
Koronawirus: smartfon to siedlisko bakterii. Jak go zdezynfekować?
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, powinniśmy regularnie i dokładnie myć ręce i dezynfekować urządzenia codziennego użytku. Do takich należy telefon komórkowy. To on gromadzi na sobie więcej zarazków niż np. deska klozetowa. Może więc przenosić bakterie z ekranu, prosto na skórę naszej twarzy lub w okolice ust.
Zobacz także: Nie tylko żel antybakteryjny, te produkty warto mieć w swoim domu
Jak długo koronawirus może przeżyć na powierzchni telefonu?
To jak długo SARS-CoV-2 będzie w stanie przetrwać na powierzchni telefonu zależy od tego, gdzie przebywamy i jak go przechowujemy, a w zasadzie od wilgotności, czy temperatury powietrza. W rzeczywistości czas utrzymywania się na telefonie może wynosić od kilku do kilkunastu godzin. Wirus przenoszony drogą kropelkową z łatwością może dostać się na jego powierzchnię. Podczas użytkowania kładziemy go na różnego rodzaju powierzchniach, do których dostęp mają inni, również zarażeni.
Zobacz także: Biedronka chroni się przed koronawirusem - specjalne zasady w dyskoncie
Jak czyścić i dezynfekować telefon, żeby zmniejszyć ryzyko koronawirusa?
Zanim rozpoczniemy czyszczenie telefonu, odłączmy go od zasilania. Do dezynfekcji konieczne jest bowiem użycie substancji czyszczących – samo przecieranie ekranu suchą chusteczką, czy ścierką nie wystarczy. Uważajmy jednak na nadmierny kontakt urządzenia z wodą. Nie aplikujmy również substancji czyszczących bezpośrednio na telefon. Rozpylajmy lub nanośmy je np. na ścierkę z mikrofibry.
Najlepszym produktem do dezynfekcji telefonu będzie w tym przypadku 70 proc. alkohol izopropylowy. Nasączoną alkoholem szmatką przecieramy wszystkie powierzchnie – ekran, klawiaturę, ale również elementy boczne i przyciski, uważając, by ciecz nie dostała się do środka urządzenia. Przy dezynfekcji pamiętajmy też o czyszczeniu obudowy telefonu. Alkoholem nie przecierajmy natomiast elementów materiałowych, czy skórzanych.
W przypadku poszczególnych modeli telefonów, skorzystać można z metody dezynfekcji opartej na promieniach UV- C. Taki sposób swoim klientom zaproponował Samsung, który udostępnił możliwość 10 min. sesji czyszczącej w sterylizatorze.
Podczas dezynfekcji telefonu nie zapomnij o czyszczeniu laptopa i klawiatury komputera. Pracując na nich codziennie, przenosisz na nie bakterie i wirusy.
Zobacz także: Co lepiej chroni przed koronawirusem - żel antybakteryjny czy mydło?

Źródło: Unsplash/ Zhengyu Qi
Źródło zdjęcia głównego: Priscilla Du Preez on Unsplash