Strajk kobiet - jak protestować z domu?
Strajk Kobiet przybrał różne formy - jedną z nich jest protest zdalny. Polacy dwoją się i troją, żeby umożliwić strajk każdemu, kto sprzeciwia się decyzji Trybunału Konstytucyjnego.
- Marta Średnicka
Od 22 października, tuż po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, gdzie aborcja w przypadku poważnych wad genetycznych płodu uznana została za niezgodną z Konstytucją, trwają protesty. Polacy wyszli na ulice, gdzie sprzeciwiają się m.in. zakazom związanym z usunięciem ciąży. W dobie pandemii nie każdy popierający Strajk Kobiet może uczestniczyć realnie w protestach na ulicach miast m.in. ze względu na kwarantannę. Może jednak przyłączyć się do nich zdalnie, okazując swoje wsparcie.
Jak wziąć udział w Strajku Kobiet z domu?
W piątek 30 października o godzinie 17:00 rusza Marsz na Warszawę, który ma być największą z manifestacji. Ma on łączyć protestujących ze wszystkich miast w Polsce, którzy mogą pojawić się w stolicy. Protest ruszy z trzech punktów w Warszawie - placu Zamkowego, al. Ujazdowskich i placu Zawiszy.
Zobacz także: Julia Wróblewska została pobita na Strajku Kobiet: „dostałam w ramiona, biodra i nerki”
Oprócz rozwieszenia w oknach plakatów (dostępne są darmowe ich wersje m.in. na stronie "plakatnastrajk"), czy dania wyrazu poparcia dla Strajku Kobiet w social mediach poprzez posty, nakładki na Facebooku, sharowanie wiadomości o planowanych działaniach, możemy również:
- wesprzeć finansowo fundacje prokobiece - mogą być one związane bezpośrednio z aborcją, jak Aborcyjny Dream Team, jaki i sam Strajk Kobiet, pomagając tym samym w organizacji protestów,
- wziąć udział w wydarzeniu "Chór Bardzo Zaniepokojonych" - do melodii utworu Bella Ciao odśpiewać tekst napisany przez Maję Pomę i Łaję Szkło (tekst dostępny tutaj) i przesłać na adres chor.zaniepokojonych@gmail.com. Organizatorzy złożą piosenkę w jedną całość.
- nagrać i wysłać hasła i swój przekaz, który uczestnicy marszu mogą wykorzystać podczas demonstracji,
- podzielić się swoją historią w social mediach - wiele z nas ma swoje doświadczenia związane z ciążą, macierzyństwem, problemami hormonalnymi, czy chorobami, które sprawiają, że kwestia dostępu do aborcji eugenicznej jest dla nas tak ważna. Choć intymne, mogą inspirować inne kobiety, dodawać im otuchy i pomagać przejść przez to samo.
Dołączysz?