klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Nowy niebezpieczny trend na TikToku – ludzie wybielają sobie zęby wybielaczem
iStock
Newsy

Nowy niebezpieczny urodowy trend na TikToku! Ludzie rozjaśniają sobie zęby żrącą substancją

TikTok podbija nowy niebezpieczny trend. Tym razem użytkownicy dla wyświetleń i lajków ekstremalnie wybielają sobie zęby. Dentyści alarmują, zamiast ładnego uśmiechu, można doprowadzić do utraty wszystkich zębów!
Urszula Jagłowska
wrzesień 10, 2020

Od czasu ogłoszenie światowej pandemii koronawirusa, TikTok notuje zawrotny wzrost liczby nowych użytkowników. Co ciekawe, aplikacja znana dawniej jako Musically, coraz rzadziej służy do tworzenia muzyki, czy coverów znanych przebojów, ale dostarcza ludziom rozrywki zupełnie nowego formatu. Jak się okazuje, wcale nie chodzi o taneczne wyzwania w rytm światowej sławy hitów, czy parodiowanie licznych kultowych scen z programów telewizyjnych, skeczy, filmów czy seriali, lecz promowanie na platformie TikToka wielu zagrażających zdrowiu i życiu challenge’y, a także treści obrażających mniejszości etniczne, rasowe czy religijne. 

Niedawno ogromną popularnością cieszyło się wyzwanie, w którym użytkownicy serwisu charakteryzowali się na więźniów obozów zagłady z czasów II wojny światowej. Później popularne stało się nagrywanie filmików wyśmiewających biedę, brak czystej wody i leków w krajach afrykańskich. Następnie przyszedł czas na bardziej niebezpieczne zadania. Ludzie lizali publiczne toalety, łamali sobie kończyny, przedawkowywali wywołujące halucynacje leki na alergię, czy połykali tabletki pochłaniające wilgoć. I choć wydawać by się mogło, że na takie pomysły mogą wpaść jedynie nastolatki, także grono dorosłych powielało te trendy. Co więcej, niektórzy rodzicie poszli nawet o krok dalej i nagrywali filmiki, w których oblewają wodą niemowlęta, które krztusząc się cieczą nie mogą złapać oddechu. 

Teraz na TikToku pojawił się kolejny niebezpieczny trend. Mowa o „genialnym” sposobie na wybielanie zębów. Niech was jednak nie zwiedzie śnieżnobiały uśmiech osób, które propagują to wyzwanie. Okazuje się, że nakłaniają ludzi do wybielania zębów za pomocą żrącej substancji, a konkretnie… wybielacza.

Białe zęby w 20 minut? Ten domowy sposób naprawdę działa!

Nowy niebezpieczny trend na TikToku – ludzie wybielają sobie zęby wybielaczem

Chyba każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu rodem z Hollywood, nic więc dziwnego, że w sieci ogromnym zainteresowaniem cieszą się liczne triki i substancje mające zapewnić maksymalne wybielenie zębów. Także na TikToku znajdziemy wiele filmików mających nakłonić nas do zakupu rozmaitych past czy wybielających nakładek, jednak wśród licznych postów sponsorowanych, promujących bezpieczne wybielanie, znajdziemy również te, które mogą nam poważnie zaszkodzić. Mowa o modzie na rozjaśnianie zębów za pomocą wybielacza! Wielu TikTokerów zapewnia swoich użytkowników, że swój biały uśmiech zawdzięcza właśnie wybielaczowi. Jak to działa? Ludzie przekonują innych, by samodzielnie polerowali swoje zęby roztworem 3 proc. nadtlenku wodoru.

Nowy niebezpieczny trend na TikToku – ludzie wybielają sobie zęby wybielaczem
TikTok @clauds244

Wśród nich jest 18-letnia Claudia z Essex, której wideo z tego procesu rozjaśniania zębów wybielaczem zebrało prawie 3 miliony wyświetleń na TikToku. Nastolatka kupiła w serwisie eBay butelkę nadtlenku wodoru za 4 funty (ok 18 zł) i za pomocą wacika nakładała płyn bezpośrednio na zęby na maksymalnie jedną minutę, po czym zmywała z pomocą zwykłej pasty do zębów. 

To obrzydliwe, smakuje obrzydliwie, ale działa – przyznaje na TikToku Claudia. Po czterech dniach musiałam zakończyć stosowanie tej substancji, ponieważ działała rewelacyjnie. Więc przestańcie marnować pieniądze na paski wybielające – zachęca w swoim filmiku dziewczyna.

