Chcę testować
Chcę testować
Chcę testować
Vichy Neovadiol
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Wyniki testu
Laureaci
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Laureaci
Octenisept
Laureaci
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
Newsy

Ozdabiają, intrygują i... powodują raka? Miłośnicy tatuaży powinni to przeczytać

Europejska Agencja Chemikaliów ma niewesołe wieści dla wszystkich, którzy zrobili sobie tatuaż i tych, którzy dopiero planują ozdobić w ten sposób swoje ciało. Wyniki badań są niepokojące.

Badania oraz dyskusja wokół tematu tatuaży, dotyczą składu tuszu, którymi są one wykonywane. Niektóre potrafią wywołać silne alergie. Okazuje się, że substancje chemiczne zawarte w barwniku, gromadzą się w naszym organizmie i potrafią mutować. Wytatuowanie sobie czegokolwiek, niesie ze sobą zatem potencjalne ryzyko zachorowania na raka.

Wiele badań pokazuje, że zdrowie wytatuowanych osób jest powiązane ze składem farb do wykonywania tych malunków. Substancje w nich zawarte działają mutagennie i mają toksyczny wpływ na nasz organizm - mówią naukowcy z Europejskiej Agencji Chemikaliów.

Podczas nakłuwania skóry igłą, niewielkie ilości atramentu przenikają do krwiobiegu i tak powoli docierają do każdego zakamarka w naszym ciele. A to oznacza, że mogą trafić między innymi do nerek...

Okazuje się, że na rynku są dostępne tusze, które nie mają na terenie Unii Europejskiej żadnych regulacji prawnych. Brakuje im chociażby etykiet ze składem. To oznacza, że nie powinno się ich używać. Dlaczego? Ponieważ nie zostały w żaden sposób przebadane. A tatuator, który je kupuje, sam nie jest do końca świadomy tego, co podaje swoim klientom.

Pinterest https://www.pinterest.com/pin/568227677966807537/
Źródło: Pinterest

Wiesz, czym jesteś tatuowany?

Skład barwników został poddany wnikliwym badaniom. Naukowcy są zgodni, co do tego, że niektóre barwniki są o wiele bardziej toksyczne dla naszego organizmu niż pozostałe. Czerwony zawiera rtęć, a niebieski, zielony oraz fioletowy - kobalt. To właśnie te pierwiastki są odpowiedzialne między innymi za powstawanie nowotworów. Oprócz tego możemy doświadczyć nieprzyjemnej reakcji alergicznej, która objawia się ziarniniakiem, czyli małymi guzkami na skórze. 

Jeżeli na rynku pojawi się nowy tusz do tatuowania, musi przejść testy. Jeżeli w jego składzie zostaną wykryte szkodliwe dla zdrowia substancje, zostaną złożone stosowane papiery do rozpoczęcia procedury, która w ciągu roku doprowadzi do wycofania produktu z rynku, czyli ze sprzedaży i użytku - zapewniają naukowcy. 

Ale nie tylko te najnowsze badania są niepokojące. Jakiś czas temu duński profesor dermatologii - Jorgen Serup - również prowadził badania nad tuszami do tatuowania. Udało mu się ustalić, że 13 z 21 najczęściej używanych w Europie barwników zawiera substancje kancerogenne

Jak regulować przepisy?

Według uczonego dermatologa salony tatuażu powinny informować potencjalnego klienta o tym, jakie substancje zostaną wprowadzone do jego organizmu. Dzięki temu będzie on bardziej świadomy tego, jakie ewentualne niebezpieczeństwo i powikłania mogą wystąpić po nakłuciu ciała igłą z tuszem.

To znaczy, że przepisy dotyczące barwników wyglądałyby tak samo, jak te, które stosuje się w przypadku tytoniu i solariów.

A co z tatuażami wykonanymi henną?

Tutaj sprawa nie jest aż tak skomplikowana, ale również możemy paść ofiarą własnej niewiedzy. To, że tatuaż nie został wykonany "na stałe", nie oznacza, że szkodliwe substancje nie przenikają przez skórę. Moda na malunki o kilkudniowej trwałości przywędrowała ze Wschodu, gdzie kobiety ozdabiają swoje ciało ornamentami.

Pinterest https://pl.pinterest.com/pin/450641506445895683/
Źródło: Pinterest

Jeśli jednak przyjrzysz się uważnie zauważysz, że mają one ceglasty, a nie czarny kolor. To oznacza, że henna została przygotowana na bazie składników pochodzenia roślinnego. I taka jest o wiele mniej szkodliwa dla organizmu. A zatem na stoiskach, które możesz napotkać chociażby na wakacjach nad polskim morzem, używany jest produkt, który w składzie ma niemalże same chemikalia.

Jeżeli widzisz, jakiekolwiek stoisko oferujące tego typu tatuaże, nie ulegaj pokusie. Możesz narazić się na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej zagrażającej życiu oraz na blizny, które już zawsze będą Ci towarzyszyć - apelują naukowcy.

