klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Newsy

Myślisz, że botoks albo powiększanie ust to łatwizna? Przeczytaj, zanim zapiszesz się na zabieg

Korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej w niesprawdzonym miejscu może skończyć się tragedią. Sprawdź, na co uważać.
Natalia Kędra
marzec 27, 2018

Salony z promocyjnym botoksem na obrzeżach miasta z zapisami tylko przez telefon, powiększanie ust w twoim lokalnym gabinecie kosmetycznym, lekarze objeżdżający salony i ośrodki SPA z walizeczką pełną botoksu i kwasu hialuronowego... Znacie to? Wszystko to stało się codziennością w dużych miastach, gdzie pogoń za wieczną młodością jest szczególnie widoczna. Co gorsza, dzięki telewizji do użycia weszło angielskie określenie "botox party", sugerujące, że przeciwzmarszczkowe zastrzyki można wykonywać w domu, w swobodnej atmosferze...

Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Po pierwsze zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane tylko w klinice, w sterylnym pomieszczeniu, a po drugie wykonywać je powinien lekarz. Nie kosmetyczka, nie pielęgniarka, a lekarz, który ukończył nie tylko 6 lat studiów medycznych, ale i dodatkowe kursy z zakresu medycyny estetycznej. Choć polskie prawo wyraźnie reguluje dystrybucję wyrobów medycznych (w tym botoksu i wypełniaczy), nie istnieje powszechny system kontroli zakładów wykonujących takie zabiegi.

"Newsweek" pisał o problemie już w 2013 r., ale od tego czasu sytuacja na rynku się nie zmieniła, a wręcz pogorszyła, bo popularność medycyny estetycznej tylko rośnie. Stanowisko zajęło już Polskie Towarzystwo Dermatologiczne:

Przypomnieć należy, że wykonywanie zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej z użyciem głę bokich peelingów, mezoterapii igłowej, stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii (z wyjątkiem laserówbiostymulujących i niskoenergetycznych) to świadczenia medyczne (zabiegi lekarskie), a nie kosmetyczne - czytamy w w oficjalnym oświadczeniu.

Czemu mogą grozić nieprawidłowo wykonane zabiegi? Na liście powikłań jest np. porażenie nerwu, ślepota, martwica tkanek oraz trwałe oszpecenie. W Polsce nie brakuje udokumentowanych przypadków pacjentek, które musiały poddać się chirurgicznemu wycięciu zmian po nieprawidłowo przeprowadzanych zabiegach, jednak niechętnie dzielą się one zdjęciami z terapii. Odwagę miała za to 45-letnia Amerykanka Carol Bryan, która pokazała w internecie efekty reakcji alergicznej na nieprawidłowo dobrane wypełniacze. Na jakiś czas straciła wzrok, niestety uszczerbek na urodzie okazał się bardziej trwały.

Jeśli zastanawiacie się nad jakimś zabiegiem, specjaliści z warszawskiej kliniki Estell przygotowali "10 przykazań", które pomogą wam zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo przy poprawianiu urody:

10 złotych zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej wg Estell

 

 1. Wybierz sprawdzoną i renomowaną klinikę, opierając się na różnych źródłach i wiarygodnych opiniach.
 2. Zabiegi medyczne takie jak m.in. podanie toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego wykonuj zawsze u lekarza.
 3. Pamiętaj, że każdy profesjonalny zabieg poprzedza konsultacja medyczna.
 4. Podczas konsultacji medycznej lekarz musi Ci opisać przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwwskazania, możliwe powikłania oraz odpowiedzieć na każde Twoje pytanie.
 5. Pytaj lekarza o wszystko i oczekuj zrozumiałych odpowiedzi. Nie bój się pytać przed, w trakcie lub po zabiegu.
 6. Powiedz lekarzowi o wszystkich zabiegach, jakim się wcześniej poddałaś oraz o lekach jakie przyjmujesz.
 7. Jeśli zaczniesz mieć wątpliwości daj sobie czas, by to przemyśleć, pytaj tak długo,
  aż rozwiejesz wszystkie wątpliwości.
 8. Dowiedz się jakim preparatem lub urządzeniem będzie wykonany zabieg. Sprawdź termin ważności preparatu i czy jest fabrycznie zamknięty. Jeden preparat podaje się jednemu pacjentowi.
 9. Rozmawiaj z lekarzem o realnych efektach zabiegów.  Pytaj jakie są możliwości osiągnięcia Twojego wymarzonego celu biorąc pod uwagę uwarunkowania biologiczne i możliwości medycyny estetycznej.
 10. Traktuj medycynę estetyczną jako jeden z wielu sposobów dbania o zdrowy styl życia i urodę, pamiętając o tym, by zabiegi wykonywać w profesjonalnym miejscu przez wykwalifikowanego lekarza. 
Wygląd jest dla Ciebie ważny? Zobacz produkty w promocji na stronie Monnari.pl kody rabatowe.

