klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Drugi etap odmrażania gospodarki
Newsy

Szybsze odmrażanie gospodarki coraz bardziej realne. Drugi etap wejdzie w życie w maju?

Ta informacja z pewnością podbuduje wielu obywateli. Podano dwie najbardziej prawdopodobne daty wprowadzenia drugiego etapu łagodzenia obostrzeń.
Milena Majak
kwiecień 27, 2020

Niedawna wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina, na temat szybszego zdejmowania większości obostrzeń wywołała żywą dyskusję. Polityk zapowiedział, że miałoby się to odbyć już za kilka dni. Rzecznik rządu, Piotr Müller, dodatkowo potwierdził w Programie Trzecim Polskiego Radia, że drugi etap odmrażania gospodarki wejdzie w życie w maju.

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Data wprowadzenia drugiego etapu odmrażania gospodarki

Na pierwsze zmiany łagodzenia obostrzeń nie musieliśmy długo czekać. Po głoszeniu czteroetapowego planu odmrażania gospodarki 16 kwietnia, już cztery dni później zniesiono między innymi zakaz wychodzenia do parków i lasów. Kluczowe jednak jest zachowanie obowiązującego dystansu społecznego

Niestety wstępny czas drugiego etapu łagodzenia obostrzeń nie był znany. Politycy unikali podawania konkretnej daty. Decydujące w tej kwestii miały być dane dotyczące zachorowań. Wszystkie są skrupulatnie analizowane, a jeśli krzywa zakażeń nie podnosi się gwałtownie, wówczas o wprowadzeniu drugiego etapu możemy rozmawiać już po tygodniu lub dwóch od wprowadzenia poprzedniego.

Wreszcie stało się. Sytuacja w Polsce musiała poprawić się na tyle, że podano dwie najbardziej prawdopodobne daty wprowadzenia drugiego etapu łagodzenia obostrzeń.

Jutro, pojutrze (wtorek, środa - przy.red.) będą podejmowane decyzje dotyczące drugiego etapu znoszenia obostrzeń, po tym jak spłyną dane dotyczące tego tygodnia, który minął od wprowadzenia pierwszego etapu. Na tej podstawie będzie przyjęta data uruchomienia tego kolejnego etapu, czyli m.in. otwarcia hoteli, miejsc noclegowych, otwarcia w weekendy marketów budowlanych, czy otwarcia niektórych instytucji publicznych - mówi minister.

Z dalszej rozmowy ministra w Programie Trzecim Polskiego Radia wynika, że zdejmowanie obostrzeń miałoby wejść w życie 4 maja lub 11 maja. Oba te terminy są brane najbardziej pod uwagę.

Zarówno data bliższa, jak i dalsza są w tej sytuacji istotne - wszystko na wypadek, gdyby okazało się, że statystyki zachorowań oraz umieralności będą niekorzystne. Piotr Müller wytłumaczył, że rząd musi przeanalizować nie tylko dane dotyczące ogólnej liczby zakażeń, ale też miejsc, w których się one pojawiły.

Myślicie, że kolejne etapy łagodzenia obostrzeń będą przebiegały szybciej niż zakładano?

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Komentarze
otwarcie fryzjerów III etap
iStock
Newsy Premier ogłosił datę III etapu odmrażania gospodarki. Wracają fryzjerzy i kosmetyczki
Już 18 maja działalność będą mogły wznowić salony fryzjerskie oraz kosmetyczne oraz niektóre restauracje. Przedstawiamy szczegóły III etapu odmrażania gospodarki.

