Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Wyniki testu
Bielenda Professional Supremelab
Wyniki testu
NIVEA CELLULAR LUMINOUS zestaw kosmetyków
Wyniki testu
Neutrogena Retinol Boost
Wyniki testu
 Tołpa, Body & Soul
Wyniki testu
neboa
Wyniki testu
YSL
Wyniki testu
tolpa authentic
Wyniki testu
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Wyniki testu
Kosmetyki Maybelline
Wyniki testu
BeBio samoopalacze
Chcę testować
Faceboom skin dopamine
Chcę testować
Garnier Vitamin C
Wyniki testu
AA Yoummy Skin Peach Flawless
Chcę testować
kosmetyki do makijażu Loreal Paris: podkład Infallible, podkład true match i mascara telescopic
Wyniki testu
tresemme 1 minute
Wyniki testu
Miya Cosmetics - myCLEANhero, mySOFTemulsion
Chcę testować
L`Biotica Biovax Ultra Green For Brunette
Laureaci
Phyto Paris
Laureaci
dermedic Hydrain3 Hyaluro
Laureaci
Koronawirus - żel antybakteryjny
Newsy

Żel antybakteryjny na koronawirusa - pamiętaj, że nie każdy działa

Koronawirus sprawił, że żel antybakteryjny zniknął z półek drogerii. Nie każdy z nich jednak zadziała w tym przypadku. Ważny jest skład, a dokładnie poziom alkoholu i sposób działania.

Mycie rąk mydłem jest podstawowym działaniem prewencyjnym przed zarażeniem się koronawirusem. WHO przypomina o podstawowych zasadach higieny i skutecznych sposobach na mycie rąk. Jak jednak jest z żelem antybakteryjnym? Czy rzeczywiście działa na SARS-CoV-2? Tak naprawdę nie ma jeszcze takich badań. Wiemy ogólnie, że żel zabija bakterie. Warto pamiętać o kilku aspektach, jak zawartość alkoholu w składzie i sposób stosowania.

Zobacz także: Co lepiej chroni przed koronawirusem - żel antybakteryjny czy mydło?

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Czy żel antybakteryjny działa na koronawirusa?

Choć nie istnieją konkretne badania odnośnie żelu antybakteryjnego w kontekście koronawirusa, to wiadomym jest, że SARS-CoV-2 jest wirusem lipofilnym, co oznacza, że powinien zabić go każdy rozpuszczalnik lipidów. Do takich należy żel antybakteryjny na bazie alkoholu. Produktu nie należy stosować jednak nadmiernie – zwiększona ilość i częstotliwość może wysuszyć skórę dłoni, a także osłabić naturalną barierę ochronną skóry.

Zobacz także: Domowy żel antybakteryjny - nie tylko na koronawirusa

Jaki żel antybakteryjny wybrać?

Producenci żeli antybakteryjnych wskazują ich skuteczność na poziomie 99,99 proc. Przy zakupie warto więc to sprawdzić. Żeby żel antybakteryjny miał szansę zadziałać na koronawirusa, muszą zostać spełnione następujące warunki - zawartość alkoholu powinna wynosić od 60 do 80 proc. Przy takim stężeniu zabijane są m.in. wirusy lipofilne, wirusy grypy, a także parvowirusy, czy norowirusy, enterowirusy i rotawirusy.

Uważajcie na podróbki i oszustów w internecie, którzy mogą proponowac produkty z niższym stężeniem alkoholu. W niektórych żelach z kolei stężenie alkoholu sięga nawet 90 -95 proc. Czy więcej znaczy lepiej? Nie! Żel o tak dużym stężeniu alkoholu może wysuszyc skórę i osłabic naturalną barierę ochronną.

Zobacz także: Czy koronawirusem można zarazić się przez kosmetyki?

Jak stosować żel żeby zadziałał?

Żel nakładać należy po umyciu rąk mydłem i ich dokładnym osuszeniu – najlepiej papierowym ręcznikiem. Ręce muszą być przy tym suche – woda może rozcieńczyć żel. Produkt należywcierać w skórę przez ok 30 sek i nakładać je w proporcjach dwa razy po 3 ml.

Żel antybakteryjny powinien być stosowany, kiedy jesteś poza domem czy pracą i nie ma możliwości umycia rąk. W domu nie musisz go stosować.

Źródło zdjęcia głównego: iStock

Koronawirus - żel czy mydło
Newsy
Co lepiej chroni przez koronawirusem: żel antybakteryjny czy mydło?
Żel antybakteryjny zabija bakterie i wirusy, jednak nie zmywa ich z powierzchni dłoni. Nie każdy radzi sobie również z patogenami. Zanim sięgniesz więc po żel, musisz użyc mydła.

Koronawirus i zagrożenie jego rozprzestrzenieniem się w Polsce sprawiły, że sklepowe, drogeryjne i apteczne półki, na których dotychczas znajdowały się mydła i żele antybakteryjne świecą pustkami. Ceny tych, które jeszcze znajdują się na stanie sklepów poszybowały w górę. W ochronie przed zarażeniem koronawirusem pomoże nam higiena. Co jednak lepiej chroni nas przed COVID-19 - żel antybakteryjny czy mydło ? Wbrew pozorom okazuje się, że najlepszą ochronę zapewnia antybakteryjne mydło . Już tłumaczymy dlaczego.  Zobacz także: Domowy żel antybakteryjny z trzech składników, nie tylko na koronawirusa Dlaczego na koronawirusa mydło jest lepsze od żelu antybakteryjnego? Żel antybakteryjny jest skuteczny w ochronie przed koronawirusem, jednak jedynie w sytuacji kiedy w jego składzie poziom alkoholu przekracza 60 proc. (większość sprzedawanych żeli utrzymuje go na poziomie 65 - 90 proc.). Produkty o niższej zawartości alkoholu nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed patogenami. Warto więc zwrócić uwagę na to, jaki produkt kupujemy, żeby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Tylko taki produkt może zniszczyć bowiem otoczkę lipidową koronawirusa. Zabija on tym samym bakterie i wirusy, jednak nie zmywa ich z powierzchni rąk i co za tym idzie skóry. Mydło dobrze oczyszcza skórę z brudu i zalegających na niej bakterii. Posiada substancje, które zwalczają lipidy w błonie wirusa, jak i rozpuszczają jego wiązania. To sprawia, że sam wirus przestaje być szkodliwy i tym samym zostaje „uśpiony”. Istotne jest więc również prawidłowe mycie rąk , a co za tym idzie dokładne oczyszczenie powierzchni pomiędzy palcami i zmycie pozostałości mydła wodą, a następnie osuszenie rąk przy użyciu najlepiej papierowego ręcznika. Dopiero po myciu warto nałożyć żel antybakteryjny. Źródło: iStock Zobacz także: Gdzie kupić żel antybakteryjny do ochrony przed...

Krem do rąk a żel antybakteryjny
Styl życia
Czy krem do rąk hamuje działanie produktów antybakteryjnych?
W dobie koronawirusa stosowanie kremu do rąk jest równie częste jak aplikacja żelu. Żeby kremowanie tuż po dezynfekcji było bezpieczne, należy trzymać się określonych zasad.

