Reklama

Dokładnie wczoraj, 8 września, świat obiegła przykra informacja o śmierci Królowej Elżbiety II. Była najdłużej panującą monarchinią w historii całego kraju. Władzę na tronie królewskim sprawowała przez 70 lat. W angielskich kościołach rozbrzmiały dzwony, które oddały jej hołd. Choć data pogrzebu królowej nie jest jeszcze oficjalnie ogłoszona, to według programu London Bridge uroczystość odbędzie się 18 września.

Reklama

Kiedy odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II?

Królowa Elżbieta II zmarła w Szkocji, dlatego po jej śmierci został uruchomiony specjalny protokół "Operation Unicorn". Rodzina królewska nie potwierdziła jeszcze oficjalnej daty pożegnalnej ceremonii. Według protokołu pogrzeb ma odbyć się 10 dni po jej śmierci. Nieoficjalna data to 18 września (niedziela). Zagraniczna stacja BBC podała szczegółowy plan uroczystości. Media podają, że na uroczystość ma zostać zaproszone ponad 2 tysiące gości.

East News

Zobacz także: Książę Harry nie pożegnał się z babcią. Przybył do Balmoral po śmierci Królowej Elżbiety II

Gdzie odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II?

Przed uroczystościami pogrzebowymi, trumna zostanie przeniesiona do Opactwa Westminsterskiego. W tym samym kościele odbył się między innymi ślub Elżbiety II i księcia Filipa, czy pogrzeb królowej matki. Ceremonia pogrzebowa będzie miała miejsce w Opactwie Westminsterskim w Londynie, a ciało monarchini zostanie złożone w kaplicy na zamku w Windsorze. Królowa spocznie u boku męża, księcia Filipa, który odszedł 9 kwietnia 2021 roku we wcześniej wspomnianym zamku. W tym samym miejscu zostali pochowani również rodzice monarchini - królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon oraz król Jerzy VI.

Reklama

Wiemy, że trumna z ciałem królowej Elżbiety wróci do Londynu 10 września (w sobotę). Według doniesień monarchini zostanie przetransportowana ze Szkocji specjalną brytyjską koleją królewską, a po dotarciu na stację St. Pancras International w Londynie, uroczysty hołd odda jej sam premier Liz Truss. Podczas pogrzebu na trumnie zostaną ustawione insygnia władzy brytyjskiej. Należy do nich flaga rodziny królewskiej, korona państwowa, a także berło i jabłko królewskie.

Reklama
Reklama
Reklama