Reklama

Niezależnie czy jesteś w długim związku, czy na początku znajomości, pewnie w twojej głowie nieraz kłębiły się pytania: „czy aby na pewno do siebie pasujemy”. Spokojnie, to zupełnie normalne, tak samo jak to, że nawet w udanych związkach czasem tracimy ochotę na zbliżenia. Rutyna, stres, problemy zawodowe, czy finansowe często odbijają się również na naszym związku, co może skutkować pojawieniem się licznych wątpliwości związanych z tym, czy nasza relacja z partnerem ma jakikolwiek sens. Zaczynamy kwestionować nie tylko dopasowanie seksualne, ale również wspólne życiowe priorytety, łączące nas pasje, czy oczekiwania względem naszego związku. Niestety brak komunikacji niejednokrotnie powoduje, że nie tylko my jesteśmy nieszczęśliwe, ale prowadzi do frustracji sprawiających, że także nasz partner nie czuje satysfakcji ze związku.

Reklama

Oczywiście w takiej sytuacji bardzo łatwo o wpadnięcie w spiralę FOBU (z ang. Fear Of Breaking Up - „strach przed zerwaniem”), która powoli staje się epidemią wśród par. Zaburzenie polega na tym, że pomimo poczucia, że nasze uczucie się wypala, nadal tkwimy w związku, który nie rokuje na przyszłość.

Głównym komponentem FOBU jest strach przed tym, że nie znajdziemy kogoś innego, dlatego uważamy, że bezpieczniej jest pozostać w związku, który nie rokuje, niż nie mieć szansy na inny związek, działając na zasadzie „lepsze coś niż nic” – tłumaczy zjawisko dr Elizabeth Lombardo, psycholog z Southwestern Medical Center w Texasie. FOBU może wpływać na nas również fizycznie, ponieważ powoduje olbrzymi stres, przez co możemy mieć zaburzenia snu. Taki stan może mieć negatywny wpływ na naszą pracę, ponieważ ciągłe zatroskanie pochłania dużo naszej przestrzeni poznawczej – dodaje

Jak zatem sprawdzić, czy nasza relacja jest na tyle toksyczna, że powinniśmy zakończyć związek?

Czy mój związek ma sens?

Czy mój związek jest toksyczny, czy ma sens? Czy powinnam zerwać znajomość z moim partnerem? Jeśli zadajesz sobie takie pytania powinnaś poważnie zastanowić się nad przyszłością waszej relacji. Jak potwierdza psychoanalityk dr Gail Saltz, profesor psychiatrii klinicznej w New York Presbyterian Hospital oraz Weill-Cornell Medical College, a także psychoanalityk New York Psychoanalytic Institute, wątpliwości odnośnie relacji damsko-męskich najczęściej podyktowane są rozbieżnościami w pragnieniach partnerów.

Rozbieżność w pragnieniach to prawdopodobnie najczęstsza skarga, którą słyszysz u schyłku związku i działa ona w obie strony – mówi dr Gail Saltz, autorka wielu książek o kobiecej seksualności. Częściej mężczyzna chce więcej seksu i ma inne pragnienia niż kobieta. Ale czasami jest na odwrót i kobiety mogą się wstydzić – dodaje.

Tę tezę potwierdza również dr Ava Cadell, psychoanalityk i seksuolog kliniczny, zajmująca się doradztwem w zakresie ludzkich zachowań seksualnych w Institute For Advanced Study of Human Sexuality.

Niedopasowany popęd seksualny jest problemem numer jeden, dla którego ludzie decydują się na terapię dla par – mówi dr Ava Cadell.

Mamy jednak dobrą wiadomość. Razem z partnerem możecie podjąć pewne kroki w celu synchronizacji waszych popędów seksualnych i oczekiwań wobec związku. Jak to zrobić? Wystarczy, że razem wypełnicie ten psychotest, który robi furorę wśród par, ale uwaga… może prowadzić do rozstania!

Jak sprawdzić, czy ja i mój partner do siebie pasujemy?

Dr Ava Cadell, by ułatwić życie sobie i swoim partnerom stworzyła autorską metodę sprawdzenia tego, czy partnerzy do siebie pasują. Jest jednak jedno "ale". Jej technika przypomina nieco rachunek sumienia i wymaga od partnerów nie tylko odwagi, otwartego umysłu i skupienia, ale przede wszystkim szczerości. Na wszystkie pytania w przygotowanym przez amerykańską psychoterapeutkę musimy odpowiadać szczerze, bez szukania wymówek oraz demonizowania, czy gloryfikowania naszego partnera.

Przygotowany przez dr Avę Cadell psychotest składa się z dwóch etapów. W pierwszej części mamy za zadanie wypisać pozytywne i negatywne cechy naszego partnera, np.:Etap 1: dobre cechy partnera:

  • To mój stary przyjaciel
  • Jest miły
  • Ma dobrze płatną pracę
  • Jest inteligentny
  • Jest romantyczny
  • Ma poczucie humoru
  • Ma interesujące hobby

Etap 1: złe cechy partnera:

  • Nie dogadujemy się w łóżku
  • Nie lubi moich rodziców
  • Nie pomaga mi w domu
  • Flirtuje z innymi kobietami
  • Utrzymuje kontakt ze swoją byłą partnerka
  • Za długo pracuje
  • Spędza więcej czasu z kolegami, niż ze mną

Kolejny etap to wypisanie największych priorytetów w twoim życiu. Kiedy już wypiszesz swoje oczekiwania, pragnienia i potrzeby względem partnera, przy każdym z nich zaznacz TAK lub NIE, w zależności od tego, czy twój partner je podziela i pomaga ci w ich realizacji, np.:Etap 2: lista życiowych priorytetów:

  1. Podróżowanie
  2. Ślub i założenie rodziny
  3. Przyjaźń w związku
  4. Udane życie intymne
  5. Życie towarzyskie
  6. Dobre relacje z rodziną
  7. Komunikacja między partnerami
  8. Przywiązanie do tradycji
  9. Stabilność finansowa
  10. Poszerzanie horyzontów
Reklama

Jak podkreśla dr Cadell, jeśli na większość priorytetów odpowiedziałaś NIE, a w swoim partnerze widzisz więcej negatywów niż pozytywów, to wasz związek chyli się ku upadkowi.Pamiętajmy jednak o tym, że psychotest to jedno, a uczucie pomiędzy partnerami to drugie i nie powinniśmy opierać naszej decyzji o rozstaniu jedynie na podstawie psychologicznego testu. W wypadku wystąpienia wątpliwości, co do naszej zażyłości z partnerem, powinnyśmy zatem postawić na szczerą rozmowę z ukochanym, która może wyjaśnić wiele niedomówień i polepszyć nasze stosunki.Zdjęcia: iStock

Reklama
Reklama
Reklama