13 maja odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Konferencja była poświęcona znoszeniu kolejnych obostrzeń w ramach III etapu odmrażania gospodarki. Premier podkreślił, że niestety na Śląsku obserwowany jest wzrost zakażeń koronawirusem, ale sytuacja w pozostałych obszarach Polski wygląda obiecująco. To dlatego rząd podjął decyzję o kolejnym luzowaniu obostrzeń.  III etap odmrażania gospodarki od 18 maja  Premier zapowiedział, że od 18 maja na nowo funkcjonować będą mogły m.in. : salony fryzjerskie,  salony kosmetyczne,  częściowo restauracje, bary oraz kawiarnie (na czele z lokalami posiadającymi ogródki),  niektóre placówki edukacyjne np. indywidualne zajęcia artystyczne lub praktyczne w szkołach zawodowych,  schroniska młodzieżowe,  domy kultury, 30 procent miejsc wolnych w komunikacji miejskiej.  Salony kosmetyczne oraz fryzjerskie otwarte od 18 maja - na jakich zasadach? Premier podkreślił, że salony kosmetyczne i fryzjerskie będą mogły działać tylko pod warunkiem zachowania wszystkich wypracowanych zasad reżimu sanitarnego . Mateusz Morawiecki zalecił m.in. umawianie się na wizyty przez internet lub telefonicznie na konkretne godziny, aby klienci nie gromadzili się w lokalach usługowych. Łukasz Szumowski również podjął ten temat w swoim wystąpieniu.  W salonach kosmetycznych i fryzjerskich nie może być poczekalni - przestrzegał Łukasz Szumowski. Minister zdrowia zaznaczył, że w pomieszczeniach należy pamiętać o maseczkach, rękawiczkach oraz o zachowaniu dystansu społecznego.  Zobacz także: Czy czekają nas zmiany cen w salonach fryzjerskich i kosmetycznych?

Przeczytaj
Austria i Grecja pokonały koronawirusa
Newsy Austria i Grecja pokonały koronawirusa! To dobry znak dla Polski
Hiszpania i Włochy odnotowują coraz mniej nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. Czy to znaczy, że w Polsce sytuacja uspokoi się szybciej niż przewidywano?
Milena Majak
kwiecień 07, 2020

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, krzywa zachorowań na zachodzie Europy staje się powoli coraz bardziej płaska. Dzienna tendencja spadkowa w liczbie nowych zachorowań lub nawet ich brak, to bardzo optymistyczny akcent na tle liczby zgonów, które są wynikiem COVID-19. Najbardziej cieszy fakt, że dane pochodzą z największych ognisk koronawirusa w Europie . Regiony najmocniej dotknięte epidemią powoli podnoszą się z kolan. To dobry znak dla Polski. Europa skutecznie walczy z koronawirusem Coraz mniejszy przyrost dziennych nowych zakażeń wirusem jest ogromnym sukcesem dla trawionych patogenem SARS-CoV-12 Włoch, Hiszpanii i Francji. Również Austria i Grecja ogłosiły zwycięstwo nad koronawirusem . W przypadku tych dwóch ostatnich krajów, powrót do normalnego trybu życia jest już planowany na maj.  W Austrii odnotowano jak do tej pory ponad 12 tysięcy zachorowań. W Grecji jest ich zdecydowanie mniej, bo nieco ponad 1700. Coraz więcej osób zdrowieje, a nowych przypadków zachorowań na koronawirusa ubywa każdego dnia .  Zobacz także: Jak rozprzestrzenia się wirus, gdy niedokładnie myjemy ręce? Austria odniosła sukces w walce z koronawirusem Sebastian Kurz, kanclerz Austrii, bez cienia wątpliwości stwierdził, że Austria zawdzięcza sukces szybszej i bardziej zdecydowanej reakcji niż to miało miejsce w przypadku innych krajów w Europie. Restrykcyjne przepisy pozwoliły na szybsze wyciszenie epidemii .  Czas społecznej izolacji jest bardzo ważnym czynnikiem w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa. Kanclerz Kurz mówił też o pierwszym złagodzeniu przepisów wprowadzonych na czas epidemii koronawirusa. Zakaz zgromadzeń ma obowiązywać co najmniej do czerwca, ale optymistyczny scenariusz zakłada, że jeśli spadek zachorowań się utrzyma, już 14 kwietnia zostaną otwarte małe sklepy, a 1 maja galerie handlowe, zakłady fryzjerskie oraz kwiaciarnie. W połowie maja...

Przeczytaj
Zarabianie podczas kwarantanny
Newsy Jak zarabiać w czasie kwarantanny?
Zachowanie płynności finansowej jest w obecnej sytuacji dość trudne. Wybrałyśmy strony internetowe, które pomogą przetrwać chwilowy kryzys.
Milena Majak
kwiecień 22, 2020

