klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
otwarcie fryzjerów III etap
iStock
Newsy

Premier ogłosił datę III etapu odmrażania gospodarki. Wracają fryzjerzy i kosmetyczki

Już 18 maja działalność będą mogły wznowić salony fryzjerskie oraz kosmetyczne oraz niektóre restauracje. Przedstawiamy szczegóły III etapu odmrażania gospodarki.

13 maja odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Konferencja była poświęcona znoszeniu kolejnych obostrzeń w ramach III etapu odmrażania gospodarki. Premier podkreślił, że niestety na Śląsku obserwowany jest wzrost zakażeń koronawirusem, ale sytuacja w pozostałych obszarach Polski wygląda obiecująco. To dlatego rząd podjął decyzję o kolejnym luzowaniu obostrzeń. 

III etap odmrażania gospodarki szczegóły
Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

III etap odmrażania gospodarki od 18 maja 

Premier zapowiedział, że od 18 maja na nowo funkcjonować będą mogły m.in.:

  • salony fryzjerskie, 
  • salony kosmetyczne, 
  • częściowo restauracje, bary oraz kawiarnie (na czele z lokalami posiadającymi ogródki), 
  • niektóre placówki edukacyjne np. indywidualne zajęcia artystyczne lub praktyczne w szkołach zawodowych, 
  • schroniska młodzieżowe, 
  • domy kultury,
  • 30 procent miejsc wolnych w komunikacji miejskiej. 
III etap odmrażania gospodarki szczegóły salony fryzjerskie

Salony kosmetyczne oraz fryzjerskie otwarte od 18 maja - na jakich zasadach?

Premier podkreślił, że salony kosmetyczne i fryzjerskie będą mogły działać tylko pod warunkiem zachowania wszystkich wypracowanych zasad reżimu sanitarnego. Mateusz Morawiecki zalecił m.in. umawianie się na wizyty przez internet lub telefonicznie na konkretne godziny, aby klienci nie gromadzili się w lokalach usługowych. Łukasz Szumowski również podjął ten temat w swoim wystąpieniu. 

W salonach kosmetycznych i fryzjerskich nie może być poczekalni - przestrzegał Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia zaznaczył, że w pomieszczeniach należy pamiętać o maseczkach, rękawiczkach oraz o zachowaniu dystansu społecznego. 

Zobacz także: Czy czekają nas zmiany cen w salonach fryzjerskich i kosmetycznych?

Komentarze
Znamy harmonogram łagodzenia restrykcji dotyczących epidemii
Newsy Znamy harmonogram łagodzenia restrykcji dotyczących epidemii
Do kiedy obowiązuje zakaz wejścia do lasów? Czy mogę już iść na spacer do parku? Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe? Premier Morawiecki przedstawił plan łagodzenia restrykcji dotyczących kwarantanny.
Urszula Jagłowska
kwiecień 16, 2020

W ubiegłym tygodniu ujawniono  nieoficjalny plan rządu  dotyczący stopniowego łagodzenia obowiązujących obostrzeń. Według niego 20 kwietnia miały zostać otwarte m.in. salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz galerie handlowe. Jak jednak wynika z najnowszej konferencji Premiera Morawieckiego, realizacja planu ulegnie opóźnieniu. Rząd łagodzi restrykcje dotyczące epidemii Od czwartku 16. kwietnia wszyscy Polacy w przestrzeni publicznej mają  nakaz zakrywania ust i nosów , którego   łamanie będzie karane odpowiednio wysokimi mandatami . Co więcej nadal musimy zachowywać bezpieczną odległość od innych wynoszącą ok 2 metrów, a także pozostawać w domu. Parki, lasy, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także galerie handlowe nadal pozostają zamknięte. Jak się jednak okazuje rząd powoli będzie łagodził obostrzenia. Nowy plan szykowany przez rząd zawiera zarówno  nowe zasady   poruszania się obywateli,  jak i  zmiany praktyk dotyczących handlu. Zobacz także:  Jak uszyć maseczkę ochronną - instrukcja krok po kroku Koronawirus: nowe obostrzenia dotyczące handlu Od  20. kwietnia  wejdzie w życie stopniowe zdejmowanie obostrzeń. Na początku to  otwarcie lasów i parków , które nie powinno być traktowane jako zaproszenie do rekreacji, lecz ma poprawić zdrowie psychiczne. Kolejno należy zliberalizować zasady dotyczące handlu. Zgodnie z nowymi pomysłami polityków  ilość osób przebywająca w sklepie nie będzie już zależna od ilości kas  (do tej pory 3 osoby na kasę) lecz powierzchni sklepu. Od tej pory ma to  być 4 osoby na jedną kasę  w przypadku sklepów o powierzchni  do 100 metrów kwadratowych  oraz w przypadku sklepów  powyżej 100 metrów  kwadratowych  jeden klient na każde 15 metrów kwadratowych.  Ta ostatnia zasada obowiązuje także w miejscach kultu religijnego. Ponadto pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia w postaci badania temperatury, jak...

