Maskara AA
Chcę testować
Pomadki Lip Me Up
Chcę testować
Produkty Dr Skin Clinic
Chcę testować
Serum Lirene
Laureaci
Bourjois
Laureaci
Kosmetyki Rosie
Laureaci
Kosmetyki Neutrogena
Laureaci
kosmetyki Marc Anthony
Laureaci
Kosmetyki Rimmel London
Chcę testować
Kosmetyki Eveline Cosmetics
Laureaci
Kosmetyki Vegaya
Laureaci
Produkty Inveo
Laureaci
Kosmetyki Syoss
Wyniki testu
Kosmetyki Bielenda
Laureaci
kosmetyki Lift4Skin
Laureaci
kosmetyki Pomegrace
Laureaci
Kosmetyki Neboa
Laureaci
Kosmetyki AA
Laureaci
Fluid Lirene
Laureaci
Vianek
Laureaci
koronawiurs ograniczenia w zakupach
iStock
Newsy

Uważaj na te miejsca! Znajduje się na nich wiele wirusów, w tym SARS-CoV-2

Grupa australijskich naukowców określiła najbardziej skażone miejsca. Dezynfekcja rąk jest oczywista, ale unikanie dotykania tych obszarów pomoże zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Mimo że największe ryzyko zakażenia stanowi bezpośredni kontakt z chorym, groźne wirusy znajdują się również na wielu przedmiotach codziennego użytku. Z badań opublikowanych w The Journal of Hospital Infection wynika, że koronawirus może przetrwać na niektórych powierzchniach nawet do dziewięciu dni

Zobacz także: Czy można zarazić się koronawirusem przez kosmetyki?

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

W których miejscach jest najwięcej wirusów?

Jak wiadomo, koronawirus utrzymuje się dłużej na szklanych, metalowych oraz plastikowych powierzchniach. Potrafi przetrwać na nich ponad tydzień, więc ryzyko rozniesienia SARS-CoV-2 w kolejne miejsca i zarażenie nim kolejnych ludzi jest naprawdę wysokie. Więcej wirusów i bakterii znajduje się także na powierzchniach zimnych i wilgotnych.

Koronawirus a zakupy

Nicole Bijlsma z ‎Australian College of Environmental Studies słusznie zauważa, że skażenie koncentruje się na obszarach, z którymi wiele osób ma kontakt. Wymieniła więc wszystkie przedmioty, których dotykania warto wystrzegać się w pierwszej kolejności. Są to:

  • wózki i kosze w supermarketach
  • przyciski przy przejściach dla pieszych oraz w środkach transportu publicznego (w większości miast nadal są zaklejone i pozostają wyłączone z użytku)
  • przyciski w windzie i poręcze w miejscach publicznych (w tym również poręcza w środkach transportu publicznego)
  • krany w toaletach publicznych (na przykład w galeriach handlowych)
  • klawiatura bankomatu
  • klamki w miejscach publicznych
  • klawiatury i myszki w miejscu pracy
  • tace do posiłków

Zobacz także: Czy można zarazić się koronawirusem przez testery kosmetyków w drogeriach?

Oczywiście nie jesteśmy w stanie uniknąć dotykania niektórych powierzchni, dlatego Timothy Newsome ze School of Life and Environmental Sciences University w Sydney zaleca używanie jednorazowej chusteczki. Niektórzy decydują się na założenie rękawiczek, ale warto pamiętać, że po jednym użyciu trzeba je wyrzucić.

Zamiast płatności gotówką, lepiej dokonywać płatności bezdotykowych, za pomocą karty. Banknoty i monety to najbrudniejsza rzecz na świecie - są przekazywane z rąk do rąk i nigdy nie wiadomo, co się na nich znajduje. 

Nie jest jednak tajemnicą, że głównym źródłem stale rosnącej liczby zakażeń są ludzie, a nie przedmioty... Częsta dezynfekcja dłoni jest więc wskazana, bo to jeden z ważniejszych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa swojego i rodziny.

 

koronawirus a zabiegi na twarz
iStock
Pielęgnacja
Koronawirus, a zabiegi na twarz. Czy wizyty w salonach kosmetycznych są bezpieczne?
W najbliższym czasie jesteście zapisane na zabieg u kosmetyczki lub w gabinecie medycyny estetycznej? Sprawdźcie, czy jest to bezpieczne i jak się uchronić przez zarażeniem koronawirusem.

