Reklama

Z pewnością obiła wam się o uszy informacja, że Unia Europejska wprowadza zakaz sprzedaży sypkiego brokatu. W praktyce oznacza to, że nie znajdziemy już w sklepach maseczek z brokatem, błyszczących paletek do makijażu czy fikuśnych długopisów. Unia Europejska chce, aby stan naszego środowiska uległ poprawie.

Reklama

Zakaz sprzedaży kosmetyków z brokatem

Nowe rozporządzenie UE zabrania sprzedaży produktów z brokatem, a dokładniej celowego dodawania do produktów szkodliwych mikroskopijnych cząsteczek tworzyw sztucznych. Zakaz będzie wprowadzany stopniowo, więc możemy spodziewać się, że potrwa kilka najbliższych lat. Początkowo obejmie on stosowania luźnego brokatu, ale też tzw. mikrogranulek złuszczających. Warto jednak podkreślić, że jeśli błyszczące dodatki wykonane są z materiałów przyjaznych środowisku, czyli np. biodegradowalnych, może być obecny w produktach. Prawdopodobnie firmy i koncerny znajdą więc rozwiązanie dla fanów brokatu. Brytyjski dziennik The Guardian informuje, że ten zakaz ma zapobiec uwalnianiu się do środowiska aż pół miliona ton mikroplastiku.

Nie każdemu nowy przepis nie do końca przypadł do gustu. Zainteresowała nas wypowiedź jednego z uczestników programu "Big Brother" - Sama Dylana. Przyznał on, że kiedy usłyszał o nowych zmianach, udał się do sklepu po 82 opakowania brokatu. Za taką ilość zapłacił ponad 800 zł.

Unia Europejska podaje, że ze sprzedaży znikną następujące artykuły z brokatem:

  • zabawki,
  • czysty brokat,
  • kosmetyki do pielęgnacji,
  • kosmetyki do makijażu,
  • detergenty,
  • materiał wykorzystywany na sztucznych boiskach sportowych.
Getty Images@Patricia Marroquin

Zobacz także: Unia Europejska wycofuje ze sprzedaży kosmetyki z retinolem. Z drogerii znikną kultowe produkty!

Dlaczego Unia Europejska wycofuje ze sprzedaży brokat?

Unia Europejska zdecydowała się na taki krok, aby chronić środowisko. Wycofanie brokatu ze sprzedaży ma przyczynić się do ograniczenia mikroplastiku, który znajduje się w wielu artykułach - w tym kosmetykach, dostępnych na rynku. Produkty z brokatem i mikrokulkami rozkładają się przez bardzo długi czas, a ich rozmiary i ilość sprawiają, że trudno je zutylizować i nad nimi zapanować. Brokat łatwo się rozprzestrzenia, więc, aby poprawić stan środowiska, zdecydowano się go wycofać.

Reklama

Co sądzicie o tych zmianach?

Reklama
Reklama
Reklama