Jak zrobić maseczkę z glinki na włosy?
Glinka nadaje się świetnie nie tylko do maseczek na skórę twarzy i ciała. Z jej pomocą stworzymy regulującą wydzielanie łoju i oczyszczającą maseczkę na włosy. Jak to zrobić?
Maseczka z glinki na włosy to tak naprawdę maseczka na skórę głowy - to od nasady włosów nakładamy jej najwięcej i to właśnie tam zobaczymy efekty jej działania. W zależności od użytej glinki zauważymy mniejsze przetłuszczanie się włosów, złagodzenie łupieżu, mniejsze wypadanie włosów albo mniej dokuczliwe podrażnienia skóry głowy.
Glinka dla tłustych włosów, dla suchych włosów, dla wrażliwej skóry głowy - rodzaje glinek
Glinki są bardzo często wykorzystywane w kosmetyce - oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, złuszczają martwy naskórek, działają łagodząco i regenerująco. Jest ich bardzo wiele rodzajów, a każda z nich polecana jest w różnych problemach skórnych. Te najbardziej popularne to glinka biała, zielona i różowa. Której z nich użyć do swoich włosów i skóry głowy?
- Glinka biała - jedna z najdelikatniejszych glinek, polecana dla skóry suchej, także tej wrażliwej. Skutecznie wygładza i odżywia, nie powodując przy tym mocnego uczucia ściągnięcia. Stymuluje regeneracj naskórka i poprawia mikrokrążenie. Będzie doskonała dla włosów suchych, rozjaśnianych, cienkich i przy wrażliwej skórze głowy.
- Glinka zielona - najmocniejsza z glinek, stosowana przy problemach z trądzikiem i nadmiernym przetłuszczaniem się cery. Działa antybakteryjnie i złuszczająco, przynosi skórze przyjemne uczucie oczyszczenia, jednak tę bardziej wrażliwą może podrażniać. Ze stosowania zielonej glinki na skórę głowy będą zadowolone osoby o bardzo przetłuszczających się włosach.
- Glinka różowa - powstaje tak naprawdę z połączenia glinki białej i czerwonej. Polecana jest do pielęgnacji cery skłonnej do zanieczyszczania się, ale wrażliwej i naczynkowej. Wspomaga gojenie ran, ale i dokładnie oczyszcza. Mogą sięgnąć po nią osoby o włosach normalnych, jak i te, które widzą u siebie problem z przetłuszczaniem się skóry głowy.
Jak działa maseczka z glinki?
Niezależnie od tego, którą glinkę wybierzemy dla swoich włosów, po zastosowaniu jej odczujemy przyjemne uczucie oczyszczenia skóry głowy, jednak odpowiednio zastosowana nie spowoduje jej wysuszenia. Maseczka z glinki odblokuje ujścia porów i zaabsorbuje toksyny. Regularnie stosowana może zapobiec łupieżowi, przetłuszczaniu się włosów, a nawet nadmiernemu ich wypadaniu.
Jak wykonać maseczkę z glinki na włosy?
Niezależnie od tego, czy wykonujemy maseczkę z glinki na włosy, czy na twarz, nigdy nie powinniśmy dopuścić do jej całkowitego wysuszenia, ponieważ może to spowodować podrażnienia. Dlatego do glinki na włosy należy dodać oleju. W tym celu możemy użyć tego samego, którego stosujemy do olejowania włosów. Świetnie sprawdzą się tu między innymi olej lniany, olej ze słodkich migdałów, olej kameliowy. Jako wzbogacenie mieszanki możemy zastosować także dowolny hydrolat - na przykład aloesowy lub różany.Przepis na domową maskę na włosy:
- dwie łyżeczki glinki
- łyżka oleju
- opcjonalnie łyżka hydrolatu
Glinkę mieszamy z olejem i hydrolatem. Powstała mieszanka powinna mieć niezbyt rzadką konsystencję, podobną do masek, które zwykle nakładamy na włosy. Maskę z glinki aplikujemy u nasady i wmasowujemy w skórę głowy. Pozostawiamy na około 10 minut, spłukujemy glinkę i myjemy dokładnie włosy szamponem. Tę oczyszczającą maseczkę z glinki najlepiej powtarzać dwa razy w miesiącu.