klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Jak dobrać podkład? Sprawdzone sposoby na dopasowanie idealnego odcienia
archiwum prywatne
Pielęgnacja

Jak dobrać podkład? Sprawdzone sposoby na dopasowanie idealnego odcienia

Wybór fluidu wiąże się z określeniem rodzaju cery oraz jej tonacji. Podpowiadamy, jak dobrać podkład, aby wyglądał na twarzy niczym druga skóra.
Materiał partnera
lipiec 02, 2020

Dobrze dobrany podkład do twarzy nie odcina się od reszty skóry. Aby to osiągnąć, przy doborze fluidu trzeba zwrócić uwagę na rodzaj naszej cery,  tonację i kolor.

Sprawdźcie krótką instrukcję, jak dobrać podkład!

Marcin Prokop nie ogląda "Dzień Dobry TVN"! Powód zaskakuje

Instrukcja dobierania podkładu do twarzy

 Jak zdecydować się na odcień, gdy nie możemy przetestować podkładu na własnej skórze? Wystarczą trzy proste kroki:

  1. Dobieramy podkład do rodzaju cery (sucha, mieszana, tłusta lub normalna)
  2. Określamy tonację skóry za pomocą testu białej kartki 
  3. Dobieramy kolor odcienia (jasny, średni lub ciemny)

Test białej kartki - sposób na dobór podkładu bez aplikacji na skórę
mat. prasowe

Test białej kartki - sposób na dobór podkładu bez aplikacji na skórę

Zmywamy makijaż i przykładamy do połowy twarzy kontrastującą ze skórą białą kartkę. W świetle dziennym zdecydowanie łatwiej będzie nam ocenić, jakie tony dominują na naszej skórze. Wyróżniamy chłodną, neutralną oraz ciepłą. Poszczególne typy skóry charakteryzują się następującymi kolorami:

  • typ chłodny - z przewagą różowych lub niebieskich pigmentów,
  • typ ciepły - z przewagą żółtych lub złotych pigmentów,
  • typ neutralny - brak przeważających różowych, bądź żółtych pigmentów. 

Postanowiłyśmy same przetestować tę metodę i dzięki niej już nie musimy się zastanawiać, jak dobrać podkład do twarzy. Żeby ułatwić również wam wybór, postanowiłyśmy we trzy przetestować 7 linii podkładów i wybrać swoich faworytów na podstawie przygotowanych wskazówek. Każda z nas ma zupełnie inny typ urody, a test białej kartki bardzo ułatwił nam zakupy. Zobaczcie efekty!

Kolory podkładów w chłodnej tonacji - testuje Milena

Długo zastanawiałam się, jak dobrać podkład... Test z białą kartką pomógł mi odkryć, że jestem chłodnym typem urody. Moja karnacja charakteryzuje się więc różowym lub delikatnie czerwonym odcieniem w zależności od temperatury na zewnątrz. Nie mogę zatem wybierać podkładów z ciepłej czy neutralnej grupy kolorystycznej, ponieważ zawsze tworzą mi na skórze żółtą czy beżową plamę. Te ze zbyt dużą ilością różowych tonów niepotrzebnie podkreślają rumieńce oraz pęknięte naczynka przy skrzydełkach nosa. Najlepiej wyglądają u mnie fluidy o ziemistym/popielatym zabarwieniu

Podkład w chłodnej tonacji
archiwum prywatne

Mam też suchą skórę, więc wybieram podkłady, które mają właściwości nawilżające, a po te matujące sięgam naprawdę w wyjątkowych sytuacjach. Postanowiłam przetestować cztery bardzo popularne podkłady z drogerii i wybrać swój kolor na podstawie wskazówek, które wyszczególniłyśmy powyżej. Ogromny plusem wybranych przeze mnie fluidów jest fakt, że zawierają filtr SPF20. Każdy z nich nakładałam gąbką. Mają dość gęstą konsystencję, więc w moim przypadku najlepiej sprawdziła się właśnie ta metoda.

Odcienie podkładu Max Factor Facefinity All Day Flawless

To jeden z moich ulubionych podkładów, jeżeli chodzi o co najmniej ośmiogodzinną trwałość. Jeśli wiem, że w ciągu dnia czekają mnie spotkania, zawsze stawiam na Max Factor Facefinity All Day Flawless. Subtelnie matowi cerę - kontroluje wydzielanie sebum, ale nie tworzy efektu maski. Wygląda na skórze naturalnie przy jednoczesnym zakrywaniu niedoskonałości. Pracuje razem z nią w ciągu dnia, dzięki czemu nie osiada w liniach mimicznych. Krycie określiłabym jako średnie z możliwością budowania.

Odcienie podkładu Max Factor Facefinity All Day Flawless
archiwum prywatne

Gama kolorystyczna jest imponująca, ponieważ mamy tutaj aż 12 odcieni - 3 w ciepłej tonacji,  5 w neutralnej i 4 w chłodnej.

Podkład Max Factor Facefinity All Day Flawless - odcienie ciepłe, neutralne i chłodne
archiwum prywatne

Max Factor Facefinity - jaki odcień jest dla mnie idealny? Wybrałam oczywiście ten z chłodnej tonacji i jest to 40 Light Ivory. Na mojej skórze wygląda do tego stopnia dobrze, że nie muszę przeciągać podkładu nawet na szyję. Spójrzcie, jaki jest efekt:

Podkład Max Factor Facefinity All Day Flawless - chłodny odcień 40 Light Ivory
archiwum prywatne

Jeśli macie inną tonację skóry niż ja, podpowiadamy, który odcień tego podkładu będzie dla was:

Podkład Max Factor Facefinity All Day Flawless - gama kolorystyczna
mat. prasowe

Odcienie podkładu Rimmel Lasting Finish 25H

Ten podkład jest dosłownie zbawieniem dla mojej suchej cery. Nawilżająca formuła sprawia, że w ogóle zapominam o tym, że mam go na twarzy. Mimo że Rimmel Lasting Finish 25H ma właściwości delikatnie matujące, nie obciąża skóry i nie daje uczucia ściągnięcia. Przypomina satynę. Bardzo dobrze zachowuje się na skórze w ciągu dnia. Pozostaje promienna, a defekty są dobrze zakamuflowane. W tym przypadku również krycie określiłabym jako średnie z możliwością budowania.

Odcienie podkładu Rimmel Lasting Finish 25H
archiwum prywatne

Gama kolorystyczna opiera się na 7 odcieniach - 2 w ciepłej tonacji, 1 w neutralnej i 4 w chłodnej. Kolor podkładu pozostaje niezmieniony na skórze przez cały dzień.

Podkład Rimmel Lasting Finish 25H - odcienie ciepłe, neutralne i chłodne
archiwum prywatne

W przypadku tego podkładu stawiam na kolor 100 Ivory. To kolejny idealnie dobrany do mojej cery odcień. Nie daje przerysowanego efektu na twarzy ani też nie odznacza się na skórze w żaden sposób. Tylko spójrzcie:

Podkład Rimmel Lasting Finish 25H - chłodny odcień 100 Ivory
archiwum prywatne

Wielokrotnie w ciągu dnia zdarza mi się dotykać twarzy, czego oczywiście nie powinno się robić, ale nawet przy tym nawyku, delikatne wytarcia nie są widoczne.

Jeśli szukacie podkładu w innych tonacjach, spójrzcie na nasz przewodnik dla Rimmel Lasting Finish 25H: 

Podkład Rimmel Lasting Finish 25H - gama kolorystyczna
mat. prasowe

Odcienie podkładu Max Factor Miracle Second Skin

Nigdy wcześniej nie spotkałam się z taką formułą podkładu. Ma lekką konsystencję, a jednak jego krycie jest podobne do krycia podkładów w kompakcie. Nie należy się jednak obawiać efektu maski na twarzy, ponieważ mleczko kokosowe w składzie doskonale to równoważy. Dużym zaskoczeniem było dla mnie, jak dobrze Max Factor Miracle Second Skin wygląda w miejscach, gdzie mam rozszerzone pory. Można tutaj mówić o efekcie drugiej skóry

Odcienie podkładu Max Factor Miracle Second Skin
archiwum prywatne

Tym razem w gamie kolorystycznej mamy tylko 6 odcieni - 3 w ciepłej tonacji, żadnego w zimnej tonacji i 3 w neutralnej tonacji. Podkład bardzo dobrze nawilża suchą skórę.

Podkład Max Factor Miracle Second Skin - odcienie ciepłe i neutralne
archiwum prywatne

Wybór z mojej strony padł na odcień 01 Fair i muszę przyznać, że to jest podkład, który w moim przypadku jest jak druga skóra. Mimo że w tubce wygląda jak kolor zupełnie niepasujący do mojej cery, już po wciśnięciu pierwszej porcji na dłoń, przeżywam zachwyt.

Podkład Max Factor Miracle Second Skin - chłodny odcień 01 Fair
archiwum prywatne

Nie muszę się nawet bardzo skupiać na dokładnym rozprowadzeniu go, ponieważ smugi dosłownie same się zacierają i wtapiają w cerę.

A jaki kolor Max Factor Miracle Second Skin będzie najlepszy dla waszej skóry?

Podkład Max Factor Miracle Second Skin - gama kolorystyczna
mat. prasowe

Odcienie podkładu Rimmel Match Perfection

Po ten podkład sięgam za każdym razem, kiedy zależy mi na maksymalnie naturalnym wykończeniu. Jest nienachalnie świetlisty za co cenię go chyba najbardziej, ponieważ nadaje suchej cerze zdrowego blasku. Polecam go każdemu, kto ma problem z przebarwieniami oraz rozszerzonymi porami. Komfortowo leży na skórze i sprawia, że nawet w świetle aparatu wygląda nieskazitelnie. Można powiedzieć, że po aplikacji Rimmel Match Perfection jest wręcz niewidoczny na skórze.

Odcienie podkładu Rimmel Match Perfection
archiwum prywatne

Ten podkład został stworzony w 11 odcieniach - 2 w ciepłej tonacji, 3 w neutralnej i 6 w chłodnej.

Podkład Rimmel Match Perfection - odcienie ciepłe, neutralne i chłodne
archiwum prywatne

Tym razem mój wybór padł na 81 Fair Ivory. Wygląda na mojej twarzy bardzo naturalnie oraz zadziwiająco lekko. Tylko spójrzcie:

Podkład Rimmel Match Perfection - chłodny odcień 81 Fair Ivory
archiwum prywatne

W buteleczce wydaje się minimalnie różowy, ale po wyciśnięciu podkładu na dłoń oraz rozprowadzeniu pierwszej warstwy na twarzy, ten efekt zanika. 

Chcecie znaleźć dla siebie idealny odcień Rimmel Match Perfection? Zerknijcie poniżej:

Podkład Rimmel Match Perfection - gama kolorystyczna
mat. prasowe

Kolory podkładów w ciepłej tonacji - testuje Ewelina

Dzięki testowi z białą kartką, nie muszę się już zastanawiać, jak dobrać kolor podkładu do twarzy. Mam ciepły i dość ciemny odcień cery. Zawsze szukam więc podkładów w ciepłych i żółtych tonach, które dobrze dopasują się do mojego odcienia skóry. Bardzo źle wyglądam w podkładach o zimnej lub różowej tonacji i radzę unikać ich wszystkim dziewczynom o podobnej urodzie. Osoby o ciemniejszej karnacji zawsze wyglądają w nich niekorzystnie. Złote lub żółte odcienie sprawdzą się zdecydowanie lepiej. Ciepły odcień mojej cery jest doskonale widoczny na poniższym zdjęciu.

Podkład w ciepłej tonacji
archiwum prywatne

Odcienie podkładu Bourjois Healthy Mix

Bourjois Healthy Mix to jeden z moich ulubionych podkładów do twarzy, którego używam już od wielu lat - sięgałam po niego jeszcze w liceum, sięgam i dziś. Podkład uwielbiam przede wszystkim za duży wybór ciepłych odcieni. Jego dodatkowymi plusami są naturalne wykończenie, efekt świetlistej skóry oraz właściwości nawilżające. Polecam go posiadaczkom cer suchych i wrażliwych oraz kobietom dojrzałym. To wręcz idealny podkład do makijażu dziennego! Lubię jego efekt glow na skórze, więc zazwyczaj nie nakładam na ten podkład pudru.

Odcienie podkładu Bourjois Healthy Mix
archiwum prywatne

Podkład Bourjois Healthy Mix jest dostępny w 9 odcieniach. Do wyboru mamy 3 ciepłe odcienie, 2 neutralne i 4 chłodne.