Stosowanie żelu antybakteryjnego i wzmożona higiena dłoni z użyciem produktów typu mydło czy emulsja może przyczyniać się do wysuszania skóry, a następnie jej pękania i powstawania nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i świądu. Na równi z higieną ważna jest więc również pielęgnacja z użyciem balsamu i kremu. Czy jego stosowanie może wpłynąć jednak na właściwości antybakteryjne produktów? Zwłaszcza jeśli jest aplikowany bezpośrednio po dezynfekcji? Pytanie o krem i jego współgranie pojawiło się w wielu wątkach dotyczących higieny i pielęgnacji w mediach społecznościowych, również zagranicą. Spieszymy więc z wyjaśnieniem. Zobacz także: Co lepiej chroni przed koronawirusem - żel antybakteryjny czy mydło? Czy stosować krem po myciu rąk i aplikacji żelu antybakteryjnego? Żel antybakteryjny zabija zarazki znajdujące się na skórze, jednak nie usuwa ich z jej powierzchni. Niewłaściwie stosowany może sprawić, że bakterie wciąż będą aktywne, więc nie może być traktowany jako zamiennik dla regularnego mycia rąk. Co więcej, lekarze ostrzegają, że silnie ubrudzone lub tłuste dłonie są powierzchniami, na których takie produkty działają w gorszym stopniu (informacje z Centers For Disease Control and Prevention). Ma więc sens, że duża ilość kremu do rąk, nałożonego natychmiast po użyciu środka dezynfekującego może zakłócić jego skuteczność. Nie bezzasadne są więc obawy o to, że krem może osłabiać jego działanie.  Nie istnieją naukowe dowody na to, że krem hamuje właściwości ochronne żelu antybakteryjnego, jednak jak zaznacza chemik kosmetyczny Ginger King, choć jest to mało prawdopodobne, to jednak możliwe. Alkohol znajdujący się w produktach antybakteryjnych zabija bakterie i wirusy na skórze, ale "jeśli istnieje inne podłoże, na które mogą dostać się bakterie - na przykład krem ​​do rąk - te mogą przeżyć”. Zobacz...

Żele antybakteryjne z Biedronki
Pielęgnacja
Nowe środki antybakteryjne w Biedronce w dużych pojemnościach - właśnie trafiły na półki
Na półki Biedronki trafił żel antybakteryjny Marion i mydło Apart, które nie wysuszają rąk. Teraz dyskont postawił na duże pojemności.

Żale antybakteryjne oraz mydła wciąż są towarem, który szybko znika z półek. Trudno się temu dziwić w okresie konieczności zachowania wzmożonej higieny. Sklepy zaopatrują się w produkty regularnie. Biedronka ponownie wzbogaciła asortyment o nowe rodzaje żeli antybakteryjnych. Tym razem w dyskoncie pojawiła się duża wersja żelu oczyszczającego o właściwościach antybakteryjnych, który dotąd w Biedronce kupić mogliśmy jedynie w wersji o pojemności 50 ml. Na półki trafiło również nowe antybakteryjne mydło nawilżające, które zapewnia pielęgnację przesuszonej skóry. Zobacz także: Co lepiej chroni przed koronawirusem - żel antybakteryjny czy mydło? Nowe żele antybakteryjne i mydła w Biedronce Na półkach dyskontu Biedronka od 2 do 8 kwietnia 2020 roku lub do wyczerpania zapasów dostępne będą nowe produkty antybakteryjne. Pierwszym z nich jest żel oczyszczający do rąk Marion o pojemności 300 ml w cenie 16,99 zł oraz mydło antybakteryjne w płynie Apart o pojemności 500 ml za 6,99 zł.  Kiedy stosować żel antybakteryjny? Żel antybakteryjny nie jest podstawowym środkiem ochrony przed koronawirusem - jest nim mydło. Systematyczne mycie rąk pozwala na usunięcie bakterii z powierzchni dłoni i zapobiega rozprzestrzenianiu się ich na pozostałe partie ciała. Żel powinien być stosowany jako uzupełnienie higieny lub w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody oraz mydła, czyli np. podczas wyjścia z domu, czy podróży komunikacją miejską. Zasady stosowania żelu antybakteryjnego: Żel antybakteryjny nanieś w niewielkiej ilości na skórę dłoni. Wcieraj go w skórę przez ok. 30 - 60 sekund.  Rozprowadź go równomiernie na całej powierzchni, uwzględniając przestrzeń między palcami. Żel antybakteryjny możesz stosować również po umyciu dłoni mydłem jako uzupełnienie higieny i dodatkową ochronę. Źródło zdjęcia głównego:  Kelly Sikkema...

