klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
materiały PR
Newsy

Oddział Neonatologii w Szpitalu Medicover – specjalistyczna opieka dla maluszków

Wbrew krążącej opinii, nie każdy prywatny szpital odsyła wcześniaki i chore noworodki do publicznych placówek. Nasz Oddział Intensywnej Terapii zapewnia wszystko, czego potrzebuje dziecko przedwcześnie urodzone i o małej masie ciała – mówi dr Marta Balicka, koordynator Oddziału Neonatologicznego w Szpitalu Medicover.
Materiał partnera
listopad 30, 2015
kobieta

Istnieje opinia, że poród w prywatnym szpitalu jest dosyć ryzykowny, bo gdy u dziecka wystąpią powikłania, trzeba je przewieźć do szpitala publicznego, w którym jest Oddział Intensywnej Terapii Noworodka. Ale nie zawsze, i tu Szpital Medicover jest wyjątkiem…

- Nasz szpital tym się wyróżnia spośród szpitali prywatnych, że jest nie tylko komfortowy, lecz także bezpieczny dla nowo narodzonych dzieci. Zapewniamy im całodobową opiekę neonatologiczną na doskonale wyposażonym oddziale. Mamy także Oddział Intensywnej Terapii Noworodka, więc w razie jakichkolwiek komplikacji porodowych nie ma konieczności przewożenia małych pacjentów do innej placówki. Dysponujemy pełnym zapleczem medycznym, aby udzielić właściwej pomocy na miejscu. Jeśli dziecko urodzi się z problemami, w większości szpitali prywatnych jest tylko stanowisko do intensywnej terapii, które ma zapewnić podtrzymanie funkcji życiowych do czasu przywiezienia dziecka do innego, lepiej wyposażonego szpitala. U nas natomiast taki noworodek jest całkowicie bezpieczny.

I rzeczywiście nie było takich sytuacji, że przewożono dziecko do publicznego szpitala?

– Na blisko 3500 porodów, które odbyły się̨ u nas od początku działalności szpitala, takie przypadki stanowią mniej niż 1%, najczęściej dzieje się tak na prośbę rodziców.

Oddział Neonatologii w Szpitalu Medicover ma II stopień́ referencyjności. Co to oznacza?

– Jest to oddział równie bezpieczny jak w większości warszawskich szpitali. Dzieci przedwcześnie urodzone lub noworodki wymagające specjalistycznej opieki mają ją u nas zapewnioną właśnie dzięki istnieniu Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka. Został on wyposażony w sprzęt najnowszej generacji. Są̨ to między innymi: doskonałe nowoczesne inkubatory, wielofunkcyjne respiratory do prowadzenia oddechu zastępczego, aparat do wspomagania oddechu noworodków metodą nieinwazyjną, przyłóżkowy aparat rentgenowski, mobilny ultrasonograf z kolorowym Dopplerem, lampy do fototerapii, inkubator transportowy i inne nowoczesne urządzenia.

Jak dużo waszych małych pacjentów musi korzystać z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka?

– Na ogólną liczbę prawie 3500 urodzonych u nas dzieci około 70 noworodków wymagało intensywnej terapii. Możemy również pochwalić się, że powitaliśmy na świecie już ponad 50 par bliźniąt. Przyszli rodzice nie powinni mieć żadnych obaw – w naszym szpitalu znajdą nie tylko komfortowe warunki pobytu i bardzo przyjazną atmosferę, lecz także opiekę medyczną na wysokim poziomie. Bezpieczeństwo małych pacjentów jest dla nas najważniejsze.

Czy szpital może zatem zagwarantować właściwą opiekę nie tylko dla dzieci zdrowych, ale i wcześniaków?

– Jak najbardziej. Każdy wcześniak powinien zostać otoczony specjalistyczną opieką natychmiast po urodzeniu. Dzięki temu znacznie wzrastają jego szanse nie tylko na przeżycie, ale też szybkie i całkowite dojście do zdrowia. Gdy takiej specjalistycznej opieki brakuje, maluch może borykać się z konsekwencjami i wymagać́ długiej rehabilitacji. Dlatego chcę jeszcze raz podkreślić: u nas przedwcześnie urodzone dziecko ma zapewnioną doskonałą opiekę na miejscu i nie musi być nigdzie przewożone.

