Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji poprowadzonej wraz z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Głównym Doradcą Prezesa Rady Ministrów ds. COVID-19 prof. Andrzejem Horbanem, dotyczącej działań podejmowanych w związku z pandemią ogłosił, że w tym roku podczas Wszystkich Świętych cmentarze pozostaną zamknięte. Decyzja podyktowana jest znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem.

Reklama

Na jak długo zamknięte zostaną cmentarze?

Początkowo premier przyznał, że podczas walki z pandemią popełniono wiele błędów, również w Polsce. Nie zdecydował się jednak na wprowadzenie lockdownu. Pierwszym, a zarazem ostatnim z ogłoszonych obostrzeń była decyzja o zamknięciu cmentarzy.

Cmentarze pozostaną wyłączone z użytku od 31.10.2020 do 2.11.2020 roku. Mateusz Morawiecki uznał, że zdrowie i życie ludzkie jest ważniejsze niż tradycja. Oznacza to, że piątek jest ostatnim dniem, kiedy możemy wybrać się na groby bliskich przed Wszystkich Świętych.

Czekaliśmy z tą decyzją długo, nie chcemy, żeby na cmentarzach gromadziła się duża liczba osób - powiedział premier.

To nie jedyna informacja, jaką przekazał Morawiecki.

Nowe zalecenia po konferencji premiera w związku z koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zaapelował do seniorów, by ci nie opuszczali domów.

Zobacz także
Nasz apel przyjmuje formę alarmu i mocnej dyspozycji - by seniorzy pozostali w domu, by co najmniej przez najbliższe dwa tygodnie nie wychodzili na zewnątrz - powiedział.

Podczas konferencji podano również informację odnośnie pracy biur oraz funkcjonowania przedsiębiorstw. Morawiecki zaapelował, żeby każda firma, która posiada taką możliwość, pracowała zdalnie, choćby częściowo.

W swoim wystąpieniu premier zaznaczył również, że poprze ustawę prezydenta Andrzeja Dudy, która miałaby być kompromisem aborcyjnym zaznaczając, że zawarte w niej zapisy "praktycznie rozwiązują problem". Na konferencji pojawił się również temat szczepionki.

Jest bardzo prawdopodobne pojawienie się szczepionki w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują - dla starszych i dla pracowników medycznych - mówił Morawiecki.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama