Żona Piotra Adamczyka mówi o swojej "wstydliwej" chorobie: "Boli bardziej niż rany po operacji"
15 stycznia 2021
Żona Piotra Adamczyka, Karolina Szymczyk otworzyła się na temat endometriozy. Jak przyznała, towarzyszący jej ból był nie do zniesienia. Kobiety cierpią jednak w milczeniu. Dlatego, podłączona do kroplówki zaapelowała do nich o badania i zwiększanie świadomości.
Marta Średnicka
Karolina Szymczak jest żoną Piotra Adamczyka od nieco ponad 1,5 roku. Młodsza o 19 lat od aktora kobieta chętnie udziela się w mediach społecznościowych. Podobnie jak jej mąż, co jakiś czas wrzuca wspólne zdjęcia, ciesząc się kwitnącym związkiem. Tym razem 29-latka postanowiła jednak podzielić się z obserwatorami tym, jak bardzo cierpiało dotąd jej ciało. Mowa o endometriozie.
Karolina Szymczyk zamieściła na swoim profilu na Instagramie dwa posty dotyczące jej wizyty w jednej z klinik. W pierwszym z nich żona Piotra Adamczyka zaapelowała do kobiet, żeby te badały się regularnie. Jak przyznała, wiele z nich, często również ze względu na opinie lekarzy uważa, że bolesna miesiączka jest czymś zupełnie normalnym. Zdiagnozowana endometrioza pozwala jednak na opowiednie działania. Karolina zdecydowała się na zabieg, który ma zmienić jej podejście do menstruacji.
Dziewczyny, zdecydowanie bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji. Tak że warto. Dlaczego się tym wszystkim dzielę? Bo choroba nie powinna być czymś czego się wstydzimy. O tym trzeba mówić, żeby inne kobiety miały z tylu głowy, że trzeba się badać i nie dawać sobie wmawiać, że ból jest czymś normalnym. Ból zawsze jest patologią - napisała pod zdjęciem.
Pod zdjęciem, na którym jest podłączona do kroplówki dodała, że zdecydowała się mówić o endometriozie dlatego, że kobiety wciąż nie są świadome jej istnienia lub traktują chorobę, jak przypadłość dotykającą osoby po menopauzie.
Endometrioza to choroba przede wszystkim kobiet w okresie rozrodczym i nastolatek. Wiąże się najczęściej z bólem podczas miesiączki, bólem podczas stosunku seksualnego oraz trudnością z zajściem w ciąże. Chcemy wprowadzać edukację seksualną dla dzieci, a miesiączka wciąż jest tematem tabu dla dorosłych kobiet. Nadal w szkołach nie ma podstawowych artykułów higienicznych dla dziewcząt. A kiedy boli nas przy stosunku to zagryzamy zęby. Dopóki my kobiety nie zmienimy swojego podejścia do siebie, nie będziemy w stanie uczyć dobrych nawyków naszych córek - wyjaśniła żona Adamczyka.
Karolina uznała, że jej choroba może pomóc innymi w zrozumieniu swojego ciała. Dodała, że po tym, jak zaczęła rozmawiać ze swoimi przyjaciółmi i bliskimi o tym, co ją spotyka i jaki dyskomfort i ból odczuwa, Ci zaczęli się badać. To skłoniło ją do tego, żeby wrócić na studia z psychologii. Jej celem, który na Instagramie określiła jako "misję" jest wspieranie kobiet, które przechodzą przez endometriozę.
Kiedy ja powiedziałam o chorobie, poruszyłam moje koleżanki do badania się, bo okazuje się, że kobiety milczą w cierpieniu - powiedziała.
Bolesne miesiączki - to nie element kobiecości tylko sygnał, że coś jest nie tak
Bolesne miesiączki to powszechny problem wielu kobiet - mogą dotykać od 60 do nawet 93 procent. Mogą być one objawem choroby, dlatego nie warto bagatelizować tego problemu. Endometrioza, należąca do najczęstszych przyczyną bóli miesiączkowych, coraz cześciej diagnozowana jest w gabinecie ginekologicznym u kobiet w wieku rozrodczym.
Bolesne miesiączki zawsze powinny skłonić do wizyty u ginekologa. Mimo to wiele kobiet wciąż zgłaszając ten problem słyszy od lekarzy: „taka już Pani uroda” oraz marne pocieszenie: „po porodzie przejdzie” lub złotą radę: „musi Pani nauczyć się z tym żyć”. Fizjoterapeutka uroginekologiczna i właścicielka gabinetu Kobieca Fizjoterapia, Joanna Piórek-Wojciechowska podkreśla, że okres wcale nie musi (i wręcz nie powinien!) boleć.
