Myślisz, że już wszystko wiesz o miesiączce? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów z... tamponem!
Nie wyobrażasz sobie przetrwania miesiączki bez tamponów? Lepiej sprawdź, czy nie popełniasz popularnych błędów, które mogą się źle skończyć dla twojego zdrowia.
Tampon czy podpaska? A może te dwa zabezpieczenia przed krwią menstruacyjną na raz? Każda kobieta musi wybrać na podstawie swoich preferencji. W korzystaniu z podpaski raczej nie ma nic skomplikowanego. Należy ją często zmieniać, mieć przy tym czyste ręce i w zależności od intensywności krwawień wybrać jej odpowiedni stopień chłonności.
Dlaczego warto wybrać tampon?
Wiele kobiet jednak woli tampony od podpasek. Dlaczego? Przede wszystkim są niewidoczne, dzięki czemu możemy nosić obcisłe spodnie, i w odróżnieniu od podpasek, nie czujemy się w nich jak w pieluszce. Nie wszystkie kobiety jednak wiedzą, jak odpowiednio z nimi postępować. W naszej galerii znajdziecie kilka podstawowych błędów. Jeżeli któryś z nich popełniacie, to natychmiast przestańcie, ponieważ mogą się skończyć nawet zespołem wstrząsu toksycznego. Polecamy: Period hacks, czyli miesiączkowe triki, o których powinnyście wiedzieć
Co to jest zespół wstrząsu toksycznego?
To komplikacje infekcji bakeryjnej. Powstaje na skutek oddziaływania na nasz organizm toksyn, które sa wytwarzane przez bakterie, np. Staphylococcus aureus, czyli gronkowca złocistego. Zbyt długo niezmieniany tampon to doskonałe środowisko do ich namnażania. Polecamy: 4 największe mity o miesiączce! Do tej pory na pewno wierzyłaś w choć jeden z nich...
Jakie są objawy wstrząsu toksycznego?
Zazwyczaj jest to wysoka temperatura, wymioty, biegunka, nudności, zmiany skórne, obniżenie ciśnienia tętniczego.Foto: iStock
1 z 6
Za rzadko zmieniasz tampon
Tampony powinno się zmieniać co minimum 3-4 godziny. To niestety skupisko bakterii, którym sprzyja wilgotne środowisko pochwy, przez co namnażają się i w efekcie może dojść do wstrząsu toksycznego.
2 z 6
Używasz tamponu w końcowej fazie okresu
Kiedy krwawienie jest znikome, ciężko włożyć i wyjąć tampon, przez co możemy odczuwać ból. Dotyczy to zarówno czasu przed wystąpieniem miesiączki, kiedy często zakładamy środki higieniczne "na wszelki wypadek", jak również czasu, kiedy okres ustępuje. Lepiej wtedy założyć np. wkładkę.
3 z 6
Nie myjesz rąk przed założeniem tamponu
Bakterie, które znajdują się na dłoniach, przenosisz na tampon, a następnie do pochwy... Jak łatwo się domyślić, nietrudno o poważne infekcje, a nawet o już wcześniej wspomniany wstrząs toksyczny.
4 z 6
Tampon łączysz z podpaską
Podpaska jest dodatkowym zabezpieczeniem, ale też blokuje przepływ powietrza, co sprzyja namnażaniu się bakterii również we wnętrzu pochwy.
5 z 6
Nie dbasz o higienę tamponów
Mycie rąk to nie wszystko. Pamiętaj, aby tampony nie miały styczności z bakteriami także w innych okolicznościach. Niektóre kobiety potrafią je przechowywać bez opakowania np. w torebce. Przez to całe mnóstwo drobnoustrojów dostaje się na tampon, a potem do pochwy.
6 z 6
Za płytko umieszczasz tampon
Czasem kobiety martwią się, że nie będą mogły wyjąć tamponu, więc nie wkładają go dość głęboko, przez co ten zaczyna uwierać, a nawet powodować ból. Poza tym nie chroni tak dobrze, jak powinien.