klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Znamy harmonogram łagodzenia restrykcji dotyczących epidemii
Newsy

Znamy harmonogram łagodzenia restrykcji dotyczących epidemii

Do kiedy obowiązuje zakaz wejścia do lasów? Czy mogę już iść na spacer do parku? Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe? Premier Morawiecki przedstawił plan łagodzenia restrykcji dotyczących kwarantanny.
Urszula Jagłowska
kwiecień 16, 2020

W ubiegłym tygodniu ujawniono nieoficjalny plan rządu dotyczący stopniowego łagodzenia obowiązujących obostrzeń. Według niego 20 kwietnia miały zostać otwarte m.in. salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz galerie handlowe. Jak jednak wynika z najnowszej konferencji Premiera Morawieckiego, realizacja planu ulegnie opóźnieniu.

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Rząd łagodzi restrykcje dotyczące epidemii

Od czwartku 16. kwietnia wszyscy Polacy w przestrzeni publicznej mają nakaz zakrywania ust i nosów, którego łamanie będzie karane odpowiednio wysokimi mandatami. Co więcej nadal musimy zachowywać bezpieczną odległość od innych wynoszącą ok 2 metrów, a także pozostawać w domu. Parki, lasy, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także galerie handlowe nadal pozostają zamknięte. Jak się jednak okazuje rząd powoli będzie łagodził obostrzenia. Nowy plan szykowany przez rząd zawiera zarówno nowe zasady poruszania się obywateli, jak i zmiany praktyk dotyczących handlu.

Zobacz także: Jak uszyć maseczkę ochronną - instrukcja krok po kroku

Koronawirus: nowe obostrzenia dotyczące handlu

Od 20. kwietnia wejdzie w życie stopniowe zdejmowanie obostrzeń. Na początku to otwarcie lasów i parków, które nie powinno być traktowane jako zaproszenie do rekreacji, lecz ma poprawić zdrowie psychiczne. Kolejno należy zliberalizować zasady dotyczące handlu. Zgodnie z nowymi pomysłami polityków ilość osób przebywająca w sklepie nie będzie już zależna od ilości kas (do tej pory 3 osoby na kasę) lecz powierzchni sklepu. Od tej pory ma to być 4 osoby na jedną kasę w przypadku sklepów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych oraz w przypadku sklepów powyżej 100 metrów kwadratowych jeden klient na każde 15 metrów kwadratowych. Ta ostatnia zasada obowiązuje także w miejscach kultu religijnego. Ponadto pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia w postaci badania temperatury, jak również dezynfekowacji oraz obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Co ciekawe obowiązek noszenia maseczek nie dotyczy rolników wykonujących swoją pracę na polach.

Zdjęcie: iStock

To jednak dopiero 1 etap wychodzenia z epidemii. Rząd zapowiedział, że będzie ich 4. Trudno jest określić jak będzie wyglądał kalendarz odmrażania gospodarki. Nie można bowiem założyć, że kolejne etapy będą wdrażane co tydzień, czy dwa, ponieważ wszystko jest zależne od tego, jak będzie rozwijać się epidemia. Wszystko będzie uzależnione od postępów walki z koronawirusem. Ile będzie zachorowań, wolnych łóżek szpitalnych i respiratorów. Nadal obowiązuje zasada zachowania dystansu i zakaz zgromadzeń.

II Etap przewiduje:

 • Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
 • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych
 • Otwarcie niektórych instytucji kultury - bibliotek, muzeów, galerii sztuki

III Etap

 • Gastronomia - stacjonarnie z ograniczeniami
 • Otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych
 • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych
 • Wydarzenia sportowe do 50 osób
 • Organizacji opieki dla dzieci w żłobkach, przedszkolach i klasach 1-3.

IV Etap

 • Otwarcie salonów masażu i solariów
 • Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
 • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Wszyscy czekali na informacje, co z otwarciem galerii handlowych. Na to jednak przyjdzie nam poczekać. Minister Szumowski zapowiedział, że nastąpi to, kiedy zostanie wynaleziona szczepionka i będzie koniec epidemii.  Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki walka z koronawirusem została określona jako „3 i” - izolacja, identyfikacja i informatyzacja.

