klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Newsy

Ozdabiają, intrygują i... powodują raka? Miłośnicy tatuaży powinni to przeczytać

Europejska Agencja Chemikaliów ma niewesołe wieści dla wszystkich, którzy zrobili sobie tatuaż i tych, którzy dopiero planują ozdobić w ten sposób swoje ciało. Wyniki badań są niepokojące.
Milena Majak
październik 31, 2016

Badania oraz dyskusja wokół tematu tatuaży, dotyczą składu tuszu, którymi są one wykonywane. Niektóre potrafią wywołać silne alergie. Okazuje się, że substancje chemiczne zawarte w barwniku, gromadzą się w naszym organizmie i potrafią mutować. Wytatuowanie sobie czegokolwiek, niesie ze sobą zatem potencjalne ryzyko zachorowania na raka.

Wiele badań pokazuje, że zdrowie wytatuowanych osób jest powiązane ze składem farb do wykonywania tych malunków. Substancje w nich zawarte działają mutagennie i mają toksyczny wpływ na nasz organizm - mówią naukowcy z Europejskiej Agencji Chemikaliów.

Podczas nakłuwania skóry igłą, niewielkie ilości atramentu przenikają do krwiobiegu i tak powoli docierają do każdego zakamarka w naszym ciele. A to oznacza, że mogą trafić między innymi do nerek...

Okazuje się, że na rynku są dostępne tusze, które nie mają na terenie Unii Europejskiej żadnych regulacji prawnych. Brakuje im chociażby etykiet ze składem. To oznacza, że nie powinno się ich używać. Dlaczego? Ponieważ nie zostały w żaden sposób przebadane. A tatuator, który je kupuje, sam nie jest do końca świadomy tego, co podaje swoim klientom.

Pinterest https://www.pinterest.com/pin/568227677966807537/
Źródło: Pinterest

Wiesz, czym jesteś tatuowany?

Skład barwników został poddany wnikliwym badaniom. Naukowcy są zgodni, co do tego, że niektóre barwniki są o wiele bardziej toksyczne dla naszego organizmu niż pozostałe. Czerwony zawiera rtęć, a niebieski, zielony oraz fioletowy - kobalt. To właśnie te pierwiastki są odpowiedzialne między innymi za powstawanie nowotworów. Oprócz tego możemy doświadczyć nieprzyjemnej reakcji alergicznej, która objawia się ziarniniakiem, czyli małymi guzkami na skórze. 

Jeżeli na rynku pojawi się nowy tusz do tatuowania, musi przejść testy. Jeżeli w jego składzie zostaną wykryte szkodliwe dla zdrowia substancje, zostaną złożone stosowane papiery do rozpoczęcia procedury, która w ciągu roku doprowadzi do wycofania produktu z rynku, czyli ze sprzedaży i użytku - zapewniają naukowcy. 

Ale nie tylko te najnowsze badania są niepokojące. Jakiś czas temu duński profesor dermatologii - Jorgen Serup - również prowadził badania nad tuszami do tatuowania. Udało mu się ustalić, że 13 z 21 najczęściej używanych w Europie barwników zawiera substancje kancerogenne

Jak regulować przepisy?

Według uczonego dermatologa salony tatuażu powinny informować potencjalnego klienta o tym, jakie substancje zostaną wprowadzone do jego organizmu. Dzięki temu będzie on bardziej świadomy tego, jakie ewentualne niebezpieczeństwo i powikłania mogą wystąpić po nakłuciu ciała igłą z tuszem.

To znaczy, że przepisy dotyczące barwników wyglądałyby tak samo, jak te, które stosuje się w przypadku tytoniu i solariów.

A co z tatuażami wykonanymi henną?

Tutaj sprawa nie jest aż tak skomplikowana, ale również możemy paść ofiarą własnej niewiedzy. To, że tatuaż nie został wykonany "na stałe", nie oznacza, że szkodliwe substancje nie przenikają przez skórę. Moda na malunki o kilkudniowej trwałości przywędrowała ze Wschodu, gdzie kobiety ozdabiają swoje ciało ornamentami.

Pinterest https://pl.pinterest.com/pin/450641506445895683/
Źródło: Pinterest

Jeśli jednak przyjrzysz się uważnie zauważysz, że mają one ceglasty, a nie czarny kolor. To oznacza, że henna została przygotowana na bazie składników pochodzenia roślinnego. I taka jest o wiele mniej szkodliwa dla organizmu. A zatem na stoiskach, które możesz napotkać chociażby na wakacjach nad polskim morzem, używany jest produkt, który w składzie ma niemalże same chemikalia.

Jeżeli widzisz, jakiekolwiek stoisko oferujące tego typu tatuaże, nie ulegaj pokusie. Możesz narazić się na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej zagrażającej życiu oraz na blizny, które już zawsze będą Ci towarzyszyć - apelują naukowcy.

Reakcja alergiczna często objawia się nieustannym swędzeniem, zaczerwienieniem, a także wrażliwością na światło i pęcherzami.

