yope skin progress
Wyniki testu
Elancyl
Chcę testować
ziaja siemię lniane
Chcę testować
la-roche-posay-toleriane
Chcę testować
bandi sorbety
Chcę testować
Biotebal maska
Chcę testować
La roche- posay HYALU B5 EYE SERUM
Wyniki testu
dr. Schrammek
Chcę testować
bella bio based
Laureaci
floslek stopNaczynka
Wyniki testu
maybelline vinyl, eraser, lash
Chcę testować
BIOTEBAL EFFECT serum spray
Wyniki testu
Oriflame Duologi
Laureaci
Ziaja Witamina C. B3 niacynamid
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Wyniki testu
Bielenda Professional Supremelab
Wyniki testu
NIVEA CELLULAR LUMINOUS zestaw kosmetyków
Wyniki testu
Neutrogena Retinol Boost
Wyniki testu
 Tołpa, Body & Soul
Wyniki testu
neboa
Wyniki testu
zapobieganie trądzikowi
Newsy

Myślisz, że słońce wyleczy twój trądzik? Wprost przeciwnie!

Przyzwyczailiśmy się, że wystawianie buzi na słońce bardzo jej służy. Tymczasem słońce może spowodować, że skóra szybciej ci się zanieczyści i powstaną na niej nowe stany zapalne.

Liczysz na to, że opalanie pomoże ci się pozbyć trądziku? Uważaj, bo możesz się przeliczyć! Faktycznie, około 60 procent osób cierpiących na trądzik zauważa latem znaczną poprawę stanu swojej skóry. Niestety, nie wszyscy mają tyle szczęścia! U blisko 20 procent ludzi trądzik w tym okresie zdecydowanie się zaostrza. Zwiększa się wydzielanie łoju i złuszczanie naskórka, pojawia się więcej zaskórników i nowe stany zapalne. Dlatego, jeśli masz kłopoty z cerą, do słońca podchodź nieufnie i... zawsze zaopatrzona w krem z filtrem.

Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Powiększone pory skóry i nie tylko

Pod wpływem działania słońca (a zwłaszcza promieni UVA, które przenikają nawet przez chmury i szkło) dochodzi do przerostu gruczołów łojowych. Promienie UVA powodują także pogrubienie warstwy rogowej naskórka, a promienie UVB – jej nadmierne rogowacenie. Skóra staje się wtedy bardziej tłusta i błyszcząca. Pojawiają się też na niej prosaki, brodawki łojotokowe i zaskórniki. Jakby tego mało, efektem wystawienia cery na długie działanie słońca jest zaburzenie pigmentacji, co doprowadza do szpecących skórę przebarwień.

Fot.: Pinterest

Trądzik z Majorki

Kiedy robi się gorąco, część osób, które normalnie cieszą się piękną cerą, może zacząć mieć z nią poważne problemy. Gdy zmiany zapalne pojawiają się właśnie wiosną i latem, mamy do czynienia z tak zwanym trądzikiem wiosennym lub acne Mallorca. Swoją nazwę ta odmiana trądziku zawdzięcza hiszpańskiej wyspie Majorka, na której pierwszy raz odnotowano jej masowe występowanie. A jak objawia się trądzik wiosenny? Zwykle pod postacią drobnych krostek, które pojawiają się na twarzy, szyi, ramionach i dekolcie. Powstają one, gdy pokryta tłustym kosmetykiem skóra – w reakcji na wysokie temperatury – próbuje pozbyć się łoju i wody.  

Zobacz także: Dzięki tym patentom twoja opalenizna przetrwa do jesieni!

Pomóż cerze latem

Jak chronić cerę przed szkodliwymi działaniem słońca i wysokiej temperatury? Przede wszystkim nie wolno rezygnować z kremów z filtrami. Dobrze też do ochrony przeciwsłonecznej wybierać kosmetyki lekkie, najlepiej przeznaczone dla cery tłustej i trądzikowej. Odradzamy przesadne opalanie, a każdą kąpiel słoneczną polecamy zakończyć dokładnym oczyszczeniem skóry, tak by usunąć z niej nagromadzony pot i łój oraz resztki kosmetyków do opalania.  

Zdjęcia: Instagram

Fotolia
Pielęgnacja
Pielęgnacja skóry wiosną i latem. Ratunek po opalaniu
Romans ze słońcem, choć przyjemny, często kończy się przykrymi skutkami. Zobacz jak pielęgnować skórę, aby zminimalizować negatywne skutki długotrwałej ekspozycji na słońce.

