Co lepiej chroni przez koronawirusem: żel antybakteryjny czy mydło?
Żel antybakteryjny zabija bakterie i wirusy, jednak nie zmywa ich z powierzchni dłoni. Nie każdy radzi sobie również z patogenami. Zanim sięgniesz więc po żel, musisz użyc mydła.
Koronawirus i zagrożenie jego rozprzestrzenieniem się w Polsce sprawiły, że sklepowe, drogeryjne i apteczne półki, na których dotychczas znajdowały się mydła i żele antybakteryjne świecą pustkami. Ceny tych, które jeszcze znajdują się na stanie sklepów poszybowały w górę. W ochronie przed zarażeniem koronawirusem pomoże nam higiena. Co jednak lepiej chroni nas przed COVID-19 - żel antybakteryjny czy mydło? Wbrew pozorom okazuje się, że najlepszą ochronę zapewnia antybakteryjne mydło. Już tłumaczymy dlaczego. Zobacz także: Domowy żel antybakteryjny z trzech składników, nie tylko na koronawirusa
Dlaczego na koronawirusa mydło jest lepsze od żelu antybakteryjnego?
Żel antybakteryjny jest skuteczny w ochronie przed koronawirusem, jednak jedynie w sytuacji kiedy w jego składzie poziom alkoholu przekracza 60 proc. (większość sprzedawanych żeli utrzymuje go na poziomie 65 - 90 proc.). Produkty o niższej zawartości alkoholu nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed patogenami. Warto więc zwrócić uwagę na to, jaki produkt kupujemy, żeby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Tylko taki produkt może zniszczyć bowiem otoczkę lipidową koronawirusa. Zabija on tym samym bakterie i wirusy, jednak nie zmywa ich z powierzchni rąk i co za tym idzie skóry.Mydło dobrze oczyszcza skórę z brudu i zalegających na niej bakterii. Posiada substancje, które zwalczają lipidy w błonie wirusa, jak i rozpuszczają jego wiązania. To sprawia, że sam wirus przestaje być szkodliwy i tym samym zostaje „uśpiony”. Istotne jest więc również prawidłowe mycie rąk, a co za tym idzie dokładne oczyszczenie powierzchni pomiędzy palcami i zmycie pozostałości mydła wodą, a następnie osuszenie rąk przy użyciu najlepiej papierowego ręcznika. Dopiero po myciu warto nałożyć żel antybakteryjny.
Źródło: iStockZobacz także: Gdzie kupić żel antybakteryjny do ochrony przed koronawirusem?
Kiedy sprawdza się żel antybakteryjny?
Po żel antybakteryjny dobrze jest sięgnąć poza domem. Kiedy podróżujemy komunikacją miejską, robimy zakupy, czy po prostu spędzamy czas na świeżym powietrzu, korzystając z przestrzeni publicznej. Niemniej jednak, każdorazowo po powrocie do domu, czy miejsca pracy powinniśmy umyć ręce. Pamiętajmy również, żeby żelu antybakteryjnego nie używać co kilka minut. Tym sposobem pozbędziemy się z rąk naturalnej bariery ochronnej. Tak, jak wszystkie inne produkty, powinniśmy stosować go z umiarem. Zobacz także: Czy koronawirusem można zarazić się przez kosmetyki?
Źródło zdjęcia głównego: iStock