Zdjęcie główne: pinterest.com/pin/AdSORNIusYWAKUMA8wLMtQH9_wZlU3rXXogzc8_qYrkIRqklqx6lljk

Komentarze
123rf, materiały PR
Styl życia Sposoby na alergię skóry
Problem reakcji alergicznych i podrażnień skóry staje się coraz bardziej powszechny. Substancje chemiczne zawarte nie tylko w kosmetykach, ale także w środkach czystości czy produktach piorących, mogą uczulać i powodować nieprzyjemne swędzenie. Jak temu przeciwdziałać?
Materiał partnera
wrzesień 03, 2014

Podrażnienia i reakcje alergiczne objawiają się nieprzyjemnym i uciążliwym swędzeniem, zaczerwienieniem i wypryskami. Jeśli chodzi o alergię skórną, to może być ona wywoływana przez rośliny, leki czy żywność, a nawet odzież. Jednak stosunkowo często przyczyną jej występowania są związki chemiczne zawarte w kosmetykach, detergentach i innych środkach chemicznych stosowanych w domu . Objawy alergii skórnej pojawiają się na skutek działania alergenu , którym w omawianym przypadku są tzw. czynniki kontaktowe , czyli związki wywołujące reakcję alergiczną po zetknięciu ze skórą. Szacuje się, że już blisko 70% Polaków boryka się z problemem nadwrażliwości skórnej i skłonnościami do alergii. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy – postępujące zanieczyszczenie środowiska, niezdrowy tryb życia, ale dermatolodzy zwracają uwagę przede wszystkim na stosowane przez nas detergenty i kosmetyki. Produkty te zawierają w swym składzie szkodliwe barwniki i parabeny, które zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej oraz przyspieszają jej rozwój. Stosując produkty Neutral, możemy dbać o skórę w delikatny sposób, przy zapewnieniu sobie pełnego bezpieczeństwa. Ich unikalna formuła –  0% barwników, 0% parabenów i 0% kompozycji zapachowych pozwala zadbać o zdrowie wrażliwej skóry całej rodziny. W przypadku wystąpienia alergicznej reakcji skórnej, bezwzględnie powinniśmy udać się do lekarza, by ten dobrał odpowiedni sposób leczenia. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwolą nam zmniejszyć dolegliwości. Sposób 1: unikaj drapania! Choć może się to wydawać nierealne w przypadku uporczywego swędzenia, należy bezwzględnie powstrzymywać się od drapania , gdyż może to prowadzić do infekcji. W dodatku nie przyniesie pożądanej ulgi, a jedynie nasili objawy. Aby zmniejszyć uczucie swędzenia, zrób zimny okład z...

Przeczytaj
kawa
materiały PR
Przepisy Czy wiesz już wszystko o kawie?
Czy można pić kawę będąc w ciąży i czy kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny niż ta z ekspresu? Poznaj fakty i mity dotyczące kawy. Sprawdź swoją wiedzę!
wrzesień 26, 2012

Kawa poprawia nastrój Fakt! Badania pokazują, że mała czarna  podnosi poziom serotoniny – hormonu szczęścia, dlatego filiżanka kawy rzeczywiście może poprawić nam humor. Jeżeli przyprawimy ją dodatkami, takimi jak czekolada czy wanilia, które również poprawiają samopoczucie, możemy wzmocnić ten efekt. Ponadto kofeina rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony, co również pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Oprócz tego kawa zwiększa produkcję dopaminy, hormonu, który uaktywnia w mózgu ośrodki przyjemności. Kobiety w ciąży nie mogą pić kawy Mit! Kiedyś uważano, że nawet niewielkie ilości kofeiny mają szkodliwy wpływ na łożysko i mogą powodować różnego rodzaju komplikacje, w tym poronienia. Pogląd ten jest jednak przestarzały. Najnowsze badania pokazują, że spożywanie umiarkowanych ilości kofein y nie zagraża dziecku, co oznacza, że wypijanie 1-2 filiżanek małej czarnej w ciągu dnia jest całkowicie bezpieczne. Pamiętajmy przy tym, że kofeina to nie tylko kawa. Zawiera ją także herbata czy kakao. Chcąc ograniczyć spożywanie pobudzającego środka, powinniśmy więc zwrócić uwagę również na inne napoje czy nawet słodycze. Kawa poprawia sprawność umysłu Fakt! Kofeina pobudza korę mózgową oraz rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu mózg jest lepiej ukrwiony i dotleniony. Filiżanka małej czarnej wyostrza zmysły , przyspiesza reakcje na bodźce, poprawia koncentrację, umożliwia dłuższe skupienie oraz skraca czas reakcji. Poprawia procesy myślowe i krótkotrwale podwyższa IQ. Po wypiciu kawy lepiej kojarzymy fakty, jesteśmy też bardziej twórczy. Co więcej, jej korzystne działanie nie jest tylko doraźne. Naukowcy z Florydy dowodzą, że 2-3 filiżanki tego napoju dziennie pomagają utrzymać sprawność umysłową na długie lata. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża jednorazowa dawka kofeiny...

