klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
premier wprowadził IV etap odmrażania gospodarki
Newsy

Rząd wprowadza kolejne DUŻE zmiany od 6 czerwca. Oto lista zniesionych obostrzeń

IV etap odmrażania gospodarki zacznie obowiązywać już 6 czerwca. Co się zmieni? Premier zapowiedział koniec limitów dla galerii handlowych i restauracji!

Od 30 maja przestaje obowiązywać nakaz zakrywania nosa i ust, kiedy nie przebywamy w pomieszczeniu. To nie koniec zmian, które przygotował rząd. Większość z nowych regulacji wejdzie w życie dopiero od 6 czerwca (sobota). Premier pokreślił, że IV etap odmrażania gospodarki zostaje wprowadzony, bo zdaniem rządu sytuacja epidemiczna jest w Polsce w dużej mierze opanowana. 

Najważniejszą zmianą, która wejdzie w życie od 6 czerwca są nowe przepisy w sprawie organizacji wesel - zwiększono liczbę gości do 150 i zniesiono dla nich nakaz noszenia maseczek. Co jeszcze się zmieni na początku czerwca?

premier wprowadził IV etap odmrażania gospodarki
Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Zniesienie obostrzeń od 6 czerwca

Premier podczas konferencji stwierdził, że według rządu pandemia w Polsce jest w dużej mierze opanowana, więc zdecydował się na luzowanie kolejnych obostrzeń. Rząd zrezygnował z limitu osób w restauracjach, sklepach, kościołach oraz w galeriach handlowych. Do tej pory w restauracji na 1 osobę powinny przypadać 4 metry kwadratowe, w galerii handlowej - 15 metrów kwadratowych. Nadal należy jednak pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego - 2 metry odległości od siebie. 

Poza tym od 6 czerwca działalność rozpoczną:

  • kina,
  • teatry,
  • filharmonie,
  • solaria,
  • salony masażu, 
  • siłownie i kluby fitness (ćwiczący nie muszą nosić maseczek na sali), 
  • baseny,
  • parki rozrywki. 

Rząd nadal wstrzymuje nakaz zamknięcia klubów oraz dyskotek. Dopuszczona jest z kolei możliwość organizowania koncertów do 150 osób. Taki sam limit osób obowiązuje podczas zgromadzeń publicznych. 

Zobacz także: Salony kosmetyczne i fryzjerskie podnoszą ceny przez koronawirusa. O ile więcej zapłacimy?

Zdjęcie główne: EAST NEWS

Komentarze
otwarcie fryzjerów III etap
iStock
Newsy Premier ogłosił datę III etapu odmrażania gospodarki. Wracają fryzjerzy i kosmetyczki
Już 18 maja działalność będą mogły wznowić salony fryzjerskie oraz kosmetyczne oraz niektóre restauracje. Przedstawiamy szczegóły III etapu odmrażania gospodarki.

13 maja odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Konferencja była poświęcona znoszeniu kolejnych obostrzeń w ramach III etapu odmrażania gospodarki. Premier podkreślił, że niestety na Śląsku obserwowany jest wzrost zakażeń koronawirusem, ale sytuacja w pozostałych obszarach Polski wygląda obiecująco. To dlatego rząd podjął decyzję o kolejnym luzowaniu obostrzeń.  III etap odmrażania gospodarki od 18 maja  Premier zapowiedział, że od 18 maja na nowo funkcjonować będą mogły m.in. : salony fryzjerskie,  salony kosmetyczne,  częściowo restauracje, bary oraz kawiarnie (na czele z lokalami posiadającymi ogródki),  niektóre placówki edukacyjne np. indywidualne zajęcia artystyczne lub praktyczne w szkołach zawodowych,  schroniska młodzieżowe,  domy kultury, 30 procent miejsc wolnych w komunikacji miejskiej.  Salony kosmetyczne oraz fryzjerskie otwarte od 18 maja - na jakich zasadach? Premier podkreślił, że salony kosmetyczne i fryzjerskie będą mogły działać tylko pod warunkiem zachowania wszystkich wypracowanych zasad reżimu sanitarnego . Mateusz Morawiecki zalecił m.in. umawianie się na wizyty przez internet lub telefonicznie na konkretne godziny, aby klienci nie gromadzili się w lokalach usługowych. Łukasz Szumowski również podjął ten temat w swoim wystąpieniu.  W salonach kosmetycznych i fryzjerskich nie może być poczekalni - przestrzegał Łukasz Szumowski. Minister zdrowia zaznaczył, że w pomieszczeniach należy pamiętać o maseczkach, rękawiczkach oraz o zachowaniu dystansu społecznego.  Zobacz także: Czy czekają nas zmiany cen w salonach fryzjerskich i kosmetycznych?

