klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Jak sprawdzić, czy ja i mój partner do siebie pasujemy?
Newsy

Ten test robi furorę wśród par, ale uwaga… może prowadzić do rozstania!

Chcesz wiedzieć, czy twój nowy związek ma szanse na przetrwanie? A może zastanawiasz się, czy ty i twój partner aby na pewno do siebie pasujecie? Ten psychotest pomoże rozwiać twoje wątpliwości, ale uważaj… może prowadzić do rozpadu waszej relacji!
Urszula Jagłowska
grudzień 11, 2019

Niezależnie czy jesteś w długim związku, czy na początku znajomości, pewnie w twojej głowie nieraz kłębiły się pytania: „czy aby na pewno do siebie pasujemy”. Spokojnie, to zupełnie normalne, tak samo jak to, że nawet w udanych związkach czasem tracimy ochotę na zbliżenia. Rutyna, stres, problemy zawodowe, czy finansowe często odbijają się również na naszym związku, co może skutkować pojawieniem się licznych wątpliwości związanych z tym, czy nasza relacja z partnerem ma jakikolwiek sens. Zaczynamy kwestionować nie tylko dopasowanie seksualne, ale również wspólne życiowe priorytety, łączące nas pasje, czy oczekiwania względem naszego związku. Niestety brak komunikacji niejednokrotnie powoduje, że nie tylko my jesteśmy nieszczęśliwe, ale prowadzi do frustracji sprawiających, że także nasz partner nie czuje satysfakcji ze związku.

                                                                                                                                       

Oczywiście w takiej sytuacji bardzo łatwo o wpadnięcie w spiralę FOBU (z ang. Fear Of Breaking Up - „strach przed zerwaniem”), która powoli staje się epidemią wśród par. Zaburzenie polega na tym, że pomimo poczucia, że nasze uczucie się wypala, nadal tkwimy w związku, który nie rokuje na przyszłość.

Głównym komponentem FOBU jest strach przed tym, że nie znajdziemy kogoś innego, dlatego uważamy, że bezpieczniej jest pozostać w związku, który nie rokuje, niż nie mieć szansy na inny związek, działając na zasadzie „lepsze coś niż nic” – tłumaczy zjawisko dr Elizabeth Lombardo, psycholog z Southwestern Medical Center w Texasie. FOBU może wpływać na nas również fizycznie, ponieważ powoduje olbrzymi stres, przez co możemy mieć zaburzenia snu. Taki stan może mieć negatywny wpływ na naszą pracę, ponieważ ciągłe zatroskanie pochłania dużo naszej przestrzeni poznawczej – dodaje

Jak zatem sprawdzić, czy nasza relacja jest na tyle toksyczna, że powinniśmy zakończyć związek?

Rafał z „Królowych życia” pierwszy raz szczerze opowiedział o kryzysie w swoim związku z Gabrielem

Czy mój związek ma sens?

Czy mój związek jest toksyczny, czy ma sens? Czy powinnam zerwać znajomość z moim partnerem? Jeśli zadajesz sobie takie pytania powinnaś poważnie zastanowić się nad przyszłością waszej relacji. Jak potwierdza psychoanalityk dr Gail Saltz, profesor psychiatrii klinicznej w New York Presbyterian Hospital oraz Weill-Cornell Medical College, a także psychoanalityk New York Psychoanalytic Institute, wątpliwości odnośnie relacji damsko-męskich najczęściej podyktowane są rozbieżnościami w pragnieniach partnerów.

Rozbieżność w pragnieniach to prawdopodobnie najczęstsza skarga, którą słyszysz u schyłku związku i działa ona w obie strony – mówi dr Gail Saltz, autorka wielu książek o kobiecej seksualności. Częściej mężczyzna chce więcej seksu i ma inne pragnienia niż kobieta. Ale czasami jest na odwrót i kobiety mogą się wstydzić – dodaje.

Tę tezę potwierdza również dr Ava Cadell, psychoanalityk i seksuolog kliniczny, zajmująca się doradztwem w zakresie ludzkich zachowań seksualnych w Institute For Advanced Study of Human Sexuality.

Niedopasowany popęd seksualny jest problemem numer jeden, dla którego ludzie decydują się na terapię dla par – mówi dr Ava Cadell.