Przeczytaj
Otwarcie salonów fryzjerskich
Styl życia Otwarcie salonów fryzjerskich - rzecznik rządu podaje termin
Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte. Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał realny termin ich ponownego otwarcia.
Marta Średnicka
kwiecień 30, 2020

Ogłoszona została druga tura odmrażania gospodarki . 4 maja otwarte zostaną hotele, muzea, biblioteki, galerie sztuki, ale także galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. W maju rodzice będą mogli posłać również dzieci do żłobków i przedszkoli. Co jednak z salonami fryzjerskimi i kosmetycznymi? Rzecznik rządu, Piotr Müller rozwiał wątpliwości w programie Polsat News. Zobacz także: Jest data otwarcia przedszkoli i żłobków. A co z zasiłkiem opiekuńczym? Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️ ❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: ➡️ analiza przyrostu zachorowań, ➡️ wydajność służby zdrowia, ➡️ realizacja wytycznych sanitarnych. pic.twitter.com/5e5nXIvVT7 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 16, 2020 Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich? W programie Polsat News "Wydarzenia i Opinie" rzecznik rządu został zapytany o kolejny, trzeci etap odmrażania gospodarki i kluczowe dla branży beauty ponowne otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Według niego realny termin to połowa maja .  Liczymy na to, że jeżeli liczba zachorowań nie zwiększy się i wszyscy będziemy się stosować do tych standardów, które obowiązują, takich jak noszenie maseczek w miejscach publicznych, to faktycznie będzie to możliwe - przyznał Piotr Müller.  Salony fryzjerskie zostaną otwarte więc w przewidzianym w prognozach otwierania gospodarki terminie. Być może poprzedzą inne działania rządu. Odparł również zarzuty wobec wysokiego reżimu sanitarnego nakładanego na salony. Otwieranie każdego kolejnego sektora   to jest zwiększanie tej liczby (przyp. red. kontaktów społecznych). Musimy robić to na tyle rozsądnie, w sposób rozłożony w czasie, by weryfikować, czy służba zdrowia nadal jest w stanie...

Przeczytaj
Szumowski o otwarciu salonów fryzjerskich - chcemy jeszcze trochę poczekać
Styl życia Szumowski o otwarciu salonów fryzjerskich - chcemy jeszcze trochę poczekać
Łukasz Szumowski w Onet Rano przyznał, dlaczego zdecydowano się na otwarcie żłobków, a rząd wciąż wstrzymuje się z decyzją odnośnie salonów fryzjerskich. Na ich otwarcie jeszcze poczekamy?

