Choć od kilku dni mamy do czynienia z liczbą zachorowań powyżej 1 tys. dziennie, Ministerstwo Zdrowia nie reaguje tak, jak było to w marcu czy w kwietniu. Na ten moment nie planuje się zamykania szkół, ale wkrótce wejdzie w życie rozporządzenie, które przede wszystkim ograniczy liczbę osób na zgromadzeniach, w tym na weselach.

Reklama

Zobacz także: Czy można drugi raz zarazić się koronawirusem?

Nowe obostrzenia w związku z Koronawirusem

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział kilka zmian w związku z podwyższoną liczbą zachorowań na Covid-19. Po pierwsze, w uroczystościach rodzinnych i zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć mniej osób.

  • W strefie zielonej do 100 osób (zmiana z 150)
  • W strefie żółtej do 75 (zmiana z 100)
  • W strefie czerwonej do 50 (bez zmian)

Ponadto w strefie czerwonej będziemy mieli do czynienia z nowym typem obostrzeń. Ministerstwo zdecydowało, że punkty gastronomiczne będą tam mogły być otwarte do godziny 22.

Wynika to z tego, że kończy się sezon letni, ogródki są likwidowane, a to one zapewniały większy poziom bezpieczeństwa - tłumaczył minister zdrowia na zorganizowanej przez ministerstwo konferencji prasowej.

W strefie żółtej i czerwonej przywrócony zostanie obowiązek zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu. W strefie zielonej bez zmian - maseczki obowiązkowe będą tylko w sklepach i komunikacji.

Zobacz także

Od teraz ministerstwo stosować będzie także nieco inny system informowania o zgonach. Osoby z chorobami współistniejącymi zostaną oddzielni od tych, którzy życie stracili wyłącznie przez koronawirusa.

Zgodnie z trendem obowiązującym w innych państwach, rozbicie na zgony typowo z powodu COVID-19 i zgony z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami w sposób pełniejszy odzwierciedla przebieg epidemii - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Reklama

Jednocześnie minister zdrowia zapewnił, że miejsc w szpitalach i respiratorów mimo znacznego wzrostu zachorowań, nie brakuje. Rozporządzenie wprowadzające w życie nowe obostrzenia ma zacząć obowiązywać pod koniec tego tygodnia.

Reklama
Reklama
Reklama