
Od czasu ogłoszenie światowej pandemii koronawirusa, TikTok notuje zawrotny wzrost liczby nowych użytkowników. Co ciekawe, aplikacja znana dawniej jako Musically, coraz rzadziej służy do tworzenia muzyki, czy coverów znanych przebojów, ale dostarcza ludziom rozrywki zupełnie nowego formatu. Jak się okazuje, wcale nie chodzi o taneczne wyzwania w rytm światowej sławy hitów, czy parodiowanie licznych kultowych scen z programów telewizyjnych, skeczy, filmów czy seriali, lecz promowanie na platformie TikToka wielu zagrażających zdrowiu i życiu challenge’y, a także treści obrażających mniejszości etniczne, rasowe czy religijne.
Niedawno ogromną popularnością cieszyło się wyzwanie, w którym użytkownicy serwisu charakteryzowali się na więźniów obozów zagłady z czasów II wojny światowej. Później popularne stało się nagrywanie filmików wyśmiewających biedę, brak czystej wody i leków w krajach afrykańskich. Następnie przyszedł czas na bardziej niebezpieczne zadania. Ludzie lizali publiczne toalety, łamali sobie kończyny, przedawkowywali wywołujące halucynacje leki na alergię, czy połykali tabletki pochłaniające wilgoć. I choć wydawać by się mogło, że na takie pomysły mogą wpaść jedynie nastolatki, także grono dorosłych powielało te trendy. Co więcej, niektórzy rodzicie poszli nawet o krok dalej i nagrywali filmiki, w których oblewają wodą niemowlęta, które krztusząc się cieczą nie mogą złapać oddechu.
Teraz na TikToku pojawił się kolejny niebezpieczny trend. Mowa o „genialnym” sposobie na wybielanie zębów. Niech was jednak nie zwiedzie śnieżnobiały uśmiech osób, które propagują to wyzwanie. Okazuje się, że nakłaniają ludzi do wybielania zębów za pomocą żrącej substancji, a konkretnie… wybielacza.
Nowy niebezpieczny trend na TikToku – ludzie wybielają sobie zęby wybielaczem
Chyba każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu rodem z Hollywood, nic więc dziwnego, że w sieci ogromnym zainteresowaniem cieszą się liczne triki i substancje mające zapewnić maksymalne wybielenie zębów. Także na TikToku znajdziemy wiele filmików mających nakłonić nas do zakupu rozmaitych past czy wybielających nakładek, jednak wśród licznych postów sponsorowanych, promujących bezpieczne wybielanie, znajdziemy również te, które mogą nam poważnie zaszkodzić. Mowa o modzie na rozjaśnianie zębów za pomocą wybielacza! Wielu TikTokerów zapewnia swoich użytkowników, że swój biały uśmiech zawdzięcza właśnie wybielaczowi. Jak to działa? Ludzie przekonują innych, by samodzielnie polerowali swoje zęby roztworem 3 proc. nadtlenku wodoru.
Wśród nich jest 18-letnia Claudia z Essex, której wideo z tego procesu rozjaśniania zębów wybielaczem zebrało prawie 3 miliony wyświetleń na TikToku. Nastolatka kupiła w serwisie eBay butelkę nadtlenku wodoru za 4 funty (ok 18 zł) i za pomocą wacika nakładała płyn bezpośrednio na zęby na maksymalnie jedną minutę, po czym zmywała z pomocą zwykłej pasty do zębów.
To obrzydliwe, smakuje obrzydliwie, ale działa – przyznaje na TikToku Claudia. Po czterech dniach musiałam zakończyć stosowanie tej substancji, ponieważ działała rewelacyjnie. Więc przestańcie marnować pieniądze na paski wybielające – zachęca w swoim filmiku dziewczyna.
@clauds244 I’m hungover so excuse the lack of enthusiasm ##foryoupage ##foryou ##fyp ##dentist ##teeth ##teethwhitening ##advice
♬ original sound - clauds244
Stomatolodzy ostrzegają jednak, że stosowanie nierozcieńczonego nadtlenku wodoru w dużych stężeniach stwarza znaczne zagrożenie dla długoterminowego zdrowia jamy ustnej. Substancja może spowodować poważne uszkodzenia dziąseł, które ostatecznie mogą doprowadzić uszkodzenia szkliwa, nadwrażliwości zębów, a nawet ich utraty.
Profesjonalne systemy wybielania zębów wykorzystują wykonaną na zamówienie nakładkę, która utrzymuje żel nadtlenku wodoru w kontakcie z zębami i zapobiega jego kontaktowi z tkanką dziąseł - tłumaczy Dr Reena Wadia, założycielka londyńskiej kliniki dziąseł RW Perio. Jest to ważne, ponieważ żel dotykając dziąseł, może prowadzić do podrażnienia, zapalenia i bólu dziąseł. Dziąsła i kości utrzymują zęby w miejscu, więc nie ma sensu mieć białych zębów, jeśli zaczną się rozluźniać, zmieniać pozycję i ostatecznie wypadać – dodaje.
Warto podkreślić, że po medialnej nagonce na dziewczynę promującą wybielanie zębów wybielaczem, pokazująca tę metodę w mediach społecznościowych Claudia, nagrała na TikToka kolejny filmik, w którym broni swój trik tłumacząc, że wiele produktów dostępnych na rynku, jak paski wybielające, ma znacznie większe stężenie nadtlenku wodoru niż płyn, którego używała. Dodała również, że nie zachęcała nigdy do stosowania tej metody, lecz jedynie przedstawiła ją na własnym przykładzie.
Nie spodziewałam się, że ten film szybko stanie się wiralem – przyznaje Claudia. Ja chcę tylko pokazać wam coś, co interesuje moich obserwatorów – dodała.
Następnie Claudia pokazała widzom paczkę popularnych pasków wybielających, w których ilość nadtlenku wodoru wynosi aż 14 proc.
Dla ludzi, którzy twierdzą, że mój sposób podrażniać skórę, to jest wybielacz, może uszkodzić twoje szkliwo, ale ma tylko 3 proc. – mówi Claudia. Paski wybielające mają 14 proc. tego roztworu, a są sprzedawane i ludzie używają ich przez cały czas, każdego dnia. Chciałem tylko udostępnić swój trik i nie spodziewałam się, że tak wiele osób to zobaczy.
@clauds244 Do your research. I only shared my hack ! Please watch @bdylanhollis video for more information !!! ##teethwhitening
♬ original sound - clauds244
Choć słowa nastolatki przekonały wiele osób pamiętajmy, że o ile zabiegi wybielania zębów w salonie dentystycznym, stosowanie wybielających past, nakładek czy pasków jest promowane przez stomatologów i całkowicie bezpieczne, o tyle domowe sposoby mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii.