suplement diety  ShapeMe mix smaków od Health Labs Care
Chcę testować
suplement diety VibeMe Health Labs Care
Chcę testować
bandi anti dark spot
Chcę testować
żel myjący Pure On
Wyniki testu
kremów Revitalift Laser X3 od L'Oréal Paris
Wyniki testu
SEYSSO - szczoteczka do zębów i pasta do zębów
Chcę testować
Ziaja MED
Wyniki testu
La Roche Posay Cicaplast Baume B5 +
Wyniki testu
Biovax Sebocontrol
Chcę testować
Suplement diety ShineMe
Wyniki testu
Garnier, Pure Active, Serum przeciw niedoskonałościom z kwasami AHA, BHA i węglem
Laureaci
suplement diety NewMe od Health Labs Care
Laureaci
zestaw kosmetyków Matrix
Chcę testować
Loreal Paris kosmetyki do makijażu
Laureaci
Neviea Cellular
Laureaci
Bioderma Sébium Kerato+
Wyniki testu
Derma Skin Clear od NIVEA
Laureaci
Ziaja MED
Laureaci
zestaw serów Eveline
Laureaci
zestaw kosmetyków z serii kozie mleko
Wyniki testu
Wizyta duszpasterska
East News
Newsy

Czy księża będą chodzić z kolędą? Episkopat ogłosił zasady!

Zbliżające się wizyty duszpasterskie nie odbędą się wcale lub zostaną przełożone na inny termin - to wytyczne Episkopatu. Ale ostateczna decyzja jest w rekach biskupów.

Jeśli do tej pory przyjmowaliście księdza po kolędzie, tym razem musicie przygotować się na zupełnie inny scenariusz. Tegoroczne wizyty duszpasterskie stoją pod znakiem zapytania. Jest oficjalne oświadczenie episkopatu w tej sprawie - nie wszyscy będą zadowoleni z podjętej decyzji.

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Wizyty duszpasterskie w czasie epidemii koronawirusa

Coraz więcej wiernych zastanawia się, czy w związku z epidemią koronawirusa zbliżające się wizyty duszpasterskie będą wyglądać tak, jak do tej pory. Niestety nie mamy dobrych wiadomości - brakuje ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii i każda parafia określa własne zasady.

Zobacz także: Czy za zbyt dużo osób na wigilii jednak będą kary? Rzecznik MZ mówi jasno: "Jest to twarde wskazanie, jak powinniśmy spędzić święta"

W oficjalnym komunikacie episkopatu możemy usłyszeć, że o tym, jak będzie przeprowadzona tegoroczna kolęda, zarządza biskup. Jego decyzja z kolei będzie uzależniona od sytuacji epidemiologicznej panującej w danej parafii. Przykładowo, biskup siedlecki poprosił wiernych, by przyjmowali księży. Przyznał, że ważną kwestią są finanse - ofiara zbierana podczas kolędy jest według biskupa potrzebna na inwestycje parafii.

W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się msze święte dla parafian w kościele - powiedział rzecznik episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak w rozmowie z TVN24.

Według księdza Gęsiaka pozostaje śledzic parafialne komunikaty oraz ogłoszenia biskupów. Rzecznik episkopatu wyjaśnił, że od biskupów zależy też, czy wierni będą zwolnieniu z uczestnictwa w mszy świętej w Boże Narodzenie.

Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w eucharystii w niedziele i święta to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji - powiedział ksiądz Gęsiak.

Tymczasem w wielu parafiach juz podjęto decyzje. W niektórych księża zrezygnowali z odwiedzin u wiernych, są parafie w których kolęda się odbywa.

Święcenie pokarmu Wielkanoc - koronawirus
Styl życia
Koronawirus a Wielkanoc - jak święcić pokarm?
Koronawirus sprawił, że tegoroczna Wielkanoc będzie skromniejsza, obchodzona w wąskim gronie rodzinnym. Ograniczenia mszy sprawiły również, że pokarm w tym roku będziemy święcić w domach. Episkopat podaje sposób w jaki to robić.

