klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
szczupła dziewczyna
Newsy

Ten trening zwalcza stres, dodaje energii i pomaga schudnąć - bez żadnych ćwiczeń!

Nienawidzisz ćwiczeń za to uwielbiasz... spać? Ten "trening" będzie spełnieniem twoich marzeń ;)
Agata Kufel
maj 09, 2017

Takiej formy "ćwiczeń" jeszcze nie było - uczestnicy tych zajęć zamiast forsownego treningu na przyrządach po prostu kładą się... spać. To nie scena z filmu komediowego, ale uproszczony opis napercise - najnowszego programu treningowego wprowadzonego w sieci siłowni David Lloyd Clubs w Glasgow. Ich celem jest walka ze stresem, poprawa jakości snu, a także... spalanie kalorii :)

Źródło zdjęcia: davidlloyd.co.uk

Autorką zaskakującego treningu jest Kathryn Pinkham, ekspertka w dziedzinie snu. Jak sama przyznaje, celem przyświecającym jej podczas opracowywania zajęć była przede wszystkim chęć poprawy długoterminowego funkcjonowania organizmu uczestników - mało kto zdaje sobie sprawę, że niedostateczna ilość snu może powodować rosnący niepokój a nawet depresję. Napercise ma temu zapobiegać.

Ćwiczenia na seksowną sylwetkę

Na czym polega napercise?

Uczestnicy zajęć nie ćwiczą skłonów ani nie biegają na bieżni - w zamian po prostu kładą się na pojedynczym łóżku i zasypiają przy akompaniamencie relaksacyjnej muzyki. Podczas trwających 45 minut "zajęć" temperatura w pomieszczeniu jest obniżana, by jak najbardziej sprzyjała zdrowemu wypoczynkowi i jednocześnie "wymuszała" na organizmie szybsze spalanie kalorii. Tak więc oprócz dodatkowej dawki snu w ciągu dnia mamy też dodatkowe korzyści odchudzające.

Na razie napercise jest w fazie testów - jeśli zajęcia okażą się sukcesem, mają zostać wprowadzone na światowy rynek. Jeśli chodzi o nas - jesteśmy bardzo za! Chętnie wzięłybyśmy udział w takim treningu, by móc się zrelaksować w ciągu długiego dnia pracy. Jeśli można dzięki temu choć troszkę schudnąć - tym lepiej :)

Co sądzicie o "ćwiczeniach" w formie drzemki? Chciałybyście wziąć udział w takich zajęciach?

Zobacz też: Żeby poderwać chłopaka, wysłała mu... prezentację w PowerPoincie! Z jakim rezultatem?

Źródło zdjęcia głównego: Pinterest

Zapisz

Komentarze
kobieta podczas ćwiczeń
Fotolia
Styl życia Kiedy ćwiczyć? Poznaj najlepszą porę na trening
Zastanawiasz się, kiedy ćwiczyć, żeby osiągać jak najlepsze efekty? A może nie widzisz efektów swoich treningów i szukasz przyczyny tego stanu rzeczy? Sprawdź, czy ćwiczysz o odpowiedniej porze!
Katarzyna Mordalska
wrzesień 04, 2015

Najlepsza pora na trening Pora dnia, w której decydujemy się na trening, ma bardzo duży wpływ na efekty naszych ćwiczeń. W ciągu doby zmienia się wydajność naszego organizmu oraz tempo metabolizmu, dlatego też niezwykle ważne jest znalezienie dobrego momentu na ćwiczenia. Odpowiednia pora jest ważna także ze względu na samopoczucie, jakie towarzyszy nam w czasie treningu. Kiedy zatem powinno się ćwiczyć?   Kiedy najlepiej ćwiczyć: rano czy wieczorem? Nie ulega wątpliwości, że to w godzinach porannych organizm działa na pełnym obrotach. Wówczas tempo przemiany materii jest największe, najlepiej byłoby zatem wykorzystać ten moment i dodatkowo podkręcić spalanie ćwiczeniami. Zwłaszcza, że dzięki temu organizm działa na podwyższonym poziomie spalania nie tylko podczas samego treningu, ale jeszcze przez dłuższy czas po jego zakończeniu. Intensywny wysiłek najlepiej wykonywać najpóźniej do godziny 12:00. Wtedy organizm jest najlepiej przystosowany do aktywności. Tak byłoby idealnie, ale co, jeśli ze względu na obowiązki nie możemy wykonać treningu rano ? Kiedy ćwiczyć, żeby schudnąć? Na szczęście organizm ludzki jest bardzo podatny na adaptację do ustalonych warunków. Tak jak osoby pracujące na nocną zmianę są w stanie „przestawić” organizm na taki tryb funkcjonowania, podobnie jest z treningiem. Jeśli ustalimy stałą porę na ćwiczenia, to dzięki systematyczności przyzwyczaimy organizm do działania w mniej korzystnych warunkach z punktu widzenia spalania tkanki tłuszczowej. Aby ćwiczenia przynosiły pożądane efekty, w miarę możliwości ustal sobie stałą porę na trening. Pamiętaj jednak, że zawsze powinnaś zjeść coś po treningu , w związku z czym najlepiej nie odkładać go na zbyt późną porę. Jedzenie przed snem nie jest korzystne dla naszej figury. O jakiej porze dnia ćwiczycie najchętniej?

