klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Newsy

Święta Wielkanocne odwołane przez koronawirusa?

Nie będzie procesji i święcenia pokarmów. Czy to oznacza, że Wielkanoc wyjątkowo będziemy obchodzić w innym momencie roku, niż zwykle?
Laura Osakowicz
marzec 21, 2020

Pandemia koronawirusa wpływa na każdy aspekt naszego życia. Z powodu wzrostu zachorowań rząd zdecydował, że uczniowie pozostaną w domach aż do połowy kwietnia. Co jednak ze zbliżającymi się świętami? Watykan wydał nowe zalecenia.

Źródło: Istock

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Wielkanoc a koronawirus

Dekret kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mówi o tym, że Wielkanoc nie może zostać przełożona na inny termin. Może jednak i zostanie zmieniona data procesji i innych przejawów pobożności. Prawdopodobny termin to 14 lub 15 września. 
W Wielki Czwartek odbędzie się msza, ale bez udziału wiernych. Kapłani mają zrezygnować także z rytuału obmywania nóg. Kościoły nie będą zamknięte, ale wszystkie msze będą odbywały się w możliwie jak najmniejszym gronie. Watykan zaleca, aby biskupi skorzystali z możliwości internetowych relacji na żywo, tak aby wierni mogli pomodlić się razem ze swoich domów. Nie odbędzie się także święcenie pokarmów w świątyniach. 

Oznacza to, że najbliższe święta przyjdzie nam spędzić w zaciszu własnych domów, i to w gronie jedynie najbliższej rodziny. 

Zobacz także: Jak uszyć maseczkę ochronną? Instrukcja krok po kroku

Źródło zdjęcia głównego: Istock

Komentarze
Newsy Pełnia Śnieżnego Księżyca - sprawdź, co oznacza i jak działa na twój znak zodiaku
Księżyc w Lwie, zwany Śnieżnym Księżycem posiada wyjątkową energię - skłania do spontaniczności, kreatywności, oddania się szaleństwu i zabawom. Dodaje życiowej energii i skłania do podejmowania zmian w swoim życiu.
Laura Osakowicz
luty 10, 2020

Luty rozpoczął się wyjątkowym zjawiskiem - tak zwany Śnieżny Księżyc to pełnia, która zwiastuje dobre zmiany w życiu każdego z nas. Jest ona spod znaku Lwa, a Lew to kreatywność, miłość, wdzięk i romans, ale też gniew i nadmiar emocji. Ta energia będzie na nas oddziaływała aż do marca, kiedy to księżyc wejdzie w zdecydowanie spokojniejszy znak Panny - wtedy raczej zajmiemy się porządkami i przygotowaniami do wiosny. Wróćmy jednak do Lutowego Księżyca - jak oddziałuje on na poszczególne znaki zodiaku? Zobacz także:  Horoskop miłosny na luty 2020 Baran Barany wyjdą ze strefy komfortu i pokażą ukochanej osobie, jak bardzo ją kochają i cenią. Pełnia w Lwie umożliwi im jeszcze mocniejsze przeżywanie uczuć. Jeśli wcześniej przeżywały jakieś wątpliwości względem kogoś bliskiego, teraz one znikną. Byk Dla Byków Śnieżny Księżyc oznaczał będzie miło spędzony czas w gronie rodziny. To dobry moment na to, aby zapomnieć o konfliktach z przeszłości i, tak jak w zwyczaju ma to Lew, po prostu celebrować wspólne chwile. Bliźnięta  Bliźnięta dzięki energii księżyca w końcu uwierzą w siebie i odnajdą swój potencjał. Objawi się to głównie w bardzo ważnej sferze życia dla Bliźniąt, czyli w pracy. Spontaniczność Lwa pozwoli im przyjąć nowe zlecenie albo zmienić pracę i wcale nie będą tego żałować! Rak  Dla Raków Lutowy Księżyc to moment, w którym powinny przyjrzeć się one swoim inwestycjom i wydatkom. Choć obecność księżyca w Lwie może sprzyjać spontanicznym wydatkom, Raki powinny mieć się na baczności, aby nie wpaść w długi. Lew Lew obudzi się do działania i odnajdzie w sobie dotychczas nieuświadomione pokłady energii. Już nie będzie miał ochoty na oglądanie seriali w domowym zaciszu, ale raczej na towarzyskie spotkania i rozwijanie nowych pasji. Panna Panna dzięki Śnieżnemu Księżycowi będzie zmotywowana....

Przeczytaj
materiały PR
Newsy Wyniki konkursu: sprawdź, czy zobaczysz przedpremierowy pokaz filmu "Na granicy" w Multikinie!
Brałaś udział w konkursie? Sprawdź, czy wygrałaś bilety na przedpremierowy pokaz emocjonującego thrillera "Na granicy" w ramach cyklu "Kocham Kino w Multikinie"!
Agata Kufel
luty 04, 2016

Multikino razem z Programem 2 Telewizji Polskiej zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu „Na granicy” już 8 lutego br. o godz. 19:00. „Na granicy” to długo wyczekiwany pojedynek na aktorskim szczycie! Laureaci Złotych Lwów – Andrzej Chyra i Marcin Dorociński staną naprzeciw siebie w klimatycznym thrillerze. „Na granicy” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia ojca (Chyra) i dwóch synów (Bielenia, Henriksen), którzy przyjeżdżają w Bieszczady, aby ułożyć sobie relacje po niedawnej rodzinnej tragedii. Tajemniczy nieznajomy (Dorociński), pojawiający się w odciętej od cywilizacji górskiej bazie, wciąga bohaterów w mroczny i niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Aby przetrwać, bracia będą zmuszeni do odrobienia trudnej lekcji dojrzałości. KONKURS Lista laureatów edziczka Edyta_T BonitaBonita Agiszek Dorota Wasilewska magia06 NAGRODY 6 x podwójne zaproszenie na przedpremierowy pokaz filmy "Na granicy" w ramach cyklu "Kocham Kino w Multikinie" Przed udziałem w konkursie zapoznaj się z regulaminem . Kolejna odsłona cyklu „Kocham Kino w Multikinie" odbędzie się 8 lutego br. o godz. 19.00 w wybranych  kinach sieci Multikino:  Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań – Stary Browar, Sopot, Szczecin, Warszawa – Ursynów, Warszawa – Złote Tarasy i Wrocław Pasaż.  