Telefon a koronawirus
Newsy
Koronawirus: smartfon to siedlisko bakterii. Jak go zdezynfekować?
Nie tylko brudne ręce, pieniądze i przedmioty użytku publicznego, ale również nasze telefony komórkowe są siedliskiem bakterii i wirusów - w tym koronawirsa. Po ich użyciu powinniśmy umyć ręce. Co więcej, ważne jest również ich prawidłowe i regularne czyszczenie.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, powinniśmy regularnie i dokładnie myć ręce i dezynfekować urządzenia codziennego użytku. Do takich należy telefon komórkowy. To on gromadzi na sobie więcej zarazków niż np. deska klozetowa. Może więc przenosić bakterie z ekranu, prosto na skórę naszej twarzy lub w okolice ust. Zobacz także: Nie tylko żel antybakteryjny, te produkty warto mieć w swoim domu Jak długo koronawirus może przeżyć na powierzchni telefonu? To jak długo SARS-CoV-2 będzie w stanie przetrwać na powierzchni telefonu zależy od tego, gdzie przebywamy i jak go przechowujemy, a w zasadzie od wilgotności, czy temperatury powietrza. W rzeczywistości czas utrzymywania się na telefonie może wynosić od kilku do kilkunastu godzin. Wirus przenoszony drogą kropelkową z łatwością może dostać się na jego powierzchnię. Podczas użytkowania kładziemy go na różnego rodzaju powierzchniach, do których dostęp mają inni, również zarażeni. Zobacz także: Biedronka chroni się przed koronawirusem - specjalne zasady w dyskoncie Jak czyścić i dezynfekować telefon, żeby zmniejszyć ryzyko koronawirusa? Zanim rozpoczniemy czyszczenie telefonu, odłączmy go od zasilania. Do dezynfekcji konieczne jest bowiem użycie substancji czyszczących – samo przecieranie ekranu suchą chusteczką, czy ścierką nie wystarczy. Uważajmy jednak na nadmierny kontakt urządzenia z wodą. Nie aplikujmy również substancji czyszczących bezpośrednio na telefon. Rozpylajmy lub nanośmy je np. na ścierkę z mikrofibry. Najlepszym produktem do dezynfekcji telefonu będzie w tym przypadku 70 proc. alkohol izopropylowy. Nasączoną alkoholem szmatką przecieramy wszystkie powierzchnie – ekran, klawiaturę, ale również elementy boczne i przyciski, uważając, by ciecz nie dostała się do środka urządzenia. Przy dezynfekcji pamiętajmy też o czyszczeniu obudowy telefonu. Alkoholem nie przecierajmy...

Nasze akcje
neboa
Fryzury
"Kosmetyki od NEBOA odżywiły i zregenerowały moje włosy od skalpu po same końce" - zobaczcie wyniki testu Wizażanek
Współpraca reklamowa
skincycling
Pielęgnacja
Co o metodzie #skincycling sądzą eksperci?
Współpraca reklamowa
Test kosmetyków do makijażu od AA Wings of Color
Makijaż
Przetestowałam nowe kosmetyki AA Wings of Color. Efekt to idealna skóra przez cały dzień!
Współpraca reklamowa
lactacyd
Styl życia
„Już po pierwszym użyciu znika uczucie suchości i swędzenia”. Nowy płyn do higieny intymnej Lactacyd® Ultra-Nawilżający 40+ to hit Wizażanek!
Współpraca reklamowa
Depilatory Braun
Pielęgnacja
Przetestowałyśmy urządzenia do depilacji Braun. To sposób na gładką skórę bez podrażnień i wrastających włosków!
Współpraca reklamowa
Test serum złuszczającego Health Labs Care Glow On
Pielęgnacja
Test redakcji: Przetestowałam serum złuszczające do ciała Health Labs Care. Pozbyłam się krostek na ramionach w tydzień! 
Współpraca reklamowa
Test transparentnego żelu modelującego brwi More4Care
Pielęgnacja
Przetestowałam transparentny żel modelujący brwi od More4Care i uzyskałam efekt jak po laminacji
Współpraca reklamowa
wit. c 15% meseboost
Pielęgnacja
Krem i serum do twarzy Vit. C 15% od mesoBOOST® przetestowane przez Top Recenzentki
Współpraca reklamowa