klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Ramona i Janek
YouTube@Jednym Sercem
Newsy

Seks w małżeństwie jest obowiązkowy? Ci youtuberzy twierdzą, że nie można odmawiać partnerowi

Ramona i Janek z kanału "Jednym sercem" w jednym z materiałów twierdzili, że "współżycie w małżeństwie jest obowiązkowe", a "sam akt seksualny nie powinien być skupiony na przyjemności". Teraz tłumaczą się ze swoich przekonań.
Redakcja Wizaz.pl
listopad 23, 2020

Ramona i Janek Figatowie na co dzień prowadzą katolicki kanał YouTube "Jednym sercem". O małżonkach zrobiło się głośno za sprawą jednego z najnowszych filmów, w którym tłumaczą kwestię seksu w małżeństwie. Jako źródło rzetelnych informacji podają jedną z ksiąg Nowego Testamentu. 

Małżonkowie są zgodni co do tego, że odmowa wypełnienia "obowiązku" i zniechęcenie podczas odbywania stosunku może wpędzić drugą połówkę w uzależnienia - na przykład w alkoholizm. 

Zobacz także: Partner odmawia  seksu - co z tym zrobić?

Jak nietrudno się domyślić, w komentarzach wylała się na nich fala hejtu. Kontrowersyjne nagranie najpierw zniknęło z kanału "Jednym sercem", ale małżeństwo zdecydowało się jednak przywrócić filmik.

Skąd Dagmara z „Królowych życia” ma tyle pieniędzy? Tych rzeczy nie dowiecie się z programu!

Odpowiedź Ramony i Janka na falę hejtu

Youtuberzy nagrali też kolejny film, w którym to wytłumaczyli się ze swoich słów. Przyznali, że nie mówili o sporadycznych przyczynach, jak zmęczenie czy stres. Według Ramony i Janka małżonkowie powinni umieć odpowiadać na swoje potrzeby, jednocześnie zachowując przy tym wzajemny szacunek.

Seks to integralna część małżeństwa. Są sytuacje, w których do tych zbliżeń nie może dochodzić. Chodziło nam o takie sytuacje, o których słyszeliśmy, że małżeństwa czasami, nawet bardzo młode, oddalają się od siebie fizycznie, ale też przede wszystkim emocjonalnie, psychicznie. Dochodzi do tego, że śpią w oddzielnych pokojach, a zbliżeń w ogóle nie ma. To raczej decyzja podjęta jednostronnie niż poprzez wypracowaną wspólną decyzję - mówi małżeństwo.

Okazuje się, że oboje rozmawiali z takimi osobami, które czuły się odrzucone w jakiś sposób ze względu na swoją seksualność. Twórcy kanału "Jednym Sercem" podkreślili jednocześnie, że małżeńskie zbliżenia nie mogą odbywać się bez zgody jednej ze stron - tymczasem w pierwszym filmiku zabrzmiało to inaczej... 

Zobacz także: W stałym związku kobiety tracą ochotę na seks. Dlaczego tak się dzieje?

Katolicy uważają, że miłość to dar z siebie dany dobrowolnie, czyli wyżej stawiamy drugą osobę niż siebie. Staram się, żeby nie moje potrzeby, ale potrzeby mojej żony były zapewnione (...) Idealny jest układ taki, że jedna osoba stara się odpowiedzieć na potrzeby drugiej osoby. Nawet jeżeli różnią się potrzebą zbliżeń, to są w stanie znaleźć sposób ułożenia tego współżycia w taki sposób, że czerpią z tego radość i przyjemność - tłumaczą.

Zgadzacie się z tłumaczeniami Ramony i Janka? 

Komentarze
Co to PCT i dlaczego czujemy smutek po seksie?
Styl życia Nie czujesz przyjemności po seksie? Być może cierpisz na PCT
Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się odczuwać smutek lub dyskomfort nawet po udanym seksie? Pewnie Twój partner nie był z tego zadowolony... Spokojnie ten problem dotyka wiele kobiet. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
Urszula Jagłowska
listopad 16, 2019

Seks to nie tylko fizyczna, ale i psychiczna przyjemność, która relaksuje, spaja związek, łagodzi ból, jak również ma wiele innych prozdrowotnych właściwości. Jak się okazuje nie każdy z nas czerpie radość i błogość nawet po udanym seksie, a u niektórych upragniony orgazm może nawet wywoływać niewyobrażalny smutek, który określany jest mianem PCT. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest PCT i dlaczego odczuwamy smutek po stosunku? Przygnębienie poprzedzone pełnym namiętności zbliżeniem występuje u niemal połowy aktywnych seksualnie osób . Jak wynika z badań opublikowanych na łamach „International Journal of Sexual Health”, aż 32,9 proc. kobiet przyznaje się do tego, że po seksie odczuwa złość , smutek, rozżalenie i ogólną drażliwość charakterystyczne dla stanów depresyjnych . Najciekawsze jest to, że towarzyszące nam po stosunku negatywne uczucia nie zawsze muszą być tożsame z niedopasowaniem seksualnym partnerów czy pozostawaniem w toksycznej relacji . Apatia przychodzi bowiem mimowolnie zazwyczaj po pełnym namiętności euforycznym zbliżeniu. Smutek po seksie nie jest rzadkością. Niekoniecznie musi być spowodowany przeżytą traumą, wyrzutami sumienia, jak również nie musi oznaczać czegoś niepokojącego – mówi terapeutka seksualna Denise Knowles. Jak tłumaczy Knowles smutek , melancholia, wstyd, drażliwość, agresja, czy płacz odczuwane bezpośrednio po zbliżaniu określane jako postkoitalny smutek (ang. post-coital tristesse - PCT) może utrzymywać się od kilkunastu minut nawet do kilku godzin po stosunku i jest naturalną reakcją organizmu na nagłą dawkę hormonów. Orgazm uwalnia wiele hormonów jak endorfiny, oksytocyny czy prolaktynę, co sprawia, że odczuwamy szczęście. Poziom tych hormonów spada jednak...

Przeczytaj
HSDD - brak ochoty na seks, sprawdź czy na nie nie cierpisz
Styl życia Brak ochoty na seks nie musi oznaczać problemów w związku. Sprawdź, czy nie cierpisz na HSDD
Coraz więcej kobiet nawet w szczęśliwym związku traci ochotę na seks. Dlaczego tak się dzieje?

Rutyna, stres, zmęczenie, brak czasu, niewłaściwa dieta, to tylko nieliczne przyczyny utraty ochoty na seks. Jednak jak podkreślają seksuolodzy, popęd seksualny kobiet jest bardziej złożony niż mężczyzn. Jak wynika z najnowszych badań, coraz więcej kobiet ma problemy nie tylko z osiągnięciem satysfakcji seksualnej, ale również ze znalezieniem ochoty na seks, nawet jeśli tworzą udany związek ze swoim partnerem. Dlaczego tak się dzieje? Seksuolodzy podkreślają, że istnieje kilka kategorii zaburzeń seksualnych mających wpływ na to, że coraz częściej odmawiamy zbliżeń naszemu ukochanemu. Wśród nich najczęściej występującym jest HSDD, który dotyka niemal 40 proc. kobiet w różnym wieku. Na czym polega? Czym jest HSDD? HSDD (z ang. Hypoactive Sexual Desire Disorder) to zespół obniżonego popędu płciowego, zwany inaczej hipoaktywnym zaburzeniem pożądania, któremu towarzyszy stres, złe samopoczucie,  obniżone libido, brak satysfakcji ze zbliżeń oraz trudności z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych. HSDD wpływa jednak nie tylko na obniżenie samooceny chorych, lecz prowadzi do wielu frustracji u ich partnerów, którzy często tłumaczą taki stan ukochanej swoją nieatrakcyjnością. Jak rozpoznać to zaburzenie? Trudno jest wskazać wiek, w którym ujawnia się HSDD, ponieważ zaburzenie doytka kobiety niezależnie od wieku czy doświadczenia seksualnego , a jego przyczyn możemy doszukiwać się zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. HSDD może być bowiem spowodowane nierównowagą hormonów, zaburzeniem neuroprzekaźników w mózgu odpowiadających za pożądanie seksualne, jak również stanowić skutek uboczny przyjmowania leków (szczególnie tych na nadciśnienie lub depresję). Do jego objawów należą między innymi brak...

