Pielęgniarka pokazuje prawdę o rękawiczkach jednorazowych i koronawirusie - zrobiła test z farbą
Rękawiczki jednorazowe chronią przed koronawirusem, jednak konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Zachowania klientów sklepów skłoniły pielęgniarkę do przeprowadzenia testu z farbą i wytknięcia podstawowych błędów każdego z nas. Tak wygląda zarażanie krzyżowe.
Rękawiczki jednorazowe są towarem, którego ceny horrendalnie wzrosły, a którego wciąż brakuje w szpitalach, ale i na użytek własny. W sytuacji wyjścia z domu, czy podczas zakupów są one niemal niezbędne w ochronie przed bakteriami i wirusami. Prawdą jednak jest, że w wielu przypadkach ich noszenie zdaje się na nic. Wszystko za sprawą niewłaściwego użytkowania. Problem obnażyła jedna z amerykańskich pielęgniarek.Zobacz także: Rękawiczki jednorazowe - rodzaje. Które z nich chronią przed koronawirusem?
Błędy podczas noszenia rękawiczek jednorazowych
Pielęgniarka Molly Lixey ze stanu Michigan w USA zamieściła w sieci wideo, na którym przy użyciu farby pokazała, jak szybko dzięki obecności rękawiczek możemy roznosić i rozprzestrzeniać bakterie. Refleksja do nagrania filmu naszła ją po wizycie w sklepie spożywczym, w którym dostrzegła ogromną ilość błędów popełnianych przez klientów.
Przeraża mnie myślenie, że ludzie uważają, że są bezpieczni tylko dlatego, że mają na sobie rękawiczki i nie dopuszczają do świadomości myśli, że nadal mogą wyrządzać krzywdę sobie lub innym - powiedziała.
Na filmie widzimy, jak będąc w rękawiczkach, dotykamy większości przedmiotów bez obaw o przenoszenie bakterii - w tym m.in. sięgamy po telefon, dotykamy twarzy (robimy to ok. 20 razy!), odgarniamy włosy, czy nawet kichamy, zasłaniając twarz brudną, pełną bakterii rękawiczką jednorazową.
Zasady noszenia rękawiczek jednorazowych
Wybierając rękawiczki jednorazowe, po pierwsze powinniśmy zadbać o dobór odpowiedniego rozmiaru. Zbyt małe mogą prowadzić do ich uszkodzeń. Przed koronawirusem najlepiej ochronią nas rękawiczki lateksowe, a w przypadku wystąpienia alergii - winylowe. Drobnoustroje znajdujące się na rękawiczkach jednorazowych mogą z łatwością znaleźć się na naszej skórze, dlatego kiedy mamy je już na sobie powinniśmy:
- unikać dotykania własnych przedmiotów - w tym telefonu, których używamy również bez rękawiczek,
- unikać dotykania twarzy - w szczególności okolic oczu, ust i nosa (dotyczy to również sytuacji jak odgarnianie włosów, ziewanie, kichanie),
- zdjąć ją, chwytając palcami za rękawicę w okolicach nadgarstka i zsunąć ją (usuniętą rękawicę weź w zabezpieczoną dłoń): dwa palce gołej ręki wsuń pod rękawicę w okolicach nadgarstka i pociągnij w dół, aż ta wywróci się na drugą stronę,
- po ich zdjęciu dokładnie umyć ręce lub dodatkowo zdezynfekować je żelem lub preparatem antybakteryjnym o obecności min. 60 proc. alkoholu,
- wyrzucić je po ich zdjęciu z dłoni - bez wyjątku są one jednorazowe.
Choć dla wielu osób informacje te mogą wydawać się oczywiste, to w toku codziennych zajęć niejednokrotnie nieświadomie popełniamy te błędy. Wiedza na ten temat pozwala w większym stopniu je kontrolować.
Źródło zdjęcia głównego: iStock