Reklama

Wbrew pozorom zbyt niska waga ciała to bardzo powszechny problem. Wiele osób zmaga się z niedowagą lub chciałoby lekko zaokrąglić swoje kształty. Zbyt szybkie przybieranie na wadze, podobnie jak zbyt restrykcyjna redukcja, negatywnie wpływa na stan naszego organizmu. Każda zmianę należy wprowadzać stopniowo, tak by rozregulować metabolizmu i nie doprowadzić do poważnych chorób. Poniżej znajdziecie zdrowe sposoby, na to żeby przytyć.

Reklama

Jak zdrowo przytyć?

Istnieje kilka prostych sposobów, aby w zdrowy sposób zwiększyć masę swojego ciała. Trzeba jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały i na efekt należy poczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Przed wprowadzeniem tego typu diety, warto zasięgnąć opinii dietetyka. Jeśli w grę wchodzi bardzo duża niedowaga, wizyta u specjalisty jest konieczna!Dodatni bilans kalorycznyPodstawową kwestią w przybraniu na wadze, jest stworzenie dodatniego bilansu kalorycznego. Nawet jeśli nasza dieta będzie się opierać na tłustych i niezdrowych produktach, a nasz bilans kaloryczny będzie zerowy lub ujemny, nie ma szans na przytycie. Aby wyliczyć swój bilans kaloryczny, należy skorzystać z kalkulatora BMI. Aby przytyć, musimy zjeść więcej kalorii niż nasze całkowitego zapotrzebowanie dzienne. Jeśli na przykład nasze zapotrzebowanie wynosi 1800 kcal, musimy każdego dnia zjeść większą ilość, aby przybrać na wadzę. Kalorykę warto zwiększać stopniowe, co tydzień-dwa o około 200 kcal.Zwiększenie liczby posiłkówDla naszego przewodu pokarmowego najzdrowszą opcją będzie zwiększenie liczny, a nie wielkości posiłków. Dzięki temu nie zostaną zaburzone nasze procesy trawienne i nie będziemy mieli nieprzyjemnego uczucia przejedzenie. Zwykle spożywamy od 3 do 5 posiłków dziennie. Możemy jednak zwiększyć ilość do 6-7 posiłków dziennie, najlepiej jednak zachować między nimi minimum dwugodzinne odstępy. Wysokokaloryczne produktyBardzo łatwym sposobem na zdrowe i kontrolowane zwiększenie bilansu kalorycznego, bez nadmiernego objadania się, jest wprowadzenie do diety produktów wysokokalorycznych. Kilka małych przekąsek w ciągu dnia lub dodanie kalorycznych sosów do posiłków, może zwiększyć kaloryczność naszej diety o nawet kilkaset kilokalorii. Przykładowe zdrowe i bogate w kalorie produkty to:

  • orzechy i masło orzechowe,
  • awokado,
  • pestki i nasiona, na przykład dyni czy słonecznika,
  • oleje roślinne na surowo,
  • suszone owoce.

Zobacz także: Ocet jabłkowy na odchudzanie - jak działa i jak go stosować?

Reklama

Jak szybko przytyć?

Zarówno szybka redukcja wagi, jak i zwiększenie masy ciała, nie jest zdrowe dla naszego organizmu. Wszystkie zmiany należy dodawać stopniowo, wprowadzając kolejne zmiany w diecie. Znaczne zwiększenie kaloryki posiłków lub spożywanie niezdrowych produktów, nie tylko zwiększy masę naszego ciała. Może to doprowadzić do powstania cellulitu i rozstępów. Problemem będę nie tylko względy estetyczne, ale również te zdrowotne. Objadanie się może prowadzić do chorób układu krążenia, na przykład nadciśnienia, wysokiego cholesterolu, a w ostateczności nawet do otyłości, cukrzycy czy zawału. Mogą się również pojawić zaburzenia odżywiania, z którymi niektórzy borykają się przez wiele lat.

Reklama
Reklama
Reklama