W Polsce rozpoczęły się szczepienia na koronawirusa. W poniedziałek ma wejść w życie rozporządzenie, które będzie regulowało, jakie ograniczenia nie będą obowiązywały osób, które przyjęły szczepienie przeciwko COVID-19. Jeszcze 27 grudnia 2020 roku przyjmie je 10 tysięcy osób w aż 72 szpitalach w całej Polsce. Do końca grudnia do kraju ma wpłynąć 300 tys. kolejnych dawek. Co to zmieni?

Reklama

Jakie przywileje będą mieli zaszczepieni na koronawirusa?

Jak podaje rząd, do zaszczepienia jest 31 milionów osób. Taka jest liczba obywateli powyżej 18. roku życia w Polsce. Jej przyjęcie będzie jednak dobrowolne i bezpłatne. Jak zaznacza Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jej przyjęcie będzie wiązało się z licznymi przywilejami.

To wynika z prostej konsekwencji czy prostego faktu, polegającego na tym, że osoba skutecznie zaszczepiona sama staje się bezpieczna, ale też zyskujemy pewność, że nie jest niebezpieczna dla innych - przyznał.

Do przywilejów zaliczać się będą:

  • brak kwarantanny po przekroczeniu granicy i w przypadku kontaktu z zarażonym,
  • możliwość spotkań w grupie powyżej 5 osób,
  • brak konieczności testowania w wielu przypadkach.

O dalszych zniesieniach ograniczeń dla zaszczepionych będzie informował rząd.

Zobacz także: Zakaz przemieszczania się w Sylwestra to nie wszystko. Premier: "Rozważamy wprowadzenie dalej idących restrykcji"

Zobacz także
iStock

Kolejność szczepień przeciwko koronawirusowi

Kolejność szczepień na koronawirusa podzielona jest na cztery etapy. Obecnie rozpoczął się pierwszy z nich, według założeń którego zaszczepione zostanie personel medyczny, który ma stały kontakt z COVID-19. Choć traktowany jest jako pierwszy, określa się go mianem etapu zero. Oprócz medyków, czy pielęgniarek, przeciwko koronawirusowi w pierwszej kolejności będą mogli zaszczepić się też diagności laboratoryjni i farmaceuci, ale też wykładowcy i studenci kierunków medycznych.

Kolejny etap będzie dotyczył osób powyżej 60. roku życia, zaczynając od najstarszych. Szczepionkę będą mogli przyjąć pensjonariusze domów pomocy i zakładów opiekuńczo-leczniczych, ale też służby mundurowe i nauczyciele.

W kolejnym, trzecim już etapie narodowych szczepień przeciwko koronawirusowi, dawkę przyjmą osoby w wieku poniżej 60. roku życia, które cierpią na przewlekłe choroby oraz osoby narażone na częste kontakty społeczne. Dotyczy to m.in. transportu publicznego, pracowników pocztowych, ale też wymiaru sprawiedliwości.

Reklama

Na ostatnim etapie szczepionkę przeciw koronawirusowi przyjmą wszyscy pozostali, którym zagraża COVID-19. obywateli, którym zagraża koronawirus.

Reklama
Reklama
Reklama