Przeczytaj
Drugi etap odmrażania gospodarki
Newsy Szybsze odmrażanie gospodarki coraz bardziej realne. Drugi etap wejdzie w życie w maju?
Ta informacja z pewnością podbuduje wielu obywateli. Podano dwie najbardziej prawdopodobne daty wprowadzenia drugiego etapu łagodzenia obostrzeń.
Milena Majak
kwiecień 27, 2020

Niedawna wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina, na temat szybszego  zdejmowania większości obostrzeń wywołała żywą dyskusję. Polityk zapowiedział, że miałoby się to odbyć już za kilka dni. Rzecznik rządu, Piotr Müller, dodatkowo potwierdził w Programie Trzecim Polskiego Radia, że drugi etap odmrażania gospodarki wejdzie w życie w maju . Data wprowadzenia drugiego etapu odmrażania gospodarki Na pierwsze zmiany łagodzenia obostrzeń nie musieliśmy długo czekać. Po głoszeniu  czteroetapowego planu odmrażania gospodarki  16 kwietnia, już cztery dni później zniesiono między innymi zakaz wychodzenia do parków i lasów. Kluczowe jednak jest zachowanie obowiązującego dystansu społecznego .  Niestety  wstępny czas drugiego etapu łagodzenia obostrzeń  nie był znany. Politycy unikali podawania konkretnej daty . Decydujące w tej kwestii miały być dane dotyczące zachorowań. Wszystkie są skrupulatnie analizowane, a jeśli krzywa zakażeń nie podnosi się gwałtownie, wówczas o wprowadzeniu drugiego etapu możemy rozmawiać już po tygodniu lub dwóch od wprowadzenia poprzedniego. Wreszcie stało się. Sytuacja w Polsce musiała poprawić się na tyle, że podano dwie najbardziej prawdopodobne daty wprowadzenia drugiego etapu łagodzenia obostrzeń. Jutro, pojutrze (wtorek, środa - przy.red.) będą podejmowane decyzje dotyczące drugiego etapu znoszenia obostrzeń, po tym jak spłyną dane dotyczące tego tygodnia, który minął od wprowadzenia pierwszego etapu. Na tej podstawie będzie przyjęta data uruchomienia tego kolejnego etapu, czyli m.in. otwarcia hoteli, miejsc noclegowych, otwarcia w weekendy marketów budowlanych, czy otwarcia niektórych instytucji publicznych - mówi minister. Z dalszej rozmowy ministra w Programie Trzecim Polskiego Radia wynika, że zdejmowanie obostrzeń miałoby wejść w życie 4 maja lub 11 maja . Oba te terminy są brane najbardziej pod uwagę. Zarówno...

Przeczytaj
Newsy Wrócą obostrzenia w związku z koronawirusem? Słowa ministra zdrowia niepokoją
W najbliższych dniach dowiemy się, czy luzowanie obostrzeń nie spowoduje nowych przypadków zakażeń. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zakłada, że jeśli krzywa znacząco wzrośnie, możemy być zmuszeni do powrotu do części dawnych zasad.
Laura Osakowicz
maj 05, 2020