Podkład Bourjois Healthy Mix - odcienie ciepłe, neutralne i chłodne
archiwum prywatne

Od lat wybieram dla siebie ciepły odcień 53, który idealnie pasuje do mojego odcienia cery. Podkład ma przeważającą ilość żółtych pigmentów i na mojej twarzy wygląda niczym druga skóra. Oceńcie zresztą same:

Podkład Bourjois Healthy Mix - ciepły odcień 53
archiwum prywatne

Dla tych z was, które szukają podkładu dla siebie z linii Bourjois Healthy Mix, mała podpowiedź:

Podkład Bourjois Healthy Mix - gama kolorystyczna
mat. prasowe

Kolory podkładów w neutralnej tonacji - testuje Olga

Od zawsze miałam problem ze znalezieniem odpowiedniego odcienia podkładu. Robiąc zakupy w sklepie czy zamawiając go online, zastanawiałam się, jak dobrać kolor podkładu. Naturalnie jestem szatynką, a moja skóra w mgnieniu oka łapie promienie słoneczne. Znacznie lepiej czuję się jednak w wersji blond z jasną cerą, dlatego zwykle unikam opalania i staram się odrobinę oszukać naturę. Mogłoby się więc wydawać, że wybór jest prosty – podkład o ciepłym odcieniu powinien pasować jak ulał. Test kartki wskazuje jednak coś zupełnie innego – pomógł mi zaklasyfikować swoją cerę jako neutralną, a tym samym wybrać podkład, który pod względem odcienia będzie strzałem w dziesiątkę.

Podkład w neutralnej tonacji
archiwum prywatne

Czego oczekuję od podkładu? Przede wszystkim satynowego, naturalnie wyglądającego wykończenia.

Odcienie podkładu Bourjois Always Fabulous

Przetestowałam już wiele podkładów, ale Bourjois jest marką, do której wracam najczęściej. Uwielbiam korektor Always Fabulous, dlatego nie zdziwiło mnie, że podkład z tej linii również doskonale się sprawdził. Formuła Bourjois Always Fabulous jest lekka, ale zapewnia dobre krycie, które można budować. Po aplikacji szybko zastyga i długo utrzymuje się na skórze. Cera jest wygładzona, a makijaż wygląda dobrze bez poprawek nawet po 8 godzinach. I co najważniejsze - daje efekt drugiej skóry - bardzo naturalnie, czyli tak jak lubię.

Odcienie podkładu Bourjois Always Fabulous
archiwum prywatne

Bourjois Always Fabulous jest dostępny w 6 odcieniach. Do wyboru mamy 2 neutralne oraz 4 chłodne kolory.

Podkład Bourjois Always Fabulous - odcienie neutralne i chłodne
archiwum prywatne

W gamie kolorystycznej podkładu Bourjois Always Fabulous znalazłam dla siebie wprost idealny, neutralny odcień 125.

Podkład Bourjois Always Fabulous - neutralny odcień 125
archiwum prywatne

Jeśli tak jak ja, szukacie produktu, który pozostawia skórę nawilżoną, zapewniając jej ochronę i nieskazitelny wygląd o każdej porze, Bourjois Always Fabulous będzie strzałem w 10! Wybierzcie swój odcień:

Podkład Bourjois Always Fabulous - gama kolorystyczna
mat. prasowe

Odcienie podkładu Miss Sporty Naturally Perfect

Miss Sporty Naturally Perfect to niedrogi podkład, który idealnie sprawdzi się na co dzień. Wyrównuje kolor skóry, wygląda naturalnie i jest prawie niewidoczny. Ma lekką konsystencję, przyjemnie się go nakłada, a po aplikacji produkt nie ściera się. Dodatkowo nie obciąża skóry, a wręcz przeciwnie - daje uczucie nawilżenia.

Odcienie podkładu Miss Sporty Naturally Perfect
archiwum prywatne

Podkład Miss Sporty Naturally Perfect jest dostępny w 6 odcieniach. Możemy wybierać spośród 1 ciepłej tonacji, 1 neutralnej i 4 chłodnych.

Podkład Miss Sporty Naturally Perfect - odcienie ciepłe, neutralne i chłodne
archiwum prywatne

Spośród gamy kolorystycznej podkładu wybrałam dla siebie odcień 100 o neutralnych tonach, które idealnie pasują do mojej cery. Tylko spójrzcie:

Podkład Miss Sporty Naturally Perfect - neutralny odcień 100
archiwum prywatne

Jeśli szukacie podkładu, który doskonale wtapia się w skórę, nie pozostawiając śladów na ubraniach, postawcie na odpowiedni odcień Miss Sporty Naturally Perfect: 

Podkład Miss Sporty Naturally Perfect - gama kolorystyczna
mat. prasowe

Mamy nadzieję, że teraz już wiecie, jak dobrać odpowiedni odcień podkładu :). Bez obaw możecie testować sprawdzone przez nas produkty, bo z odcieniem traficie w "10"!

Materiał powstał z udziałem marek: Rimmel, Max Factor, Bourjois, Miss Sporty