Kochamy delikatną opaleniznę . Nic dziwnego – skóra muśnięta słońcem  wygląda zdrowiej i młodziej. Niestety procesy, które zachodzą w niej podczas opalania, bardzo jej szkodzą. Promienie UVB powodują rumień, czyli oparzenie. Pod ich wpływem dochodzi też do ubytku kwasu hialuronowego (a jest on substancją odpowiedzialną za właściwy poziom nawilżenia skóry). Z kolei promienie UVA docierają aż do skóry właściwej i tam niszczą włókna kolagenu i elastyny. W rezultacie staje się ona mniej jędrna, a zmarszczki bardziej widoczne. Promienie te uszkadzają też jej DNA. Właśnie dlatego skóra rogowacieje, jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Słońce fatalnie wpływa również na cerę naczyniową – powoduje rozszerzanie i pękanie drobnych naczyń włosowatych. Zbyt długie opalanie bez odpowiedniej ochrony powoduje dość często podrażnienia słoneczne. Objawiają się one wysypką, zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem. Delikatna pielęgnacja po opalaniu Podrażnienia i oparzenia posłoneczne wymagają wyjątkowo delikatnego traktowania. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z klasycznych mydeł na rzecz łagodnych preparatów myjących na bazie składników naturalnych. Na zmienioną skórę zamiast klasycznych balsamów warto nałożyć produkt, który ma działanie łagodzące podrażnienia, działa kojąca i regenerująco. Idealnie sprawdzi się krem, który zawiera sukralfat, czyli sól glinową siarczanu sacharozy, znaną z właściwości regenerujących. Do takich produktów należy np. Zinalfat . Dzięki zawartości alantoiny, siarczanu miedzi, siarczanu cynku i tlenku cynku działa ochronnie, łagodząco stymuluje regenerację naskórka i zmniejsza jego podatność na uszkodzenia. Doskonale sprawdzą się też preparaty nawilżające zawierające pantenol, który reguluje gospodarkę wodną skóry nadając jej jędrność i elastyczność oraz witaminę E o działaniu...

trądzik zaskórnikowy
iStock
Pielęgnacja
Trądzik zaskórnikowy – skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Nieestetyczne, czarne kropki na nosie to objaw trądziku zaskórnikowego. Sprawdź, jak powstają zaskórniki i wągry i jak się ich pozbyć.

Trądzik zaskórnikowy jest łagodną formą trądziku, która najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Objawia się występowaniem wągrów i zaskórników na twarzy w okolicach strefy T. Jak pozbyć się trądziku zaskórnikowego? Poznaj sprawdzone sposoby pielęgnacji i sprawdź, kiedy należy rozpocząć leczenie dermatologiczne. Trądzik zaskórnikowy - czym jest? Trądzik zaskórnikowy najczęściej występuje u osób młodych, w okresie dojrzewania. Na twarzy pojawiają się nieestetyczne zanieczyszczenia, takie jak zaskórniki, wągry czy prosaki. Powstają one w wyniku zatkania gruczołów łojowych przez nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w okolicach strefy T: na nosie, czole i brodzie. W znaczeniu dermatologicznym rozróżnia się dwa typy trądziku zaskórnikowego: trądzik zaskórnikowy otwarty - zaskórniki otwarte mają otwór, przez który wydostaje się masa łojowa; na szczycie mają ciemne zabarwienia wynikające z utleniania się keratyny i gromadzenia melaniny, trądzik zaskórnikowy zamknięty - ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne; na twarzy pojawiają się małe, białe kropki; powstaje na skutek zgromadzenia się martwych komórek naskórka w gruczołach łojowych. Trądzik zaskórnikowy - przyczyny Przyczyną występowania trądziku zaskórnikowego jest zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Gruczoły zatkane przez zbyt dużą ilość sebum i zanieczyszczeń tworzą zaskórniki. Na powstawanie zaskórników wpływ mają: hormony - w czasie dojrzewania w organizmie często występuje zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, które produkują dużą ilość sebum, nieodpowiednia pielęgnacja - nieodpowiednie oczyszczanie twarzy i zapychające kosmetyki mogą prowadzić do zatkania porów, brak higieny, dieta, styl życia, palenie papierosów . Trądzik zaskórnikowy - jak się go pozbyć? Pielęgnacja przy...

Przebarwienia na twarzy
energyy
Pielęgnacja
Przebarwienia na twarzy. Przyczyny powstawania oraz skuteczne sposoby na ich usunięcie
Przebarwienia na twarzy to jedna z rzeczy, która może wpłynąć na naszą samoakceptację. Nieestetyczne plamy po trądziku lub po ekspozycji na słońce można usunąć. Zobacz, jakie są najskuteczniejsze metody walki z przebarwieniami.