Przeczytaj
iStock
Newsy Myślisz, że słodycze tuczą? Błąd! Przyczyna tycia jest zupełnie inna i nie ma związku z dietą
Tyjesz i nie wiesz, dlaczego tak się dzieje? Uważaj! Podobno nawet mała ilość kurzu w domu może odgrywać bardzo ważną rolę w rozwoju komórek tłuszczowych w naszym organizmie...
Milena Majak
lipiec 19, 2017

Naukowcy z American Chemical Society odkryli, że związki zwane endokrynogennymi substancjami chemicznymi (EDC) znajdujące się w kurzu domowym mogą pobudzać komórki tłuszczowe do gromadzenia większej ilości tłuszczu. EDC to bardzo szeroka grupa związków, a ich obecność w kurzu będzie zależna głównie od obecności produktów zawierających je w domu. Wśród źródeł EDCs znajdziemy m.in. niektóre pojemniki na żywność zawierające Bisfenol A (BPA), polichlorek winylu (PCV), parabeny zawarte w niektórych kosmetykach, środki ochrony roślin takiej jak DDT, ale też fitoestrogeny zawarte w owocach i warzywach. Związki te występują także naturalnie i znane są od lat - mówi dietetyk FitAdept, Martyna Przybysławska. Związki EDC wdychamy praktycznie codziennie. Następnie wchłanianymy przez skórę. Według szacunków  Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska , około 50 miligramów kurzu domowego wdychają każdego dnia same dzieci.    Czy można przytyć przez kurz? Naukowcy zebrali próbki kurzu z 11 domów w Północnej Karolinie . Ekstrakty z siedmiu z 11 próbek powodowały tworzenie nowych komórek tłuszczowych w tych dojrzałych oraz gromadzenie  triglicerydów (rodzaj tłuszczu dostarczanego z pokarmem pochodzenia zwierzęcego.). Tylko jedna z próbek pyłu nie działała. Dodatkowe testy na zwierzętach wykazały, że styczność młodych organizmów z niektórymi substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną, może skutkować przybieraniem przez nie na wadze nawet kilka lat później . Ale czy to rzeczywiście oznacza, że od teraz powinniśmy bać się kurzu nawet we własnym domu? Na samym początku należy zaznaczyć, że kurz, a nawet potencjalnie zawarte w nim związki endokrynnie czynne (EDCs), nie sprawiają bezpośrednio, że tyjemy. Mogą one jednak oddziaływać na syntezę, sekrecje, transport, wiązanie, działanie lub eliminację hormonów w organizmie, co może...

Przeczytaj
Koronawirus a wakacje 2020
Newsy Przez koronawirusa wakacji nie będzie - Szumowski rozwiał wątpliwości
"Z koronawirusem będziemy borykać się przez rok" - przyznał w rozmowie z RMF FM Łukasz Szumowski i odniósł się do wakacji 2020. Przyznał, że w tym roku będą one zupełnie inne.
Marta Średnicka
kwiecień 14, 2020

Od 19 kwietnia stopniowo odmrażana będzie gospodarka. Polacy uzyskają dostęp do części punktów usługowych , a już wkrótce rząd poda nowe informacje dotyczące kar i obostrzeń. Pewnym jest, że minimum do 26 kwietnia uczniowie nie będą chodzić do szkoły. Termin ten może się wydłużyć. Wśród uczniów i rodziców często pojawiało się pytanie, co z wakacjami. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski nie ma dla nich dobrych wiadomości. Z taką wersją wakacji, jaka miała miejsce dotychczas, przez koronawirusa nie będą one miały w tym roku nic wspólnego. Zobacz także: Ile osób umrze na koronawirusa? RAPORT Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER Jak będą wyglądały wakacje w dobie koronawirusa? Minister Zdrowia Łukasz Szumowski rozmawiał na antenie RMF FM na temat planów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi w Polsce na najbliższe miesiące. Szef resortu zdrowia przyznał, że rząd musi mieć przygotowaną perspektywę działań do czasu powstania szczepionki. Zmiany w funkcjonowaniu państwa przewidywane są nawet na okres roku. Obecnie opracowywany jest plan na najbliższe tygodnie, jednak już wiadomo, że okres wakacyjny nie będzie czasem wyjścia z epidemii i ustania koronawirusa. Oznacza to kolejne zmiany. O takich wakacjach, jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć. Możemy zakładać, że w wakacje nie będzie kolonii, nie będzie obozów - przyznał Szumowski. Nie wspomniał natomiast o zakazie organizowania wyjazdów, czy plażowania. Na takie kroki z pewnością musimy jeszcze poczekać. Szumowski zapowiedział natomiast, że planowane jest zniesienie ograniczeń dotyczących przebywania w lasach, a także liczby klientów w sklepach. Nie ma żadnych danych naukowych, które mówią, że epidemia wygaśnie latem. Na świecie, gdzie temperatury są dużo wyższe, niż w Polsce, wirus jest obecny. Z epidemią będziemy borykać się przez rok. Tyle w mojej ocenie będzie trwała epidemia -...

Przeczytaj