Zdj. iStock

Komentarze
Pielęgnacja Polka oszpecona w gabinecie medycyny estetycznej. Wypelniacze spowodowały martwicę
Dla niektórych zabieg wypełniania zmarszczek to rutyna. Jednak tym razem coś poszło naprawdę nie tak. Na dodatek pacjentka twierdzi, że oszpeciła ją "znana kosmetolog".

Na zabiegi medycyny estetycznej decydują się coraz młodsze osoby. Często zaczyna się od powiększania ust, a kończy na prawie zupełnie zmienionej twarzy. Najlepszym tego przykładem jest polska Barbie - Anella , czy siostry Godlewskie . Ceny zabiegów są wysokie, a klientki chętnie wybierają oferty z najniższą ceną. Nic zatem dziwnego, że widząc rosnące zapotrzebowanie, coraz więcej osób widzi siebie w roli osoby "upiększającej", oferując usługi w konkurencyjnych cenach, nie dbając jednak o ich jakość. Polskie prawo z kolei nie nadąża za rynkiem i nie reguluje precyzyjnie, kto dokładnie medycyną estetyczną może się zajmować. Niebezpieczne zabiegi? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kwalifikacje osoby, w której ręce się oddajemy. Zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej powinny być przeprowadzane przez lekarza, a nie kosmetyczkę, często jedynie po kursach . Niewykwalifikowane osoby często oszpecają swoje klientki. Ilość pokrzywdzonych powiększa się z roku na rok - na tyle, że Polskie Towarzystwo Dermatologiczne postanowiło wydać oficjalne oświadczenie w tej sprawie.  Polecamy:   Poznaj najważniejsze składniki kosmetyków ostatnich 18 lat Przypomnieć należy, że wykonywanie zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej z użyciem głębokich peelingów, mezoterapii igłowej, stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii (z wyjątkiem laserów biostymulujących i niskoenergetycznych) to świadczenia medyczne (zabiegi lekarskie), a nie kosmetyczne - czytamy w oświadczeniu PTD. Gwiazda "Top Model" kontra pacjentka Niestety do sieci ponownie trafiło doniesienie o kolejnym nieumiejętnie przeprowadzonym zabiegu. Na Instagramie opublikowano zdjęcie z oświadczeniem, że kobieta doznała martwicy po nieumiejętnym wstrzyknięciu wypełniaczy, które miały...

Przeczytaj
wypełnianie zmarszczek
Pielęgnacja Lekarze ostrzegają: popularny zabieg na zmarszczki może skończyć się ślepotą!
Walka ze efektami starzenia się może mieć dramatyczne skutki uboczne! Australijka straciła wzrok po zastrzyku wypełniającym zmarszczki.
Matylda Nowak
sierpień 27, 2018

Po zabiegu wypełniania zmarszczek Australijka trafiła na oddział okulistyczny jednego ze szpitali w Sydney. Pomimo starań, lekarzom nie udało się przywrócić wzroku w prawym oku kobiety . Jeden z zajmujących się nią specjalistów nie miał wątpliwości, że utrata wzroku była efektem ubocznym błędnie przeprowadzonego zabiegu odmładzającego : Gdy wypełniacz zostanie nieumyślnie wstrzyknięty do jednego z naczyń krwionośnych w skórze lub pod skórą w pobliżu oka, materiał ten dostaje się tą tętnicą do jednej z żył za okiem i w efekcie blokuje naczynia krwionośne prowadzące do oka lub znajdujące się w oku - tłumaczył dr John Downie w rozmowie z dziennikarzami programu telewizyjnego "Four Corners". Post udostępniony przez Dr. Mariano Busso (@drmarianobusso) Sie 26, 2018 o 5:13 PDT Zobacz także: Polka oszpecona w gabinecie medycyny estetycznej. Wypełniacze spowodowały martwicę Ślepota po zabiegach medycyny estetycznej Opinia doktora Downie'ego potwierdziła tylko opublikowane w magazynie Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych wyniki badań lekarzy z Korei Południowej . W latach 2012-2015 lekarze ci przebadali dziewięciu pacjentów, którzy stracili wzrok po nieumiejętnym wstrzyknięciu w skórę kwasu hialuronowego . Oprócz częściowej lub całkowitej ślepoty, u niektórych z badanych przez Koreańczyków osób wystąpiły też inne objawy - opadające powieki i przesunięcie gałki ocznej w w oczodole . Zobacz także: Zatrzymaj proces starzenia - poznaj najlepszych kilerów zmarszczek Australijka, dziewięciu Koreańczyków i - według ustaleń dziennikarzy z programu "Four Corners" - co najmniej 98 innych osób, które straciło wzrok w skutek niewłaściwego wstrzyknięcia kwasu hialuronowego lub botoksu to kolejny dowód na to, że zabiegi medycyny estetycznej to poważne procedury i  powinno się je pozostawić w rękach specjalistów . Takich...

