klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Koronawirus a zakupy
Newsy

Niedziele handlowe wrócą? Projekt uchwały jest już gotowy

Koalicja Obywatelska złożyła projekt uchwały, która ma znieść zakaz handlu w niedzielę na czas pandemii. Jednak nie wszyscy chętnie spoglądają na ten projekt.
Redakcja Wizaz.pl
październik 14, 2020

Do partii rządzącej trafia coraz więcej próśb przedsiębiorców związanych ze zniesieniem obowiązującego od 2018 roku zakazu handlu w niedzielę. Jak na razie Prawo i Sprawiedliwość nie odniosła się do apelu, więc Koalicja Obywatelska postanowiła wziąć sprawy we własne ręce i złożyła projekt uchwały. 

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony?

W dobie koronawirusa zakaz handlu w niedzielę coraz dotkliwiej wpływa na przedsiębiorców. Już teraz tworzą się gigantyczne kolejki w sklepach. Będzie jeszcze gorzej, kiedy 15 października ponownie zostaną wprowadzone godziny dla seniorów. Apteki i sklepy spożywcze będą otwarte w godzinach 10:00-12:00 wyłącznie dla osób powyżej 60. roku życia. 

Zobacz także: Czy będzie drugi lockdown? Eksperci nie mają wątpliwości...

Nic dziwnego, że coraz częściej mówi się o niezadowoleniu i strachu przedsiębiorców, którzy drżą o własny biznes już nie tylko ze względów zdrowotnych, ale przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Według nich zakaz handlu w niedzielę, to niepotrzebne ograniczenie, bez którego udałoby się chociaż częściowo odrobić straty wywołane pandemią.

Senatorowie KO wyszli więc z inicjatywą pomocy przedsiębiorcom i złożyli projekt uchwały, który dotyczy zniesienia zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia na czas pandemii koronawirusa.

Dość narażania obywateli, dość narażania klientów na choroby. Dość generowania gigantycznych kolejek przed sklepami, zwłaszcza w weekendy, zwłaszcza przed niedzielami. Dość zmuszania pracowników do pracy wieczorem, w nocy, a często nawet 24 godziny na dobę. Dość więc zakazu handlu w niedziele - mówi Adam Szejnfeld.

Projekt zakłada, że zakaz handlu w niedzielę miałby zostać zniesiony na czas pandemii oraz 90 dni po jej zakończeniu. Pojawił się też zapis o rekompensacie dla przedsiębiorców, którzy ze względu na zmniejszenie wymiaru dni pracy do sześciu tygodniowo, musieli zamknąć działalność. 

Zobacz także: Cała Polska jest s w strefie żółtej. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek

Niestety obóz rządzący jest przeciwko jakimkolwiek zmianom w handlu, a ponieważ Prawo i Sprawiedliwość ma większość w sejmie istnieje duże prawdopodobieństwo, że projekt Koalicji Obywatelskiej zostanie odrzucony.

Komentarze
koronawiurs Święta Bożego Narodzenia
East News
Newsy W Sylwestra nie będzie godziny policyjnej - premier Mateusz Morawiecki mówi, co w zamian
Mateusz Morawiecki podczas niedzielnej konferencji dotyczącej koronawirusa oznajmił, że nie zostanie wprowadzona godzina policyjna. Zakaz przemieszczania się ma jedynie formę apelu od rządzących do Polaków.
Marta Średnicka
grudzień 27, 2020

Podczas niedzielnej konferencji dotyczącej koronawirusa, pierwszych szczepień i sytuacji po świętach, premier Mateusz Morawiecki doprecyzował informacje o zakazie przemieszczania się. Według wcześniejszych ustaleń, miał on obowiązywać od 31 grudnia 2020 roku od godziny 19:00 do godziny 6:00 dnia następnego. Od zakazu miały pojawić się też wyjątki, jak wyjście do pracy, spacer z psem, czy realizacja ważnych potrzeb życiowych. Teraz okazuje się, że zakazu nie będzie. Zakaz przemieszczania się w Sylwestra to jedynie apel Podczas konferencji Mateusz Morawiecki poinformował, że godzina policyjna nie zostanie formalnie wprowadzona. Tym samym nie będzie zakazana sprzedaż fajerwerków. W Sylwestra nie wprowadzamy godziny policyjnej, apelujemy jedynie o nieprzemieszczanie się - powiedział Morawiecki. Zaznaczył również, że nie ma przesłanek, żeby wprowadzić takowe restrykcje. Aby godzina policyjna mogła być zastosowana musielibyśmy - za decyzją pana prezydenta - wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną - wyjaśnił. Zobacz także:   Przywileje dla zaszczepionych na koronawirusa - "ich status będzie się różnił od niezaszczepionych" Morawiecki: w Sylwestra nie wprowadzamy godziny policyjnej, apelujemy jedynie o nieprzemieszczanie się @PAPinformacje pic.twitter.com/SDPoLH8uMG — PAP (@PAPinformacje) December 27, 2020 Morawiecki zaapelował tym samym, żeby w Sylwestra pozostać w domu. W Sylwestra apelujemy o to, by bawić się, cieszyć, tańczyć nie w gronie dużym, tylko żeby spędzić go w gronie kameralnym. Tylko różne grupy zawodowe, które potrzebują korzystać z bazy hotelowej będą mogły z nich korzystać - oświadczył. Dla...

Przeczytaj
Jarosław Gowin
Piotr Molecki/East News
Newsy Ruszą kolejne tarcze antykryzysowe - branże fitness, ślubne i handel mogą liczyć na pomoc?
W związku z koronawirusem branża fitness, weselna i przedsiębiorcy związani z handlem będą mogli liczyć na wsparcie. Czy w obliczu obostrzeń będzie ono wystarczające?
Marta Średnicka
październik 19, 2020

Rekordy zarażeń koronawirusem spowodowały, że rząd postanowił wprowadzić kolejne ograniczenia i powrócić do lockdownu , który przypomina ten, który nałożony został na Polaków wiosną. Zmiany uderzyły w branżę ślubną, fitness i częściowo przedsiębiorców z sektoru handlu. Teraz ma powstać dla nich kolejna tarcza antykryzysowa.  Kolejna tarcza antykryzysowa w związku z obostrzeniami Branża weselna, fitness i handlowcy odczuwają kryzys spowodowany pandemią i odnotowują straty, które jesienią mogą okazać się dla wielu przedsiębiorców dziurami w budżecie, których nie da się odrobić ze względu na zawieszenie działalności. Jak podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii,  szef resortu Jarosław Gowin i wiceminister Olga Semeniuk wezmą udział w konsultacjach ze wspomnianymi branżami, chcąc wypracować rozwiązania mające na celu pomoc finansową i zaplecze dla umożliwienia startu ich działalności wraz ze zniesieniem restrykcji. Takie rozmowy zaplanowane są na poniedziałek, 19 października. Konsultacje zaczną się o godz. 12.30 od branży weselnej, później o godz. 13.45 dojdzie do spotkania z przedstawicielami branży fitness, o godz. 18 dotyczyć będzie ono branży handlowej. Co ma szansę się zmienić? Wystarczy sięgnąć po gotowe rozwiązania w specustawach covidowych, takie jak zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia postojowe czy dopłaty do wynagrodzeń w okresie przestojów ekonomicznych w zakładzie pracy - przekazał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Łukasz Kozłowski, ekonomista z Federacji Przedsiębiorców Polskich. Zobacz także:   Nie żyje influencer, który nie wierzył w koronawirusa. Wykryto u niego COVID-19 Jakie są obowiązujące obostrzenia? Obecnie w całym kraju zawieszona jest działalność...

Przeczytaj
Koronawirus a zakupy
Newsy To już pewne - będą ograniczenia w sklepach. Zmienią się godziny otwarcia? Ekspert komentuje
Czy w związku z wprowadzonymi obostrzeniami branża handlowa podejmie decyzję o zmianie godzin otwarcia sklepów? Sprawdźcie, co o tym twierdzi ekspert.
Redakcja Wizaz.pl
październik 16, 2020