Reakcja alergiczna często objawia się nieustannym swędzeniem, zaczerwienieniem, a także wrażliwością na światło i pęcherzami.

Zdjęcie główne: pinterest.com/pin/AdSORNIusYWAKUMA8wLMtQH9_wZlU3rXXogzc8_qYrkIRqklqx6lljk

Wzięliśmy udział w Sephora Wonderland, czyli największym święcie kosmetycznym!

123rf, materiały PR
Styl życia
Sposoby na alergię skóry
Problem reakcji alergicznych i podrażnień skóry staje się coraz bardziej powszechny. Substancje chemiczne zawarte nie tylko w kosmetykach, ale także w środkach czystości czy produktach piorących, mogą uczulać i powodować nieprzyjemne swędzenie. Jak temu przeciwdziałać?

Podrażnienia i reakcje alergiczne objawiają się nieprzyjemnym i uciążliwym swędzeniem, zaczerwienieniem i wypryskami. Jeśli chodzi o alergię skórną, to może być ona wywoływana przez rośliny, leki czy żywność, a nawet odzież. Jednak stosunkowo często przyczyną jej występowania są związki chemiczne zawarte w kosmetykach, detergentach i innych środkach chemicznych stosowanych w domu . Objawy alergii skórnej pojawiają się na skutek działania alergenu , którym w omawianym przypadku są tzw. czynniki kontaktowe , czyli związki wywołujące reakcję alergiczną po zetknięciu ze skórą. Szacuje się, że już blisko 70% Polaków boryka się z problemem nadwrażliwości skórnej i skłonnościami do alergii. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy – postępujące zanieczyszczenie środowiska, niezdrowy tryb życia, ale dermatolodzy zwracają uwagę przede wszystkim na stosowane przez nas detergenty i kosmetyki. Produkty te zawierają w swym składzie szkodliwe barwniki i parabeny, które zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej oraz przyspieszają jej rozwój. Stosując produkty Neutral, możemy dbać o skórę w delikatny sposób, przy zapewnieniu sobie pełnego bezpieczeństwa. Ich unikalna formuła –  0% barwników, 0% parabenów i 0% kompozycji zapachowych pozwala zadbać o zdrowie wrażliwej skóry całej rodziny. W przypadku wystąpienia alergicznej reakcji skórnej, bezwzględnie powinniśmy udać się do lekarza, by ten dobrał odpowiedni sposób leczenia. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwolą nam zmniejszyć dolegliwości. Sposób 1: unikaj drapania! Choć może się to wydawać nierealne w przypadku uporczywego swędzenia, należy bezwzględnie powstrzymywać się od drapania , gdyż może to prowadzić do infekcji. W dodatku nie przyniesie pożądanej ulgi, a jedynie nasili objawy. Aby zmniejszyć uczucie swędzenia, zrób zimny okład z...

kawa
materiały PR
Przepisy
Czy wiesz już wszystko o kawie?
Czy można pić kawę będąc w ciąży i czy kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny niż ta z ekspresu? Poznaj fakty i mity dotyczące kawy. Sprawdź swoją wiedzę!

Kawa poprawia nastrój Fakt! Badania pokazują, że mała czarna  podnosi poziom serotoniny – hormonu szczęścia, dlatego filiżanka kawy rzeczywiście może poprawić nam humor. Jeżeli przyprawimy ją dodatkami, takimi jak czekolada czy wanilia, które również poprawiają samopoczucie, możemy wzmocnić ten efekt. Ponadto kofeina rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony, co również pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Oprócz tego kawa zwiększa produkcję dopaminy, hormonu, który uaktywnia w mózgu ośrodki przyjemności. Kobiety w ciąży nie mogą pić kawy Mit! Kiedyś uważano, że nawet niewielkie ilości kofeiny mają szkodliwy wpływ na łożysko i mogą powodować różnego rodzaju komplikacje, w tym poronienia. Pogląd ten jest jednak przestarzały. Najnowsze badania pokazują, że spożywanie umiarkowanych ilości kofein y nie zagraża dziecku, co oznacza, że wypijanie 1-2 filiżanek małej czarnej w ciągu dnia jest całkowicie bezpieczne. Pamiętajmy przy tym, że kofeina to nie tylko kawa. Zawiera ją także herbata czy kakao. Chcąc ograniczyć spożywanie pobudzającego środka, powinniśmy więc zwrócić uwagę również na inne napoje czy nawet słodycze. Kawa poprawia sprawność umysłu Fakt! Kofeina pobudza korę mózgową oraz rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu mózg jest lepiej ukrwiony i dotleniony. Filiżanka małej czarnej wyostrza zmysły , przyspiesza reakcje na bodźce, poprawia koncentrację, umożliwia dłuższe skupienie oraz skraca czas reakcji. Poprawia procesy myślowe i krótkotrwale podwyższa IQ. Po wypiciu kawy lepiej kojarzymy fakty, jesteśmy też bardziej twórczy. Co więcej, jej korzystne działanie nie jest tylko doraźne. Naukowcy z Florydy dowodzą, że 2-3 filiżanki tego napoju dziennie pomagają utrzymać sprawność umysłową na długie lata. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża jednorazowa dawka kofeiny...

