klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
koronawirus co nosić wychodząc z domu
iStock
Newsy

Nie tylko rękawiczki i maseczka. Wychodząc z domu w dobie pandemii koronawirusa warto założyć okulary

Główny Inspektorat Sanitarny w czasie pandemii koronawirusa zaleca noszenie okularów. Czy rzeczywiście mogą nas ochronić przed zakażeniem?
Ewelina Błeszyńska
kwiecień 08, 2020

W związku z pandemią koronawirusa Ministerstwo Zdrowia rekomenduje, aby z domu wychodzić w jednorazowych rękawiczkach. Coraz częściej mówi się o tym, aby zakładać także maseczkę np. uszytą samodzielnie. Okazuje się, że to nie wszystko. GiS informuje, że przed wyjściem z domu warto zakładać także okulary. 

koronawirus co nosić wychodząc z domu

Zobacz także: Pielęgniarka pokazuje prawdę o rękawiczkach jednorazowych i koronawirusie

Szokująca wypowiedź Violi Kołakowskiej o śmierci Krzysztofa Krawczyka! Aż ciężko uwierzyć...

Czy okulary chronią przed koronawirusem?

Główny Inspektorat Sanitarny na swoim Twitterze poinformował, że w czasie trwania pandemii koronawirusa zalecane jest noszenie okularów zamiast soczewek kontaktowych. Do części zakażeń (szacuje się, że jest to około 1-3 proc.) dochodzi przez oczy, więc bardzo ważne jest, aby nie dotykać ich dłońmi. Kiedy nosimy okulary zdecydowanie rzadziej dotykamy oczu, natomiast w przypadku soczewek ten kontakt jest zdecydowanie częstszy, a ryzyko zachorowania wyższe. To dlatego rekomendowane jest noszenie okularów zamiast soczewek.

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce @GIS_gov oraz prof. Marek Rękas - Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych.

Warto zaznaczyć, że okulary są wskazane nawet u osób, które nie mają wady wzroku. Wychodząc z domu warto założyć np. okulary przeciwsłoneczne, aby zapewnić sobie dodatkową ochronę. Przypomnijmy w tym momencie historię dr. Wanga Guangfy, który pierwszy publicznie oznajmił, że zaraził się koronawirusem, gdyż w szpitalu Wuhan nie miał na sobie ochronnych okularów. Noszenie okularów na pewno nie zaszkodzi, a możliwe, że pomoże uchronić się przed zakażeniem. 

Zobacz także: Koronawirus a Wielkanoc - jak poświęcić pokarm?

Komentarze
Testy na koronawirusa
Newsy Test na koronawirusa – jak wygląda i kto może go sobie zrobić?
Koronawirus diagnozowany jest w jedenastu ośrodkach w kraju. W laboratoriach bada się próbki od potencjalnie zarażonych. Najczęściej test przeprowadzany jest przez wymaz z jamy nosowo-gardłowej.
Marta Średnicka
marzec 12, 2020

Ilość osób zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie każdego dnia. Do 12 marca odnotowano 47 przypadków, przy czym odnotowano jedną ofiarę śmiertelną . Jak w Polsce diagnozuje się osoby zarażone? Za jedyną metodę służy obecnie identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą RT-PCR. To może ulec jednak zmianie. Zobacz także: Żel antybakteryjny na koronawirusa - pamiętaj, że nie każdy działa Jak wygląda i ile kosztuje test na koronawirusa? Test na koronawirusa, czyli identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą RT-PCR to w tej chwili jedyna z metod stosowanych do diagnozowania pacjentów z podejrzeniem zarażenia w Polsce. SARS-CoV-2 wykrywany jest poprzez pobranie wymazów z jamy nosowo-gardłowej, próbki krwi lub kału, które pobrane w oddziale zakaźnym zostają przewiezione bezpośrednio do laboratorium. Obecnie test na koronawirusa jest całkowicie darmowy. Ze względu na próby pobierania opłat w wysokości 500 zł przez szpitale, ustalono, że dla osób zagrożonych zarażeniem lub z objawami będzie on bezpłatny. Jak zaznaczył Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, podlegać temu będzie każda osoba "w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem”. Dotyczy to również osób nieubezpieczonych w NFZ. Na tę chwilę nie ma w obiegu szybkich testów na koronawirusa w formie pasków. Forma przeprowadzania testów na koronawirusa może się jednak zmienić. Firma BioMaxima S.A. wypracowała nowy rodzaj testu, który został już zgłoszony do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Test 2019-nCoV IgG/IgM ma pokazywać wynik w okienku i podawać go w ok. 10 minut od przeprowadzenia. Diagnostyka koronawirusa. Stosujemy rekomendowane przez WHO testy RT-PCR. Innych metod nie stosujemy. — Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) March 3, 2020 Obecnie całodobowo pracują laboratoria w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny i Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, a także w dziewięciu...

Przeczytaj
soczewki fakijne - alternatywa dla okularów i soczewek
Styl życia Idealny wzrok – bez okularów i soczewek kontaktowych!
Czy słyszeliście o soczewkach kontaktowych wszczepianych do oka? Sprawdźcie, na czym polega ta metoda.
Materiał partnera
styczeń 15, 2020

Nie każdy chce bądź może nosić okulary. Co wtedy? Osoby w wieku 20+ mogą skorzystać z innowacyjnych soczewek fakijnych, które są rodzajem trwałych soczewek kontaktowych wszczepianych do oka. Zabiegi takie wykonuje dr Marek Czubak, mikrochirurg i okulista z kliniki Mega-Lens w Warszawie ( www.megalens.com.pl , www.operacjezacmy.pl ). Na czym dokładnie polegają?  Jak działają soczewki fakijne?  Soczewka fakijna to można powiedzieć, soczewka kontaktowa wszczepiana do wnętrza gałki ocznej, a dokładnie pomiędzy tęczówkę a soczewkę oka. Polecana jest osobom młodym do 35-45. roku życia (muszą mieć ukończone 21 lat). Metoda ta pozwala skorygować w zasadzie dowolną wadę wzroku, nawet dużą krótkowzroczność i nadwzroczność, a także wysokie astygmatyzmy. W klinice Mega-lens wykorzystywane są soczewki fakijne wysokiej jakości (marki Visian ICL), wykonane z zaawansowanego technologicznie tworzywa powstającego na bazie kolagenu – kolameru,  który jest całkowicie biokompatybilny z narządem wzroku i z nim naturalnie współpracuje. Po wszczepieniu soczewka dopasowuje się do anatomii oka i zapewnia dokładną korekcję wzroku – w zasadzie już tuż po zabiegu. Nie jest wyczuwalna ani widoczna, nie powoduje podrażnienia ani zespołu suchego oka. Młode osoby cenią sobie komfort, jaki dają soczewki fakijne, „uwalniając” je od konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Soczewki kolamerowe zawierają też filtry UVA i UVB chroniąc jednocześnie oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.  Jak wygląda zabieg wszczepienia soczewek fakijnych? Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 15 minut, a wielu pacjentów określa go wręcz jako przyjemny! Miękka, zwijalna soczewka (precyzyjnie dobrana po wykonaniu odpowiednich badań) jest wkładana przez 2-milimetrowe nacięcie...

Przeczytaj
Czy chodzenie do fryzjera w dobie koronawirusa jest bezpieczne?
Newsy Czy chodzenie do fryzjera w dobie koronawirusa jest bezpieczne?
W sytuacji realnego zagrożenia zdrowia, pójście do fryzjera to nie jest dobry pomysł. Nawet solidna dezynfekcja nie ustrzeże was w tym miejscu przed zarażeniem.
Milena Majak
marzec 18, 2020