Otwarcie salonów fryzjerskich oraz usług kosmetycznych planowane jest na trzeci etap odmrażania gospodarki. Wciąż nie ma konkretnej daty, jednak branża beauty dopomina się wznowienia działalności. Według wielu, otwarcie żłobków i galerii handlowych stwarza większe niebezpieczeństwo. W rozmowie w Onet Rano, szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski odniósł się do tego porównania, powiedział też, że otwarcie salonów nie jest priorytetem. Zobacz także: Senat chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - co to dla nas oznacza? Źródło: iStock Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich? Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał w rozmowie z dziennikarką, że decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli wynikała z faktu, że ich rodzice w wielu przypadkach nie mają szansy na tzw. postojowe i zapewnienie opieki nad dziećmi. Usługi fryzjerskie są natomiast kolejnym etapem otwierania gospodarki i polegają na kontakcie twarzą w twarz. Szef resortu zdrowia dodał, że przy założeniu, że fryzjer przyjmuje 10 osób dziennie, a doszłoby do zarażenia, to otrzymujemy 150 osób z koronawirusem z jednego źródła. Szumowski podkreślił, że wiąże się to z ryzykiem. Zdaję sobie sprawę, że to jest trudne dla osób, które nie mogą się same ostrzyc. Chcieliśmy jeszcze trochę poczekać, bo to nie jest priorytetowe dla osób, które chcą skorzystać z tej usługi. Oczywiście jest to priorytetowe dla osób, które są fryzjerami, kosmetyczkami. Pełna zgoda, ale też tak samo nie otwieramy koncertów, dużych imprez - przyznał Szumowski. O otwarcie salonów fryzjerskich został zapytany również poseł Jacek Sasin w rozmowie z RMF FM. Polityk przyznał rację Szumowskiemu. Otworzymy, kiedy będą warunki i kiedy będzie rekomendacja ministra zdrowia. W trudnych czasach musimy kogoś słuchać. On nas przeprowadził przez najtrudniejszy okres. Podchodzi racjonalnie do tego, co się dzieje. Na tyle szybko zareagował,...

Przeczytaj
Nowe zasady po otwarciu salonów fryzjerskich - zakaz telefonów, zapisy
Styl życia Nowe zasady po otwarciu salonów fryzjerskich - wśród nich m.in. zakaz używania telefonów
Powstały wytyczne dla zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych. Wskazują one, że wraz z trzecim etapem odmrażania gospodarki możemy spodziewać się wznowienia ich działaności. Zasady czekają na potwierdzenie GIS.

Ustalono datę otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Według wstępnych deklaracji będzie nią 18 maja i termin ten jest jak najbardziej realny. Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, Izbą Kosmetologów i Polskim Związkiem Przemysłu Kosmetycznego opracowały zasady bezpiecznej obsługi klientów przez branżę beauty. Pracowano nad nimi ponad dwa tygodnie. Będzie inaczej niż dotychczas.  Zobacz także: Premier przedłuża jedno z obostrzeń - jest nowe rozporządzenie Mam świadomość, że wiele osób czeka na "otwarcie" branży beauty. Dlatego razem z @GIS_gov prowadzimy z jej przedst. konsultacje ws wytycznych dot. ich funkcjonowania. Usługi fryzjerskie i kosmetyczne są planowane w 3⃣ etapie odmrażania #PolskaGospodarka - min. @OlgaEwaSemeniuk . — Ministerstwo Rozwoju (@MinRozwoju) May 8, 2020 Nowe wytyczne dla zakładów fryzjerskich i kosmetycznych Nowe ustalone zasady działania salonów fryzjerskich i kosmetycznych pojawiły się już na stronie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, zanim jednak zostaną opublikowane przez Ministerstwo Rozwoju, potrzebują akceptacji Głównego Inspektora Sanitarnego. W trakcie rządowych i branżowych konsultacji, w których braliśmy pod uwagę zarówno sytuację małych, jednoosobowych działalności jak i sieci salonów, wypracowaliśmy kompromis – wytyczne, dzięki którym zarówno klient, jak i pracownik może czuć się bezpiecznie - zaznacza Blanka Chmurzyńska Brown, będąca dyrektor generalna PZPK. Wśród wypracowanych zasad znalazły się m.in: mierzenie temperatury przed skorzystaniem z usługi i ankieta medyczna, rezygnacja z poczekalni, zapisy online lub telefoniczne, 1,5 m odległości między klientami, oddzielenie stanowisk w salonach o małych powierzchniach, stosowanie maseczek i rękawiczek ochronnych/dezynfekcji rąk przez klientów,...

Przeczytaj