Garnier Fructis
Chcę testować
Iwostin Age Lift
Chcę testować
nivea sun alpin
Wyniki testu
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Chcę testować
Kosmetyki Mixa Hyalu
Wyniki testu
Nivea Baby
Chcę testować
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Chcę testować
Avene Cicalfate
Wyniki testu
NIVEA CELLULAR LUMINOUS zestaw kosmetyków
Chcę testować
Garnier, Pure Active, Serum przeciw niedoskonałościom z kwasami AHA, BHA i węglem
Wyniki testu
suche szampony wella
Wyniki testu
kosmetyki do makijażu Eveline
Wyniki testu
Rimmel - tusz do rzęs i pomadki
Laureaci
Neonail - zestaw do manicure hybrydowego
Laureaci
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Laureaci
Vichy Neovadiol zestaw kosmetyków
Laureaci
zestaw kosmetyków Matrix
Wyniki testu
podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Laureaci
Eludril i Elgydium
Laureaci
kosmetyki do makijażu Loreal Paris: podkład Infallible, podkład true match i mascara telescopic
Laureaci
Fotolia
Newsy

Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie, potocznie nazywane cesarką, to poród z interwencją chirurgiczną, zawsze w warunkach szpitalnych. Polega on na nacięciu powłok brzusznych matki (w znieczuleniu) i wydobyciu dziecka z jamy macicy.
Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie?

Potocznie wierzy się, że nazwa porodu przez cesarskie cięcie pochodzi od Juliusza Cezara, który właśnie w ten sposób miał się narodzić. Obecnie cięcie cesarskie jest często praktykowane – średnio ¼ porodów kończy się w ten sposób. Jest to standardowy zabieg chirurgiczny, istnieją liczne wskazania do takiego typu porodu.

Wskazania do cesarskiego cięcia:

Wskazania do cesarki ze strony dziecka:

 • pośladkowe, miednicowe lub poprzeczne ułożenie dziecka w macicy
 • ciąża mnoga (bliźnięta, trojaczki, czworaczki)
 • duża waga dziecka (powyżej 4,6 kg)
 • choroba lub nieprawidłowości u dziecka (np. niedotlenienie)
 • zagrożenie życia dziecka

Wskazania do cesarki ze strony matki:

 • brak predyspozycji matki do porodu naturalnego (wąska miednica, drobna budowa ciała)
 • choroba u matki: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, stan przedrzucawkowy lub rzucawka, infekcja wirusem opryszczki, choroby siatkówki
 • krwotok z dróg rodnych

Inne wskazania medyczne:

 • przedłużający się poród naturalny
 • przodujące łożysko lub przedwczesne oddzielenie łożyska
 • wypadnięcie pępowiny
 • ciąża przeterminowana

Znieczulenie przy cesarskim cięciu

Przy tego typu porodzie konieczne jest podanie znieczulenia.

Najczęściej podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe, które znieczulają dolną część ciała bez utraty świadomości. Jest to najbezpieczniejsza forma znieczulenia dla matki i dziecka, w zasadzie nie powodująca powikłań. Podaje się je w formie zastrzyku do okolicy rdzenia kręgowego w obszarze lędźwiowym. Podczas znieczulania często dochodzi od nagłego spadku ciśnienia, dlatego ciężarna powinna być stale monitorowana.

Niekiedy w nagłych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie znieczulenia ogólnego (narkozy), podczas którego pacjentka jest usypiana tak jak podczas standardowej operacji (traci świadomość). Niestety ten rodzaj znieczulenia często ma negatywny wpływ na organizm kobiety (ospałość, nudności, wymioty, nerwowość, niskie ciśnienie) i dziecka (wiotczenie mięśni, zaburzenia trawienia, brak apetytu).