Przeczytaj
Jak długo wytrzymujemy bez seksu?
Styl życia Jak długo ludzie potrafią wytrzymać bez seksu? Wyniki tych badań was zaskoczą
Kilka dni, tydzień, a może kilkanaście miesięcy? Jak długo jesteśmy w stanie wytrzymać bez cielesnych rozkoszy?
Urszula Jagłowska
czerwiec 05, 2019

Seksualny post nadal pozostaje tematem tabu i zazwyczaj kojarzony jest z niedopasowaniem seksualnym partnerów lub ich złą wolą, jednak dłuższe przerwy we współżyciu z partnerem zdarzają się nawet w najbardziej udanych związkach. Dlaczego tak się dzieje i jak długo jesteśmy w stanie wytrzymać bez seksu? Jak długo wytrzymujemy bez seksu? Na początku związku większość z nas ma niepohamowaną ochotę by wręcz nie wychodzić z sypialni i poznawać każdy milimetr ciała partnera. Z czasem związek ewoluuje, poziom pożądania opada, a my nie mamy już tak często ochoty na zbliżenia , jak na początku znajomości. Wtedy pojawia się pytanie: „czy kochamy się z partnerem wystarczająco często?”. Jednak to błąd. Czy istnieje coś takiego, jak „normalna” częstotliwość zbliżeń ? Jak wynika z najnowszych bań opublikowanych w  Archives of Sexual Behavior, średnio decydujemy się na seks 54 razy w roku , a to oznacza około raz w tygodniu. Jednakże te badania, przeprowadzone  na ponad 26 tys. Amerykanów, stanowią jedynie uśredniony wynik dla osób pozostających w związkach, jak i dla singli. Bardziej szczegółowe wyniki dostarczają nam dane wynikające z badań zrealizowanych na zlecenie jednego z najbardziej znanych portali medycznych – Online Doctor. Z ankiet przeprowadzonych na grupie 1500 osób z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych wynika, że osoby pozostające w związku małżeńskim najrzadziej powstrzymują się od seksualnego postu. Małżeństwa zazwyczaj wytrzymują bez zbliżenia tydzień, single średnio dwa miesiące , z kolei rozwodnicy wypadają najgorzej. Przerwy w ich seksualnym życiu trwają średnio 3 lata . Zdjęcie:  Online Doctor Jednak to jedyne uśrednione cyfry. Jeśli kochasz się z partnerem rzadziej niż raz w tygodniu, nie powinnaś się zamartwiać. Jak podkreśla terapeutka i edukator seksualny dr Tammy Nelson, autorka The New Monogamy: Redefining Your...

Przeczytaj
Dlaczego w poniedziałek tracimy ochotę na seks?
Styl życia Naukowcy nie mają wątpliwości – to właśnie w TYM dniu mamy najmniejszą ochotę na seks
Coraz więcej osób nawet w szczęśliwym związku tego dnia traci ochotę na seks. Dlaczego tak się dzieje?
Urszula Jagłowska
lipiec 01, 2019

Stres, rutyna, zmęczenie, niewłaściwa dieta, to tylko nieliczne powody, przez które tracimy ochotę na seks. Seksuolodzy, na czele z Tammy Nelson, terapeutką oraz autorką poradników na temat związków, takich jak "Getting the Sex You Want" podkreślają iż  kobiecy popęd seksualny jest znacznie bardziej złożony od męskiego  i w dużej mierze zależny od bodźców mentalnych, podczas gdy panowie głównie koncentrują się na fizyczności. Ponadto, jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z University of Southampton i University College London na grupie niemal 7 tys. kobiet i 5 tys. mężczyzn, kobiece libido często zaczyna spadać w stałych związkach. Utrata zainteresowania seksem niekoniecznie jest czymś niezwykłym. Istnieje wiele powodów, przez które nasze potrzeby ulegają zmianie – tłumaczy seksuolog Amanda Major. Jako najczęstsze powody tego, że tracimy  ochotę na seks , badacze wymieniają  słabą komunikację  i  brak silnego emocjonalnego związku  z partnerem. Czasem jednak problem bywa bardziej złożony i może być związany z  czynnikami zdrowotnymi , takimi jak suchość pochwy, czy  HSDD , który dotyka coraz więcej kobiet w różnym wieku. Choć to schorzenie sprawia, że nawet w szczęśliwych relacjach z partnerem tracimy zainteresowanie inicjowaniem kontaktu seksualnego oraz mamy trudności z osiągnięciem satysfakcji ze zbliżenia, to może być podawane jako główny powód braku ochoty na seks dopiero, gdy utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy. Jeśli nie interesuje cię seks, ponieważ nie masz czasu, nie masz prywatności, nie masz energii pod koniec dnia, to normalne. Seksualne pragnienie ulega przecież wahaniom – mówi Cindy Whitehead, prezes Sprout Pharmaceuticals (producent leków regulujących zdrowie seksualne kobiet). Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Dana Kopfa z serwisu Quartz również dzień tygodnia wpływa...

Przeczytaj