Reklama

Reklama

KONKURS

Zgłoś się i wygraj atrakcyjne nagrody!

1. Odpowiedz na pytanie konkursowe: Jakie znaczenie dla przyszłej mamy i jej dziecka ma przyjmowanie folianów i jak wcześnie należy rozpocząć suplementację?2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy.3. Przed udziałem w konkursie zapoznaj się z regulaminem.

NAGRODY

15 x pojemnik lunchowy dwupoziomowy marki DUKA

Każda kobieta pragnie, aby jej dziecko przyszło na świat zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Dlatego niezwykle ważne jest, aby już w okresie planowania ciąży przyszła mama zwróciła uwagę na sposób odżywiania i wzbogaciła swoją dietę o kwas foliowy – niezwykle istotną witaminę, która zmniejsza ryzyko wystąpienia wady ośrodkowego układu nerwowego u dziecka.

Czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy, inaczej także witamina B9, to jeden z tych składników, których nie może zabraknąć w diecie przyszłej mamy. Odpowiada np. za procesy metaboliczne, podziały komórkowe (w układzie krwiotwórczym, nabłonku przewodu pokarmowego, tkankach płodu), bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego i w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek. Suplementacja kwasem foliowym podczas ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej maluszka, co warunkuje prawidłowe działanie układu nerwowego.W organizmie człowieka kwas foliowy ulega przekształceniu do aktywnej biologicznie formy i zostaje przeniesiony do tkanek, szczególnie do wątroby, gdzie jest zmagazynowany. Zapasy folianów w osoczu wystarczają na okres trzech do czterech miesięcy, natomiast w krwinkach aż do 9 miesięcy. Warto więc, aby przyszła mama rozpoczęła przyjmowania kwasu foliowego już w okresie planowania ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca podawanie kwasu foliowego oraz jego formy czynnej (Metafolin®)) w dawce 0,4 mg/dobę w okresie co najmniej 6 tygodni przed zajściem w ciążę.

Świadoma i skuteczna suplementacja

Zgodnie z badaniami, nieprawidłowości związane z przemianą kwasu foliowego nazywane defektem enzymatycznym, występują u co drugiej Polki. U kobiet, u których występuje obniżona aktywność enzymu odpowiedzialnego za prawidłową przemianę kwasu foliowego, kwas foliowy, mimo że przyjęty w zalecanej dawce, może okazać się niewystarczająco skuteczny w profilaktyce wad u płodu.Właściwym rozwiązaniem jest suplementacja aktywnymi folianami, czyli metafoliną, która jest aktywną formą kwasu foliowego gotową do bezpośredniego wykorzystania przez organizm kobiety. Badania naukowe potwierdzają występowanie wyższego stężenia folianów w surowicy krwi oraz w erytrocytach po zastosowaniu metafoliny w porównaniu do kwasu foliowego niezależnie od występowania defektu enzymatycznego.

Foliany nie tylko dla przyszłej mamy

Badania dowodzą, że antykoncepcja, zwłaszcza przyjmowana długotrwale, obniża w organizmie kobiety poziom folianów – witamin należących do grupy B, które są tak ważne w okresie ciąży. Biorąc pod uwagę duże znaczenie folianów dla zdrowia, warto rozważyć stosowanie suplementacji podczas stosowania antykoncepcji – dotyczy to również kobiet, które jeszcze nie planują dziecka.„Suplementacja kwasem foliowym oraz metafoliną, to coś więcej niż dbanie o prawidłowy przebieg ciąży. To najlepsze co kobieta może wybrać w trosce o prawidłowy rozwój swojego dziecka. To także poczucie bezpieczeństwa i spokój przyszłej mamy, która do narodzin maleństwa myśli jedynie o jego zdrowiu. Podwójne źródło folianów – kwasu foliowego i metafoliny to pewność, że otaczamy je najlepszą opieką” - zachęca do świadomej suplementacji prezenterka i dziennikarka, Dorota Gardias.

Reklama

Lista laureatów

- Arleta Z., Chełm
- Agnieszka D., Głogów
- Renata O., Głogów Małopolski
- Bernadeta K., Gniezno
- Alicja Ś., Jasienica Rosielna
- Anna B., Kraków
- Karolina D., Nysa
- Monika R., Poznań
- Monika C., Raciąż
- Karina W., Radomsko
- Mariola N., Staszów
- Joanna A., Strzelce Krajeńskie
- Katarzyna N., Tarnobrzeg
- Urszula K., Wąsewo
- Hanna M., Sosnowiecmateriał powstał przy współpracy z marką Femibion

Reklama
Reklama
Reklama