Przebieg porodu przez cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie jest szczegółowo zaplanowanym zabiegiem chirurgicznym. Zwykle przebiega ono następująco:

 • ogolenie włosów w okolicy nacięcia powłok brzusznych (brzuch i wzgórek łonowy)
 • cewnikowanie pęcherza (w celu opróżnienia go)
 • umycie brzucha płynem przeciwbakteryjnym
 • ustawienie zasłony na wysokości brzucha (abyś nie widziała, jak wygląda nacinanie powłok brzusznych – przy znieczuleniu miejscowym)
 • założenie wenflonu, który umożliwia szybkie podanie leków
 • podanie znieczulenia (zwykle zewnątrzoponowego)
 • po zadziałaniu znieczulenia – nacięcie powłok brzusznych: zwykle stosuje się cięcie poprzeczne – czyli poziome nacięcie na granicy owłosionej skóry wzgórka łonowego. Niekiedy stosuje się cięcie pionowe (od pępka do spojenia łonowego) – zwykle w nagłych przypadkach.
 • przebicie błon płodowych i odessanie płynu owodniowego (jeśli wody płodowe nie odeszły wcześniej)
 • wydobycie dziecka z jamy macicy – ręcznie lub za pomocą kleszczy
 • odśluzowanie noworodka (odessanie zawartości nosa i ust dziecka, aby mogło swobodnie oddychać)
 • pokazanie dziecka matce (jeśli jest przytomna, a pępowina jest odpowiednio długa i wszystko przebiega zgodnie z planem)
 • zaciśnięcie pępowiny i przecięcie jej
 • zważenie, zmierzenie i umycie dziecka
 • wydobycie łożyska
 • kontrola jamy macicy i zszycie rozcięcia
 • dożylne podanie oksytocyny matce (konieczne w celu obkurczenia macicy i zmniejszenia krwawienia), a także antybiotyku i środków przeciwbólowych
 • w zależności od szpitala dziecko pozostaje w pokoju razem z mamą albo jest zabierane na oddział noworodkowy.

Całość operacji trwa ok. 30- 40 minut, czasami dużej.

Blizna po cesarskim cięciu

Po porodzie powinnaś szczególnie zadbać o miejsce nacięcia. Początkowo bliznę zasłania opatrunek – pamiętaj, że nie wolno go moczyć, więc jeśli chcesz wziąć prysznic, musisz to miejsce zasłonić. Po zdjęciu opatrunku trzeba dbać o to, aby rana była czysta, by nie dopuścić do zakażenia: powinnaś ją przemywać kilka razy dziennie wodą z odrobiną żelu do higieny intymnej lub przy użyciu szarego mydła czy hipoalergicznego mydełka dla dzieci. Po umyciu trzeba osuszyć miejsce zszycia ręcznikiem jednorazowym (nie bawełnianym – nawet na czystym mogą być bakterie!). Następnie warto przetrzeć ranę spirytusem lub chusteczką odkażającą. Zawsze najpierw zadbaj o higienę blizny, a dopiero potem o higienę intymną, aby przypadkiem nie przenieść bakterii z odchodów poporodowych do rany. Noś lekką, nie uciskającą blizny bawełnianą bieliznę. Po zdjęciu szwów początkowo blizna będzie wyraźna, różowa, z czasem zacznie blednąć. Gdy rana wygoi się całkowicie, możesz smarować ją maścią wygładzającą (po konsultacji z lekarzem). Miejsce przecięcia nie będzie miało czucia (to wynik przecięcia nerwów), ale może cię trochę swędzieć, mrowić, lub drętwieć. Jeśli blizna boli cię, masz gorączkę, a z rany cieknie ropa lub jej okolice są gorące, nabrzmiałe i czerwone, szybko skontaktuj się z lekarzem, bo mogło dojść do zakażenia; trzeba będzie wtedy zażywać antybiotyk.

