Vichy Neovadiol
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Wyniki testu
Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
Koronawirus - rękawiczki ochronne
Newsy

Jednorazowe rękawiczki ochronne - rodzaje. Które chronią przed koronawirusem?

Na rynku dostępne są jednorazowe rękawiczki lateksowe, nitrylowe, winylowe i foliowe. Choć są wsparciem w wybranych sytuacjach, to nie zawsze chronią przed koronawirusem. Kiedy jednak i po jakie rękawiczki warto sięgnąć?

Jednorazowe rękawiczki ochronne znikają ze sklepów. Tego typu produkty dają jednak złudne wrażenie ochrony przed koronawirusem. W rzeczywistości sprawiają, że bezwiednie dotykamy dłońmi twarzy, czy odgarniamy włosy, przenosząc tym samym wirusy i bakterie na pozostałe partie ciała. Niewłaściwe ściąganie ich z rąk również przyczynia się do przenoszenia bakterii i rozprzestrzeniania ich na rękach. Myśląc, że nasze dłonie po użyciu np. lateksowych rękawiczek są czyste, roznosimy znajdujące się pierwotnie na produkcie wirusy. Rękawiczki powinny być jednak stosowane w dwóch przypadkach:

  • kiedy nasza skóra na rękach jest w jakikolwiek sposób uszkodzona - np. znajdują się na niej pęknięcia, jest silnie wysuszona, czy posiada drobne lub duże rany,
  • kiedy opiekujemy się osobą zarażoną.

Zobacz także: Jak rozwinie się pandemia koronawirusa w Polsce? Matematyczne wyliczenia

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Jednorazowe rękawice ochronne i ich rodzaje

Jednorazowe rękawice ochronne podzielić można na cztery podstawowe rodzaje, których rozróżnia przede wszystkim materiał ich wykonania.

Rękawiczki lateksowe

Najpopularniejsze rękawiczki jednorazowe, stosowane m.in. przez personel medyczny. Stworzone są z naturalnego kauczuku, któremu zawdzięczają swoją wytrzymałość. Pozostałe formy rękawiczek stworzone zostały ze względu na skłonność materiału do powodowania reakcji alergicznych lub podrażnień. Jeśli zależy nam na trwałości, powinniśmy wybrać właśnie je. To również one najlepiej ze wszystkich chronią przed drobnoustrojami.

Rękawiczki winylowe

Mniej elastyczny rodzaj rękawiczek jednorazowych, jednak równie wytrzymały jak rękawiczki lateksowe. Wykonany z PCV, który uniemożliwia ich rozciąganie się. Podczas zakupu ważne jest więc wzięcie pod uwagę ich rozmiaru. Rękawiczki ochronne nie dopasują się do dłoni. Zmniejszona elastyczność powoduje również, że są bardziej podatne na zniszczenia. Niemniej jednak, nie podrażniają one skóry. Są więc przyjazne alergikom. Kupując tego typu produkt powinniśmy nastawiać się na ochronę przed środkami chemicznymi, a w mniejszym stopniu przed bakteriami, wirusami i grzybami.

Rękawiczki foliowe

Jednorazowe rękawiczki, które nie mają zastosowania w medycynie. Stosowane są głównie w gastronomii. Nie chronią przed wirusem, nie przylegają do dłoni. 

Rękawiczki nitrylowe

Rękawice tego typu wykonane są z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego, dzięki czemu są podobne do rękawic lateksowych jeśli mowa o elastyczności. Są one jednak bardziej delikatne i podatne na rozdarcia, ale przy tym lepiej chronią przed środkami chemicznymi. Są też przyjazne alergikom. Rękawiczki ochronne z tego tworzywa są w większym stopniu przyjazne skórze dłoni.

Źródło zdjęcia głównego: Ashkan Forouzani on Unsplash

Koronawirus - rękawiczki jednorazowe
Newsy
Pielęgniarka pokazuje prawdę o rękawiczkach jednorazowych i koronawirusie - zrobiła test z farbą
Rękawiczki jednorazowe chronią przed koronawirusem, jednak konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Zachowania klientów sklepów skłoniły pielęgniarkę do przeprowadzenia testu z farbą i wytknięcia podstawowych błędów każdego z nas. Tak wygląda zarażanie krzyżowe.

Rękawiczki jednorazowe są towarem, którego ceny horrendalnie wzrosły, a którego wciąż brakuje w szpitalach, ale i na użytek własny. W sytuacji wyjścia z domu, czy podczas zakupów są one niemal niezbędne w ochronie przed bakteriami i wirusami. Prawdą jednak jest, że w wielu przypadkach ich noszenie zdaje się na nic. Wszystko za sprawą niewłaściwego użytkowania. Problem obnażyła jedna z amerykańskich pielęgniarek. Zobacz także: Rękawiczki jednorazowe - rodzaje. Które z nich chronią przed koronawirusem? Błędy podczas noszenia rękawiczek jednorazowych Pielęgniarka Molly Lixey ze stanu Michigan w USA zamieściła w sieci wideo, na którym przy użyciu farby pokazała, jak szybko dzięki obecności rękawiczek możemy roznosić i rozprzestrzeniać bakterie. Refleksja do nagrania filmu naszła ją po wizycie w sklepie spożywczym, w którym dostrzegła ogromną ilość błędów popełnianych przez klientów. Przeraża mnie myślenie, że ludzie uważają, że są bezpieczni tylko dlatego, że mają na sobie rękawiczki i nie dopuszczają do świadomości myśli, że nadal mogą wyrządzać krzywdę sobie lub innym - powiedziała.  Na filmie widzimy, jak będąc w rękawiczkach, dotykamy większości przedmiotów bez obaw o przenoszenie bakterii - w tym m.in. sięgamy po telefon, dotykamy twarzy (robimy to ok. 20 razy!), odgarniamy włosy, czy nawet kichamy, zasłaniając twarz brudną, pełną bakterii rękawiczką jednorazową.  Zasady noszenia rękawiczek jednorazowych Wybierając rękawiczki jednorazowe, po pierwsze powinniśmy zadbać o dobór odpowiedniego rozmiaru. Zbyt małe mogą prowadzić do ich uszkodzeń. Przed koronawirusem najlepiej ochronią nas rękawiczki lateksowe, a w przypadku wystąpienia alergii - winylowe. Drobnoustroje znajdujące się na rękawiczkach jednorazowych mogą z łatwością znaleźć się na naszej skórze, dlatego kiedy mamy je już na sobie powinniśmy: unikać...

Kto nie musi zakładać rękawiczek ochronnych w sklepach
Styl życia
Nie każdy musi zakładać rękawiczki ochronne w sklepach. Kogo ten obowiązek nie dotyczy?
Noszenie rękawiczek ochronnych w sklepach nie jest już obowiązkowe dla wszystkich. Istnieje pięć wyjątków od tej zasady, które zwalniają z zakrywania dłoni.

Robienie zakupów w rękawiczkach ochronnych jest tak samo obowiązkowe jak zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych. Nastąpiły jednak pewne zmiany, z których wynika, że nie każdego ten nakaz obowiązuje. W nowym rozporządzeniu Rady Ministrów z 26 kwietnia wymieniono kilka wyjątków.  Zdjęcie: istockphoto.com Kto nie musi zakładać rękawiczek ochronnych w sklepach? Wprowadzenie pierwszego etapu odmrażania gospodarki pozwoliło na wcielenie w życie kilku zmian. Jedną z nich jest między innymi zwiększenie liczby klientów przebywających jednocześnie na terenie sklepu. W związku z tym o wiele bardziej powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności , aby podczas robienia zakupów nie zapanował chaos.  Nadal musimy nosić maseczki i nadal obowiązkowe jest zakładanie rękawiczek ochronnych przed wejściem do sklepu. Warto zakupić własne rękawiczki ochronne , a jeśli ich zakup jest utrudniony, wtedy warto założyć chociaż te jednorazowe, które bardzo często są dostępne również przed wejściem do sklepu. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów uchwaliło jednak  zmiany dotyczące obowiązku noszenia rękawiczek  podczas zakupów. Do wyjątków należą: Stan zdrowia. Całościowe zaburzenia rozwoju. Zaburzenia psychiczne. Niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. Osoby mające trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek. Żadnego z powyższych wyjątków nie należy dokumentować w formie zaświadczenia od lekarza . Ponadto pracownik służby zdrowia nie ma nawet obowiązku wystawiać nam zwolnienia z noszenia rękawiczek czy  zwolnienia z zakrywania nosa oraz ust . Jeśli nie zaliczacie się do żadnej z tych grup, pamiętajcie o poprawnym zakładaniu i zdejmowaniu rękawiczek ochronnych . Zdjęcie główne: istockphoto.com

Maseczka ochronna
Styl życia
Czy nosić maseczkę ochronną? Nowe zalecenia Ministerstwa Zdrowia i WHO
Polska może dołączyć do krajów, w których ze względu na koronawirusa, maseczki ochronne będą obowiązkowe. Taki scenariusz zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

Kiedy świat ogarnęła epidemia koronawirusa, eksperci przerzucają się teoriami odnośnie skuteczności masek ochronnych. Obecnie w Europie jedynie Czechy i Słowacja wprowadziły nakaz ich noszenia. Sytuacja jest jednak na tyle dynamiczna, że wkrótce może dołączyć do nich Polska. Już teraz ze strony rzecznika resortu zdrowia padły wyjaśnienia, że czując się bezpieczniej w maseczce ochronnej, powinniśmy po nią sięgnąć. Jest to uzasadnione ze względu na nowe dane z Hongkonu, które pod uwagę wzięło WHO. Okazuje się, że po ich analizie, Światowa Organizacja Zdrowia zmienia podejście do noszenia maseczek Zobacz także: Jak uszyć maseczkę ochronną? Instrukcja krok po kroku Nakaz noszenia masek ochronnych a Ministerstwo Zdrowia Wiele wskazuje na to, że wkrótce możemy dołączyć do krajów z nakazem noszenia masek ochronnych. Ministerstwo Zdrowia - w tym Łukasz Szumowski zaznaczył, że będzie to efekt wkroczenia na kolejny etap epidemii. Jego słowa potwierdził rzecznik. Wszystko się zmienia. Etap epidemii, na którym jesteśmy jest innym etapem niż tydzień temu. Tydzień temu nikt nie mówił o tym, że w sklepach powinniśmy używać rękawiczek ochronnych. To nie jest tak, że kolejne decyzje są zaprzeczeniem poprzednich. Wchodzimy w nowe etapy rozwoju koronawirusa, w Polsce i w Europie. Kraje, które do niedawna nie zalecały noszenia maseczek, dziś to zalecają. Nie jesteśmy w stanie wykluczyć, że takie zalecenie może się pojawić i u nas - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia podczas ostatniej konferencji. W przypadku konieczności noszenia maseczek ochronnych, nie jest wiadomym czy rząd zapewni ją obywatelom. Na ten moment są one dostarczane przede wszystkim szpitalom zakaźnym. Czynimy ze swojej strony wszystko, żeby maseczki w dużej liczbie trafiły do Polski - zapewnił Andrusiewicz. Zobacz także: Jednorazowe rękawiczki ochronne - rodzaje. Które z nich...

Zasady funkcjonowania galerii - wirusolog
Styl życia
Zasady bezpiecznych zakupów w galerii według wirusologa
Bezpieczna odległość, zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja, to jedne z nielicznych zasad obowiązujących w otwartych galeriach. Wirusolog zdradza, co zrobić, żeby realnie ochronić siebie i innych przed koronawirusem.

Otwarcie galerii wiąże się z nałożeniem pewnych ograniczeń, a w zasadzie zasad bezpieczeństwa. Oprócz nakazu zachowania odległoś ci, restrykcje dotyczą ilości osób przebywających w windach, zakazu korzystania z ławek na terenie obiektu, jak również nakazu dezynfekcji rąk, czy przymierzalni. Z parkingów skorzystać może również mniej osób. Co jednak zrobić, żeby nie narażać zdrowia innych? Wirusolog podpowiada, jak zabezpieczyć się przed zarażeniem koronawirusem. Zobacz także: Czy w dobie koronawirusa można przymierzać ubrania w galeriach? Źródło: iStock Zasady bezpiecznego korzystania z galerii W rozmowie z NaTemat wirusolog, dr Tomasz Dzieciątkowski przyznał, że zarażenie się koronawirusem w galerii handlowej nie jest łatwe. COVID-19 musiałby przenieść się np. na ubraniu, na które ktoś bezpośrednio nakaszlał, a osoba je przymierzająca musiałaby wetrzeć to miejsce w okolice ust czy oczu. Przy częstym myciu rąk zarażenie jest natomiast mało prawdopodobne. Żeby zachować się odpowiedzialnie i nie narażać innych, przy tym zapobiegając rozwojowi epidemii, dobrze jest jednak: zdejmować rękawiczki i wyrzucać je po każdej wizycie w sklepie (nie chodzić w nich po całej galerii), nie zdejmować okularów i maseczki do przymierzania, możliwie stosować skarpetki jednorazowe do przymierzania butów lub rękawice ochronne, ubrania przymierzać tylko za parawanem czy kotarą, rękawiczki nosić na odkażonych rękach (zarażenie niemal niemożliwe), wilgotną maseczkę zmienić na świeżą (po ok. godzinie), nosić woreczki foliowe na zużyte maseczki. Źródło zdjęcia głównego: iStock Źródło: NaTemat

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner