KWC LogobyWIZAŻ logo

Ferulic Acid właściowości i zastosowanie

Kwas ferulowy

3-(4-HYDROXY)-3-METHOXYPHENYL)-2-PROPENOIC ACID, 4-HYDROXY-3-METHOXYCINNAMIC ACID

Kwas ferulowy – jakie daje efekty? Jak stosować?

Kwas ferulowy (Ferulic Acid) jest popularnym i cenionym składnikiem kremów do skóry dojrzałej. Ma silne właściwości antyoksydacyjne, chroni przed promieniowaniem UV i pobudza komórki tkanki łącznej do produkcji kolagenu. Pokochają go nie tylko osoby, które chcą zachować młody wygląd, ale także zwolennicy naturalnych rozwiązań w kosmetyce.

Spis treści:

  • Właściwości kwasu ferulowego
  • Zastosowanie kwasu ferulowego
  • W jakich kosmetykach można znaleźć kwas ferulowy?
  • Domowe kosmetyki z kwasem ferulowym
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasu ferulowego?
  • Efekty uboczne stosowania kwasu ferulowego
  • Kwas ferulowy – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Właściwości kwasu ferulowego

Kwas ferulowy to organiczny związek chemiczny, który zalicza się do kwasów fenolopropenowych. Jest pochodną kwasu cynamonowego. Ma postać kremowobiałego proszku, który dobrze rozpuszcza się w glikolu roślinnym i alkoholu etylowym, słabiej w wodzie. Jest substancją pochodzenia naturalnego. Bierze udział w przemianie materii roślin. Występuje m.in. w:

  • ziarnach zbóż takich jak ryż, kukurydza, pszenica, żyto, owies,
  • drzewach iglastych – ich korze, nasionach i liściach (jest składnikiem niezbędnym do syntezy ligniny),
  • roślinach leczniczych, m.in. skrzypach,
  • cytrusach, np. pomarańczach, grejpfrutach, ananasie,
  • innych produktach takich jak orzechy, ziarna kawy, buraki ćwikłowe.

Na szeroką skalę kwas ferulowy otrzymuje się przez hydrolizę gamma–oryzanolu znajdującego się w produkcie ubocznym rafinacji oleju z otrębów ryżowych. Często jest produktem eksportowym krajów azjatyckich, gdzie powszechnie uprawiany jest ryż.

Składnik ten należy do kwasów owocowych, które używane są do pielęgnacji skóry już od wieków, a przełomowym momentem były lata 70. XX wieku, kiedy odkryto ich właściwości regenerujące i zaczęto stosować je w leczeniu dolegliwości skórnych. Zabiegi z użyciem kwasu ferulowego można wypróbować w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym (będzie miał wtedy wyższe stężenie, nawet 12%) lub przeprowadzić je w domu.

Zastosowanie kwasu ferulowego

Kwas ferulowy to jeden z najsilniejszych antyoksydantów występujących w przyrodzie. Między innymi dlatego jest świetnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla cery dojrzałej. Neutralizuje działanie wolnych rodników, które uszkadzają włókna kolagenowe, a tym samym przyspieszają procesy starzenia się skóry. Najlepiej łączyć ten składnik z innymi przeciwutleniaczami, takimi jak witamina C, E i A. Kwas ferulowy dodatkowo stabilizuje działanie kwasu askorbinowego i zwiększa jego skuteczność nawet ośmiokrotnie. Chroni także przed szkodliwym wpływem słońca na skórę – pochłania promieniowanie UVB i UVA, dzięki czemu powstrzymuje procesy fotostarzenia. Niweluje również szkody wywołane długą ekspozycją na światło słoneczne.

Kwas ferulowy stanowi cenny składnik kosmetyków anti-aging, ponieważ łatwo wchłania się w skórę, gdzie pobudza fibroblasty do syntezy białek budujących tkankę łączną, czyli kolagenu i elastyny. Dzięki temu cera jest nawilżona, odżywiona, wygładzona i napięta. Ten organiczny składnik kosmetyków jest inhibitorem tyrozynazy, czyli enzymu regulującego aktywność komórek tworzących pigment w skórze (melanocytów). Zdolność ta sprawia, że kwas ferulowy ma działanie wybielające – redukuje przebarwienia.

Na uwagę zasługują również właściwości przeciwzapalne tego związku. Wycisza on stany zapalne i przyspiesza gojenie się, dzięki czemu może być wykorzystywany w zabiegach przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej, np. trądzikowej. Ma zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale także w innych branżach (np. w farmaceutyce), które korzystają przede wszystkim z jego potencjału przeciwutleniającego.

W jakich kosmetykach można znaleźć kwas ferulowy?

Kwas ferulowy jest popularnym składnikiem produktów do cery:

  • dojrzałej – ze względu na swoje liczne właściwości przeciwdziałające procesom starzenia się skóry;
  • suchej – doskonale nawilża, odżywia i chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych;
  • problematycznej (np. trądzikowej) – działa przeciwzapalnie oraz redukuje blizny i przebarwienia.

Można go znaleźć między innymi w balsamach do opalania, kremach przeciwzmarszczkowych, tonikach, peelingach, maskach i serach do twarzy. Kwas ferulowy w wyższych stężeniach może pomóc zniwelować piegi, ostudę lub problem łojotoku.

Domowe kosmetyki z kwasem ferulowym

Kwas ferulowy można kupić w formie proszku i wykorzystać do produkcji domowych kosmetyków. Należy dodać go do bazy balsamowej lub kremowej po rozpuszczeniu np. w propanediolu, czyli glikolu roślinnym. Warto połączyć go ze składnikami takimi jak witamina C, witamina E, kwas hialuronowy lub ekstrakt z zielonej herbaty, żeby otrzymać serum o właściwościach antyoksydacyjnych i odmładzających.

Zalecane stężenie kwasu ferulowego to od 0,5 do 1%. Wyższe stężenia przeznaczone są do profesjonalnego użytku, np. w peelingach chemicznych przeprowadzanych u kosmetyczki lub w gabinecie medycyny estetycznej. Zawartość tego składnika może wtedy sięgać nawet 12%.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasu ferulowego?

Nie ma informacji świadczących o tym, że kwas ferulowy wchodzi w niepożądane interakcje z innymi składnikami kosmetycznymi. Wręcz przeciwnie – wykazuje synergię z innymi substancjami, np. stabilizuje i wzmacnia działanie witaminy C.

Efekty uboczne stosowania kwasu ferulowego

Kwas ferulowy w nadmiarze może podrażniać skórę. Warto wypróbować najpierw działanie niskiego stężenia tego składnika, a potem dopiero stosować kosmetyki z większą jego zawartością, w zależności od upragnionego efektu. Kwas ferulowy ma niski potencjał alergizujący. Jest substancją bezpieczną i dopuszczoną do stosowania w kosmetykach do codziennej pielęgnacji skóry.

Kwas ferulowy – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Ten organiczny składnik kosmetyków pochodzi ze świata roślin, ale może być także wytwarzany na skalę przemysłową na drodze syntezy chemicznej. Jest odpowiedni dla wegan, ponieważ nie zawiera żadnych substancji odzwierzęcych.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Przeciwutleniacz, antyoksydant
  • Substancja aktywna
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja odżywcza

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie