Kolejny nietypowy objaw COVID-19. Uwaga na Pink Eye!
Do listy objawów COVID-19 dołączył kolejny, związany z oczami. Jego związek z koronawirusem potwierdzili brytyjscy, amerykańscy i polscy badacze.
- Redakcja Wizaz.pl
Na temat nietypowych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 pojawiło się już wiele informacji, ale nadal napływają informacje o kolejnych dziwnych symptomach. Wśród nich pojawił się tzw. pink eye, czyli "różowe oko".
Ból oczu pierwszym objawem COVID-19?
Coraz częściej zdarza się, że osoby chorujące na COVID-19 skarżą się na ból czy pieczenie oczu. Wśród nich jest jedna z gwiazd stacji TVN, Dorota Gardias. Jakiś czas temu relacjonowała, jak przebiegało u niej zarażenie koronawirusem. Przyznała, że oprócz utraty węchu oraz smaku bolały ją właśnie gałki oczne.
Czy dolegliwości związane z oczami, to objaw towarzyszący COVID-19? W "New England Journal of Medicine" opublikowano badania na ten temat. Okazuje się, że badacze udokumentowali przekrwienie spojówek u pacjentów z potwierdzonym niezbędnymi testami laboratoryjnymi COVID-19. Tę informację potwierdziła dodatkowo Amerykańska Akademia Okulistyki:
Istnieją doniesienia, że COVID-19 może prowadzić do zapalenia spojówek - zaczerwienienia oczu i okolic wokół nich.
Jak mówi okulistka dr n. med. Anna Maria Ambroziak w rozmowie z Medonet, "są kraje, w których ten symptom uznaje się za potencjalny początek infekcji i stanowi wskazanie do testowania w kierunku COVID-19".
Sprawa nie dotyczy jednak wyłącznie zagranicznych placówek medycznych. Podobną informację, jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, podaje też Polskie Towarzystwo Okulistyczne:
Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego.
Dr n. med. Anna Maria Ambroziak sugeruje w rozmowie z Medonet, że "jeśli nasze oczy wyglądają podobnie jak wtedy, gdy wychodzimy z basenu wypełnionego chlorowaną wodą lub z zadymionego pomieszczenia, jest to powód do niepokoju". Ważną informacją jest też fakt, że tak zwane różowe oko nie musi oznaczać jednoczesnego pogorszenia ostrości widzenia.
Spotkaliście się z podobnymi objawami?