Określę nową rzeczywistość zasadą „trzech i”, jest to izolacja, identyfikacja i informatyzacja. Izolacja to zachowane właściwego dystansu, ale przede wszystkim maseczki, które od dzisiaj  w środkach komunikacji publicznej czy na zewnątrz budynków już obowiązują. Po drugie identyfikacja. Będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę dadania kto z kim miał kontakty. Wdrażamy aplikację dla osób, które są w kwarantannach i dzięki temu będziemy mogli wiedzieć, kto mógł potencjalnie być zakażony. Trzecie „i” to informatyzacja. Jak najwięcej pracy zdalnie, tam gdzie można ją wykonywać. Jak najwięcej cyfrowych procesów po to, żeby nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi osobami – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus: jak będą wyglądać wakacje 2020?

Jak podkreślił minister Szumowski nie wszystkie restrykcje będą mogły być zniesione na czas wakacji, ale wiele z nich będzie można ująć tak, by nie ograniczały one naszej aktywności. Oznacza to, że nasze tegoroczne wakacje, nie będą wyglądać, tak, jak kiedyś, ale pewne aktywności będą mogły być prowadzone.

Koronawirus a wesela

Jak podkreślił premier Morawiecki trudno jest wyrokować o tym, kiedy zostaną zniesione zakazy zgromadzeń. Odnosi się to również do wesel, koncertów, meczów, czy innych wydarzeń kulturalnych. W przypadku pogrzebów obowiązuje ta sama zasada, jak w miejscach kultu religijnego, tj. jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Zdjęcie: iStock

Tego dnia konferencję zwołał również prezydent Andrzej Duda, który w krótkim przemówieniu podkreślił, jak ważne jest zastosowanie się do przepisów, jakie weszły w życie 16. kwietnia dotyczących obowiązkowego zakrywania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej.

Chciałbym podziękować za to, że realizujemy proces dostarczania maseczek na polski rynek. To bardzo ważne w walce z koronawirusem – powiedział na swojej konferencji 16.04 prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas oficjalnej konferencji rządu podziękował również licznym firmom takim jak LPP, czy 4Fktóre przekazały środki na walkę z koronawirusem i wyposażenie medyków w maseczki ochronne oraz odzież ochrony osobistej. Wtórowała mu wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która dodała, że Polska jest ostatnim krajem w Unii Europejskiej, na terenia którego znajdują się czynne szwalnie.

Przypominamy że od 4 marca w Polsce zanotowano 7819 koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 320 osoby, a z 774 wyzdrowiały. Jak podkreślił podczas dzisiejszego wystąpienia Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, w ciągu doby wykonywanych jest obecnie 11800 testów na koronawirusa. Co więcej liczba laboratoriów wykonujących testy zwiększyła się do 78 laboratoriów, co daje dziennie możliwości wykonywania aż 20 tys. testów na dobę. Jak podkreślił Andrusiewicz rząd planuje wykonywanie 15-16 tys. testów na dobę. Ponadto każdy szpital może kierować personel medyczny na testy pod kątem koronawirusa, za które będzie płacić NFZ. Medycy mają przyspieszony tryb wykonywania testów.

Zdjęcie: iStock

Komentarze
otwarcie fryzjerów III etap
iStock
Newsy Premier ogłosił datę III etapu odmrażania gospodarki. Wracają fryzjerzy i kosmetyczki
Już 18 maja działalność będą mogły wznowić salony fryzjerskie oraz kosmetyczne oraz niektóre restauracje. Przedstawiamy szczegóły III etapu odmrażania gospodarki.