Koronawirus pozbawił wiele osób miejsc pracy. Ludzie z dnia na dzień zostali bez środków do życia . Dodatkowo nie pomaga fakt, że nowych etatów jest jak na lekarstwo. Co w tej sytuacji można zrobić? Wykorzystanie potencjału serwisów aukcyjnych może nawet w minimalnym stopniu podreperować domowy budżet .  Zdjęcie istockphoto.com Szybki sposób na zarobienie pieniędzy Są takie miejsca w internecie, gdzie bez problemu pozbędziecie się rzeczy, z którymi już dawno chciałyście się rozstać, ale nie widziałyście co z nimi zrobić.  Aplikacja Vinted Te z was, które kupują ubrania z drugiej ręki, z pewnością znają Vinted . To miejsce idealne na wystawienie płaszcza, który wam się już nie podoba, za małych butów lub koszul, które były modne wiele lat temu. Sprzedacie tam również dziecięce ubranka ! Mimo że najczęściej na sprzedaż wystawiane są właśnie ubrania, bez problemu znajdziecie także biżuterię, stare książki czy nawet przedmioty codziennego użytku. Vintedzianki mogą zacząć obserwować wasz profil, a wtedy zaczną dostawać również powiadomienia o każdej nowej wystawionej przez was rzeczy.  Aplikacja Less Ta aplikacja jest bardzo podobna do Vinted, jednak z założenia można sprzedawać na niej wyłącznie ubrania . Mimo że jest dostępna od niedawna, ma wiele zwolenniczek. Cieszy się większą popularnością prawdopodobnie ze względu na to, że swoje profile zakładają tutaj również gwiazdy. Konto mają między innymi Deynn, Ola Ciupa, Julia Wieniawa czy Sara Boruc-Mannei. Rozsądna cena oraz dobre zdjęcie są gwarancją sukcesu. Modowe perełki można tutaj wyhaczyć za bezcen. Mowa nie tylko o ubraniach z sieciówki, ale również tych markowych z metką światowej sławy projektantów . Koneserzy stylu znajdą coś dla siebie. Allegro i OLX Na takiej samej zasadzie działają również OLX oraz serwis aukcyjny Allegro . Tutaj również możecie...

Przeczytaj
Newsy Rząd szacuje, że epidemia może potrwać nawet dwa lata!
Przewidywania rządu nie są optymistyczne. Musimy przygotować się na wiele miesięcy izolacji społecznej i znaczne spowolnienie gospodarki.
Laura Osakowicz
kwiecień 17, 2020

Od 20 kwietnia zniesione zostanie kilka z dotychczasowych restrykcji.  Dozwolone będzie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych , jednak obowiązkowo w maseczce i z zachowaniem bezpiecznej odległości między osobami. Do sklepów będzie mogło wejść więcej osób, nie dostaniemy już mandatu za spacer czy wyjście na poranny jogging. Nie oznacza to jednak  powrotu do normalności , bo na to przyjdzie nam jeszcze poczekać. Źródło: Istock Ile potrwa epidemia koronawirusa w Polsce? Minister zdrowia i premier zapowiedzieli czterostopniowy program odmrażania gospodarki. Wraz ze słabnącą epidemią otwierane będą kolejne sklepy i restauracje, a uczniowie powoli będą wracali do szkół. Pierwszy etap zacznie obowiązywać już w poniedziałek, ale kolejne daty są niewiadomą. Z pewnością nie stanie się to jednak tak szybko, jakbyśmy tego chcieli.  Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią  do czasu wynalezienia szczepionki – alarmuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ile dzieli nas od wynalezienia szczepionki ? Nie wie tego nikt. Na wiele koronawirusów wciąż jej nie mamy - na przykład na SARS z 2003 roku. Mimo to w sprawie Sars-CoV-2 rokowania są dobre. Nad szczepionką pracują dziesiątki laboratoriów na całym świecie, część wchodzi już w fazy testów. Optymiści mówią, że skuteczna szczepionka może pojawić się już we wrześniu tego roku. Jednak najbardziej realny scenariusz to 12, a nawet 18 miesięcy od rozpoczęcia prac w laboratorium. Również zdaniem ministra zdrowia ta nowa rzeczywistość będzie towarzyszyć nam jeszcze przez wiele miesięcy: Najbliższy  rok lub półtora, jeśli nie dwa lata – przewiduje Szumowski. Zobacz także: Szkoły pozostaną jeszcze długo zamknięte. Ogłoszono plan otwierania żłobków i przedszkoli Koronawirus w Polsce: kiedy zostaną otwarte sklepy i restauracje Najbliższe miesiące nie będą łatwe - część z nas...

Przeczytaj