Przeczytaj
kosmetyki hipoalergiczny testowany alergologicznie
Fotolia
Newsy Kosmetyk hipoalergiczny czy testowany alergologicznie?
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat aż kilkukrotnie wzrosła liczba alergików. Choroby alergiczne stały się jednymi z najczęściej występujących schorzeń przewlekłych, a liczba dotkniętych alergiami osób nadal rośnie. Nic dziwnego, że coraz chętniej sięgamy po produkty hypoalergiczne i przetestowane alergologiczne. Ale czy te dwa pojęcia oznaczają to samo?
Magdalena Borucińska
grudzień 30, 2009

Kosmetyki hipoalergiczne Kosmetyki hipoalergiczne to takie, u których producent wyeliminował wszystkie składniki mogące uczulać , podrażniać lub wywoływać stan alergiczny. W hipoalergicznym kremie nie powinniśmy znaleźć drażniących środków zapachowych, parabenów, barwników, konserwantów i produktów pszczelich. Uczulać mogą również niektóre oleje, parafina, alkohol etylowy lub kwasy. Firmy kosmetyczne chcąc stworzyć kosmetyk odpowiedni dla wrażliwej cery, rygorystycznie przestrzegają listy dokładnie przebadanych laboratoryjnie składników kosmetycznych. Kosmetyki przebadane alergologicznie Jeżeli producent zapewnia na opakowaniu, że kosmetyk został przebadany alergologicznie , oznacza to, że konkretnie ten produkt przebadano pod kątem wywoływania reakcji alergicznej. Prawdopodobnie więc był testowany na określonej grupie osób przez ściśle zdefiniowany czas. Jeżeli podczas którejkolwiek aplikacji pojawia się reakcja alergiczna, producent często decyduje się na zmianę składu, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia podrażnień u późniejszych nabywców produktu. Nie zapominajmy jednak, że alergia to niezwykle indywidualna sprawa i może nas uczulić składnik potencjalnie bezpieczny i wielokrotnie przebadany. Dlatego osoby z dużą skłonnością do alergii powinny sięgać po próbki kosmetyków, nim zdecydują się na pełnowymiarowy produkt.

Przeczytaj
Jak prawidłowo pielęgnować skórę twarzy?
Pielęgnacja Ta jedna zasada pozwoli Ci prawidłowo zadbać o skórę twarzy
Pielęgnacja skóry to jeden z najważniejszych rytuałów. Ale jest to również pracochłonny i czasochłonny proces, który wymaga od nas zaangażowania. Od czego zacząć?
Milena Majak
listopad 02, 2016

Powinnyśmy nauczyć się dobierać kosmetyki odpowiednio do swojego wieku. Dzięki temu znacznie dłużej zachowamy zdrowy i młodzieńczy wygląd. Bardzo ważne jest delikatne, ale regularne oczyszczanie twarzy - w tym również zawiera się demakijaż.  Przed jakimikolwiek zakupami kosmetycznymi powinnyśmy jednak określić typ naszej cery . To najważniejsza zasada, która uchroni nas przed uszkodzeniami naskórka. Zminimalizuje także działanie czynników zewnętrznych.  Jakie typy skóry wyróżniamy? Skóra normalna – to niezwykle rzadki typ cery, którym mogą się pochwalić jedynie dzieci, które nie weszły jeszcze w okres dojrzewania. Taka skóra nie ma żadnych skaz. Ma ładny, lekko różowy koloryt, jest jędrna i matowa. W dodatku nie widać na niej żadnych zaskórników lub też plam. Skóra tłusta – posiadaczki cery tłustej wiedzą, jak bardzo kapryśna potrafi ona być. Zwykle wpada w szaro-żółte tony i po kilku godzinach od nałożeniu makijażu, zaczyna się błyszczeć. Sytuacje stresowe, a także zmiany hormonalne potrafią wywołać problemy trądzikowe. Na co dzień widoczne są również na skórze tłustej zaskórniki. Skóra sucha – w dotyku jest szorstka i mało sprężysta. Ponieważ jest cienka nietrudno dostrzec na niej przebijające naczynka. Ma jasny kolor. Ponadto dość często i samoistnie się złuszcza. Pierwsze zmarszczki zaczynają się pojawiać bardzo szybko, bo nawet w wieku 20-kilku lat. Skóra mieszana – jest połączeniem cery suchej i tłustej. To oznacza, że najbardziej przetłuszczającą się częścią twarzy, jest „strefa T”, a najbardziej suchą są policzki. Pamiętaj, że wybierając się na zakupy kosmetyczne, powinnaś kierować się nie tylko ceną produktu, ale również jego składem . Często jednak zachęcone pozytywnymi opiniami zapominamy o tym, aby sprawdzić skład danego kosmetyku. Na etykiecie często możemy znaleźć substancje,...

Przeczytaj