@clauds244

I’m hungover so excuse the lack of enthusiasm ##foryoupage ##foryou ##fyp ##dentist ##teeth ##teethwhitening ##advice

♬ original sound - clauds244

Stomatolodzy ostrzegają jednak, że stosowanie nierozcieńczonego nadtlenku wodoru w dużych stężeniach stwarza znaczne zagrożenie dla długoterminowego zdrowia jamy ustnej. Substancja może spowodować poważne uszkodzenia dziąseł, które ostatecznie mogą doprowadzić uszkodzenia szkliwa, nadwrażliwości zębów, a nawet ich utraty.

Profesjonalne systemy wybielania zębów wykorzystują wykonaną na zamówienie nakładkę, która utrzymuje żel nadtlenku wodoru w kontakcie z zębami i zapobiega jego kontaktowi z tkanką dziąseł  - tłumaczy Dr Reena Wadia, założycielka londyńskiej kliniki dziąseł RW Perio.  Jest to ważne, ponieważ żel dotykając dziąseł, może prowadzić do podrażnienia, zapalenia i bólu dziąseł. Dziąsła i kości utrzymują zęby w miejscu, więc nie ma sensu mieć białych zębów, jeśli zaczną się rozluźniać, zmieniać pozycję i ostatecznie wypadać – dodaje. 

Warto podkreślić, że po medialnej nagonce na dziewczynę promującą wybielanie zębów wybielaczem, pokazująca tę metodę w mediach społecznościowych Claudia, nagrała na TikToka kolejny filmik, w którym broni swój trik  tłumacząc, że wiele produktów dostępnych na rynku, jak paski wybielające, ma znacznie większe stężenie nadtlenku wodoru niż płyn, którego używała. Dodała również, że nie zachęcała nigdy do stosowania tej metody, lecz jedynie przedstawiła ją na własnym przykładzie.

Nie spodziewałam się, że ten film szybko stanie się wiralem – przyznaje Claudia. Ja chcę tylko pokazać wam coś, co interesuje moich obserwatorów – dodała.

Następnie Claudia pokazała widzom paczkę popularnych pasków wybielających, w których ilość nadtlenku wodoru wynosi aż 14 proc.

Dla ludzi, którzy twierdzą, że mój sposób podrażniać skórę, to jest wybielacz, może uszkodzić twoje szkliwo, ale ma tylko 3 proc. – mówi Claudia. Paski wybielające mają 14 proc. tego roztworu, a są sprzedawane i ludzie używają ich przez cały czas, każdego dnia. Chciałem tylko udostępnić swój trik i nie spodziewałam się, że tak wiele osób to zobaczy. 

@clauds244

Do your research. I only shared my hack ! Please watch @bdylanhollis video for more information !!! ##teethwhitening

♬ original sound - clauds244

Choć słowa nastolatki przekonały wiele osób pamiętajmy, że o ile zabiegi wybielania zębów w salonie dentystycznym, stosowanie wybielających past, nakładek czy pasków  jest promowane przez stomatologów i całkowicie bezpieczne, o tyle domowe sposoby mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Komentarze
białe zęby - efekty wybielania
Pinterest@thaliabee
Pielęgnacja Wybielanie zębów lampą - LED czy Beyond?
Wybielanie zębów lampą jest bezbolesne, trwałe i skuteczniejsze niż domowe środki, przy których efekt osiągamy po długich tygodniach. Lampy LED i Beyond wybielają natychmiast. Czy któraś z nich jest skuteczniejsza?
Marta Średnicka
sierpień 05, 2020