Przeczytaj
Grafika na zielonym tle z białą wanną i kobietą owiniętą w ręcznik
iStock
Styl życia Odchudzanie przez... kąpanie? To skuteczniejsze niż jazda na rowerze!
Myślisz, że tylko sport pomaga spalać kalorie? Sprawdź prostszy i mniej kontuzjogenny sposób na szybkie odchudzanie.
Milena Majak
marzec 29, 2017

Dr Steve Faulkner , naukowiec na uniwersytecie w Loughborough powiedział, że kąpanie się w gorącej wodzie może przynieść podobnie pozytywne rezultaty, co jazda na rowerze. Dotyczy to szczególnie osób, które narażone są na cukrzycę typu 2 z przyczyn zarówno zależnych, jak i niezależnych od uwarunkowań genetycznych. Pobierz Trendbook Wizaz.pl – pierwszy taki w Polsce! Dr Faulkner wyjaśnił portalowi „The Conversation” , że kąpiel nie tylko potrafi ukoić zszargane nerwy i zrelaksować organizm. Tak zwane „pasywne ogrzewanie” (przeciwieństwo pocenia się podczas treningu) może znacząco poprawić stan zdrowia, ale również wpłynąć na redukowanie tkanki tłuszczowej. Badania przeprowadzone w Finlandii opublikowane w 2015 roku sugerowały, że częste sauny mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu - przynajmniej u mężczyzn. Idea, że bierne ogrzewanie może poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, otrzymała dodatkowe wsparcie, gdy w następnym roku Uniwersytet w stanie Oregon ogłosił, że regularne gorące kąpiele mogą obniżyć ciśnienie krwi . Odchudzanie przez kąpanie Na Uniwersytecie w Loughborough zbadano wpływ gorącej kąpieli na kontrolę cukru we krwi (ważny stopień sprawności metabolicznej) oraz na zużytą energię (liczba spalonych kalorii). W badaniu wzięło udział 14 osób. Zostały one przydzielone do godzinnej kąpieli w gorącej łaźni (40 stopni Celsjusza) lub godziny jazdy na rowerze. Czynności te miały spowodować wzrost temperatury ciała o jeden stopień Celsjusza w ciągu jednej godziny . Zobacz także: Adele schudła 15 kg! A piła wino i jadła czekoladę :) Jaką dietę stosowała? Następnie zmierzono wszystkim, ile kalorii spalili w każdej sesji . Zmierzono również ich poziom cukru we krwi po 24 godzinach po każdym badaniu. Jazda na rowerze spowodowała oczywiście spalenie większej liczby kalorii w...

Przeczytaj
kobieta dieta
Fotolia
Styl życia Ile kalorii powinnam jeść?
Nie wiesz, jakie jest Twoje zapotrzebowanie kaloryczne? Niezależnie od tego, czy chcesz utrzymać dotychczasową wagę czy też zrzucić kilka kilogramów, powinnaś wiedzieć, ile kalorii spala Twój organizm oraz ile energii powinny dostarczać poszczególne posiłki. Sprawdź!
Katarzyna Mordalska
listopad 04, 2015

Ile kalorii powinien mieć obiad? Podstawową zasadną zdrowego odżywiania jest spożywanie 5 posiłków dziennie we względnie stałych odstępach czasu, co około 3 godziny. Obiad wcale nie powinien być najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia, jak mogłoby się wydawać. Najwięcej, bo 40% dziennego zapotrzebowania na kalorie, powinno dostarczać śniadanie. Obiad plasuje się pod tym względem na drugim miejscu i powinien stanowić 30% dziennego bilansu kalorycznego. Ile kalorii na kolację? Co natomiast z pozostałymi posiłkami? W myśl zasady „śniadanie zjedz jak król, kolację jak żebrak”, w miarę upływu czasu w ciągu dnia, maleć powinna także kaloryczność posiłków. Na drugie śniadanie (sprawdź także, co zabrać ze sobą na drugie śniadanie! ) powinniśmy przyjąć 10% kalorii z dziennego zapotrzebowania, na podwieczorek już tylko 5%. Trzeci (po śniadaniu 40% i obiedzie 30%) z kluczowych posiłków, czyli kolacja powinna stanowić już tylko 15% z dziennego zapotrzebowania na kalorie. Ile dziennie spalamy kalorii? To, ile spalamy kalorii w ciągu doby, zależy od cech indywidualnych, z których najważniejsze są wiek, wzrost i waga oraz stopień aktywności fizycznej. Te dane pozwalają nam na obliczenie dwóch wartości – podstawowej (PPM) i całkowitej przemiany materii (CPM). PPM to absolutne minimum energetyczne, jakiego potrzebuje Twój organizm do prawidłowego funkcjonowania i zachowania funkcji życiowych. CPM to z kolei całkowity wydatek energetyczny, jaki ponosi organizm w ciągu dnia, zależny od trybu życia i stopnia aktywności fizycznej. Wzór na PPM dla kobiet: PPM (kcal) = 665,09 ­+ (9,56 x waga w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,67 x wiek) Wzór na CPM dla kobiet: CPM = k x PPM gdzie k, to odpowiednio: 1,4 – 1,69 – niski stopień aktywności fizycznej, np. praca w biurze 1,7 – 1,99 – średni stopień aktywności fizycznej, np. praca...

Przeczytaj
Styl życia TEST REDAKCJI: Fitbit Versa. Pierwszy smartwatch fitness, który śledzi miesiączkę i dni płodne
Fitbit Versa przekona do siebie nawet największych sceptyków smartwatchy do prowadzenia zdrowego stylu życia.
Milena Majak
czerwiec 18, 2018

Przypomina o krokach, monitoruje tętno, pomaga dopasować intensywność treningu i wysyła powiadomienia dotyczące zbliżającej się menstruacji oraz dni płodnych. To wszystko (a nawet ciut więcej) zostało zamknięte w niewielkim zegarku. Tak właśnie, dobrze czytasz - chodzi o zegarek, a dokładniej o Fitbit Versa . To pierwszy taki gadżet, który został stworzony również z myślą o kobietach i trafił również w moje ręce. Sprawdziłam, jak działa, czy jest pomocny i co najważniejsze - czy można mu w pełni zaufać. Pierwsze wrażenie Fitbit Versa Zdjęcie: Materiały prasowe Jakiś czas temu miałam przyjemność uczestniczyć w pierwszej konferencji Fitbit w Polsce . Można by sobie pomyśleć, że to wydarzenie jak każde inne tego typu. Tym razem było jednak inaczej. A świadczy o tym już sama obecność  Rares Florea , Regional Country Manager CEE w Fitbit. Krótka prezentacja wystarczyła, aby przekonać mnie do tego, że po prostu warto zainwestować w fitness tracker. Tym bardziej, że do rodziny zegarków Fitbit dołączył jeszcze jeden, bardzo wyjątkowy model - Fitbit Versa . Dlaczego wyjątkowy? Ponieważ nie wiem, jakiego innego słowa mogłabym użyć, aby określić smartwatch, który informuje mnie, za ile dni rozpoczną mi się miesiączka albo dni płodne (Fitbit Female Health Tracking). Wreszcie mogłam również zrezygnować z denerwującego budzika w smartfonie. Zamiast tego budzą mnie teraz przyjemne wibracje . A to tylko przysłowiowa wisienka na torcie wszystkich funkcji, jakie udało mi się przetestować w ciągu kilku tygodni. Design Fitbit Versa Na pewno nie jest to typowy fitness tracker, ale jak dla mnie nie odstaje za bardzo od typowych Garminów czy Suunto pod względem podstawowych funkcji. Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, że Fitbit zrezygnował z do tej pory preferowanego designu i wybrał coś pomiędzy fitness trackerem a smartwachem. Nie bez powodu mówi się, że...

Przeczytaj