Mimo że liczba nowych zakażeń nie jest tak wysoka jak jeszcze miesiąc temu, szczepionka na koronawirusa nadal jest niezmiernie ważna. Pomoże wygasić pandemię, co z kolei pozwoli nam pożegnać się z maseczkami i wrócić do poprzedniego stylu życia. Premier odpowiedział na pytanie, czy każdy z obywateli będzie mógł się zaszczepić.

Reklama

Zobacz także: Jest skuteczna szczepionka na koronawirusa?! To przełom w walce z Covid-19

Plan szczepień na koronawirusa

Premier Morawiecki podkreślił, że szeroko zakrojone szczepienia to szansa na powrót do normalności. Rząd planuje, aby dostęp do szczepionki na Covid-19 był łatwy i dobrowolny. Nie będzie przymusu szczepienia się na koronawirusa. Będą jednak apele, aby to zrobić. Szczepionka ma być darmowa dla wszystkich, nie tylko dla osób z wyższych grup ryzyka.

Wirus ma swoje zasilanie, kiedy przenosi się z człowieka na człowieka. Szczepionka odcina tę możliwość w najlepszy możliwy sposób - powiedział premier.

Na dobrowolne szczepienie na Covid-19 będzie można zapisać się online. Po wstępnym wywiadzie, tak jak w przypadku szczepionki na grypę, zostaniemy zakwalifikowani do przyjęcia pierwszej dawki. Kolejną trzeba będzie przyjąć po 21 dniach. Będzie można też zapisać się na szczepienie w sposób tradycyjny w przychodni.

Cały proces ma być zorganizowany w sposób szybki. Szczepionka będzie darmowa i dobrowolna - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Pierwsze dawki szczepionki trafią do przychodni już w lutym 2021. Czy wystarczy ich dla wszystkich?

Zobacz także
Mamy złożone zamówienia na 45 milionów dawek na szczepionki przeciw Covid-19 i jesteśmy gotowi na podpisanie kolejnych umów - zapewnił premier na konferencji.

Pierwszeństwo mają mieć jednak obywatele z czterech grup:

  • służby medyczne
  • służby mundurowe
  • mieszkańcy DPS
  • osoby starsze

W pierwszej fazie zaszczepionych zostanie od 6,5 do 7 mln obywateli i stanie się to w przeciągu 2-3 miesięcy.

Reklama

Mateusz Morawiecki zapowiedział także walkę z fake newsami. Szczepionka, która trafi do Polski ma być dobrze przebadana i bezpieczna.

Reklama
Reklama
Reklama