klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Nowy dodatek i zasiłek dla bezrobotnych - wyższy niż najniższa krajowa
Newsy

Nowy dodatek i zasiłek dla bezrobotnych - wyższy niż najniższa krajowa

Prawdopodobnie już od czerwca wzrośnie kwota zasiłku dla bezrobotnych. Wprowadzony zostanie również dodatek dla osób tracących pracę przez koronawirusa. Kwota świadczenia przerośnie płacę minimalną.

W związku z częściowym zamrożeniem gospodarki, pracę straciło wielu Polaków. Premier zaznacza jednak, że "na razie nie mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem bezrobocia”. Mimo to, do Sejmu wpłynął projekt ustawy o podniesieniu zasiłku i wprowadzeniu dodatku dla osób tracących pracę przez koronawiusa. Okazuje się, że kwota ta przewyższa płacę minimalną. 

Zobacz także: Limit dzieci w przedszkolach będzie zniesiony? Premier odpowiada

Nowy dodatek i zasiłek dla bezrobotnych - wyższy niż najniższa krajowa

Źródło: Mateusz Jagielski/East News

Szokująca wypowiedź Violi Kołakowskiej o śmierci Krzysztofa Krawczyka! Aż ciężko uwierzyć...

Zasiłek i dodatek dla tracących pracę przez koronawirusa

Zasiłek dla bezrobotnych zostanie podniesiony do poziomu 1200 zł. Dodatkowa osłona solidarnościowa, zasiłek trzymiesięczny w wysokości 1300 zł będzie wypłacany osobom, które teraz tracą pracę - przyznał Mateusz Morawiecki.

Obecnie zasiek dla bezrobotnych wynosi 861 zł przez pierwsze trzy miesiące. Podwyżka jest więc znacząca. Według informacji podanych przez premiera, jest to wynik zapowiedzi i obietnic złożonych przez Andrzeja Dudę. Na piątkowej konferencji premier podał kwoty brutto, które podsumowując dają ok. 2150 zł zarobku "na rękę". Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje tylko tym, którzy przepracowali w ciągu ostatnich 18 miesięcy co najmniej rok. To jednak wciąż więcej niż zarabiają osoby otrzymujące pensję minimalną. 

Zasiłek wprowadzony zostanie prawdopodobnie już w czerwcu i nie później niż w lipcu. Według resortu pracy, pod koniec roku w Polsce będzie można mówić o  1,3–1,4 mln bezrobotnych. Według danych ekspertów ING Economics Poland, świadczenie może kosztować Polaków w roku 2020 nawet trzy mld zł.

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Komentarze
Jest data otwarcia żłobków i przedszkoli. A co z zasiłkiem opiekuńczym?
Styl życia Jest data otwarcia żłobków i przedszkoli. A co z zasiłkiem opiekuńczym?
Żłobki i przedszkola otwarte już w maju. Dla rodziców, którzy nie mogą z nich skorzystać przedłużony zasiłek opiekuńczy. To najnowsze dane z konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Marta Średnicka
kwiecień 29, 2020

Podczas konferencji dotyczącej łagodzenia obostrzeń, premier Mateusz Morawiecki podał kilka ważnych dat, które wpłyną na gospodarkę i ułatwią funkcjonowanie rodzicom najmłodszych dzieci. Padły konkretne deklaracje odnośnie żłobków i przedszkoli, a także zasiłku opiekuńczego.  Zobacz także: Czy musimy przyjąć mandat za brak maseczki? Kiedy otwarte zostaną żłobki i przedszkola? Od 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli. Dla osób, które nie będą mogły oddać dzieci do przedszkola czy żłobka, będzie dalej zasiłek opiekuńczy. Zachęcamy żeby jednostki samorządowe otwierały żłobki i przedszkola. My zapewnimy środki dezynfekujące - przyznał Mateusz Morawiecki.  Łukasz Szumowski przypomniał jednak, że powrót dzieci do placówek musi odbywać się w reżimie bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. formowania grup dzieci. Szef resortu zdrowia rekomendował konsultowanie decyzji ze specjalistami.  Jak przyznali politycy, kolejne etapy będą ogłaszane w cyklu co dwa tygodnie, choć premier zaznaczył, że może dojść do przyspieszenia. Takie decyzje na ten moment jednak jeszcze nie zapadły. Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️ ❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: ➡️ analiza przyrostu zachorowań, ➡️ wydajność służby zdrowia, ➡️ realizacja wytycznych sanitarnych. pic.twitter.com/5e5nXIvVT7 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 16, 2020 Do kiedy będzie obowiązywał zasiłek opiekuńczy? Początkowo zasiłek opiekuńczy miał obowiązywać do 3 maja, ale do Sejmu wpłynęła jednak autopoprawka do nowej wersji tarczy antykryzysowej. Termin został wydłużony do 24 maja. Będzie to ostatni dzień, w którym rodzicom będzie przysługiwało świadczenie.  Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia oraz ubezpieczonym rodzicom...

Przeczytaj
Szkoły odwołują zajęcia. Co to oznacza dla dzieci i rodziców?
Newsy Szkoły zamknięte przez koronawirusa! Czy rodzice dostaną płatny urlop na opiekę nad dziećmi?
Premier zadecydował o zamknięciu szkół z powodu zagrożenia koronawirusem! Co to oznacza dla rodziców i dzieci?
Milena Majak
marzec 11, 2020

Odwołanie imprez masowych było pierwszym dużym krokiem do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Rankiem 11 marca potwierdzono już 25 przypadków zarażonych. Ogromne wątpliwości budziło też kontynuowanie prowadzenia lekcji w szkołach, gdzie skupisko wirusa może być równie niebezpieczne . Warianty są dwa: zamykanie stopniowe, strefowe (czyli na obszarze powiatu czy miasta z dużą ilością zakażeń) lub na terenie całego kraju - mówił niedawno szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Premier Mateusz Morawiecki podjął już jednak decyzję o zamknięciu szkół od 12 marca do 25 marca . Jak ta sytuacja wpłynie na uczniów oraz ich rodziców?  Zdjęcie: Jan Bielecki/East News Szkoły w Polsce zamknięte w związku z koronawirusem Coraz głośniej mówi się o tym, że u dzieci choroba wywołana nowym koronawirusem przebiega bezobjawowo . Niestety przez to właśnie one przenoszą patogen na inne osoby. Nic dziwnego, że zamknięcie szkół od początku popierali nauczyciele należący do Związku Nauczycieli Polskich. Zadbanie o higieniczne warunki w szkołach jest coraz trudniejsze. Mydło do mycia rąk kończy się już o godzinie 10–11 rano. Ryzyko rozprzestrzenienia się choroby drogą szkolną jest więc wielce prawdopodobne – mówi Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP.  Skala zachorowań rośnie na całym świecie. W niektórych miastach samorządy lub dyrektorzy zdecydowali o zamknięciu szkół jeszcze przed oficjalnym komunikatem rządu. Zajęcia nie odbywają się na przykład na wrocławskim uniwersytecie medycznym. Na Uniwersytecie Warszawskim zajęcia zostały odwołane aż do 4 kwietnia. Jak podają media, już kilkanaście placówek zawiesiło działanie . Wielu rodziców zastanawiało się czy podstawówki, licea i technika również zostaną zamknięte. Dzisiaj premier rozwiał wszelkie wątpliwości. Jest dla nas jasne, że epidemia, która się...

Przeczytaj
Koronawirus - zmiany
Styl życia Koronawirus: nowe obostrzenia - wyjścia tylko pojedynczo
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił istotne zmiany jakie czekają Polaków w najbliższym czasie. Ograniczenia znacząco wzrosły.
Marta Średnicka
marzec 31, 2020

Premier Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję dotyczącą nowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Zapowiedział, że zmiany, jakie czekają Polaków w najbliższym czasie są konieczne ze względu na zwiększenie dystansu społecznego i ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Tym sposobem rząd chce wyhamować ruch o 80 proc. Tylko w taki sposób zyskamy szansę na szybkie opanowanie sytuacji i wygaszenie pandemii. Zobacz także: Rękawiczki ochronne - rodzaje. Które chronią przed koronawirusem? Koronawirus - nowe ustalenia W związku z koronawirusem premier zapowiedział następujące zmiany: Osoby poniżej 18. roku życia nie będą mogły opuszczać domu bez opieki. Utrzymany zostanie wymóg zachowania 2m odległości w przestrzeni publicznej. Wprowadzone zostanie ograniczenie dostępu do parków, czy miejsc rekreacyjnych. Wprowadzony zostanie zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Zamknięte zostaną gabinety fryzjerskie, studia tatuażu, salony kosmetyczne itd. Na jedną kasę w sklepie przypadnie wyłącznie trzech klientów. Oznacza to, że jeśli sklep posiada tylko jeden punkt kasowy, na jego terenie nie może przebywać więcej niż trzy osoby. Zamknięte zostaną sklepy budowlane. Wprowadzone zostaną tak zwane godziny dla seniorów (od 10-12) - do sklepów wpuszczane będą jedynie osoby po 65. roku życia. Zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe za wyjątkiem tych dla personelu medycznego i pacjentów.  Kwarantanną poddani zostaną wszyscy mieszkańcy domu, w którym objętą jest nią choćby jedna osoba. Czas będzie wynosił minimum 14 dni. Zawieszone zostaną wszelkie zabiegi rehabilitacyjne. Wprowadzone zostaną aplikacje kontrolne dla ludzi objętych kwarantanną Płyny dezynfekujące w pierwszej kolejności będą trafiały do placówek i punktów medycznych. Apteki i sklepy spożywcze pozostaną otwarte. Zmiany wejdą w życie z dniem 1...

Przeczytaj
Koniec godzin dla seniorów
Styl życia Koniec godzin dla seniorów - kiedy zmiana wejdzie w życie?
Godziny dla seniorów zostaną zniesione wraz z wejściem w życie drugiego etapu odmrażania gospodarki. Co to oznacza dla klientów i sklepów?
Marta Średnicka
kwiecień 30, 2020

Od 4 maja wraz z drugim etapem otwarcia gospodarki ponownie uruchomione mają zostać galerie handlowe za wyłączeniem stref gastronomicznych oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Do tej pory w godzinach od 10 do 12 obowiązywały "godziny dla seniorów", podczas których zakupy w sklepach mogły robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. To ma się jednak zmienić. Od kiedy? Zobacz także: Jak będą wyglądały wesela w dobie koronawirusa - komentarz ministra Źródło: Beata Zawrzel/REPORTER Do kiedy będą obowiązywały godziny dla seniorów?  Godziny dla seniorów zostaną zniesione wraz z drugim etapem odmrożenia gospodarki, czyli  w poniedziałek 4 maja. Oznacza to, że sklepy będą dostępne dla każdego w pełnym wymiarze godzin ich pracy. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przypomniała, że rezygnacja z godzin dla seniorów nie oznacza możliwości rekreacyjnych wycieczek do sklepów i dodała, że służby porządkowe będą kontrolowały ruch w galeriach . Dodatkowo, Główny Inspektor Sanitarny będzie czuwał nad tym, by  miejsca parkingowe w galeriach handlowych były ograniczone do połowy . Tak jak do tej pory w sklepach i galeriach obowiązywał będzie nakaz zakrywania ust i nosa , a obiekt będzie musiał zapewnić możliwość ich zakupu w przynajmniej jednym sklepie lub punkcie. Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️ ❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: ➡️ analiza przyrostu zachorowań, ➡️ wydajność służby zdrowia, ➡️ realizacja wytycznych sanitarnych. pic.twitter.com/5e5nXIvVT7 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 16, 2020 Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Przeczytaj