na szczepionkę, bo ich układ immunologiczny nie jest w pełni sprawny. Ale te osoby mogą być też lepiej chronione, gdy więcej osób będzie szczepionych i odpornych na zakażenie - wyjaśnia doktor Chmielewska z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Wielu Polaków obawia się jednak szczepionki na koronawirusa. Argumentują, że w normalnym trybie szczepionka powstaje kilka lat i jest wielokrotnie testowana. Tym razem prace nad szczepionką trwały mniej niż rok! Eksperci jednak uspokajają i zapewniają, że szczepionki przeciwko COVID-19 dzięki rozwojowi biologii molekularnej, przeszły wszystkie konieczne badania i pozostają bezpieczne, chociaż rzeczywiście zostały przeprowadzone w szybszym tempie niż zwykle. 

Najpierw w laboratoriach sprawdza się, jakie części wirusa są przydatne, jakie mają właściwości. Potem prowadzone są badania przedkliniczne na zwierzętach, a dopiero potem badania kliniczne I, II i III fazy. Skrócono badana wstępne, a było to możliwe, ponieważ wcześniej prowadzono badania nad wirusem SARS. Tę wiedzę można było wykorzystać i zrobiono nowe szczepionki w analogiczny sposób - wyjaśniała dr Chmielewska.

Dr Chmielewska wyjaśniała również dlaczego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób przyjęło szczepionkę: 

Im więcej będzie ludzi odpornych, tym mniejsze będzie ryzyko żeby wirus przeskoczył od zakażonej osoby na inne - mówiła.

Ekspert wyjaśniała, że szczepionki przeciwko COVID-19 zawierają formę niegroźnego wirusa, który został osłabiony lub zabity ale wywołuje reakcję odpornościową organizmu: 

Nasz układ immunologiczny uczy się go rozpoznawać i gdy dojdzie do kontaktu ze zjadliwą jego wersją, nasz organizm może szybko na niego zareagować. Takie zakażenie przechodzimy jedynie bezobjawowo lub łagodnie - tłumaczyła dr Chmielewska.

Czy to tłumaczenie przekona Polaków do szczepień? Wątpliwości co do bezpieczeństwa szczepionek wyrażają głośno nawet gwiazdy np. Edyta Górniak. Iwona Pavlovic czy Barbara Kurdej-Szatan. Jednak według lekarzy to jedyny skuteczny sposób, by wygrać z pandemią.

Zobacz także: Rząd wprowadzi opłatę 100 zł za wejście do galerii handlowej?! To pomysł na tłumy w sklepach

szczepionka na koronawirus
iStock

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
NOVELLISTA
Zapachy
Dlaczego perfumy są tak ważne w relacjach międzyludzkich?
Współpraca reklamowa
Nowa seria kosmetyków Bright Reveal L'Oreal Paris do skóry trądzikowej
Pielęgnacja
Przetestowałam nową serię kosmetyków Bright Reveal L'Oréal Paris do skóry trądzikowej. Teraz już wiem czego potrzebuje moja cera
Współpraca reklamowa
mathilde langevin@unsplash
Pielęgnacja
Przebarwienia - co warto o nich wiedzieć? Na nurtujące Wizażanki pytania odpowiedziała dermatolog, dr n. med. Agnieszka Bańka Wrona
Współpraca reklamowa
Yves Rocher
Pielęgnacja
Te kosmetyki od marki Yves Rocher zatrzymują wodę w skórze jak gąbka. Wszystko dzięki jednemu składnikowi
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Odnowa skóry na poziomie komórkowym. Wizażanki sprawdziły odmładzającą linię Dermika
Współpraca reklamowa
Kosmetyki
Fryzury
Składniki preparatów, które hamują wypadanie i pobudzają porost włosów
Współpraca reklamowa
Mela b3
Pielęgnacja
Jak się pozbyć przebarwień? Poznaj moc Melasylu
Współpraca reklamowa
La Roche-Posay
Pielęgnacja
Boisz się przebarwień? Sprawdź, jak im zapobiegać
Współpraca reklamowa