Przebarwienia na twarzy to dla wielu z nas duży problem, który odbiera pewność siebie i który nie zawsze można zatuszować makijażem. Zmiany hormonalne, ekspozycja na słońce, trądzik - to trzy główne przyczyny powstawania plam na twarzy. Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze może wpływać na ich pojawianie się oraz co możesz zrobić, by temu zapobiec, odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu. Spis treści: Przebarwienia na twarzy - przyczyny Czerwone przebarwienia na twarzy Brązowe przebarwienia na twarzy Przebarwienia na twarzy w ciąży Przebarwienia na twarzy po trądziku Przebarwienia na twarzy od słońca Co na przebarwienia na twarzy? Zabiegi na przebarwienia na twarzy Krem na przebarwienia na twarzy Maść na przebarwienia na twarzy Przebarwienia na twarzy - domowe sposoby Jak usunąć przebarwienia na twarzy - forum Przebarwienia na twarzy - przyczyny Przebarwienia na twarzy częściej pojawiają się u kobiet, głównie u tych, które zmagają się z trądzikiem, mają cerę wrażliwą lub naczynkową. Zmiany mogą wystąpić się u osób w każdym wieku: zarówno u młodzieży, jak i u osób z dojrzałą cerą. Mogą mieć różne podłoże. Wśród najczęstszych przyczyn są: zaburzenie poziomu melaniny - to ciemny barwnik skóry, którego nierównomierne rozmieszczenie powoduje, że na skórze pojawiają się ciemniejsze plamy. Często jest to powiązane z długą ekspozycją na światło słoneczne. Emitowane promienie pobudzają komórki barwnikowe do produkcji melaniny. Podobnie jak naturalne słońce, działa też opalanie w solarium, zmiany skórne - trądzik lub inne choroby dermatologiczne to również jedne z najpopularniejszych przyczyn powstawania przebarwień. Ciemniejsze plamy...

trądzik młodzieńczy
Irina Boriskina
Pielęgnacja
Trądzik młodzieńczy – dlaczego powstaje i jak go leczyć?
Trądzik młodzieńczy to choroba dermatologiczna, która dotyczy większości nastolatków w okresie dojrzewania. Nieodpowiednie leczenie lub jego brak może doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień i głębokich blizn potrądzikowych. Czasem sama pielęgnacja nie wystarczy i konieczne jest stosowanie doustnych leków przeciwtrądzikowych.

Zdarza się, że ropne krosty i grudki pokrywają nie tylko całą twarz, ale pojawiają się też na plecach, ramionach i dekolcie. Ta charakterystyczna lokalizacja zmian zapalnych związana jest z rozmieszczeniem gruczołów łojowych na skórze. Głównym celem pielęgnacji i leczenia trądziku młodzieńczego jest uregulowanie ich pracy, unormowanie procesu keratynizacji i ograniczenie namnażania się bakterii. Spis treści: Przyczyny trądziku młodzieńczego Objawy i diagnostyka trądziku młodzieńczego Kosmetyki na trądzik młodzieńczy Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy Leki i maści na trądzik młodzieńczy Dieta na trądzik młodzieńczy Skuteczne zabiegi na trądzik młodzieńczy Przyczyny trądziku młodzieńczego Za główną przyczynę powstawania trądziku młodzieńczego uznaje się gwałtowne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie w czasie dojrzewania. Wzrastający wówczas poziom androgenów oddziałuje na gruczoły łojowe, pobudzając je do intensywniejszej pracy. Problemem jest jednak nie tylko nadmiar sebum pokrywającego skórę, ale też jego skład – stwierdzono, że u osób z trądzikiem w łoju występuje zbyt niski poziom kwasu linolowego. Nadmiar i nieprawidłowy skład sebum to tylko jeden z czynników. Drugim równie istotnym jest zaburzenie procesu keratynizacji komórek naskórka. Złuszczanie przebiega zbyt szybko, czego efektem jest przytkanie ujść gruczołów łojowych zrogowaciałymi komórkami. Kiedy już dojdzie do ich zablokowania, zaczynają się namnażać bakterie Propionibacterium acnes i rozwija się stan zapalny. Można również wymienić kilka dodatkowych czynników, które prowadzą do nasilenia trądziku. Należą do nich: stres – podwyższony poziom kortylozu może zaostrzać trądzik; wahania hormonalne – objawy zaostrzają się u kobiet przed miesiączką; alergie...

Nasze akcje
yope skin progress
Pielęgnacja
Zdrowsza skóra dzień po dniu - kosmetyki YOPE SKIN PROGRESS sprawdzone przez Wizażanki
Współpraca reklamowa
Biotebal EFFECT serum spray wyniki testu
Fryzury
Wizażanki przetestowały nowość - Biotebal EFFECT Serum spray!
Współpraca reklamowa
Skin cycling
Pielęgnacja
Na czym polega metoda #SkinCycling, która podbija TikToka?
Współpraca reklamowa
L'Oreal Paris codzienna rutyna pielęgnacyjna
Pielęgnacja
Test redakcji: Witamina C i SPF to duet idealny w codziennej porannej rutynie pielęgnacyjnej
Współpraca reklamowa
neboa
Fryzury
"Kosmetyki od NEBOA odżywiły i zregenerowały moje włosy od skalpu po same końce" - zobaczcie wyniki testu Wizażanek
Współpraca reklamowa
Test kosmetyków do makijażu od AA Wings of Color
Makijaż
Przetestowałam nowe kosmetyki AA Wings of Color. Efekt to idealna skóra przez cały dzień!
Współpraca reklamowa
lactacyd
Styl życia
„Już po pierwszym użyciu znika uczucie suchości i swędzenia”. Nowy płyn do higieny intymnej Lactacyd® Ultra-Nawilżający 40+ to hit Wizażanek!
Współpraca reklamowa
Depilatory Braun
Pielęgnacja
Przetestowałyśmy urządzenia do depilacji Braun. To sposób na gładką skórę bez podrażnień i wrastających włosków!
Współpraca reklamowa