Przeczytaj
hialuronidaza usuwanie wypełniacza
iStock
Pielęgnacja Hialuronidaza – wszystko o usuwaniu wypełniaczy
Matylda Nowak
wrzesień 16, 2020

Hialuronidaza, a dokładnie zabieg z użyciem tego enzymu, prowadzi do depolimeryzacji, czyli rozkładu cząsteczek kwasu hialuronowego. W medycynie estetycznej jest on używany, żeby ratować ofiary nieudanych zabiegów upiększających , które – zamiast w gabinecie lekarskim – zostały wykonane w salonie kosmetycznym lub wręcz w domu poszkodowanej osoby .         View this post on Instagram                       A post shared by Agnieszka Sech (@princess_clinic_agnieszkasech) on Jul 8, 2020 at 2:51am PDT Kiedy trzeba usunąć wypełniacz? Kwas hialuronowy to najpopularniejsza substancja używana podczas zabiegów powiększania ust , wypełniania zmarszczek czy  doliny łez oraz wolumetrii .  Niejednokrotnie, decydując się na zabieg z użyciem tego wypełniacza, naiwnie zakładamy, że żadna wpadka nam podczas niego nie grozi . Bo przecież kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie, a ten w niego wstrzykiwany z czasem sam się rozkłada. Tymczasem, kwas hialuronowy używany do wygładzania zmarszczek czy powiększania warg jest usieciowany , ma większe cząsteczki i dużo wolniej jest metabolizowany przez organizm. A to oznacza, że jeśli przy jego podaniu popełniony zostanie jakiś błąd, będziemy z nim żyły przez długie miesiące . I wtedy jedynym ratunkiem jest hialuronidaza.  Jak tłumaczy dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda – lekarz medycyny estetycznej i członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging – głównym powodem sięgania po hialuronidazę są zabiegi wykonane przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia :...

Przeczytaj
powiększanie ust wypełniacze kwas hialuronowy powikłania lekarz medycyny estetycznej
Pielęgnacja Powiększanie ust – rodzaje wypełniaczy i powikłania
Powiększanie ust polega na wstrzyknięciu w wargi wypełniaczy. Sprawdź, czym są te substancje i jakie powikłania grożą po zabiegu powiększania ust.
Matylda Nowak
czerwiec 29, 2020

Chyba wszystkie kobiety (i na pewno niektórzy mężczyźni) chcą mieć piękne, pełne wargi. Żeby nasze usta były większe, smarujemy je powiększającymi kosmetykami zawierającymi substancje chłodzące (mentol) lub drażniące (ekstrakt z ostrej papryczki) albo sięgamy po zalotkę , klej do rzęs lub dermaroller . Nadal jednak najbardziej popularną metodą powiększania ust są zastrzyki z kwasem hialuronowym .  View this post on Instagram A post shared by DR N.MED.JOANNA KUSCHILL (@drjoannakuschilldziurda) on Jan 22, 2020 at 11:29pm PST Powiększanie ust kwasem hialuronowym – co się dzieje przed zabiegiem O zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym postanowiliśmy porozmawiać z ekspertką – dr n. med. Joanną Kuschill-Dziurdą, która jest lekarzem medycyny estetycznej z wieloletnim stażem i członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Na co dzień doktor Joanna przyjmuje pacjentów w Klinikach Dr Kuschill Medestetis w Warszawie i Krakowie. Zacznijmy od tego, co się dzieje zaraz po przekroczeniu progu kliniki medycyny estetycznej. Zazwyczaj trzeba wypełnić dość szczegółową ankietę dotyczącą naszego stanu zdrowia, przebytych chorób, alergii, przyjmowanych leków. Musimy pamiętać o tym, że poddanie się zabiegowi powiększania ust jest wykluczone w przypadku :  stanów zapalnych skóry ( opryszczki , trądziku), skłonność do powstawania blizn przerostowych, chorobach o podłożu autoimmunologicznym, ciąży, karmieniu piersią, nadwrażliwości na kwas hialuronowy. Kolejnym ważnym krokiem jest rozmowa z lekarzem na temat efektu, jaki chcemy osiągnąć. Przed zabiegiem, żeby zmniejszyć odczuwanie bólu (bo powiększanie warg jest bolesnym zabiegiem!) usta są zwykle znieczulane za pomocą kremu z lidokainą . Niektórzy lekarze podają także pacjentom znieczulenie...

Przeczytaj