kosmetyki hipoalergiczny testowany alergologicznie
Fotolia
Newsy
Kosmetyk hipoalergiczny czy testowany alergologicznie?
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat aż kilkukrotnie wzrosła liczba alergików. Choroby alergiczne stały się jednymi z najczęściej występujących schorzeń przewlekłych, a liczba dotkniętych alergiami osób nadal rośnie. Nic dziwnego, że coraz chętniej sięgamy po produkty hypoalergiczne i przetestowane alergologiczne. Ale czy te dwa pojęcia oznaczają to samo?

Kosmetyki hipoalergiczne Kosmetyki hipoalergiczne to takie, u których producent wyeliminował wszystkie składniki mogące uczulać , podrażniać lub wywoływać stan alergiczny. W hipoalergicznym kremie nie powinniśmy znaleźć drażniących środków zapachowych, parabenów, barwników, konserwantów i produktów pszczelich. Uczulać mogą również niektóre oleje, parafina, alkohol etylowy lub kwasy. Firmy kosmetyczne chcąc stworzyć kosmetyk odpowiedni dla wrażliwej cery, rygorystycznie przestrzegają listy dokładnie przebadanych laboratoryjnie składników kosmetycznych. Kosmetyki przebadane alergologicznie Jeżeli producent zapewnia na opakowaniu, że kosmetyk został przebadany alergologicznie , oznacza to, że konkretnie ten produkt przebadano pod kątem wywoływania reakcji alergicznej. Prawdopodobnie więc był testowany na określonej grupie osób przez ściśle zdefiniowany czas. Jeżeli podczas którejkolwiek aplikacji pojawia się reakcja alergiczna, producent często decyduje się na zmianę składu, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia podrażnień u późniejszych nabywców produktu. Nie zapominajmy jednak, że alergia to niezwykle indywidualna sprawa i może nas uczulić składnik potencjalnie bezpieczny i wielokrotnie przebadany. Dlatego osoby z dużą skłonnością do alergii powinny sięgać po próbki kosmetyków, nim zdecydują się na pełnowymiarowy produkt.

bezpieczne zabawki
Fotolia
Styl życia
Bezpieczne zabawki dla dziecka - jak wybrać?
Czy zabawki, które kupujesz dziecku, są dla niego bezpieczne? Zobacz, jak rozsądnie wybierać zabawki dla malucha.

Przeprowadzone na polskim rynku kontrole zabawek wykazały wiele nieprawidłowości. Produkty nie są odpowiednio oznakowane - brakuje informacji, że zawierają drobne elementy, danych producenta. Brak również wymaganych przez prawo ostrzeżeń i certyfikatów Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwa. Które zabawki można kupować dziecku bez obaw o jego bezpieczeństwo? Podpowiadamy, jak kupować zabawki, aby były dla dziecka bezpieczne. Niebezpieczne zabawki Zastrzeżenia budzi aż 23% zabawek na polskim rynku. W ostatnim czasie Inspekcja Handlowa skontrolowała 3160 produktów, a nieprawidłowości wykryto aż w 728 przypadkach. Tysiące przypadków zatrucia, zadławień i okaleczeń spowodowanych niebezpiecznymi zabawkami sprawiły, że Unia Europejska i polski rząd zajęły się tym tematem. W 2009 roku uchwalono tzw.  dyrektywę zabawkową , która określa zasadnicze wymagania co do bezpieczeństwa zabawek. Co roku do tego rozporządzenia dodawane są kolejne ustalenia odnośnie np. dopuszczalnego poziomu ołowiu, baru, kadmu czy innych metali lub substancji, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu dziecka. 5 kryteriów bezpiecznej zabawki Bezpieczne zabawki muszą spełniać określone kryteria, przede wszystkim powinny posiadać: szczegółową  instrukcję obsługi w języku polskim  z informacją o przeznaczeniu przedmiotu oznaczenie wieku dziecka , dla którego przeznaczona jest zabawka nazwę producenta  lub importera oraz jego adres stosowne ostrzeżenie co do zastosowania zabawki, zwłaszcza gdy użytkowanie jej wymaga nadzoru osoby dorosłej oznaczenie CE , oznaczające stosowanie się producenta do norm europejskich w w kwestii spełniania wymogów technicznych, mechanicznych i fizycznych, palności i ulatniania się pierwiastków chemicznych (norma EN71) Warto, aby zabawka posiadała też inne oznaczenia bezpieczeństwa, np.  Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka  oraz Państwowego...

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner