Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili nowe decyzje Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odnośnie epidemii koronawirusa. Morawiecki podkreślił, że gdyby nie wprowadzone dotąd obostrzenia, chorych na COVID-19 byłoby nawet 8 razy więcej. Premier zapowiedział przyrost zachorowań i zapowiada kontynuację podjętych działań.

Reklama
Konferencja prasowa premiera @MorawieckiM i min. @SzumowskiLukasz.— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 9, 2020

https://t.co/ExoMDwPlmu

Koronawirus w Polsce – jakie zasady panują w czasie pandemii

Mateusz Morawiecki ogłosił utrzymanie panujących ograniczeń.

Przedłużamy obowiązujące obostrzenia – ogłosił premier – Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia.

Nadal zamknięte będą centra handlowe, kawiarnie, salony fryzjerskie, kina... Utrzymane będą też zasady robienia zakupów w sklepach spożywczych – w tym ograniczenia dotyczące ilości osób, które mogą przebywać na terenie sklepu. O dwa tygodnie, do 26 kwietnia, przedłużone zostanie zamknięcie szkół, zawieszenie ruchu lotniczego, zamknięcie granic, kontrole sanitarne oraz obowiązkowe kwarantanny dla osób powracających do Polski. Wszystkie imprezy masowych są wstrzymane do odwołania.Ważne nowe rozporządzenie ogłosił minister zdrowia Łukasz Szumowski – od czwartku, 16 kwietnia w przestrzeni publicznej wszyscy mają obowiązek zasłaniać usta i nosy.

Reklama
Zobacz także

Koronawirus – co z maturami i egzaminami ósmoklasistów?

Premier ogłosił również przełożenie matura i egzaminu ósmoklasisty. Morawiecki zapowiedział, że oba egzaminy odbędą się nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca. Uczniowie i nauczyciele zostaną poinformowani o nowym terminie egzaminów z trzytygodniowym wyprzedzeniem. Zobacz także: Mapa koronawirusa w Polsce pozwala na obserwację liczby zarażeń w kraju w czasie rzeczywistym. Sprawdź, jakich miejsc unikać!Premier Morawiecki zapowiedział, że po Świętach Wielkanocnych przedstawiony zostanie międzyresortowy plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej.Zdjęcie główne: iStock

Reklama
Reklama
Reklama