Zgodnie z komunikatem, jaki wydała Konferencja Episkopatu Polski, w Wielką Sobotę nie będzie odbywać się tradycyjne, coroczne święcenie pokarmów. Oficjalne komunikaty dotyczące tegorocznych świąt Wielkanocnych są stopniowo wydawane przez arcybiskupów. Wiadomo już, że choć w kościołach nie będzie wiernych, to zarówno Biskup jak i proboszczowie mogą celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, a także tworzyć relacje na żywo, zachęcając tym samym do modlitwy w domach. Jak będzie jednak ze święconką? Zobacz także: Ile może potrwać kwarantanna? Prognozy Przebieg święcenia pokarmu na Wielkanoc w związku z koronawirusem Koronawirus sprawił, że w tym roku pokarmy święcić będziemy we własnych domach. Według zaleceń Episkopatu, święcenia powinna dokonać głowa rodziny. Może to być ojciec, matka lub każdy inny wybrany członek rodziny. Nie będzie możliwości otrzymania wcześniej wody święconej, gdyż w takiej formie nie jest ona potrzebna. Jak zaznaczają duchowni, nie czyni się także znaku krzyża nad pokarmami. Do przeprowadzenia święcenia potrzebne będą świeca oraz Pismo Święte. Jak poświęcić pokarm? Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w poranek niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego może przebiegać następująco: Głowa rodziny zapala świecę, mówiąc "Chrystus zmartwychwstał. Alleluja" na co członkowie rodziny odpowiadają - "Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja". Dowolny z członków rodziny odczytuje tekst Pisma Świętego z 1 Tes 5, 16-18 lub o tekst Pisma Świętego z Mt 6, 31ab. 32b-33). Po odczytaniu tekstu z Biblii, głowa rodziny rozpoczyna modlitwę Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Wierzę w Boga. Po modlitwie mówi natomiast - "Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością...

Koronawirus a Pierwsza Komunia Święta
Newsy
Pierwsza Komunia przeniesiona - przez koronawirusa przybierze inną formę
Do Pierwszej Komunii dzieci pójdą po wakacjach i nie ma możliwości przeprowadzenia ich w lipcu oraz sierpniu. Kurie publikują informacje na temat zbliżających się uroczystości.

Pierwsza Komunia Święta planowana była jak co roku na miesiące - kwiecień, maj oraz czerwiec. Epidemia koronawirusa spowoduje jednak, że termin ten ulegnie przesunięciu. Forma pierwszej spowiedzi i przyjęcia sakramentu zostanie również zmieniona. Jak podaje Polsat News, mowa o ograniczeniu uroczystości do małych grup lub przeprowadzaniu ich indywidualnie. Kurie już informują o zmianach.  Zobacz także: Wolne strefy bez koronawirusa w Polsce - gdzie są? Źródło: iStock Kiedy odbędzie się Pierwsza Komunia? Jak dla Polsat News zaznacza ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie, Pierwszej Komunii spodziewać możemy się po wakacjach. Pierwsze terminy przewidziane są na wrzesień. Nie da się jednak określić stanu epidemii oraz obostrzeń, jakie będą obowiązywały w tym terminie. Pierwszą Komunię poprzedzać będzie minimum trzytygodniowy okres (w poszczególnych kuriach krótszy, np. 10 dniowy) przeznaczony na duchową oraz liturgiczną formację przy parafii dla dzieci komunijnych oraz ich rodzin. W poszczególnych parafiach wciąż dopuszcza się możliwość Pierwszej Komunii w czerwcu, jednak w wyjątkowych przypadkach. Warunkiem jest jednak odwołanie stanu epidemii, a także powrót dzieci do szkoły. Decyzja o przyjęciu sakramentu będzie należała zarówno do rodziców, jak i proboszcza parafii. Podczas uroczystości będą musiały zostać zachowane wszelkie środki ostrożności. Jak zaznacza ksiądz, niezależnie od parafii, proboszcz wraz z rodzicami powinni mieć na uwadze "dobro duchowe, ale również ochronę zdrowia dzieci i ich rodzin. W tym względzie należy przestrzegać zarówno prawa kościelnego, jak i państwowego". Gdyby rodzice zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka we wcześniejszym terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w...

Jak krzepliwość krwi wpływa na COVID-19
Newsy
Nowy szczep koronawirusa: Polska zakaże lotów z Wielkiej Brytanii? Rzecznik MZ: "Najprawdopodobniej"
Nowa mutacja koronawirusa rozprzestrzenia się na Wyspach Brytyjskich, pierwsze przypadki wykryto także w Danii i Holandii. Z tego powodu zamyka się coraz więcej państw. Co będzie z Polską?

Kiedy wydawało się, że pandemię koronawirusa mamy już za sobą, Wielka Brytania poinformowała o odnotowaniu nowej mutacji Covid-19 . Z tego powodu wiele państw europejskich zamyka swoje granice i uniemożliwia obywatelom latanie z i na Wyspy Brytyjskie. Czy  nowa mutacja koronawirusa rzeczywiście jest taka groźna? Zobacz także:  Zakaz przemieszczania się w Sylwestra to nie wszystko. Premier: "Rozważamy wprowadzenie dalej idących restrykcji" Będzie zakaz lotów z Wielkiej Brytanii?  Wirusolodzy już kilka dni temu ostrzegali o nowo wykrytej mutacji Covid-19. Choć do tej pory pojawiło się już ich kilka, to ta jest wyjątkowa - "nowy" koronawirus może być nawet 70 procent bardziej zaraźliwy . Na szczęście na ten moment nie ma dowodów na to, aby był bardziej śmiertelny . Mimo to WHO zaleca, aby zachować ostrożność do czasu, gdy będzie wiadomo o nim nieco więcej. Z tego powodu powołano spotkanie sztabu kryzysowego na poniedziałek rano. Bardzo możliwe, że mutacja koronawirusa pokrzyżuje plany wielu polakom, którzy planowali powrócić do domu na święta . Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Radiem Zet przekazał informację, że rekomendację Ministerstwa będą takie, żeby wprowadzić restrykcje w związku z lotami z Wielkiej Brytanii: Najprawdopodobniej będzie taka rekomendacja Ministerstwa Zdrowia. Rzecznik rządu zapewnił, że przedmiotem posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w poniedziałek rano będzie kwestia nowego koronawirusa, a co za tym idzie ewentualne wprowadzenie nowych restrykcji.  W tej chwili nie wykluczamy żadnego wariantu łącznie z tym, że możliwe jest ograniczenie lotów z Wielkiej Brytanii - powiedział Müller. Najprawdopodobniej ewentualny zakaz lotów z Wysp zostanie wprowadzony natychmiast, tak jak stało się...