Plusy i minusy porodu przez cesarskie cięcie

Cięcie cesarskie, tak samo jak inne rodzaje rodzaje porodu, ma swoje zalety i wady. Do plusów należy mniejszy ból (w porównaniu z porodem naturalnym), brak zmęczenia i wyczerpania a także uniknięcie dolegliwości w obszarze dróg rodnych (nacięcie i szycie krocza, rozciągnięcie pochwy, problemy z siedzeniem, popuszczanie moczu). Mama zwykle wygląda znacznie lepiej niż po porodzie naturalnym, podobnie jak dziecko, które nie ma spłaszczonej główki i noska.

Do minusów cięcia cesarskiego należą przede wszystkim takie kwestie, jak zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych, dziecko mniej przygotowane do samodzielnego życia, a pojawienie się na świecie stanowi dla niego większy szok niż poród naturalny. Po cesarce powrót do zdrowia trwa dłużej – mama pozostaje w szpitalu 4-5 dni. Częstym problemem są problemy z laktacją, występujące u mam które rodziły poprzez cesarskie cięcie – przez kilka pierwszy dni po porodzie laktacja jest na bardzo niskim poziomie, dlatego warto poprosić o pomoc przy karmieniu położną lub doradcę laktacyjnego. 

Te tanie podkłady z Rossmanna były viralem na TikToku. Nasze redaktorki beauty też je uwielbiają!

Poród naturalny w szpitalu
Fotolia
Styl życia
Poród naturalny w szpitalu
Poród w szpitalu to obecnie najczęściej wybierana forma porodu w Polsce. Poród naturalny to przyjście na świat dziecka bez użycia środków farmakologicznych lub pomocy chirurgicznej.

Poród naturalny w szpitalu - etapy Etap pierwszy (rozwieranie szyjki), który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce  faza pierwsza - wstępna , w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Lekarze sugerują, aby przyszła mama przetrwała ten etap w domu – to dobry moment na małą przekąskę, kąpiel, spacer. Warto sprawdzić, czy twoja torba do szpitala jest kompletna – zobacz, czy spakowałaś ubrania dla siebie i dziecka, kosmetyczkę, dokumenty. Następnie nadchodzi  faza druga , zwana  aktywną . Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, niemal zawsze do tego momentu następuje ujście czopu śluzowego. Ruch i ciepła woda nasilają akcję porodową, jeśli więc masz w szpitalu taką możliwość, weź prysznic lub wykąp się w wannie, a także spaceruj lub wykonuj ćwiczenia, których uczyłaś się w szkole rodzenia. Możesz również użyć piłki porodowej, kucać, klęczeć. Leżenie w jednej pozycji nasila ból i wydłuża tę fazę porodu. Gdy skurcze stają się tak częste, że niemal nie ma między nimi przerw, nadchodzi  faza trzecia  porodu, zwana ...

Fotolia
Styl życia
Jakie są rodzaje znieczulenia przy porodzie?
Zdarza się, że podczas porodu konieczne jest znieczulenie. Warto wiedzieć wcześniej, jakie istnieją jego formy i jakie są konsekwencje stosowania środków uśmierzających ból.

Znieczulenie miejscowe przy porodzie Na czym polega : jest to lek podawany dożylnie lub mięśniowo, w Polsce zazwyczaj stosuje się merpedynę (Petydyna, Dolargan, Dolcontoral, Dolantyna). Jest to lek narkotyczny (pochodny morfiny), działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Jego podanie jest bezpłatne, decyzję o podaniu podejmuje lekarz. Kiedy się stosuje : podczas porodu siłami natury, jeśli niemożliwe jest zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, gdy ze względów zdrowotnych wskazane jest zmniejszenie bólu (np. poród trwa bardzo długo) Przeciwwskazania:  nie można stosować, jeśli rodząca cierpi na choroby wątroby, ma nadciśnienie lub ma uczulenie na substancje czynne leku. Plusy:  działa ogólnie przeciwbólowo Minusy:  często spowalnia akcję porodową, powoduje mdłości i zawroty głowy oraz senność. Przenika do krwi dziecka i silnie na nie działa: noworodek ma osłabione napięcie mięśniowe, kłopoty z oddychaniem, upośledzony odruch ssania – mogą wystąpić problemy z karmieniem piersią. Merpedyna jest nadal bardzo często stosowana na polskich porodówkach, jednak specjaliści zdecydowanie ją odradzają ze względu na liczne skutki uboczne. Akupunktura - znieczulenie przy porodzie Na czym polega:  to zabieg tradycyjnej medycyny chińskiej: polega na wkłuciu rodzącej cieniutkich igieł w określone miejsca na ciele – poprzez zablokowanie kanałów bólowych kobieta nie odczuwa bólu. Kiedy się stosuje : metoda ta jest bardzo rzadko stosowana, gdyż wymaga obecności lekarza specjalisty, który zajmuje się akupunkturą, a nie ma ich wielu. Zaleca się ją jeśli nie jest możliwe stosowanie innych form znieczulenia Przeciwwskazania:  choroby skórne, hemofilia, posiadanie przez pacjentkę rozrusznika serca, czynna gruźlica, sarkoidoza, choroby psychiczne, padaczka, złośliwe choroby nowotworowe. Plusy:  metoda naturalna, nie wymaga stosowania farmakologii, nie jest szkodliwa dla...

znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu
Fotolia
Styl życia
Znieczulenie zewnątrzoponowe - zalety i wady
Zastanawiasz się nad znieczuleniem podczas porodu? Dowiedz się, na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe i kiedy można je zastosować.

Znieczulenie zewnątrzoponowe  jest jednym ze skuteczniejszych sposobów uśmierzenia bólu porodowego. Znieczulenie to polega na wprowadzeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego (w kręgosłupie, w okolicy lędźwiowej) cienkiego, plastikowego cewnika o średnicy około 1 mm.  Poprzez cewnik w trakcie porodu  podaje się leki znieczulające , które blokują czucie w nerwach rdzeniowych i międzykręgowych. Po porodzie cewnik jest usuwany.  Znieczulenie zewnątrzoponowe: kiedy się stosuje? Zabieg wykonuje anestezjolog , dlatego nie zawsze znieczulenie to może być zastosowane: lekarz decyduje, czy i kiedy przeprowadzi znieczulenie. Przy porodzie drogami natury czeka się z podaniem znieczulenia, aż  rozwarcie szyjki osiągnie 2-4 cm , bo inaczej znieczulenie może wstrzymać akcję porodową. Ta forma znieczulenia  nie eliminuje bólu całkowicie , ale w znacznie osłabia bolegliwości bólowe. Jeśli w trakcie porodu zdecydujesz się na znieczulenie, a rozwarcie osiągnie już 7-8 cm, lekarz może odmówić podania tej formy znieczulenia - najsilniejsze jego działanie mogłoby przypaść na czas parcia, co jest niekorzystne. Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się podczas porodu siłami natury na życzenie pacjentki lub podczas  cesarskiego cięcia . Zalecane jest zwłaszcza wtedy, gdy rodząca ma cukrzycę, wadę serca lub wzroku, niewydolność nerek, nadciśnienie. Znieczulenie zewnątrzoponowe: wady i zalety Zalety  znieczulenia zewnątrzoponowego: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka) mama może aktywnie uczestniczyć w porodzie, nie odczuwa bólu poniżej pasa rodząca może swobodnie chodzić w trakcie porodu, nie musi leżeć można wykorzystać założony cewnik do podania znieczulenia w razie konieczności  cesarskiego cięcia lub szycia krocza po porodzie  po porodzie można od razu  karmić piersią , gdyż leki podawane w znieczuleniu...

poród po terminie
Fotolia
Styl życia
Przenoszona ciąża - co robić, gdy termin porodu minął?
Jesteś już po terminie porodu? Sprawdź, co robić gdy ciąża jest przenoszona, czy można przyspieszyć poród? Na co zwracać uwagę?

Data porodu liczona jest szacunkowo, a tak naprawdę każda ciąża, która kończy się pomiędzy 38 a 42 tygodniem jest uznawana za donoszoną. Dlatego jeśli termin porodu masz wyznaczony np. na 1 sierpnia, wcale nie oznacza, że urodzisz właśnie tego dnia. Równie dobrze dziecko może pojawić się na świecie pod koniec lipca albo w połowie sierpnia. Warto być więc wcześniej przygotowaną do porodu – przeczytaj, co zabrać ze sobą do szpitala. Ciąża przenoszona Ciąża, która trwa dłużej niż 42 tygodnie, nazywana jest przez lekarzy  ciążą przenoszoną . Wiąże się ona z pewnym komplikacjami, które mogą, ale nie muszą wystąpić, dlatego przyszła mama koniecznie powinna być pod opieką lekarską. Po 42 tygodniu ciąży łożysko pracuje coraz słabiej, a ponieważ to dzięki niemu dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne substancje odżywcze oraz tlen, trzeba sprawdzać, czy działa ono prawidłowo. Jeśli lekarz zaobserwuje starzenie się łożyska, może zdecydować o wywołaniu porodu. Zalecenia w ciąży przenoszonej Położnicy zalecają w tym okresie zazwyczaj: regularną kontrolę ruchów dziecka  (2-3 razy dziennie). Po zjedzeniu posiłku połóż się i poczekaj chwilę, sprawdź godzinę. Zmierz ilość ruchów dziecka – każde kopnięcie, szturchnięcie lub inne poruszenie się. Policz 10 ruchów malucha i sprawdź, ile czasu upłynęło od wyczucia 1 ruchu – zwykle jest to ok. pół godziny, czasem więcej. Jeśli nie odczuwasz ruchów dziecka, spróbuj pochodzić, napić się czegoś. Po godzinie zmierz ruchy ponownie. Gdy odczujesz nagłą zmianę częstotliwości ruchów dziecka (znacznie więcej lub znacznie mniej albo brak ruchów), skontaktuj się z lekarzem. konsultację w przychodni przyszpitalnej z badaniem KTG  (raz na 3 dni). KTG (kardiotokografia) to badanie, które ma na celu ocenę czynności serca płodu i jednocześnie zbadanie akcji skurczowej macicy matki. Badanie jest...

Nasze akcje
serum przeciw niedoskonałościom Garnier Pure Active wyniki testu Wizażanek
Pielęgnacja
Wizażanki sprawdziły nowość - Garnier Pure Active Serum Przeciw Niedoskonałościom z kwasami AHA, BHA i węglem
Współpraca reklamowa
Kosmetyki Eveline
Makijaż
„Ciekawe kolory i niesamowita trwałość” – sprawdź, jak Recenzentki KWC oceniły kosmetyki Eveline Cosmetics
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Serum do twarzy La Roche-Posay – sprawdziłyśmy 6 hitów marki do różnych rodzajów skóry [test redakcji]
Współpraca reklamowa
radical test
Fryzury
Weź udział w teście trychologicznych kosmetyków do włosów od Radical
Współpraca reklamowa
kosmetyki neutrogena test Anety Wikariak
Pielęgnacja
Redaktor naczelna Wizaż.pl testuje: Kultowe kremy do rąk i balsamy z gliceryną
Współpraca reklamowa
mesoestetic
Pielęgnacja
Gdy nauka spotyka się z pięknem. Oto 10 bestsellerów marki Mesoestetic
Współpraca reklamowa
test kremu do rąk Neutrogena
Pielęgnacja
Kultowe kremy i balsamy z gliceryną przetestowane. Sprawdź co o kosmetykach marki Neutrogena® sądzi redakcja
Współpraca reklamowa
kosmetyki herbapol polana
Fryzury
„Szampon i odżywka Herbapol Polana bardzo mnie zaskoczyły”. Poznaj wyniki testu!
Współpraca reklamowa