Wybielanie zębów lampą jest alternatywą dla popularnych pasków wybielających, czy past. Jego zaletą jest brak konieczności powtarzania zabiegów. W gabinetach stomatologicznych robimy to jednorazowo, osiągając prognozowany przez specjalistę efekt. Stopień wybielenia zależny jest od naturalnego koloru zębów, podatności na zabiegi rozjaśniające i posiadanych przebarwień . U każdego pacjenta przebiega w odmienny sposób. Żadne z rozwiązań nie sprawdzi się w przypadku posiadania koron, mostów, czy też martwych zębów.  Zobacz także: Laserowe wybielanie zębów - jakie daje efekty? Wybielanie zębów lampą LED Wybielanie zębów lampą LED przeznaczone jest dla osób posiadających lekkie przebarwienia lub chcących  utrwalić efekty stosowanych dotąd metod (w takim przypadku wymagany jest odpowiedni odstęp czasowy). Zabieg jest w stanie rozjaśnić szkliwo od 2 do maksymalnie 8 odcieni. Uzyskany w gabinecie efekt utrzymuje się na zębach przez okres od 6 do 9 miesięcy. Żeby przedłużyć czas jego trwania należy w początkowej fazie przestrzegać białej diety , ale też ograniczać spożycie kawy, czy palenie papierosów. Za jednorazowe wybielanie lampą LED zapłacimy w gabinecie od 200 do 500 zł.   Jak przebiega wybielanie z lampą LED? Wybielanie zębów lampą LED polega na wystawieniu na działanie światła zewnętrznej warstwy szkliwa. Na ich powierzchni stosuje się preparat wybielający. Osoba poddająca się zabiegowi musi włożyć okulary ochronne, które zabezpieczą jej wzrok przed szkodliwym promieniowaniem. Na usta zakładany jest natomiast rozwierak. Ułatwia on dostęp do zębów stomatologowi. Pokryte żelem wybielającym zęby naświetlane są przez ok. 15 min . Następnie wykonuje się dwie kolejne serie...

Przeczytaj
laserowe wybielanie zębów
iStock
Pielęgnacja Laserowe wybielanie zębów – efekty, opis zabiegu, cena
Laserowe wybielanie zębów to jedna z najskuteczniejszych metod na biały, lśniący uśmiech. Jak przygotować się do zabiegu, jaki jest jego koszt oraz jak utrzymać efekt laserowego wybielania?

Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, jednym z najskuteczniejszych sposobów na jego uzyskanie jest wybielanie z zastosowaniem lasera. Aby przeprowadzić ten zabieg, trzeba się najpierw odpowiednio przygotować, w innym przypadku możemy doprowadzić do nadwrażliwości, leczenia kanałowego oraz niejednolitego wybielenia. Efekt zabiegu jest naprawdę spektakularny, jednak jego utrzymanie nie należy do najłatwiejszych. Warto więc być na to przygotowanym, gdyż cena laserowego wybielania nie jest niska, a trwałość efektów zależy tylko od nas. Jak się przygotować do laserowego wybielania zębów? Bardzo ważne jest to, aby przez przeprowadzeniem zabiegu wybielania zębów wyleczyć wszystkie ubytki . Jeśli tego nie zrobimy może dojść do wystąpienia nadwrażliwości zębów. Dodatkowo grozi to uszkodzeniami, które będą potem wymagały leczenia kanałowego. Preparat oparty o nadtlenek wodoru może bowiem uszkodzić miazgę zęba. Przed samym laserowym wybielaniem zębów, koniecznie trzeba usunąć kamień nazębny , tak by uzyskany efekt był równomierny, a zęby rozjaśnione na tym samym poziomie.  Laserowe wybielanie zębów - jak wygląda zabieg? Na samym początku  stomatolog nakłada na dziąsła żel, którego chroni je przed środkiem wybielającym. Następnie żel ten jest utwardzany w specjalnej lampie. Teraz zaczyna się właściwa część zabiegu. Na zęby nakładany jest preparat wybielający, którego głównym składnikiem aktywnym jest nadtlenku wodoru. Ostatnim krokiem jest naświetlanie zębów niebieskim światłem za pomocą lasera diodowy lub lampy LED. Czas naświetlania wynosi od 20 do 40 minut. Nadtlenku wodoru przy rozpadzie wnika w szkliwo wybiela przebarwienia na zębach . Po zabiegu usuwa się preparat wybielający oraz ochronny z dziąseł, a usta płucze się ciepłą wodą. Zobacz także: Wybielanie zębów w domu - jak naturalnie wybielić zęby? Efekty laserowego...