Adam Niedzielski w maseczce
Grzegorz Banaszak/REPORTER
Newsy
Nowe informacje ws. Wielkanocy w 2021 roku: "Wielkanoc należy odwołać" W święta będzie zakaz spotkań?! 
Wielkanoc 2021 będzie przypominać święta z minionego roku? Wszystko wygląda na to, że tak w tym roku nie ominą nas rygorystyczne obostrzenia. Pojawiają się nawet informacje o zakazie spotkań.

Niedawno minął rok, odkąd pacjent zero zakażony koronawirusem został zdiagnozowany w Polsce. Od tego czasu przyzwyczailiśmy się już do życia z mocno ograniczającymi obostrzeniami. Szczególnie problematyczny jest dla Polaków fakt,  że restrykcje mają ogromny wpływ na najważniejsze dla nas daty. Za niespełna miesiąc będą miały miejsce święta Wielkanocne, kolejne święta w czasach epidemii. Czy rząd zdecyduje się znów ograniczyć spotkania i znów wprowadzi zakaz przemieszczania się? Dużo wskazuje na to, że tego możemy się właśnie spodziewać.  Wielkanoc 2021: "należy odwołać" Święta Wielkanocne w poprzednim roku przechodziliśmy pierwszą falę epidemii koronawirusa. Polacy w większości posłuchali zaleceń rządu i nie udawali się w odwiedziny do rodzin. W tym roku jeszcze nie pojawił się oficjalny komunikat w tej sprawie, jednak eksperci są jednogłośni. Trwa trzecia fala epidemii, a ostrożność i izolacja wciąż są najlepszym sposobem na walkę z chorobą.  Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w Radio Plus wyjaśnił, czego możemy się spodziewać: Na pewno to jeszcze nie będą takie święta, do jakich przywykliśmy, zanim pojawił się koronawirus.  Na pewno to będą święta, które powinniśmy spędzić jeszcze w gronie jedynie najbliższych osób  - powiedział Wojciech Andrusiewicz w Radiu Plus. Jeżeli zechcemy, by późna wiosna i wczesne lato były tym okresem, gdy tych obostrzeń będzie coraz mniej, kiedy tego koronawirusa wśród nas będzie coraz mniej i będzie mniejsza transmisja, to  te święta będziemy musieli spędzić tak jak wcześniejsze święta Wielkiejnocy i ostatnie święta Bożego Narodzenia . Niestety słowa ministra potwierdził  Przewodniczący Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej i lekarz...

Nasze akcje
philips prezenty na święta
Fryzury
Stylizacyjne hity od Philips idealnym prezentem na święta
Współpraca reklamowa
jak zrobić depilację IPL
Pielęgnacja
Jak prawidłowo wykonać depilację IPL w domu, aby dała jak najlepsze efekty?
Współpraca reklamowa
Akademia Syoss
Fryzury
Twoje włosy się puszą? Sprawdź, co radzi ekspert
Współpraca reklamowa
tołpa enzyme
Pielęgnacja
Jak działają kosmetyki z linii tołpa.® dermo enzyme? Wizażanki to sprawdziły. Poznajcie ich opinie
Współpraca reklamowa
FeMe Health Labs Care
Styl życia
Jak działa suplement diety FeMe Complex od Health Labs Care? Wizażanki podzieliły się swoimi opiniami
Współpraca reklamowa
Gliss pielęgnacja włosów po lecie
Fryzury
Pielęgnacja włosów zniszczonych po lecie
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Testujemy kilka hitów do pielęgnacji i makijażu Eveline Cosmetics
Współpraca reklamowa
serum Glow On od Health Labs Care
Pielęgnacja
„Po zastosowaniu serum moja skóra ma o wiele więcej blasku. Jest miękka i sprężysta”. Sprawdźcie, jak Wizażanki oceniły serum Glow On od Health Labs Care
Współpraca reklamowa