Objawy koronawirusa są inne u dzieci niż u dorosłych
Koronawirus u dzieci przebiega w nieco innej formie niż u dorosłych. Najczęściej zarażeni z najmłodszej grupy wiekowej przechodzą chorobę bezobjawowo. Jak się okazuje, choroba może przebiegać u nich wraz z problemami żołądkowymi.
W przypadku koronawirusa mówi się głównie o objawach i powikłaniach występujących u osób dorosłych z problemami zdrowotnymi. W rzeczywistości, jak donoszą nowe dane z Chin, dzieci przechodzą przez chorobę nieco inaczej. Co więcej, niemowlęta są bardziej narażone na zarażenie niż starsze dzieci. Uznano nawet, że to one mogły być bezpośrednim czynnikiem szybkiego rozprzestrzenienia się choroby. Badanie opublikowano w czasopiśmie Pediatrics.Zobacz także: Mapa koronawirusa w czasie rzeczywistym
Objawy koronawirusa u dzieci
Naukowcy z Centrum Dziecięcego w Szanghaju zaprezentowali wnioski z badań przeprowadzonych na 2143 dzieciach z Chin. Jak przyznali, objawy są u nich w 90 proc. łagodne lub niewidoczne, czym potwierdzili wiedzę dostępną w środowisku medycznym. Do najczęściej występujących objawów u dzieci zaliczono:
- gorączkę,
- zmęczenie,
- kaszel,
- ból gardła,
- katar,
- kichanie.
Są to również typowe objawy koronawirusa u dorosłych. Wśród nich znalazły się jednak również problemy żołądkowe:
- nudności,
- wymioty,
- bóle brzucha
- biegunka.
Objawy koronawirusa związane z przewodem pokarmowym wydały się niepokojące lekarzom ze Stanów Zjednoczonych. Pediatra Andrea Cruz i immunolog Steve Zeichner uznali, że może to świadczyć o obecności wirusa w kale, który utrzymuje się tam przez kilka dni. Naukowcy opisali również rozwój koronawirusa i towarzyszących mu objawów u wybranej grupy dzieci. U dzieci z ciężkimi przypadkami koronawirusa (stanowiących 5 proc. grupy) powikłania miały swój początek w objawach oddechowych z towarzyszącymi mu problemami żołądkowo-jelitowymi. Do takich osób należał zmarły 7-latek, który znalazł się w grupie badanych. W przypadku objawów o umiarkowanym stopniu (u 39 proc. dzieci) pojawiały się gorączka z towarzyszącym mu zapaleniem płuc i kaszlem, który ewoluował od suchego do mokrego u schyłku infekcji. Nie zaobserwowano duszności u dzieci.
Dlaczego dzieci nie posiadają objawów koronawirusa?
Według naukowców, mniejsza liczba powikłań i objawów występujących u dzieci może być związana z wytworzeniem przez nich większej ilości przeciwciał w okresie zimowym, kiedy to najmłodsze grupy wiekowe najczęściej doświadczają kataru, czy infekcji dróg oddechowych.
Źródło zdjęcia głównego: iStock