13 maja odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Konferencja była poświęcona znoszeniu kolejnych obostrzeń w ramach III etapu odmrażania gospodarki. Premier podkreślił, że niestety na Śląsku obserwowany jest wzrost zakażeń koronawirusem, ale sytuacja w pozostałych obszarach Polski wygląda obiecująco. To dlatego rząd podjął decyzję o kolejnym luzowaniu obostrzeń.  III etap odmrażania gospodarki od 18 maja  Premier zapowiedział, że od 18 maja na nowo funkcjonować będą mogły m.in. : salony fryzjerskie,  salony kosmetyczne,  częściowo restauracje, bary oraz kawiarnie (na czele z lokalami posiadającymi ogródki),  niektóre placówki edukacyjne np. indywidualne zajęcia artystyczne lub praktyczne w szkołach zawodowych,  schroniska młodzieżowe,  domy kultury, 30 procent miejsc wolnych w komunikacji miejskiej.  Salony kosmetyczne oraz fryzjerskie otwarte od 18 maja - na jakich zasadach? Premier podkreślił, że salony kosmetyczne i fryzjerskie będą mogły działać tylko pod warunkiem zachowania wszystkich wypracowanych zasad reżimu sanitarnego . Mateusz Morawiecki zalecił m.in. umawianie się na wizyty przez internet lub telefonicznie na konkretne godziny, aby klienci nie gromadzili się w lokalach usługowych. Łukasz Szumowski również podjął ten temat w swoim wystąpieniu.  W salonach kosmetycznych i fryzjerskich nie może być poczekalni - przestrzegał Łukasz Szumowski. Minister zdrowia zaznaczył, że w pomieszczeniach należy pamiętać o maseczkach, rękawiczkach oraz o zachowaniu dystansu społecznego.  Zobacz także: Czy czekają nas zmiany cen w salonach fryzjerskich i kosmetycznych?

Przeczytaj
Koronawirus a wakacje 2020
Newsy Przez koronawirusa wakacji nie będzie - Szumowski rozwiał wątpliwości
"Z koronawirusem będziemy borykać się przez rok" - przyznał w rozmowie z RMF FM Łukasz Szumowski i odniósł się do wakacji 2020. Przyznał, że w tym roku będą one zupełnie inne.
Marta Średnicka
kwiecień 14, 2020

Od 19 kwietnia stopniowo odmrażana będzie gospodarka. Polacy uzyskają dostęp do części punktów usługowych , a już wkrótce rząd poda nowe informacje dotyczące kar i obostrzeń. Pewnym jest, że minimum do 26 kwietnia uczniowie nie będą chodzić do szkoły. Termin ten może się wydłużyć. Wśród uczniów i rodziców często pojawiało się pytanie, co z wakacjami. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski nie ma dla nich dobrych wiadomości. Z taką wersją wakacji, jaka miała miejsce dotychczas, przez koronawirusa nie będą one miały w tym roku nic wspólnego. Zobacz także: Ile osób umrze na koronawirusa? RAPORT Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER Jak będą wyglądały wakacje w dobie koronawirusa? Minister Zdrowia Łukasz Szumowski rozmawiał na antenie RMF FM na temat planów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi w Polsce na najbliższe miesiące. Szef resortu zdrowia przyznał, że rząd musi mieć przygotowaną perspektywę działań do czasu powstania szczepionki. Zmiany w funkcjonowaniu państwa przewidywane są nawet na okres roku. Obecnie opracowywany jest plan na najbliższe tygodnie, jednak już wiadomo, że okres wakacyjny nie będzie czasem wyjścia z epidemii i ustania koronawirusa. Oznacza to kolejne zmiany. O takich wakacjach, jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć. Możemy zakładać, że w wakacje nie będzie kolonii, nie będzie obozów - przyznał Szumowski. Nie wspomniał natomiast o zakazie organizowania wyjazdów, czy plażowania. Na takie kroki z pewnością musimy jeszcze poczekać. Szumowski zapowiedział natomiast, że planowane jest zniesienie ograniczeń dotyczących przebywania w lasach, a także liczby klientów w sklepach. Nie ma żadnych danych naukowych, które mówią, że epidemia wygaśnie latem. Na świecie, gdzie temperatury są dużo wyższe, niż w Polsce, wirus jest obecny. Z epidemią będziemy borykać się przez rok. Tyle w mojej ocenie będzie trwała epidemia -...

Przeczytaj
Newsy Rząd szacuje, że epidemia może potrwać nawet dwa lata!
Przewidywania rządu nie są optymistyczne. Musimy przygotować się na wiele miesięcy izolacji społecznej i znaczne spowolnienie gospodarki.
Laura Osakowicz
kwiecień 17, 2020

Od 20 kwietnia zniesione zostanie kilka z dotychczasowych restrykcji.  Dozwolone będzie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych , jednak obowiązkowo w maseczce i z zachowaniem bezpiecznej odległości między osobami. Do sklepów będzie mogło wejść więcej osób, nie dostaniemy już mandatu za spacer czy wyjście na poranny jogging. Nie oznacza to jednak  powrotu do normalności , bo na to przyjdzie nam jeszcze poczekać. Źródło: Istock Ile potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Minister zdrowia i premier zapowiedzieli czterostopniowy program odmrażania gospodarki. Wraz ze słabnącą epidemią otwierane będą kolejne sklepy i restauracje, a uczniowie powoli będą wracali do szkół. Pierwszy etap zacznie obowiązywać już w poniedziałek, ale kolejne daty są niewiadomą. Z pewnością nie stanie się to jednak tak szybko, jakbyśmy tego chcieli.  Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią  do czasu wynalezienia szczepionki – alarmuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ile dzieli nas od wynalezienia szczepionki ? Nie wie tego nikt. Na wiele koronawirusów wciąż jej nie mamy - na przykład na SARS z 2003 roku. Mimo to w sprawie Sars-CoV-2 rokowania są dobre. Nad szczepionką pracują dziesiątki laboratoriów na całym świecie, część wchodzi już w fazy testów. Optymiści mówią, że skuteczna szczepionka może pojawić się już we wrześniu tego roku. Jednak najbardziej realny scenariusz to 12, a nawet 18 miesięcy od rozpoczęcia prac w laboratorium. Również zdaniem ministra zdrowia ta nowa rzeczywistość będzie towarzyszyć nam jeszcze przez wiele miesięcy: Najbliższy  rok lub półtora, jeśli nie dwa lata – przewiduje Szumowski. Zobacz także: Szkoły pozostaną jeszcze długo zamknięte. Ogłoszono plan otwierania żłobków i przedszkoli Koronawirus w Polsce: kiedy zostaną otwarte sklepy i restauracje Najbliższe miesiące nie będą łatwe - część z nas...

Przeczytaj
Newsy Drugi etap odmrażania gospodarki. Rząd podał konkretną datę!
Premier i minister zdrowia podczas dzisiejszej konferencji podali termin kolejnego zmniejszania obostrzeń. Nowe zasady dotyczą przede wszystkim handlu.
Laura Osakowicz
kwiecień 29, 2020

Pierwszy etap zmniejszania obostrzeń wszedł w życie w poniedziałek, 20 kwietnia. Wtedy też premier i minister zdrowia zapowiedzieli, że choć znany jest zakres kolejnych etapów, to ze względu na dynamikę epidemii, nie podano jeszcze dat. Dziś poznaliśmy wreszcie datę etapu drugiego - zmiany wejdą w życie już w pierwszych dniach maja. Drugi etap odmrażania gospodarki - data Początkowo drugi etap zmniejszania obostrzeń miał dotyczyć tylko wznowienia pracy hoteli, galerii i muzeów oraz przedłużenia pracy marketów budowlanych . Zapowiadając dzisiejszą konferencję minister zaznaczył, że będzie ona dotyczyć handlu. Chcemy, że gospodarka coraz prężniej i szybciej działała w odpowiednim reżimie sanitarnym . Sklepy oraz duże placówki handlowe spełniają różne formy, ale będziemy chcieli, żeby funkcjonowały one ostrożnie i pod kontrolą.  Jutro podamy wszystkie szczegóły - powiedział minister Łukasz Szumowski w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.  Spekulowano, że drugi etap zostanie powiększony o elementy z trzeciego, takie jak otwarcie galerii handlowych . Dotychczas wiele sieciówek i tak otworzyło swoje sklepy, które znajdowały się poza galeriami - Zara , CCC i H&M .  Nie wiadomo było także co z gastronomią oraz salonami kosmetycznymi i fryzjerskimi . Minister zaznaczył, że każdy kolejne 'luzowania' są wprowadzane w niezbędnym reżimie sanitarnym. Przede wszystkim nie zostanie w najbliższym czasie zdjęty obowiązek zasłaniania nosa i ust, należy także utrzymywać dystans społeczny. Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy (...) Przyspieszamy luzowanie obostrzeń  - powiedział na konferencji premier. Premier potwierdził, że już w najbliższych dniach możemy spodziewać się znacznego odmrożenia gospodarki. Zaplanowano to na datę 6 maja, czyli następnej środy.  Co więcej, tak jak się spodziewaliśmy, zmieniono...

Przeczytaj