A ile ważyło najmniejsze urodzone tutaj dziecko?

– Najmniejsze nasze dzieci– bliźnięta, które przyszły na świat w 25.–26. tygodniu ciąży – ważyły poniżej kilograma: dziewczynka ważyła 930 g, a jej brat – 910 g. Jesteśmy dumni, bo te maluchy doskonale się rozwijają, nie mają poważnych problemów ze zdrowiem. Nasz oddział to nie tylko świetna aparatura medyczna. Promujemy także kangurowanie – nowoczesną metodę opieki nad wcześniakami, zapewniającą bliski kontakt  z rodzicem, co przekłada się na szybszy rozwój dziecka.

Szpital Medicover jest nowy, istnieje dopiero od lipca 2009 roku. Czy zatrudnieni tu lekarze mają odpowiednie doświadczenie?

– Oczywiście. Zatrudniamy specjalistów o najwyższych kwalifikacjach. Są to osoby o wieloletnim doświadczeniu i ogromnej wiedzy. Warto podkreślić również, że każdemu urodzonemu u nas dziecku zapewniamy indywidualną opiekę pielęgniarki noworodkowej. Wysoką jakości świadczonych przez nas usług potwierdzają również uzyskane certyfikaty. W 2011 roku otrzymaliśmy Akredytację Ministra Zdrowia, którą przedłużyliśmy w roku 2014. Potwierdza ona, że nasz szpital spełnia wysokie standardy medyczne wyznaczane przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Uzyskaliśmy też certyfikat Systemu Zarządzania Jakością (ISO 9001:2008) potwierdzający, że od początku działania przykładamy ogromną wagę do jakości świadczonych usług. W 2014 roku nasza Klinika Położnictwa i Ginekologii otrzymała prestiżową nagrodę International Maternity Care Award przyznaną przez Międzynarodową Komisję ds. Opieki Medycznej. Zostaliśmy wyróżnieni za wiedzę i doświadczenie w dziedzinie opieki położniczej.

materiał sponsorowany

Fotolia
Newsy Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie, potocznie nazywane cesarką, to poród z interwencją chirurgiczną, zawsze w warunkach szpitalnych. Polega on na nacięciu powłok brzusznych matki (w znieczuleniu) i wydobyciu dziecka z jamy macicy.
Łucja Zbieniewska
luty 17, 2011

Potocznie wierzy się, że nazwa porodu przez cesarskie cięcie pochodzi od Juliusza Cezara, który właśnie w ten sposób miał się narodzić. Obecnie cięcie cesarskie jest często praktykowane – średnio ¼ porodów kończy się w ten sposób. Jest to standardowy zabieg chirurgiczny, istnieją liczne wskazania do takiego typu porodu. Wskazania do cesarskiego cięcia: Wskazania do cesarki ze strony dziecka: pośladkowe, miednicowe lub poprzeczne ułożenie dziecka w macicy ciąża mnoga (bliźnięta, trojaczki, czworaczki) duża waga dziecka (powyżej 4,6 kg) choroba lub nieprawidłowości u dziecka (np. niedotlenienie) zagrożenie życia dziecka Wskazania do cesarki ze strony matki: brak predyspozycji matki do porodu naturalnego (wąska miednica, drobna budowa ciała) choroba u matki: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, stan przedrzucawkowy lub rzucawka, infekcja wirusem opryszczki, choroby siatkówki krwotok z dróg rodnych Inne wskazania medyczne: przedłużający się poród naturalny przodujące łożysko lub przedwczesne oddzielenie łożyska wypadnięcie pępowiny ciąża przeterminowana Znieczulenie przy cesarskim cięciu Przy tego typu porodzie konieczne jest podanie znieczulenia . Najczęściej podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe, które znieczulają dolną część ciała bez utraty świadomości. Jest to najbezpieczniejsza forma znieczulenia dla matki i dziecka, w zasadzie nie powodująca powikłań. Podaje się je w formie zastrzyku do okolicy rdzenia kręgowego w obszarze lędźwiowym. Podczas znieczulania często dochodzi od nagłego spadku ciśnienia, dlatego ciężarna powinna być stale monitorowana. Niekiedy w nagłych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie znieczulenia ogólnego (narkozy), podczas którego pacjentka jest usypiana tak jak podczas standardowej operacji (traci świadomość). Niestety ten rodzaj znieczulenia często ma negatywny wpływ na...