Sklepy będą otwarte dłużej? Czy przez wprowadzenie nowych obostrzeń w strefie żółtej i czerwonej branża handlowa podejmie decyzję o zmianie godzin otwarcia sklepów ? Jest komentarz Piotra Araka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Co przewiduje ekspert? Wprowadzone obostrzenia skomentował również Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu.  Zobaczcie także:   Teraz za jedzenie i picie na ulicy dostaniemy mandat? Sprawdźcie, co grozi za złamanie przepisów Jak branża handlowa zareaguje na obostrzenia? W związku z coraz większą liczbą osób zakażonych na koronawirusa, 15 października władze w Polsce zapowiedziały kolejne obostrzenia. Premier i szef Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji prasowej ogłosili, że już od 17 października w strefach czerwonych zostanie wprowadzony m.in. zakaz organizowania wesel, a uczniowie szkół wyższych i ponadpodstawowych wrócą do nauczania zdalnego. W całej Polsce zostaną zamknięte baseny i siłownie, a lokale gastronomiczne będą działać w wyznaczonych godzinach - od 6.00 do 21.00- po tym czasie można zamawiać posiłki na wynos. Zmiany dotyczą też branży handlowej. W strefie czerwonej będą ograniczenia do 5 osób na jedną kasę.  Limity dotyczące osób w sklepach w strefach czerwonych zostaną uzależnione (podobnie jak wiosną) od powierzchni. Dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2. — Piotr Müller (@PiotrMuller) October 16, 2020 Jak na obostrzenia zareaguje branża handlowa? Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z portalem money.pl przewiduje, że w czerwonej strefie wydłużą się godziny otwarcia sklepów.   (...) firmy będą musiały wydłużyć okres obsługi klientów, ponieważ obsłużenie tej...

Przeczytaj
iStock
Moda Tak w przyszłości będziemy robić zakupy? Zara uruchamia zupełnie nową formę salonu
Czy tak w przyszłości będą wyglądać wszystkie sklepy Zary? A może nawet wszystkie sklepy sieciówek? Biorąc uwagę rosnącą popularność zakupów online, jest to dość prawdopodobne.
Ewelina Błeszyńska
styczeń 29, 2018

Popularność zakupów online rośnie z roku na rok , co nie umyka największym gigantom branży mody. Wydaje się, że  Zara planuje położyć jeszcze większy nacisk na rozwój e-commerce. W centrum handlowym Westfield Stratford w Wielkiej Brytanii martka otworzy eksperymentalny salon, który  bardziej będzie przypominać showroom niż tradycyjny sklep . Klienci będą mogli oglądać i przymierzać ubrania,  ale do zamówienia ubrania będą służyć specjalne ekrany lub elektryczne lustra. Jeśli produkt zostanie zamówiony przed godziną 14:00,  marka zobowiązuje się dostarczyć go jeszcze tego samego dnia. Innowacyjny sklep Zary będzie otwarty jedynie do maja - możemy spodziewać się, że Inditex próbuje sprawdzić, czy taka forma sklepu ma w ogóle sens. Pomysł na pierwszą myśl wydaje się być ciekawy, ale z drugiej - odrobinę naciągany i niepotrzebny. Kiedy decydujemy się na zakup danego produktu w sklepie, idziemy przecież prosto do kasy i nie bawimy się w zakupy online. Funkcja może jedynie przydać się, kiedy w sklepie nie ma naszego rozmiaru. Kusić może poza tym jedynie błyskawiczne dostarczanie zamówienia do klienta. Zobacz także: W Stanach Zjednoczonych wyprzedały się w miesiąc. W Polsce nadal kupicie te buty z Zary Zamiast sklepów... showroomy? O podobnym pomyśle zamiany sklepu w showroom mówił ostatnio prezes polskiej marki Topsecret . W związku z zakazem handlu w niedzielę marki starają się szukać zastępczych rozwiązań, które zminimalizują straty związane z zamknięciem sklepów w niedzielę. Prezes Topsecret mówił o otwarciu showroomu marki, w którym będzie można przymierzać ubrania, ale bez możliwości zakupu. Transakcja mogłaby się odbyć jedynie internetowo, omijając nowe prawo. Prawo mówi o zakazie handlowania, a nie otwieraniu sklepów, więc prawdopodobnie niektórzy otworzą swoje salony w niedziele na zasadzie konceptów typu "showroom". Będzie w nich...

Przeczytaj