Przeczytaj
Pielęgnacja Wybielanie zębów sodą - czy jest bezpieczne?
Soda oczyszczona to środek, który ma każda pani domu. Czy warto stosować sodę oczyszczoną na zęby? I czy faktycznie ma ona właściwości wybielające?
Laura Osakowicz
grudzień 20, 2019

Piękne, białe i zdrowe zęby to marzenie każdego z nas. Zamiast udawać się do dentysty na kosztowne zabiegi wybielające zęby , wiele osób zwraca się ku naturalnym i od dawna znanym domowym sposobom wybielania  zębów . Jednym z nich jest właśnie wybielanie zębów sodą oczyszczoną . Czy jest bezpieczne dla zębów i dziąseł? Jak używać sody na zęby, aby im nie zaszkodzić? Źródło zdjęcia: Istock Soda oczyszczona na zęby - działanie  Dobroczynne działanie sody znane jest od dawna. Soda oczyszczona  łagodzi stany zapalne gardła i jamy ustnej,  zmniejsza kamień nazębny i zapobiega jego osadzaniu.  Soda oczyszczona działa, ale nie wybieli zębów do śnieżnobiałego koloru . Pamiętajmy, że naturalna kość ma różny kolor - jeśli jesteśmy posiadaczami lekko żółtych zębów, efekty mogą nie być zadowalające. Soda działa bowiem na zasadzie abrazji - jest to działanie mechaniczne , a nie chemiczne. Nie jesteśmy więc w stanie 'przeskoczyć' w ten sposób naszego naturalnego koloru zębów, a jeśli będziemy próbowali to robić, możemy zniszczyć szkliwo. Soda oczyszczona na zęby - czy jest bezpieczna? Płukanie lub mycie zębów sodą oczyszczoną może wydłużyć okresy między wizytami u dentysty ze względu na usuwanie kamienia nazębnego. Jednak określenie, że soda oczyszczona wybiela zęby nie jest do końca prawdziwe - nie zmienia naturalnego koloru szkliwa, a jedynie oczyszcza zęby z zanieczyszczeń. Warto ją stosować, ale z umiarem, bo jak określił stomatolog dr Messin w wywiadzie dla CNN: To tak, jakby próbować rozjaśnić podłogi, piaskując je.  Czy to oznacza, że lepiej zrezygnować ze stosowania sody na zęby na rzecz innych metod? Tu zdania dentystów są...

Przeczytaj
wybielanie zębów domowymi sposobami
Fotolia
Pielęgnacja Czy wybielanie zębów domowymi sposobami jest bezpieczne?
Internet zalewają superskuteczne metody na szybkie i bardzo tanie wybielenie zębów. Soda oczyszczona, aktywny węgiel, banan i cytryna to najbardziej znane domowe sposoby wybielania zębów, ale czy bezpieczne? Sprawdzamy!
Magdalena Borucińska
wrzesień 24, 2015

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną lub solą Soda oczyszczona to chyba najbardziej popularna metoda domowego wybielania zębów . Wystarczy zanurzyć wilgotną szczoteczkę w sodzie i dokładnie wyszczotkować zęby. Niestety, to bardzo niebezpieczny sposób! Ściera przebarwienia, a wraz z nimi szkliwo! Tak naprawdę nie ma właściwości wybielających, a jedynie ścierne. Soda działa na zasadzie abrazji, to znaczy że osady z powierzchni zębów są usuwane za pomocą tarcia. Szczotkując zęby sodą ryzykujemy poważne uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwość tłumaczy dr Iwona Gnach-Olejniczak z Unident Union Dental Spa Sól także uszkadza szkliwo zębów, poza tym ma silne działanie zakwaszające środowisko jamy ustnej - kwaśne pH to idealne warunki do rozwoju bakterii próchnicotwórczych. Wybielanie zębów aktywnym węglem To podobna metoda do wybielania zębów sodą oczyszczoną. Wystarczy wymieszać 2 kapsułki lub tabletki aktywnego węgla z wodą i tak powstałą mieszanką umyć zęby. Niestety, ta metoda działa analogicznie do sody oczyszczonej – czyszczenie zębów węglem jest jak tarcie szkliwa papierem ściernym! Wybielanie zębów cytryną Długotrwały kontakt zębów z cytryną może doprowadzić do osłabienia szkliwa, zęby staną się wtedy podatne na próchnicę potwierdza stomatolog Zaleca nawet picie soków cytrusowych przez słomkę, płukanie jamy ustnej wodą po kwaśnym, owocowym posiłku i unikanie mycia zębów przez ok. 0,5 godziny po takim daniu. Wszystko dla ochrony przed erozją szkliwa. Pamiętaj, że pocieranie zębów cytryną podrażnia także dziąsła. Wybielanie zębów bananem To najbezpieczniejsza domowa metoda wybielania zębów. Wystarczy obrać dojrzałego banana i białą częścią skórki pocierać zęby. Czynność należy powtarzać 2 razy dziennie przez 2 minuty. Za właściwości wybielające odpowiada witamina D, potas oraz wapń. Jest to metoda...

Przeczytaj