Jesteś uzależniona od cukru? Zrób nasz test, a się przekonasz
Słodycze to Twój ulubiony sposób na radzenie sobie z jesienną chandrą, stresem oraz złym nastrojem? A może nie wyobrażasz sobie porannej kawy bez tabliczki czekolady? Może jesteś… uzależniona od cukru. Jak to sprawdzić?
Dlaczego tak chętnie sięgamy po produkty zawierające duże ilości cukru? Stymulują one wydzielanie dopaminy oraz serotoniny, czyli tzw. „hormonu szczęścia”. Gdy Twoim ulubionym sposobem na stres jest coś słodkiego, organizm zaczyna kojarzyć dobre samopoczucie ze słodyczami. Tym samym za każdym razem, gdy doświadczysz małego lub większego kryzysu, będziesz miały ochotę pomóc sobie cukrem.
Profesor Robert Lustig z University of California w San Francisco twierdzi, że cukier działa na nasz mózg w podobny sposób, co najbardziej uzależniające substancje, takie jak heroina, morfina czy kokaina. Oczywiście, uzależnienie od cukru ma inne konsekwencje niż narkomania, mogą one jednak okazać się nie mniej groźne dla zdrowia i życia. Należą do nich m.in. otyłość, poważne choroby układu krążenia, cukrzyca czy nietolerancja glukozy.
Cukier obciąża wątrobę
Największym problemem jest sposób, w jaki nasz organizm przyswaja cukier. Podczas gdy glukoza (obecna m.in. w ziemniakach czy chlebie) jest metabolizowana w każdej komórce naszego ciała, cukier spożywczy (sacharoza) podlega przetwarzaniu głównie w wątrobie (tak jak alkohol, czyli cukier poddany fermentacji). Gdy jesz zbyt dużo słodyczy, może to obciążyć wątrobę, co w efekcie doprowadzi do jej otłuszczenia. A ponieważ większość kalorii zostaje spalona w wątrobie, nasz organizm nie dostaje sygnału, że został nakarmiony. To właśnie dlatego mózg domaga się kolejnej dawki pożywienia, a my zaczynamy jeść coraz więcej.Na początku XX wieku roczne spożycie cukru w Europie wynosiło ok. 5 kg na osobę. Dziś statystyczny Polak zjada go 42 kg (średnia w UE wynosi ok. 39 kg). Z tego jedynie ok. 15 kg pochodzi z cukru sprzedawanego w torebkach, czyli tego, którego używamy do słodzenia napojów i gotowania. Reszta znajduje się w innych produktach: słonych przekąskach, ketchupie, słodyczach, napojach, sosach do sałatek, alkoholu czy jogurtach.
Jak rozpoznać, czy jesteś uzależniona od cukru?
Twój niepokój powinno wzbudzić 5 sygnałów:1. Chcesz więcej i więcej! Nie istnieje w Twoim słowniku pojęcie „za mało czekolady". Tak jak w przypadku uzależnienia od innych substancji, osoby uzależnione od cukru potrzebują go coraz więcej, by osiągnąć podobny poziom zadowolenia.2. Jesz, nawet jeśli nie jesteś głodnaOczywście nie chodzi o podjadanie sałaty czy odtłuszczonych jogurtów. Nawet po obiedzie nie odmawiasz sobie słodyczy czy słonych przekąsek.3. Dieta? Nigdy w życiu!Martwisz się na samą myśl o konieczności zrezygnowania z niektórych przysmaków.4. Często czujesz się słaba i zmęczona z przejedzenia.Nawet gdy po zjedzeniu slodyczy czujesz przypływ energii, szybko ona znika.5. Ignorujesz problemyOd nadmiaru cukru szwankuje ci zdrowie (walczysz z otyłością, masz początki cukrzycy, nie możesz sobie poradzić z próchnicą)? A może znajomi zwracają Ci uwagę, że źle sie odżywiasz? To problemy wynikające z nawyków żywnościowych, ale nie chcesz ich zmieniać.
Jak poradzić sobie z uzależnieniem od cukru?
Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze: wyczyść szafki i pozbądź się łakoci ze swojego domu. Niekiedy wystarczy unikać kontaktu ze słodyczami, by przezwyciężyć ochotę na sięgnięcie po nie. Po drugie: pamiętaj o tym, by jeść regularnie. Dzięki temu wahania glukozy w twoim organizmie będą mniejsze. Codzienna dieta powinna być bogata w węglowodany proste, które stopniowo uwalniają glukozę do krwi, co pomaga poskromić ochotę na słodkości. Ważne są również dobre tłuszcze, ponieważ pragnienie cukru czasami ozmacza, że organizm domaga się tłuszczu, którego mu nie dostarczono. Dzień powinnyśmy zaczynać od wysokobiałkowego śniadania (mogą to być np. jajka czy wysokobiałkowy koktajl). Gdy w ciągu dnia dopadnie cię ochota na słodycze, sięgaj po zdrowe zamienniki, np. owoce lub bakalie. Wystarczy kilkudniowy odwyk, by zauważyć różnicę – po tym czasie herbata bez cukru będzie ci smakowała bardziej niż słodzona, a cukierki zaczną wydawać się zbyt słodkie. Znajdź również inne sposoby na poprawę samopoczucia i zwiększenie wydzielania endorfin. Bieganie? Fitness? Trening tańca? Dodatkowo poprawią Twoją przemianę materii i dodadzą Ci energii.Foto: iStock