Główny Inspektorat Sanitarny nie wydał jeszcze żadnych obostrzeń dotyczących zamknięcia salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich czy gabinetów stomatologicznych. Za powód podaje się fakt, że w tych miejscach nie znajduje się zbyt wiele osób na raz . Gwarantujemy wam jednak, że w dobie rozprzestrzeniającego się SARS-CoV-12, wychodzenie z domu nawet na podcięcie końcówek czy zakrycie odrostu, jest bardzo nierozsądne. Wizyta u fryzjera a koronawirus w Polsce Niektórzy już dawno zdecydowali się na zawieszenie działalności , aby chronić swoich pracowników, klientów i wszystkie osoby, z którymi mogą wchodzić w interakcje (w tym osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością, które są najbardziej podatne na COVID-19). Drudzy czekają prawdopodobnie do ostatniej chwili na sygnał ze strony władz i liczą na to, że może uda się jeszcze coś zarobić . Wirus znany pod nazwą SARS-CoV-12 utrzymuje się na powierzchni nawet kilkanaście godzin. Ponadto przenoszony jest drogą kropelkową , a to powinno zadziałać na wyobraźnię klientów nawet, jeśli salon zapewnia, że dezynfekuje narzędzia oraz wszystkie powierzchnie w lokalu. Nigdy nie wiecie, czy osoba przebywająca w pomieszczeniu jest nosicielem. Wiele osób przechodzi chorobę COVID-19 bezobjawowo . Od początku marca, czyli od kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki zachorowań, GIS zdecydował się wydać jedynie  oświadczenie dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa . Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra). Promować w miarę możliwości kontakt z klientami za pomocą urządzeń teleinformatycznych. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych. Promować regularne i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%). Upewnić się, że pracownicy oraz klienci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą. Umieścić...

Przeczytaj
Newsy Czy start wiosennej promocji na kolorówkę w Rossmannie opóźni się?
Z nieoficjalnych informacji wynika, że w tym roku promocja w Rossmannie ma wystartować już w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Czy jednak, aby na pewno tak się stanie?
Laura Osakowicz
marzec 11, 2020

Akcja z rabatami sięgającymi nawet -55 proc. na produkty do makijażu to niewątpliwe święto makijażu i gratka dla wszystkich kochających makijażowe nowości. Ma ona miejsce dwa razy w roku - na wiosnę i jesień. Reguły promocji zmieniają się wraz z każdą kolejną edycją. Najpierw Rossmann proponował niższy rabat, ale był bardzo liberalny - można było kupić wiele takich samych produktów. Następnie wyższe rabaty ograniczono tylko dla posiadaczy aplikacji, by w końcu, w ubiegłej, wrześniowej promocji, dać możliwość skorzystania wszystkim bez ograniczeń.  Źródło: Istock Promocja na makijaż w Rossmannie - marzec 2020  W ostatnim czasie zauważyć można było tendencję do przesuwania przez drogerię terminu akcji na makijaż. W poprzednich latach miały one miejsce w kwietniu i w październiku. W ubiegłym roku zaś rozpoczęła się ona już w połowie września i trwała do końca miesiąca. Jak będzie w 2020 roku ? Jak udało nam się dowiedzieć, Rossmann, podobnie jak na jesieni, planuje wystartować z wiosenną promocją wcześniej niż zazwyczaj, bo już 21 marca , a nie, jak można by się spodziewać, w połowie kwietnia. Zobacz także:  Promocja w Rossmannie WIOSNA 2020 - zasady Możemy jednak przypuszczać, że data wiosennej promocji w Rossmannie przesunie się . Nie będzie miało to związku z samą drogerią, ale... z epidemią koronawirusa, która wpływa przecież na wszystkie aspekty naszego życia. Zamykane są szkoły, muzea, kina, a wkrótce także pewnie centra handlowe. Odwołano imprezy masowe, a supermarkety, takie jak Biedronka podejmują szczególne działania, aby utrudnić rozprzestrzenianie się wirusa - częściej dezynfekują powierzchnie wózków, koszyków. Utrudnione są również dostawy produktów. Rossmann to koncern z Niemiec, gdzie liczba zakażeń koronawirusem jest o wiele większa niż w Polsce - dziś wskazuje się prawie 1300 chorych.  Promocja w...

Przeczytaj