Od 4 maja możemy znów robić zakupy w galeriach handlowych i wynająć nocleg poza miejscem zamieszkania. Zniesiono także obowiązkową kwarantannę dla osób, które z powodu wykonywanej pracy muszą przekraczać granicę. Od jutra na nowo otwierają się żłobki i przedszkola . W kolejnych dniach i tygodniach planowane są następne zmniejszenia obostrzeń i odmrażanie gospodarki. Wszystko zależy jednak od tego, jak obecne poluzowania potraktują obywatele. Koronawirus w Polsce: Czy wrócą poprzednie obostrzenia?  Wczorajsze otwarcie sklepów przyciągnęło tłumy. W szczególności do sklepów budowlanych i meblowych ustawiały się kolejki klientów. Szacowano, że w sklepach wielkopowierzchniowych mogło znajdować się jednocześnie nawet 1 tys. osób. Taka ilość, nawet bez łamania reguły jedna osoba na 15 m2, z pewnością sprzyja kolejnym zakażeniom. Od kiedy zniesiono zakaz rekreacyjnych wyjść z domu, można zobaczyć tłumy na ścieżkach rowerowych, lasach i parkach.  Ministra Zdrowia niepokoi to, co widzi na polskich ulicach . Zwraca uwagę jednak nie na coraz mniejszą izolację społeczną, ale na nieumiejętne noszenie maseczek w miejscach publicznych.  Duża część osób nie stosuje zaleceń, które wydajemy, czyli maseczka na brodzie zamiast zasłaniająca nos i usta. To daje ryzyko i zaprzepaszczenie tego, co żeśmy wypracowali przez tak długi czas kwarantanny - powiedział Łukasz Szumowski w rozmowie z Konradem Piaseckim w TVN24. Jednocześnie apeluje, aby konieczność zasłaniania nosa i ust potraktować poważnie. Czeka na statystyki, które pokażą, czy rząd będzie zmuszony cofnąć luzowanie obostrzeń.  Ryzyko jest, statystyki to pokażą za tydzień czy dwa tygodnie . Mam nadzieję, że po tych apelach ta sytuacja troszkę zostanie opanowana i ludzie wrócą do takiego reżimu. Czy możliwy jest więc powrót do reżimu sprzed dwóch-trzech tygodni, kiedy to pod...

Przeczytaj
jadwiga emilewicz o powrocie do wszystkich aktywności 1 lipca
Newsy Całkowite odmrożenie gospodarki nastąpi przed 1 lipca? Tak twierdzi minister rozwoju
Powrót do normalności nastąpi jeszcze przed wakacjami? Jadwiga Emilewicz podała wstępną datę.

Odmrażanie gospodarki postępuje dość szybko. Mamy już otwarte parki, galerie handlowe, przedszkola, a od poniedziałku 18 maja działalność na nowo rozpoczęły restauracje, salony fryzjerskie oraz kosmetyczne . Data czwartego etapu odmrażania gospodarki na ten moment nie jest znana, a wiele aktywności nadal jest zabronionych. Są to m.in. imprezy masowe, siłownie i kluby fitness. Ich otwarcie jest uzależnione od rozwoju epidemii, ale rząd ma już pewne plany. Minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz opowiedziała o nich w programie "Studio Biznes". Okazuje się, że wszystkie aktywności mają wrócić jeszcze przed wakacjami.  Jadwiga Emilewicz o całkowitym odmrożeniu gospodarki Minister rozwoju przyznała, że do sytuacji sprzed rozpoczęcia epidemii nie powrócimy jeszcze przez długi czas i otwierane miejsca muszą dostosowywać się do nowych zasad sanitarnych . Mimo wszystko w planach rządu jest powrót wszystkich aktywności już przed 1 lipca.  Tak jak przed marcem [gospodarka - przyp. redakcji] nie będzie działać jeszcze bardzo długo. Bo tak jak widzimy, dziś fryzjerzy, zakłady kosmetyczne, sklepy, działają w tym reżimie nowej normalności. Tam mamy ograniczenia dotyczące osób. One będą obowiązywać przez dłuższy czas.  Chcielibyśmy, aby od 1 lipca nasze wszelkie aktywności, także te związane z infrastrukturą czasu wolnego, powróciły - oznajmiła Jadwiga Emilewicz. Wicepremier zaznaczyła, że 1 lipca jest datą wstępną i umowną, która może ulec zmianie , bo rząd jest w stanie planować znoszenie obostrzeń z wyprzedzeniem dwóch tygodni. Wszystko jednak wskazuje na to, że o ile liczba zachorowań nie wzrośnie, niedługo coraz więcej aktywności będzie dozwolonych. Decyzję podejmować będzie premier po rekomendacji ministra zdrowia.  Zobacz także:  Czy w tym roku polecimy na wakacje? Minister zdrowia o ruchu lotniczym Zdjęcie: EAST NEWS

Przeczytaj