Mamy jednak dobrą wiadomość. Razem z partnerem możecie podjąć pewne kroki w celu synchronizacji waszych popędów seksualnych i oczekiwań wobec związku. Jak to zrobić? Wystarczy, że razem wypełnicie ten psychotest, który robi furorę wśród par, ale uwaga… może prowadzić do rozstania!

Jak sprawdzić, czy ja i mój partner do siebie pasujemy?

Dr Ava Cadell, by ułatwić życie sobie i swoim partnerom stworzyła autorską metodę sprawdzenia tego, czy partnerzy do siebie pasują. Jest jednak jedno "ale". Jej technika przypomina nieco rachunek sumienia i wymaga od partnerów nie tylko odwagi, otwartego umysłu i skupienia, ale przede wszystkim szczerości. Na wszystkie pytania w przygotowanym przez amerykańską psychoterapeutkę musimy odpowiadać szczerze, bez szukania wymówek oraz demonizowania, czy gloryfikowania naszego partnera.

Przygotowany przez dr Avę Cadell psychotest składa się z dwóch etapów. W pierwszej części mamy za zadanie wypisać pozytywne i negatywne cechy naszego partnera, np.:

Etap 1: dobre cechy partnera:

 • To mój stary przyjaciel
 • Jest miły
 • Ma dobrze płatną pracę
 • Jest inteligentny
 • Jest romantyczny
 • Ma poczucie humoru
 • Ma interesujące hobby

Etap 1: złe cechy partnera:

 • Nie dogadujemy się w łóżku
 • Nie lubi moich rodziców
 • Nie pomaga mi w domu
 • Flirtuje z innymi kobietami
 • Utrzymuje kontakt ze swoją byłą partnerka
 • Za długo pracuje
 • Spędza więcej czasu z kolegami, niż ze mną

Kolejny etap to wypisanie największych priorytetów w twoim życiu. Kiedy już wypiszesz swoje oczekiwania, pragnienia i potrzeby względem partnera, przy każdym z nich zaznacz TAK lub NIE, w zależności od tego, czy twój partner je podziela i pomaga ci w ich realizacji, np.:

Etap 2: lista życiowych priorytetów:

 1. Podróżowanie
 2. Ślub i założenie rodziny
 3. Przyjaźń w związku
 4. Udane życie intymne
 5. Życie towarzyskie
 6. Dobre relacje z rodziną
 7. Komunikacja między partnerami
 8. Przywiązanie do tradycji
 9. Stabilność finansowa
 10. Poszerzanie horyzontów

Jak podkreśla dr Cadell, jeśli na większość priorytetów odpowiedziałaś NIE, a w swoim partnerze widzisz więcej negatywów niż pozytywów, to wasz związek chyli się ku upadkowi.

Pamiętajmy jednak o tym, że psychotest to jedno, a uczucie pomiędzy partnerami to drugie i nie powinniśmy opierać naszej decyzji o rozstaniu jedynie na podstawie psychologicznego testu. W wypadku wystąpienia wątpliwości, co do naszej zażyłości z partnerem, powinnyśmy zatem postawić na szczerą rozmowę z ukochanym, która może wyjaśnić wiele niedomówień i polepszyć nasze stosunki.

Zdjęcia: iStock

Komentarze
Newsy Jesteś uzależniona od cukru? Zrób nasz test, a się przekonasz
Słodycze to Twój ulubiony sposób na radzenie sobie z jesienną chandrą, stresem oraz złym nastrojem? A może nie wyobrażasz sobie porannej kawy bez tabliczki czekolady? Może jesteś… uzależniona od cukru. Jak to sprawdzić?
Aneta Wikariak
listopad 08, 2016

Dlaczego tak chętnie sięgamy po produkty zawierające duże ilości cukru? Stymulują one wydzielanie dopaminy oraz serotoniny, czyli tzw. „hormonu szczęścia”. Gdy Twoim ulubionym sposobem na stres jest coś słodkiego,  organizm zaczyna kojarzyć dobre samopoczucie ze słodyczami . Tym samym za każdym razem, gdy doświadczysz małego lub większego kryzysu, będziesz miały ochotę pomóc sobie cukrem. Profesor Robert Lustig z University of California w San Francisco twierdzi, że cukier działa na nasz mózg w podobny sposób, co najbardziej uzależniające substancje, takie jak heroina, morfina czy kokaina . Oczywiście, uzależnienie od cukru ma inne konsekwencje niż narkomania, mogą one jednak okazać się nie mniej groźne dla zdrowia i życia. Należą do nich m.in. otyłość, poważne choroby układu krążenia, cukrzyca czy nietolerancja glukozy. Cukier obciąża wątrobę Największym problemem jest sposób, w jaki nasz organizm przyswaja cukier. Podczas gdy glukoza (obecna m.in. w ziemniakach czy chlebie) jest metabolizowana w każdej komórce naszego ciała, cukier spożywczy (sacharoza) podlega przetwarzaniu głównie w wątrobie (tak jak alkohol, czyli cukier poddany fermentacji). Gdy jesz zbyt dużo słodyczy, może to obciążyć wątrobę, co w efekcie doprowadzi do jej otłuszczenia. A ponieważ większość kalorii zostaje spalona w wątrobie, nasz organizm nie dostaje sygnału, że został nakarmiony . To właśnie dlatego mózg domaga się kolejnej dawki pożywienia, a my zaczynamy jeść coraz więcej. Na początku XX wieku roczne spożycie cukru w Europie wynosiło ok. 5 kg na osobę. Dziś statystyczny Polak zjada go 42 kg (średnia w UE wynosi ok. 39 kg). Z tego jedynie ok. 15 kg pochodzi z cukru sprzedawanego w torebkach, czyli tego, którego używamy do słodzenia napojów i gotowania. Reszta znajduje się w innych produktach: słonych przekąskach, ketchupie, słodyczach, napojach, sosach do sałatek, alkoholu...

Przeczytaj
Seks: na czym polega poliamoria?
Newsy Coraz więcej osób decyduje się na poliamorię. Czy ten trend naprawdę pomaga uratować związek?
Czym jest poliamoria i dlaczego coraz więcej par wybiera tego rodzaju bliskość?

Czysta przyjemność, romantyczne uniesienia i zakochiwanie się w partnerze od nowa? Jak podkreślają zwolennicy poliamorii, to możliwe. Według nich tego rodzaju bliskość spaja związek, zapewnia lepsze doznania seksualne i stanowi świetny sposób na podkręcenie atmosfery w sypialni. Niemniej pomimo wszystkich tych zalet wymienianych przez sympatyków poliamorii, większość społeczeństwa uznaje ten trend za niemoralny. Dlaczego? Czym jest poliamoria i dlaczego co czwarty Polak by się na nią zdecydował? Termin „poliamoria” został ukuty z połączenia dwóch słów „poli” (wiele) oraz „amor” (miłość) i zakłada wchodzenie w relacje miłosne z wieloma osobami przy jednoczesnej szczerości wobec wszystkich uczestników tej relacji. Jednakże taka bliskość często mylona jest ze swingowaniem. Dlaczego? Ponieważ poliamoria, podobnie jak swingowanie również zakłada aktywność seksualną z wieloma osobami w tym samym okresie czasu, jednakże to coś więcej niż tylko fizyczność. Osoby decydujące się na poliamorię szukają przede wszystkim relacji romantycznej z wieloma osobami, na swój sposób zakochując się w każdej z nich. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w lutym 2019 roku przez pracownię IQS na zlecenie BBC Brit na grupie tysiąca Polaków , nasze społeczeństwo pomimo wielu zachodnich trendów, także tych związanych z seksualnością, nadal wybiera konserwatywny model relacji partnerskich. Aż 76 proc. ankietowanych przyznało, że nie wyobrażają sobie sytuacji, w której mieliby dzielić się z kimś innym ukochaną osobą , a taką propozycję uznaje wręcz za poniżającą. Jednakże pomimo iż zdecydowana większość z nas potępia związki poliamoryczne, to 24 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że skusiłoby się na taką relację, gdyby miała ona...

Przeczytaj
Newsy Te znaki zodiaku nie cierpią być w stałym związku!
Jesteś wśród tych znaków zodiaku? A może osoba, z którą właśnie randkujesz urodziła się pod którymś z nich? Sprawdź, jeśli liczysz na 'coś więcej', albo z jakiegoś powodu uważasz, że związki po prostu nie są dla ciebie.
Laura Osakowicz
luty 05, 2020

Niektóre znaki zodiaku po prostu nie są stworzone do tego, by tworzyć stałe związki. Nie oznacza to, że nigdy nie posiadają partnera. Czasami wręcz przeciwnie - szybko przechodzą z jednej relacji w drugą. Nie są też z góry skazane na samotność, ale niestety muszą poświęcić cząstkę ich natury, aby móc stworzyć prawdziwy i wieloletni związek. Co to za znaki?  Źródło: Istock Zobacz także: Te znaki zodiaku mają tendencję do śledzenia swoich byłych w social mediach Bliźnięta w związku Bliźniętom często wydaje się, że związek je ogranicza. Muszą mieć partnera, który nadąża za ich nowymi pomysłami. Problem w tym, że nawet gdy partner jest aktywny i zaangażowany, Bliźnięta i tak szybko się nudzą. Jeśli związek nie przerodził się w coś poważnego - po prostu znikają z pola widzenia partnera. Jeśli to dłuższa relacja, a one czują się nieszczęśliwe, zaczynają koncentrować swoją uwagę bardziej na sobie. Niestety mówi się, że Bliźnięta częściej niż inne znaki zdradzają!  Strzelec w związku Strzelec to urodzony flirciarz! Uwielbia gawędzić z nowo poznanymi osobami i być w centrum uwagi. Jest przy tym pełen uroku i nienachalny, więc... łatwo się w nim zakochać. Problem w tym, że Strzelce z reguły nie bardzo lubią się wiązać. Mają wysoką samoocenę i ciągle szukają czegoś 'lepszego'. Na szczęście, gdy już pokochają, są szczere i oddane. Jeśli jednak na początku związku napotkają trudności, to szybciej zerwą znajomość, niż będą próbować nad nią pracować. Wodnik w związku Wodnikom brakuje nieco empatii i współczucia dla innych. Mają swój własny świat, przez co ciężko się do nich zbliżyć. Często nie utrzymują nawet bliskich relacji z rodziną, trudno jest więc im wejść w prawdziwy związek z kimś obcym. Zdarza się co prawda, że mają przebłyski romantycznych wyznań, ale z reguły po prostu wolą być same. Co...

Przeczytaj
horoskop na wakacje
Newsy Te znaki zodiaku mają szansę na wakacyjny romans
Te pięć znaków zodiaku może mocno liczyć na to, że już wkrótce spotka je płomienny, letni romans, jaki zawsze chciały przeżyć. Gwiazdy zdecydowanie im sprzyjają!
Laura Osakowicz
czerwiec 25, 2020

O wakacyjnych miłościach napisano już setki książek i nakręcono dziesiątki filmów. Podobne scenariusze pisze samo życie, a wszystkim, którzy nie są w związku, szczególnie latem marzy się intensywna znajomość. Długie, gorące wieczory sprzyjają romantycznym spacerom i randkom przy świetle gwiazd. Którym znakom zodiaku będzie w tym roku sprzyjać los i mają szansę przeżyć miłosne uniesienie? Zobacz także: Horoskop na lato 2020 - miłość czy niepowodzenia?   Horoskop na wakacje 2020 Koziorożec Koziorożce, choć z reguły ułożone i mało spontaniczne, latem obudzą w sobie instynkt uwodziciela. Mało kto będzie w stanie oprzeć się ich wdziękowi. Jeśli dobrze to rozegrają, tego lata mogą liczyć nie na jeden, a nawet kilka płomiennych romansów, z czego któryś, kto wie, może zakończyć się czymś poważniejszym. Byk Byki na wakacje na moment zapomną o pracy i oddadzą się relacji, która mniej niż na wspólnej przyszłości, opierać się będzie na cielesnych doznaniach. To pozwoli im nabrać dystansu i na moment oderwać się od codzienności. Po urlopie wrócą do zdobywania awansu z nową energią.  Rak Dusza romantyka nie opuści raków także latem. Z tą różnicą, że w letnich miesiącach staną się one bardziej ufne i otwarte na nowe doświadczenia. To sprawi, że podczas wieczornych wyjść ze znajomymi, raki mają dużą szansę na powrót do domu z kimś zupełnie nowym.  Lew  Lwy latem poczują się jeszcze bardziej pewne siebie. Z łatwością przyjdzie im podrywanie innych. Jedna ze znajomości może zakończyć się intensywnym romansem. Zapomną o całym świecie i będą myśleć tylko o kolejnym spotkaniu z partnerem.  Bliźniaki  Bliźniaki latem tęsknią za intensywnymi doznaniami. Będą teraz o wiele chętniej wchodzić w relacje bez zobowiązań. Jeśli tylko spotkają na swojej drodze równie spontaniczną i rządną przygód osobę, z pewnością...

Przeczytaj