Przeczytaj
Testy na koronawirusa
Newsy Test na koronawirusa – jak wygląda i kto może go sobie zrobić?
Koronawirus diagnozowany jest w jedenastu ośrodkach w kraju. W laboratoriach bada się próbki od potencjalnie zarażonych. Najczęściej test przeprowadzany jest przez wymaz z jamy nosowo-gardłowej.
Marta Średnicka
marzec 12, 2020

Ilość osób zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie każdego dnia. Do 12 marca odnotowano 47 przypadków, przy czym odnotowano jedną ofiarę śmiertelną . Jak w Polsce diagnozuje się osoby zarażone? Za jedyną metodę służy obecnie identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą RT-PCR. To może ulec jednak zmianie. Zobacz także: Żel antybakteryjny na koronawirusa - pamiętaj, że nie każdy działa Jak wygląda i ile kosztuje test na koronawirusa? Test na koronawirusa, czyli identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą RT-PCR to w tej chwili jedyna z metod stosowanych do diagnozowania pacjentów z podejrzeniem zarażenia w Polsce. SARS-CoV-2 wykrywany jest poprzez pobranie wymazów z jamy nosowo-gardłowej, próbki krwi lub kału, które pobrane w oddziale zakaźnym zostają przewiezione bezpośrednio do laboratorium. Obecnie test na koronawirusa jest całkowicie darmowy. Ze względu na próby pobierania opłat w wysokości 500 zł przez szpitale, ustalono, że dla osób zagrożonych zarażeniem lub z objawami będzie on bezpłatny. Jak zaznaczył Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, podlegać temu będzie każda osoba "w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem”. Dotyczy to również osób nieubezpieczonych w NFZ. Na tę chwilę nie ma w obiegu szybkich testów na koronawirusa w formie pasków. Forma przeprowadzania testów na koronawirusa może się jednak zmienić. Firma BioMaxima S.A. wypracowała nowy rodzaj testu, który został już zgłoszony do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Test 2019-nCoV IgG/IgM ma pokazywać wynik w okienku i podawać go w ok. 10 minut od przeprowadzenia. Diagnostyka koronawirusa. Stosujemy rekomendowane przez WHO testy RT-PCR. Innych metod nie stosujemy. — Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) March 3, 2020 Obecnie całodobowo pracują laboratoria w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny i Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, a także w dziewięciu...

Przeczytaj
Kareta na sygnale
Newsy Nie żyje pierwszy pracownik medyczny zakażony koronawirusem. To fizjoterapeuta ze szpitala w Radomiu
Mimo stałej opieki lekarzy, od dwóch tygodni stan zarażonego wirusem fizjoterapeuty nie poprawiał się. 46-letni mężczyzna zmarł dziś w nocy. Zostawił żonę i dwójkę dzieci...
Milena Majak
kwiecień 16, 2020

Mężczyzna pracował jako fizjoterapeuta na oddziale rehabilitacji Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana. Jednego dnia po prostu nagle poczuł się gorzej. Zauważył, że jego stan spowodowany jest objawami łączonymi z COVID-19 . Miał dokuczliwy i duszący kaszel. W kolejnych dniach niestety nie było lepiej.  Zdjęcie: Łukasz Kalinowski/East News Fizjoterapeuta z Radomia zmarł na COVID-19 Zaledwie tydzień temu problemy z oddychaniem były u tego mężczyzny na tyle poważne, że zdecydowano o przeniesieniu go na wewnętrzny oddział intensywnej terapii . Niezbędne okazało się podłączenie go do respiratora oraz wprowadzenie w stan śpiączki farmakologicznej .  W ostatnich godzinach życia fizjoterapeuty, stan jego zdrowia gwałtownie się pogorszył. Niestety zmarł... To pierwszy przypadek śmierci pracownika medycznego w Polsce , który był zakażony koronawirusem. Z przykrością informujemy, że w szpitalu przy ul. Tochtermana w Radomiu zmarł fizjoterapeuta, pracownik naszego szpitala. Zarząd i personel Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego składa rodzinie i bliskim najszczersze kondolencje. Jednocześnie informujemy, że szpital chce przekazać wsparcie finansowe rodzinie zmarłego. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi zmarłego - przekazała tvn24.pl Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Rozmówcy tvn24.pl z radomskiego szpitala twierdzą, że mężczyzna mógł się zarazić od przeniesionego do placówki pacjenta z oddziału neurologii. Jak podaje tvn24.pl, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu to jedno z największych ognisk kooronawirusa w Polsce . W tym miejscu zakaziło się koronawirusem aż 200 osób, z czego ponad połowa (112 osób) to pracownicy. Ponadto 400 kolejnych pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim oraz zasiłku opiekuńczym. Zdjęcie główne: Łukasz Kalinowski/East News

Przeczytaj
Ewa Chodakowska wspiera tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy w dobie epidemii
materiały PR
Newsy Ewa Chodakowska wspiera tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy w dobie epidemii
To, co dzieje się teraz w naszym kraju wystawia na poważną próbę całą służbę zdrowia. Ewa Chodakowska nie pozostaje obojętna na los medyków, pielęgniarek, seniorów, chorych onkologicznie dzieci i ich opiekunów. Wspólnie ze swoimi parterami biznesowymi: Be Diet Catering, beBIO Cosmetiqs, Purella, bediet.pl oraz beactivetv.pl angażuje się w pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują.
Agnieszka Pulikowska
kwiecień 28, 2020

Od 1 kwietnia sześćdziesięciu diagnostów i pracowników Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny oraz Laboratorium Diagnostyki w Szczecinie otrzymuje codziennie 5 posiłków od Ewy Chodakowskiej i jej biznesowych partnerów tj. Be Diet Catering, beBIO Cosmetics, Purella, bediet.pl beactivetv.pl. Po świętach Wielkanocy całodzienne wyżywienie trafiło również do seniorów, do których trenerka dotarła przez Fundację Szlachetna Paczka. Starannie przygotowane diety, pozwoliły moim kolegom i koleżankom pracować, nie zamartwiając się o zdrowy i smaczny posiłek. Niezmiernie jestem wdzięczna za bezinteresowną pomoc oraz wsparcie - pisze jedna z pracownic Laboratorium Diagnostyki przy SPSK 1 w Szczecinie. Trenerka wraz z Be Diet Catering, beBIO Cosmetiqs, Purella, bediet.pl oraz beactivetv.pl przekażą seniorom 20000 posiłków . Łącznie Ewa Chodakowska wraz biznesowymi partnerami rozdadzą w czasie pandemii 25000 posiłków osobom potrzebującym.   Wszyscy mamy świadomość powagi sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Dlatego tak ważna jest w tym okresie nie tylko troska o siebie, ale także o innych. Diagności i pracownicy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH oraz Laboratorium Diagnostyki w Szczecinie pracują teraz bez przerwy, a wykonywane przez nich testy i badania są kluczowym narzędziem w stawieniu czoła koronawirusowi. Dodatkowo zdecydowaliśmy się połączyć siły ze Szlachetną Paczką i przy ich wsparciu wysyłać posiłki także seniorom i osobom samotnym – mówi Ewa Chodakowska. Naturalne kosmetyki Poza diagnostami, bohaterską służbą medyczną i seniorami, także dzieci zmagające się z chorobami nowotworowymi i ich opiekunowie - potrzebują środków ochronnych, aby zabezpieczać się przed koronawirusem. Trenerka postanowiła wesprzeć dzieci za pośrednictwem Fundacji Spełnionych Marzeń. Ewa Chodakowska nie może pozostać obojętna na to, co dzieje się...

Przeczytaj