Pandemia koronawirusa w Polsce z każdym dniem coraz bardziej wpływa na nasze życie. Lekarze zalecają, by jak najmniej wychodzić z domu i nie narażać się na zakażenie. Jeśli w najbliższym czasie jesteś umówiona na zabiegi medycyny estetycznej lub do kosmetyczki, musisz brać pod uwagę ryzyko i świadomie podjąć decyzję. Wiele salonów piękności tymczasowo zawiesiło swoją działalność. Czy zabiegi na twarz i na ciało są bezpieczne? Jak się chronić przed zakażeniem koronawirusem? Jak można się zarazić koronawirusem? Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się metodą kropelkową i jest niezwykle zaraźliwy . Najczęściej zarażamy się w momencie, kiedy ktoś kichnie albo zacznie kasłać, a małe cząsteczki śliny wraz z wirusem dostaną się do naszych dróg oddechowych. Ten wirus potrafi również przetrwać nawet kilkanaście godzin na metalowych i płaskich powierzchniach. Oznacza to, że jeśli na przykład ktoś zarażony kichnął w dłoń i dotknął klamki czy poręczy, której my również dotknęliśmy gołą dłonią, jest dużą szansa na zarażenie. Wystarczy, że na naszej dłoni znajdzie się wirus, a potem dotkniemy nią okolic twarzy. Trzeba pamiętać, że wirus może dostać się również do organizmu poprzez błony śluzowe oczu. Zobacz także: Koronawirus w Polsce - co warto mieć w domu? Koronawirus w Polsce – czy wizyty w salonach kosmetycznych są bezpieczne? Ze względu na dużą zaraźliwość wirusa, wizyty w salonach kosmetycznych nie są bezpieczne . Nie chodzi o sam fakt wykonania zabiegów na twarz, czy na ciało, lecz o wyjście z domu. Szczególnie ryzykowna może być podróż komunikacją miejską, czy kontakt z innymi klientami na zamkniętej powierzchni poczekalni. Warto zwrócić uwagę na to, czy w gabinecie przestrzegane są wszelkie zasady higieny. Bardzo ważne jest to, czy urządzenia, fotele i powierzchnie są regularnie myte i dezynfekowane. Kosmetolog, kosmetyczka czy...

Telefon a koronawirus
Newsy
Koronawirus: smartfon to siedlisko bakterii. Jak go zdezynfekować?
Nie tylko brudne ręce, pieniądze i przedmioty użytku publicznego, ale również nasze telefony komórkowe są siedliskiem bakterii i wirusów - w tym koronawirsa. Po ich użyciu powinniśmy umyć ręce. Co więcej, ważne jest również ich prawidłowe i regularne czyszczenie.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, powinniśmy regularnie i dokładnie myć ręce i dezynfekować urządzenia codziennego użytku. Do takich należy telefon komórkowy. To on gromadzi na sobie więcej zarazków niż np. deska klozetowa. Może więc przenosić bakterie z ekranu, prosto na skórę naszej twarzy lub w okolice ust. Zobacz także: Nie tylko żel antybakteryjny, te produkty warto mieć w swoim domu Jak długo koronawirus może przeżyć na powierzchni telefonu? To jak długo SARS-CoV-2 będzie w stanie przetrwać na powierzchni telefonu zależy od tego, gdzie przebywamy i jak go przechowujemy, a w zasadzie od wilgotności, czy temperatury powietrza. W rzeczywistości czas utrzymywania się na telefonie może wynosić od kilku do kilkunastu godzin. Wirus przenoszony drogą kropelkową z łatwością może dostać się na jego powierzchnię. Podczas użytkowania kładziemy go na różnego rodzaju powierzchniach, do których dostęp mają inni, również zarażeni. Zobacz także: Biedronka chroni się przed koronawirusem - specjalne zasady w dyskoncie Jak czyścić i dezynfekować telefon, żeby zmniejszyć ryzyko koronawirusa? Zanim rozpoczniemy czyszczenie telefonu, odłączmy go od zasilania. Do dezynfekcji konieczne jest bowiem użycie substancji czyszczących – samo przecieranie ekranu suchą chusteczką, czy ścierką nie wystarczy. Uważajmy jednak na nadmierny kontakt urządzenia z wodą. Nie aplikujmy również substancji czyszczących bezpośrednio na telefon. Rozpylajmy lub nanośmy je np. na ścierkę z mikrofibry. Najlepszym produktem do dezynfekcji telefonu będzie w tym przypadku 70 proc. alkohol izopropylowy. Nasączoną alkoholem szmatką przecieramy wszystkie powierzchnie – ekran, klawiaturę, ale również elementy boczne i przyciski, uważając, by ciecz nie dostała się do środka urządzenia. Przy dezynfekcji pamiętajmy też o czyszczeniu obudowy telefonu. Alkoholem nie przecierajmy...

Koronawirus: jak robić pranie?
Newsy
Koronawirus: jak właściwie prać ubrania, by uniknąć zarażenia?
Żeby zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem powinniśmy zadbać nie tylko o mycie rąk, ale też właściwy sposób prania odzieży. Jak powinniśmy odpowiednio wykonywać pranie podczas epidemii?

Koronawirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie, nic więc dziwnego, że takie zagadnienia jak właściwe mycie rąk , wątpliwości związane z  domniemanym przenoszeniem wirusa przez zwierzęta , jak również wpływ grupy krwi na ryzyko zarażeniania SARS-CoV-2 , czy możliwość zarażenia się poprzez stosunek płciowy , wzbudzają coraz więcej pytań. A co z praniem? W czasie panującej pandemii również jemu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę. Jak właściwie zadbać o nasze ubrania w obliczu koronawirusa? Czy koronawirusem możemy się zarazić przez ubranie? Koronawirus SARS-CoV-2 przenoszony jest drogą kropelkową , co za tym idzie, nie zarazimy się nim poprzez dotyk, lecz przeniesienie odpowiedniej ilości wirusa na błony śluzowe, tj. usta, nos, czy okolice oczu. Warto jednak podkreślić, że koronawirus może się utrzymywać na wszelkiego rodzaju powierzchniach od kilku godzin nawet do kilku dni, dlatego tak ważna jest higiena. Mycie rąk oraz przedmiotów zakupionych w sklepach (o ile ich opakowanie na to pozwala) jest więc podstawą, niestety większość z nas zapomina o tym, że wirus może również zadomowić się na powierzchni naszych ubrań. Niektórzy badacze uważają, że włókna tkanin w porowatym materiale dłużej utrzymują cząsteczki wirusa, wysuszają je i rozbijają – mówi w rozmowie z „ Huffington Post ” Robert Amler , dziekan School of Health Sciences and Practice w New York Medical College i były dyrektor Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom  (CDC). Gładkie powierzchnie, jak skóra i winyl są łatwiejsze do czyszczenia – dodał. Z badań przeprowadzonych m.in. przez National Institiute of Health , CDC i UCLA wynika, że wirus krócej utrzymuje się na szorstkich tkaninach niż na gładkich, twardych powierzchniach, jednakże odpowiednia ochrona przed nim i pranie ręczników, pościeli, czy ubrań w wysokiej temperaturze obroni nas przed...

Koronawirus - place zabaw
Styl życia
Koronawirus: plac zabaw i spacery z dzieckiem
Plac zabaw nie jest szczególnie przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla dziecka i jego rodzica. To właśnie u najmłodszych koronawirus nie przynosi objawów. Zamiast tego, lepiej wybrać spacer z dzieckiem.

Koronawirus w Polsce i idące z nim w parze zamknięcie szkół spowodowało, że dzieci spędzają pozornie wolne dni wraz z rodzicami w domu. Opiekunowie muszą zorganizować swoim pociechom (niezależnie od wieku) czas i często dają się przekonać do wyjścia na plac zabaw, czy spotkań z kolegami z klasy. Nie zawsze jest to bezpieczne. Zobacz także: Zarażony koronawirusem lekarz pokazuje dziennik swoich objawów na Twitterze Koronawirus a plac zabaw - czy to bezpieczne? Plac zabaw jest miejscem, które nie zawsze może zostać zamknięte lub wyłączone z użytku. W wielu miastach, ogrodzone place zabaw zostały zamknięte dla dzieci i ich rodziców. Otwarte i ogólnodostępne obiekty mogą zostać jedynie opatrzone informacją przestrzegającą mieszkańców o konieczności ograniczenia przebywania na ich terenie. Czy oznacza to, że nie powinniśmy wcale z nich korzystać? W obecnej sytuacji lepszym wyjściem jest spacer. Plac zabaw, niezależnie od tego, czy jest pełen dzieci, czy też świeci pustkami, jest miejscem, w którym zwykle przebywa wiele osób - również dorosłych. Mnożą się tam bakterie - na zabawkach, poręczach, czy w piaskownicy. Dzieci dotykają tych samych przedmiotów, niejednokrotnie wkładają je do buzi, dotykają brudnymi rękoma twarzy, kichają na siebie i wchodzą w fizyczne interakcje, nieświadome zagrożenia czy zaleceń medycznych. W domu przenoszą bakterie i zarazki na przedmioty, których używają rodzice, jak również na ich samych. Kiedy więc twoje dziecko będzie prosiło lub zanosiło się w histerii, że chce pójść na plac zabaw, zaproponuj mu inne rozwiązanie i odpowiedz "nie". Zobacz także: Koronawirus - mapa Polski w czasie rzeczywistym Czy można pójść z dzieckiem na spacer i wyjść z domu? Owszem. Spacer z dzieckiem (jak również bez niego) jest wręcz wskazany dla zdrowia, oczywiście w momencie, kiedy nie jest się objętym kwarantanną i nie posiada się...

Nasze akcje
Zapachy Police
PIELĘGNACJA

Wygraj nowe zapachy z linii GOODVIBES od Police To Be!

STYL ŻYCIA

Rossmann wspiera Niebieską Linię

Pielęgnacja skóry suchej
PIELĘGNACJA

Jak wykonać makijaż przy skórze suchej?

Maciej Zień Beauty
MAKIJAŻ

Kolekcja Maciej Zień Beauty jest już dostępna!