Przyczyny bolesnych miesiączek
Przyczyny bolesnych miesiączek bywają różne. Jeśli ginekolog nie widzi ich w badaniach, nie oznacza to, że jedynym ratunkiem są leki przeciwbólowe. Przyczyną może być stres, siedzący tryb życia, ciąża i poród.
Często okazuje się, że bolesne miesiączkowanie wynika nie ze zmian ginekologicznych, lecz z nadmiernie napiętej tkanki w obrębie zarówno w okolicach miednicy, jak też w całym ciele” – wyjaśnia fizjoterapuetka uroginekologiczna Joanna Piórek-Wojciechowska
Jeśli jednak ból pojawia się nie tylko podczas miesiączki, ale także w okolicach owulacji lub podczas stosunku, to najpewniej przyczyną jest rozrastająca się w naszym organizmie endometrioza.
Zobacz także: 4 największe mity o miesiączce! Do tej pory na pewno wierzyłaś w choć w jeden z nich...
Bolesne miesiączki objawem endometriozy
Podłożem enometriozy jest rozrastanie się błony śluzowej macicy poza samą macicą, często w jamie otrzewnej, co powoduje dolegliwości bólowe. Jedne kobiety będą odczuwały ból w okolicach jajników, który udaje się uśmierzyć lekami przeciwbólowymi, inne na czas bolesnej miesiączki będą wyjęte ze swojego codziennego życia, i to pomimo leków na receptę.
Niekiedy jednak dochodzi do patologii, gdzie część błony śluzowej przedostaje się poprzez jajowody do jamy brzusznej kobiety. Komórki te mogą osiąść w jajnikach, otrzewnej, a nawet pęcherzu...
Fotolia
Styl życia
Wydaje Ci się, że o okresie wiesz wszystko? Przekonaj się czy na pewno [FAKTY i MITY]
Większości z nas wydaje się, że jesteśmy ekspertami w kwestii własnej (i czasem cudzej) menstruacji. Wydaje nam się, że wiemy wszystko i nic już nas nie zaskoczy. Czy aby na pewno? Poznaj najpopularniejsze mity na temat okresu i sprawdź, czy przypadkiem nie wierzysz w któryś z nich.
Podczas okresu nie wolno ćwiczyć Pomimo że wiele z nas wykorzystywało „niedyspozycję” na WF-ie w szkole, ćwiczenie podczas okresu nie jest przeciwwskazane. Niektóre kobiety ćwiczą przed i w trakcie okresu, ponieważ redukuje to skurcze i poprawia humor . Z drugiej strony nie jest to zasada – czasem ból jest tak duży, a samopoczucie tak złe, że nie jesteśmy w stanie wstać z łóżka. Podczas okresu nie można myć włosów Być może słyszałaś kiedyś, że podczas okresu nie powinnaś myć włosów. Przekonanie to ma związek z tym, że gospodarka hormonalna ciała zmienia się, a włosy mogą być wtedy osłabione i bardziej łamliwe. Mimo to, mycie włosów im nie zaszkodzi!. Inaczej sprawa ma się z farbowaniem ich lub trwałą . Niektórzy fryzjerzy twierdzą, że podczas menstruacji produkty do włosów mają trochę inne działanie, a ostateczny efekt farbowania czy ondulacji jest gorszy.
Podczas okresu nie można zajść w ciążę To mało prawdopodobne, ale możliwe. Owulacja i menstruacja bywają nieprzewidywalne, więc do jajeczkowania może dojść zarówno przed, w trakcie, jak i po pojawieniu się krwawienia, zwłaszcza, gdy Twój okres nie jest regularny. PMS to tylko Twój wymysł Nikt nie powinien Ci wmawiać, że zbliżający się okres to tylko wymówka do tego, aby zachowywać się złośliwie. Badania potwierdzają, że napięcie przedmiesiączkowe to fakt. Może pojawić się już tydzień lub dwa przed okresem, a jego objawy są naprawdę różnorodne i uciążliwe: trądzik, wzdęcia albo przybieranie na wadze, bóle głowy czy stawów, huśtawki nastroju lub jego wyraźne obniżenie, rozdrażnienie oraz wrażliwość piersi.
Ból to nieodłączny element okresu Wiele kobiety doświadcza bardzo uciążliwych bólów menstruacyjnych i uważa, że nie da się z tym nic zrobić, bo „po prostu tak jest”. To nieprawda! Rozwiązaniem mogą...
Piotr Molecki/East News/Instagram @karolina_pisarek
Newsy
Karolina Pisarek usłyszała diagnozę: "Kwalifikuję się już do operacji". Co z "Tańcem z Gwiazdami"?
Po serii badań Karolina Pisarek wreszcie dowiedziała się, co jej dolega. Modelka we łzach opowiedziała o tym, co ją czeka. "Program od zawsze był moim marzeniem" - wyznała.
Ostatnio wokół Karoliny Pisarek pojawiło się mnóstwo niepokojących wiadomości. Najpierw modelka poinformowała fanów o bardzo silnym bólu głowy. Później gwiazda trafiła na ostry dyżur i zniknęła z Instagrama. Kolejne informacje na temat stanu jej zdrowia przekazywał jej mąż Roger Salla. Wreszcie Karolina Pisarek była w stanie porozmawiać z internautami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Modelka zdradziła diagnozę, którą usłyszała i opowiedziała o pobycie w szpitalu. Ujawniła też, co z jej występem w "Tańcu z Gwiazdami".
Na co choruje Karolina Pisarek?
Zaraz po pierwszym występie w "Tańcu z gwiazdami" Karolina Pisarek trafiła do szpitala z bólem głowy, który uniemożliwił jej normalne funkcjonowanie. Modelka zdradziła, że nie mogła opanować łez przez uczucie silnego dyskomfortu. Ulgę przyniosły dopiero bardzo mocne leki.
Do końca nie wiedziałem, co jest grane. Jeździłam z rezonansu na rezonans. Pierwszy był oczywiście tomograf. Sorry, że się trochę mylę, jak mówię i tak przeplatam, ale jestem po silnych lekach przeciwbólowych zmieszanych ze sterydami. To była pierwsza rzecz, która mi od tylu dni pomogła - powiedziała w relacji na InstaStories.
Zobacz także: "Taniec z Gwiazdami 13": Wzruszające pożegnanie Piotra Balickiego. Paulina Sykut zalała się łzami
Po serii badań Karolina Pisarek usłyszała diagnozę, która daje powody do niepokoju. Gwiazda przyznała, żę jej stan kwalifikuje się do operacji. Specjaliści znaleźli w jej ciele torbiel. Dodała jednak, że zabieg nie musi zostać przeprowadzony natychmiastowo.
Diagnoza, która została mi przedstawiona, to powiększona przesadka mózgowa z torbielą. Generalnie kwalifikuje się już do operacji, ale doktor powiedział, że dopóki nie mam problemów ze wzrokiem ani zaników, póki widzę, to nie jest to rzecz natychmiastowa, którą trzeba zrobić, tylko można to...
AdobeStock
Styl życia
Okres bez tabu. Ekspertka odpowiada na najpopularniejsze pytania związane z kobiecym cyklem i radzi, jak o siebie dbać w czasie miesiączki
Kolejna seria naszego instagramowego cyklu pytań i odpowiedzi dotyczyła miesiączki. Zawiłości kobiecego okresu objaśniała Kamila Raczyńska-Chomyn - edukatorka seksualna i menstruacyjna.
Choć miesiączka jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym, to narosło wokół niej wiele mitów, które sprawiają, że bywamy zagubione i nie wiemy, jak o siebie dbać podczas okresu oraz co robić, by ten czas był komfortowy i spokojny. Comiesięczne krwawienia faktycznie mogą być uciążliwe, ale obecnie dysponujemy wiedzą i narzędziami, które pozwalają ograniczyć ból oraz zapewniają wygodne i bezproblemowe funkcjonowanie w każdej sytuacji. Jak więc sobie pomóc? Jak dbać o higienę? Czy rzeczywiście powinniśmy z jakichś czynności rezygnować z powodu okresu? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Kamila Raczyńska-Chomyn - edukatorka seksualna i menstruacyjna, doula, instruktorka treningu mięśni dna miednicy.
Kamila wzięła udział w naszym instagramowym Q&A , które zorganizowaliśmy wspólnie z marką Always – jednym z najbardziej znanych na świecie producentów akcesoriów higienicznych. Always od prawie 40 lat wspiera kobiety i normalizuje zagadnienia związane z cyklem menstruacyjnym. Coraz nowocześniejsze technologie i innowacyjne rozwiązania stosowane w produktach marki podnoszą komfort życia kobiet i pozwalają im lepiej funkcjonować nie tylko podczas okresu.
Jakie mogą być przyczyny nieregularnych miesiączek? Co robić, gdy dotyczy nas ten problem? - Mycosmeticpassion
Najczęściej przyczyną są zaburzenia hormonalne i to je trzeba wykluczyć w pierwszej kolejności u ginekologa-endokrynologa. Powodem mogą być też różne schorzenia (PCOS, mięśniaki, nowotwory, choroby trzustki/wątroby). Często powodem jest też nadmierny stres, depresja, zaburzenia odżywiania, czy niewłaściwa dieta.
Czy miesiączka zmienia się po ciąży? - Szalona_moniga
Może, ale nie musi. To znaczy, że z obfitej może się zmienić w skąpą i odwrotnie. Czasem faktycznie po porodzie siłami natury okresy stają się mniej bolesne, bo jest łatwiejszy odpływ krwi z lekko...