W tych polskich szkołach uczniowie wrócą do nauki 7 września! Czy to uchroni nas przed wzrostem zakażeń?
Uczniowie dwóch szkół podstawowych w Sławnie wrócą do szkolnych ławek dopiero 7 września, a z Zakopanego - dopiero 28 września. Czy to pomoże im uchronić się przed czarnym scenariuszem?

Decyzję o późniejszym powrocie do szkół w Sławnie podjęli dyrektorzy placówek. Ogłosili oni, że dni 2-4 września będą dniami wolnymi od zajęć. Mają do tego prawo - każdy dyrektor szkoły ma do dyspozycji 8 dni w roku szkolnym, które może ogłosić wolnymi.
Co ma dać opóźnienie roku szkolnego? Według dyrektorów szkół będzie to swoista kwarantanna dla dzieci, które wróciły z wakacji z różnych miejscowości. Dyrektorzy podkreślają też, że wielu mieszkańców Sławna w czasie wakacji pracowało w miejscowościach nadmorskich, a właśnie tam - obok Śląska - był największy przyrost zakażeń latem. To kolejny problem obok sygnalizowanego przez ekspertów niebezpieczeństwa, że wirusa może przenosić 100 tys. nauczycieli, którzy pracują w różnych szkołach.
Na inną rozwiązanie zdecydował się Urząd Miasta Zakopane - dzieci ze stolicy polskich Tatr powrócą do szkół dopiero 28 września. Przez pierwszy miesiąc będą uczyły się zdalnie.

Aplikacja ma pomagać w walce z koronawirusem
Czy kolejne szkoły pójdą w ślady placówek ze Sławna? Eksperci apelują, by rok szkolny opóźnić o 14 dni. Ministerstwo Edukacji Narodowej stoi cały czas na stanowisku, że zajęcia zaczynają się tradycyjnie - od 1 września. Minister Dariusz Piontkowski zapewnia, że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa ogłoszonych przez MEN powinno zapobiec rozszerzaniu się pandemii. Minister zachęca też do instalowania aplikacji ProteGo Safe, która ma ostrzegać, że jest niebezpieczeństwo zetknięcia się z zarażona osobą.
Czy grozi wzrost liczby zakażeń w szkołach?
Czy to wystarczy? Eksperci są sceptyczni. Przywołują przykład Izraela, który po tym, jak w maju liczby zakażonych spadły z 750 dziennie do kilkudziesięciu, zezwoliły na powrót dzieci do szkół. Wkrótce okazało się, ze uczeń liceum Gymnasia Ha’ivrit w Jerozolimie jest zakażony koronawirusem. W następnych dniach pozytywny wynik testów otrzymali jego koledzy liceum. Ostatecznie koronawirusem zakaziło się 154 uczniów i 26 pracowników szkoły. To nie był koniec - wirus błyskawicznie się rozprzestrzenił - na kwarantannę wysłano kilkadziesiąt tysięcy uczniów i nauczycieli.
Miejmy nadzieję, że w Polsce nie powtórzy się taki scenariusz...
Nasze akcje
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 16