Reklama

Królowa Elżbieta II rządzi nieprzerwanie od 67 lat, co czyni ją najdłużej urzędującym władcą w historii Wielkiej Brytanii. Sędziwa monarchini skończyła w tym roku 94. lata, ale mimo swojego wieku, nadal jest aktywna publicznie, a tym bardziej nie zamierza abdykować na rzecz jakiegokolwiek kandydata na przyszłego króla. Niestety, ostatnie doniesienia zagranicznych mediów o stanie zdrowia najstarszej z rodu Windsorów są bardzo niepokojące, a wielu fanów rolaysów już zadaje sobie pytanie, kto zasiądzie na tronie po śmierci Elżbiety II. Jak się okazuje najbliżsi pracownicy królowej już opracowali szczegółowy plan na wypadek śmierci monarchini, zwany „Operacją London Bridge”, obejmujący instytucje rządowe, kościelne, brytyjskie siły zbrojne oraz media. Jak zachowa się rodzina królewska i cały kraj tuż po odejściu władczyni?

Reklama

Operacja London Bridge – co się stanie po śmierci Elżbiety II?

94-letnia Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii oraz najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Królowa nosi koronę od 1952 roku i to właśnie wtedy powstała pierwsza wersja szczegółowej strategii na wypadek jej nagłej śmierci. „Operacja London Bridge”, to kryptonim nadany działaniom, jakie powinny nastąpić tuż po odejściu Elżbiety II.

Według gazety „The Guardian” grafik obejmuje niemal każdą godzinę po śmieci królowej oraz zawiera szczegółowe instrukcje, do jakich muszą stosować się nie tylko pogrążeni w żałobie bliscy, ale także media, czy wszystkie państwa, którymi włada królowa.

ONS.pl

Odejście Elżbiety II odbije się szerokim echem i może doprowadzić do dezorganizacji w Zjednoczonym Królestwie, więc nic dziwnego, że plan działań po jej śmierci jest bardzo szczegółowo zaplanowany. Jako pierwszy o śmierci dowie się osobisty sekretarz królowej, sir Christopher Geidt, to właśnie on będzie miał za zadanie niezwłocznie poinformować o jej stracie obecnie urzędującego premiera. Nie spodziewajcie się jednak rzewnych łez, czy wylewnych kondolencji. Informacja o śmierci królowej będzie podana w bardzo profesjonalny i zachowawczy sposób za pośrednictwem tajnego hasła.

The London Bridge is down (pol. Runął most londyński) – takimi słowami sekretarz poinformuje o śmierci królowej.

W ciągu najbliższych minut, o śmierci monarchini powiadomione zostaną także rządy 15 państw, w których królowa Elżbieta II jest głową państwa (Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona). Następnie informacja zostanie przekazana pozostałym 36 państwom członkowskim Wspólnoty Narodów. Później na bramie Pałacu Buckingham zostanie wywieszona tablica z informacją o śmierci władczyni. Taki sam komunikat pojawi się również na stronie internetowej pałacu. W tym samym czasie powiadomione zostaną również stacje informacyjne na całym świecie, a wszystkie programy BBC zostaną wstrzymane, by emitować newsy oraz filmy dokumentalne poświęcone życiu królowej.

Co ciekawe stacje telewizyjne w Wielkiej Brytanii już od dawna są przygotowane na ewentualną nagłą śmierć monarchini do tego stopnia, że od czasu do czasu robią próby ogłoszenia jej śmierci, zastępując imię królowej frazą „Pani Robinson”. Co więcej, także stacje radiowe podobno co jakiś czas testują również tzw. niebieskie światło w studiu, które ma być symbolicznym powiadomieniem o śmierci królowej. Po jego zapaleniu muzyka ma zmienić się na spokojniejszą, a po kilku minutach dziennikarze mają ogłosić smutną nowinę.

Jak będzie przebiegał pogrzeb królowej Elżbiety II?

Według dziennika „The Guardian” ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II odbędzie się dziewięć dni po jej śmierci. Skąd taka data? W dniu odejścia królowej automatycznie królem Wielkiej Brytanii zostanie jej najstarszy syn – książę Karol. Następnego dnia giełda i przemysł zostaną zamknięte, by oddać hołd zmarłej, a nowy monarcha wygłosi swoje pierwsze oficjalne orędzie. Następnie wybierze się w podróż po Zjednoczonym Królestwie, odwiedzając cztery kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii, osobiście informując o tragedii.

ONS.pl

Zobacz także: Książę Karol to ulubieniec królowej Elżbiety II? Ekspert od mowy ciała przeanalizował relacje monarchini z jej dziećmi

W zależności od miejsca śmierci królowej Elżbiety II podaje się dwie możliwości przewiezienia jej ciała do sali tronowej Pałacu Buckingham m.in. samolotem British Airways o numerze bocznym 146, lub pociągiem wzdłuż wschodniego wybrzeża. Plan opracowany został w najdrobniejszych szczegółach do tego stopnia, że zakłada nawet przejazd lokomotywy czyszczącej tory z kwiatów, jakie wierni poddani mają rzucać na nie, chcąc oddać hołd swojej władczyni.

W całym kraju rozbrzmią dzwony, a flagi zostaną opuszczone do połowy masztu. Cztery dni po śmieci Elżbiety II trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona podczas hucznej procesji do Westminsteru, gdzie zostanie wystawiona na widok publiczny przez kolejne cztery dni. To właśnie wtedy poddani i najbliższa rodzina zmarłej będzie mogła pożegnać królową.

Zobacz także: Nie zgadniecie, ile waży korona królowej Elżbiety II. Ten ciężar może złamać szyję

Reklama

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się dziewięć dni po jej śmierci w Opactwie Westminsterskim, a pełen zadumy dzień będzie wolny od pracy dla całego Zjednoczonego Królestwa. Data nie jest przypadkowa. Wydłużony okres oczekiwania na ceremonię ma bowiem umożliwić przybycie na uroczystość innych głów państw oraz członków rodziny królewskiej. Równo o godzinie 11:00 zabrzmi bicie Big Bena, a cały kraj zjednoczy się w ciszy. Wtedy też trumna królowej zostanie wniesiona do wnętrza Katedry Westminsterskiej, gdzie hołd jej odda dwa tysiące zaproszonych gości. Po uroczystości trumna zostanie przewieziona do Zamku Windsor i spocznie w Kaplicy św. Jerzego.

ONS.pl
Reklama
Reklama
Reklama