yope skin progress
Wyniki testu
Elancyl
Chcę testować
ziaja siemię lniane
Chcę testować
la-roche-posay-toleriane
Chcę testować
bandi sorbety
Chcę testować
Biotebal maska
Chcę testować
La roche- posay HYALU B5 EYE SERUM
Wyniki testu
dr. Schrammek
Chcę testować
bella bio based
Laureaci
floslek stopNaczynka
Wyniki testu
maybelline vinyl, eraser, lash
Chcę testować
BIOTEBAL EFFECT serum spray
Wyniki testu
Oriflame Duologi
Laureaci
Ziaja Witamina C. B3 niacynamid
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Wyniki testu
Bielenda Professional Supremelab
Wyniki testu
NIVEA CELLULAR LUMINOUS zestaw kosmetyków
Wyniki testu
Neutrogena Retinol Boost
Wyniki testu
 Tołpa, Body & Soul
Wyniki testu
neboa
Wyniki testu
Newsy

Myślisz, że botoks albo powiększanie ust to łatwizna? Przeczytaj, zanim zapiszesz się na zabieg

Korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej w niesprawdzonym miejscu może skończyć się tragedią. Sprawdź, na co uważać.

Salony z promocyjnym botoksem na obrzeżach miasta z zapisami tylko przez telefon, powiększanie ust w twoim lokalnym gabinecie kosmetycznym, lekarze objeżdżający salony i ośrodki SPA z walizeczką pełną botoksu i kwasu hialuronowego... Znacie to? Wszystko to stało się codziennością w dużych miastach, gdzie pogoń za wieczną młodością jest szczególnie widoczna. Co gorsza, dzięki telewizji do użycia weszło angielskie określenie "botox party", sugerujące, że przeciwzmarszczkowe zastrzyki można wykonywać w domu, w swobodnej atmosferze...

Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Po pierwsze zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane tylko w klinice, w sterylnym pomieszczeniu, a po drugie wykonywać je powinien lekarz. Nie kosmetyczka, nie pielęgniarka, a lekarz, który ukończył nie tylko 6 lat studiów medycznych, ale i dodatkowe kursy z zakresu medycyny estetycznej. Choć polskie prawo wyraźnie reguluje dystrybucję wyrobów medycznych (w tym botoksu i wypełniaczy), nie istnieje powszechny system kontroli zakładów wykonujących takie zabiegi.

"Newsweek" pisał o problemie już w 2013 r., ale od tego czasu sytuacja na rynku się nie zmieniła, a wręcz pogorszyła, bo popularność medycyny estetycznej tylko rośnie. Stanowisko zajęło już Polskie Towarzystwo Dermatologiczne:

Przypomnieć należy, że wykonywanie zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej z użyciem głę bokich peelingów, mezoterapii igłowej, stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii (z wyjątkiem laserówbiostymulujących i niskoenergetycznych) to świadczenia medyczne (zabiegi lekarskie), a nie kosmetyczne - czytamy w w oficjalnym oświadczeniu.

Czemu mogą grozić nieprawidłowo wykonane zabiegi? Na liście powikłań jest np. porażenie nerwu, ślepota, martwica tkanek oraz trwałe oszpecenie. W Polsce nie brakuje udokumentowanych przypadków pacjentek, które musiały poddać się chirurgicznemu wycięciu zmian po nieprawidłowo przeprowadzanych zabiegach, jednak niechętnie dzielą się one zdjęciami z terapii. Odwagę miała za to 45-letnia Amerykanka Carol Bryan, która pokazała w internecie efekty reakcji alergicznej na nieprawidłowo dobrane wypełniacze. Na jakiś czas straciła wzrok, niestety uszczerbek na urodzie okazał się bardziej trwały.

Jeśli zastanawiacie się nad jakimś zabiegiem, specjaliści z warszawskiej kliniki Estell przygotowali "10 przykazań", które pomogą wam zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo przy poprawianiu urody:

10 złotych zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej wg Estell

 

  1. Wybierz sprawdzoną i renomowaną klinikę, opierając się na różnych źródłach i wiarygodnych opiniach.
  2. Zabiegi medyczne takie jak m.in. podanie toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego wykonuj zawsze u lekarza.
  3. Pamiętaj, że każdy profesjonalny zabieg poprzedza konsultacja medyczna.
  4. Podczas konsultacji medycznej lekarz musi Ci opisać przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwwskazania, możliwe powikłania oraz odpowiedzieć na każde Twoje pytanie.
  5. Pytaj lekarza o wszystko i oczekuj zrozumiałych odpowiedzi. Nie bój się pytać przed, w trakcie lub po zabiegu.
  6. Powiedz lekarzowi o wszystkich zabiegach, jakim się wcześniej poddałaś oraz o lekach jakie przyjmujesz.
  7. Jeśli zaczniesz mieć wątpliwości daj sobie czas, by to przemyśleć, pytaj tak długo,
    aż rozwiejesz wszystkie wątpliwości.
  8. Dowiedz się jakim preparatem lub urządzeniem będzie wykonany zabieg. Sprawdź termin ważności preparatu i czy jest fabrycznie zamknięty. Jeden preparat podaje się jednemu pacjentowi.
  9. Rozmawiaj z lekarzem o realnych efektach zabiegów.  Pytaj jakie są możliwości osiągnięcia Twojego wymarzonego celu biorąc pod uwagę uwarunkowania biologiczne i możliwości medycyny estetycznej.
  10. Traktuj medycynę estetyczną jako jeden z wielu sposobów dbania o zdrowy styl życia i urodę, pamiętając o tym, by zabiegi wykonywać w profesjonalnym miejscu przez wykwalifikowanego lekarza. 
Wygląd jest dla Ciebie ważny? Zobacz produkty w promocji na stronie Monnari.pl kody rabatowe.

Zdj. iStock

Zobacz, jak eksperci SkinClinic potrafią odmłodzić skórę bez użycia skalpela!

Pielęgnacja
Polka oszpecona w gabinecie medycyny estetycznej. Wypelniacze spowodowały martwicę
Dla niektórych zabieg wypełniania zmarszczek to rutyna. Jednak tym razem coś poszło naprawdę nie tak. Na dodatek pacjentka twierdzi, że oszpeciła ją "znana kosmetolog".

Na zabiegi medycyny estetycznej decydują się coraz młodsze osoby. Często zaczyna się od powiększania ust, a kończy na prawie zupełnie zmienionej twarzy. Najlepszym tego przykładem jest polska Barbie - Anella , czy siostry Godlewskie . Ceny zabiegów są wysokie, a klientki chętnie wybierają oferty z najniższą ceną. Nic zatem dziwnego, że widząc rosnące zapotrzebowanie, coraz więcej osób widzi siebie w roli osoby "upiększającej", oferując usługi w konkurencyjnych cenach, nie dbając jednak o ich jakość. Polskie prawo z kolei nie nadąża za rynkiem i nie reguluje precyzyjnie, kto dokładnie medycyną estetyczną może się zajmować. Niebezpieczne zabiegi? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kwalifikacje osoby, w której ręce się oddajemy. Zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej powinny być przeprowadzane przez lekarza, a nie kosmetyczkę, często jedynie po kursach . Niewykwalifikowane osoby często oszpecają swoje klientki. Ilość pokrzywdzonych powiększa się z roku na rok - na tyle, że Polskie Towarzystwo Dermatologiczne postanowiło wydać oficjalne oświadczenie w tej sprawie.  Polecamy:   Poznaj najważniejsze składniki kosmetyków ostatnich 18 lat Przypomnieć należy, że wykonywanie zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej z użyciem głębokich peelingów, mezoterapii igłowej, stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii (z wyjątkiem laserów biostymulujących i niskoenergetycznych) to świadczenia medyczne (zabiegi lekarskie), a nie kosmetyczne - czytamy w oświadczeniu PTD. Gwiazda "Top Model" kontra pacjentka Niestety do sieci ponownie trafiło doniesienie o kolejnym nieumiejętnie przeprowadzonym zabiegu. Na Instagramie opublikowano zdjęcie z oświadczeniem, że kobieta doznała martwicy po nieumiejętnym wstrzyknięciu wypełniaczy, które miały...

medycyna estetyczna
AdobeStock
Pielęgnacja
Medycyna estetyczna - dlaczego warto jej zaufać?
Czy medycyna estetyczna jest dla wszystkich? Tak! Dbanie o siebie - także dzięki zabiegom medycyny estetycznej – nie jest przypisane żadnej płci i jeśli wykonujemy je w sprawdzonych miejscach u wykwalifikowanych lekarzy, jest także bezpieczne.

W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost zainteresowania niechirurgicznymi metodami poprawy wyglądu. Spektakularne efekty w korekcji asymetrii, regeneracji skóry, korekty profilu (kształtu brody, policzków, ust, nosa) można osiągnąć bez bezwzględnej potrzeby przeprowadzenia operacji plastycznej. Małoinwazyjne zabiegi podbiły serca kobiet i coraz śmielej zaczynają z nich korzystać również panowie.   Dlaczego warto inwestować w swoją skórę? U podstaw  medycyny estetycznej  powinna leżeć dbałość o skórę. Dlaczego? Bo ona nas chroni. To największy organ w naszym ciele. Mało nieinwazyjne zabiegi, po których niemal zaraz wracamy do normalnego funkcjonowania mogą odmłodzić skórę, poprawić jej kondycję lub zniwelować drobne defekty estetyczne, które negatywnie wpływają na naszą samoocenę - blizny, zapadnięte policzki, asymetryczne, wąskie usta i inne.  Starzenie skóry rozpoczyna się już około 25 roku życia. To właśnie wtedy warto rozpocząć profilaktykę. Zabiegi medycyny estetycznej WYŁĄCZNIE u lekarza! Dlaczego nie u kosmetyczki?   Pamiętajmy, że medycyna estetyczna to gałąź medycyny i wymaga całościowego, kompleksowego podejścia do diagnozy pacjenta. Lekarz podczas konsultacji w gabinecie nie patrzy wybiórczo, np. tylko na nos czy usta, a na całość – jako człowieka. Zwraca uwagę na mimikę pacjenta, symetrię, asymetrię (która może być indywidualnym atutem, jednakże często zaburza rysy i obraz całej twarzy), jakość skóry. Przeprowadza także wywiad medyczny, na podstawie którego dobiera odpowiednią terapię zabiegową, dostosowaną do potrzeb, oczekiwań oraz stanu zdrowia pacjenta.  Takie podejście sprawia, że zabieg jest spersonalizowany! Zoom na produkty!  Jeśli rozważacie zabieg estetyczny, zwróćcie uwagę na to, kto i jakim produktem go przeprowadza. ...

wypełnianie zmarszczek
Pielęgnacja
Lekarze ostrzegają: popularny zabieg na zmarszczki może skończyć się ślepotą!
Walka ze efektami starzenia się może mieć dramatyczne skutki uboczne! Australijka straciła wzrok po zastrzyku wypełniającym zmarszczki.

Po zabiegu wypełniania zmarszczek Australijka trafiła na oddział okulistyczny jednego ze szpitali w Sydney. Pomimo starań, lekarzom nie udało się przywrócić wzroku w prawym oku kobiety . Jeden z zajmujących się nią specjalistów nie miał wątpliwości, że utrata wzroku była efektem ubocznym błędnie przeprowadzonego zabiegu odmładzającego : Gdy wypełniacz zostanie nieumyślnie wstrzyknięty do jednego z naczyń krwionośnych w skórze lub pod skórą w pobliżu oka, materiał ten dostaje się tą tętnicą do jednej z żył za okiem i w efekcie blokuje naczynia krwionośne prowadzące do oka lub znajdujące się w oku - tłumaczył dr John Downie w rozmowie z dziennikarzami programu telewizyjnego "Four Corners". Post udostępniony przez Dr. Mariano Busso (@drmarianobusso) Sie 26, 2018 o 5:13 PDT Zobacz także: Polka oszpecona w gabinecie medycyny estetycznej. Wypełniacze spowodowały martwicę Ślepota po zabiegach medycyny estetycznej Opinia doktora Downie'ego potwierdziła tylko opublikowane w magazynie Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych wyniki badań lekarzy z Korei Południowej . W latach 2012-2015 lekarze ci przebadali dziewięciu pacjentów, którzy stracili wzrok po nieumiejętnym wstrzyknięciu w skórę kwasu hialuronowego . Oprócz częściowej lub całkowitej ślepoty, u niektórych z badanych przez Koreańczyków osób wystąpiły też inne objawy - opadające powieki i przesunięcie gałki ocznej w w oczodole . Zobacz także: Zatrzymaj proces starzenia - poznaj najlepszych kilerów zmarszczek Australijka, dziewięciu Koreańczyków i - według ustaleń dziennikarzy z programu "Four Corners" - co najmniej 98 innych osób, które straciło wzrok w skutek niewłaściwego wstrzyknięcia kwasu hialuronowego lub botoksu to kolejny dowód na to, że zabiegi medycyny estetycznej to poważne procedury i  powinno się je pozostawić w rękach specjalistów . Takich...

Hialuronidaza - usuwanie wypełniaczy
Dmytro Varavin/iStock
Pielęgnacja
Hialuronidaza – wszystko o usuwaniu wypełniaczy
Hialuronidaza to enzym, który rozpuszcza kwas hialuronowy. Jest on wykorzystywany między innymi do usuwania efektów błędnie wykonanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Najczęściej są to nieprawidłowo powiększone usta.

Hialuronidaza to enzym, który pozwala na pozbycie się źle wstrzykniętego wypełniacza. Doprowadza on do rozkładu cząsteczek kwasu hialuronowego i przywraca dany obszar do rozmiaru sprzed wstrzyknięcia wypełniacza. Służy między innymi do ratowania ofiar nieudanych zabiegów, ale także w przypadkach, gdy kwas hialuronowy przemieścił się lub powstały grudki. Spis treści: Kiedy trzeba usunąć wypełniacz? Hialuronidaza - efekty zabiegu Na czym polega hialuronidaza? Zalecenia po hialuronidazie Hialuronidaza - efekty uboczne Alergia a hialuronidaza Hialuronidaza - cena zabiegu Kiedy trzeba usunąć wypełniacz? Kwas hialuronowy to najpopularniejsza substancja używana podczas zabiegów powiększania ust , wypełniania zmarszczek czy  doliny łez oraz wolumetrii .  Niejednokrotnie, decydując się na zabieg z użyciem tego wypełniacza, naiwnie zakładamy, że żadna wpadka nam podczas niego nie grozi. Bo przecież kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie, a ten w niego wstrzykiwany z czasem sam się rozkłada. Tymczasem  kwas hialuronowy  używany do wygładzania zmarszczek czy powiększania warg jest usieciowany, ma większe cząsteczki i dużo wolniej jest metabolizowany przez organizm. A to oznacza, że jeśli przy jego podaniu popełniony zostanie jakiś błąd, będziemy z nim żyły przez długie miesiące. I wtedy jedynym ratunkiem jest hialuronidaza.  Jak tłumaczy dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, lekarz medycyny estetycznej i członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, głównym powodem sięgania po hialuronidazę są zabiegi wykonane przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia: Zdarza mi się rozpuszczać kwas hialuronowy u pacjentów, którzy przychodzą z komplikacjami po zabiegach u osób nieuprawnionych do wykonywania tego rodzaju...

Nasze akcje
yope skin progress
Pielęgnacja
Zdrowsza skóra dzień po dniu - kosmetyki YOPE SKIN PROGRESS sprawdzone przez Wizażanki
Współpraca reklamowa
Biotebal EFFECT serum spray wyniki testu
Fryzury
Wizażanki przetestowały nowość - Biotebal EFFECT Serum spray!
Współpraca reklamowa
Skin cycling
Pielęgnacja
Na czym polega metoda #SkinCycling, która podbija TikToka?
Współpraca reklamowa
L'Oreal Paris codzienna rutyna pielęgnacyjna
Pielęgnacja
Test redakcji: Witamina C i SPF to duet idealny w codziennej porannej rutynie pielęgnacyjnej
Współpraca reklamowa
neboa
Fryzury
"Kosmetyki od NEBOA odżywiły i zregenerowały moje włosy od skalpu po same końce" - zobaczcie wyniki testu Wizażanek
Współpraca reklamowa
Test kosmetyków do makijażu od AA Wings of Color
Makijaż
Przetestowałam nowe kosmetyki AA Wings of Color. Efekt to idealna skóra przez cały dzień!
Współpraca reklamowa
lactacyd
Styl życia
„Już po pierwszym użyciu znika uczucie suchości i swędzenia”. Nowy płyn do higieny intymnej Lactacyd® Ultra-Nawilżający 40+ to hit Wizażanek!
Współpraca reklamowa
Depilatory Braun
Pielęgnacja
Przetestowałyśmy urządzenia do depilacji Braun. To sposób na gładką skórę bez podrażnień i wrastających włosków!
Współpraca reklamowa